Retete pentru colon iritabil

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns glimmer spune:

Citat:
citat din mesajul lui Littlelight
Vreau sa incerc si niste cremwursti de pui si mici facuti de mine, sa vad daca/cum ies, apoi va spun si voua.



Neaparat, te rog, daca ai o reteta de cremwursti care chiar este "valabila", o vreau si eu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Littlelight spune:

Promit solemn ca imediat ce-o incerc si iese bine, va spun si voua. Acum fac sapaturi.

Atunci cand oamenii sunt liberi sa faca ce vor, de obicei se imita unii pe altii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

Citat:
citat din mesajul lui Pucku

incearca o dieta bogata in all bran buds daca ai tendinta de constipare sa din alea clasice daca nu. incepe cu o lingura dimineata in lapte sau iaurt. te va ajuta

Corina , Stephanie si Yann Edward + Totoku

"I nourish myself by saying no, when I mean no, and yes when I mean yes. I know what I want.""




ce sunt astia?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Littlelight spune:

Dupa cum am promis, revin cu detalii despre cremvurstii de casa. Din pacate, nu cu vesti bune . Am gasit destul de multe retete pe net, dar trebuia adaugata si grasime (untura, slanina) in compozitie pentru a fi pasta mai "cremoasa", precum si iste condimente interzise noua. Retetele nu sunt dificil de realizat (unele au chiar si poze), procedeul fiind destul de simplu.
Eu nu pot face acest mezel, pentru ca sotul si fiica mea n-au voie grasimi animale.
Iata o sugestie:
http://www.culinar.ro/forum/continut/Retete-in-imagini/20662/Carnati-si-cremvusti-de-casa/


Atunci cand oamenii sunt liberi sa faca ce vor, de obicei se imita unii pe altii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Littlelight spune:

Revin cu o informatie putin off topic. Nu este vorba de o reteta, ci de un remediu care pe noi ne-a ajutat mult pentru colon iritabil, stomac.
Am descoperit ca sacosele de medicamente ingerate au facut mai mult rau decat bine, suprasolicitand ficatul, asa ca, dupa ce-am trecut prin mai multi medici, am spus "stop" si-am hotarat cu de la mine putere (si avand o informatie de la cineva patit), sa incercam un banal ceai gastric. Atentie insa, ca sunt mai multe tipuri cu o compozitie diferita. Primul care mi-a picat in mana mie a fost Ceaiul Gastric de la Fares -cel vrac, nu plicuri, pe care il bea de aproximativ 2 luni cu pauza de-o saptamana dupa o luna jumatate.
Vreau sa va spun ca, dupa mai putin de 2 saptamani, am renuntat aproape in totalitate la medicamente (mai ia un colebil/triferment ori un ibutin/spasmomen doar daca mananca ceva interzis la vreun eveniment sau daca durerea este foarte acuta, iar asta s-a intamplat doar de vreo 3-4 ori in 2 luni, ceea ce-i un mare pas inainte dupa crize zilnice).
Gatesc in continuare de regim, dar am introdus si alimente pe care nu credeam ca le mai poate consuma (mazare, conopida, varza gatita, rosii, etc).
Sper sa ajute si pe altcineva informatia.

PS. Nu lucram, n-avem "actiuni" si nici vreun interes pecuniar la Fares . Este doar ceaiul care ne-a ajutat pe noi, deci sper sa nu fie considerata reclama.



Atunci cand oamenii sunt liberi sa faca ce vor, de obicei se imita unii pe altii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns milory spune:

Citat:
citat din mesajul lui glimmer

Eu si familia nu mai consumam de multa vreme mezeluri din comert, asa ca a trebuit sa gasesc altceva pentru micul dejun...
- piept de curcan sau de pui, condimentat cu ce este permis, apoi pus in craticioara cu apa+ulei de masline si fiert. Din el tai dimineata felii, le pun pe felii de paine cu cate o felie de cascaval deasupra si le bag la cuptor pana cand cascavalul incepe sa se topeasca. Se poate manca cu frunze de salata;
- "hamburgeri" din piept de pui sau curcan si branzeturi. Pieptul tocat, amestecat cu braza+cascaval date pe razatoare, eventual si un ou. Modelez hamburgeri, rotunzi si plati, si bag la cuptor pe hartie de copt. De asemenea se pot servi cu salata;
- o chestie pe care eu o numesc pretentios "pizza quatro formaggi": pe felii de paine mari, taiate foarte subtire, sau pe lipii subtiri pun tot felul de branzeturi, (cascaval, parmezan, mozzarella, roquefort etc), deasupra pun rondele de masline, ardei gras si ciuperci si pun la cuptor in tava cu hartie de copt, pana se topesc branzeturile. Aceeasi chestie o mai fac cu bucatele de carne de pui facute la cuptor sau la gratar, taiate cubulete, sau peste (ton in apa, de exemplu), puse pe felii de paine sau lipii, adaugate branzeturi, ciuperci, ardei gras si tot asa la cuptor;
- ouale ochi, ca sa nu le prajesc, le fac in apa sau la cuptor pe hartie de copt si adaug apoi putin ulei de masline;
- salata de dovlecei, care poate fi o garnitura pentru orice carne la gratar: dovlecei necuratati de coaja, taiati cuburi de marime medie. Fierb apa si, cand clocoteste pun dovleceii si ii las sa fiarba cam 7 minute, sa nu se inmoaie de tot. Intr-un vas pun marar tocat, rastorn dovleceii fierbiti, scursi de apa, peste el, pun un capac si las sa se inabuse. apoi adaug putina lamaie, sare dupa gust, ulei de masline.
- pate de ficat de pui, il prepar asa: o ceapa, 5-6 ficatei, o jumatate de piept de pui. Pun putin ulei de masline in cratita, numai cat sa fie unsa, pun ceapa, ficatul, pieptul taiat cubulete, pun sare si las la foc foarte mic, cu capac, astfel incat practic ingredientele nu se prajesc, ci se inabusa in suc propriu. Cand s-au facut, pun toata compozitia in vasul de la blender si fac pasta.
Sper ca iti sunt de folos ideile mele. Daca imi mai amintesc ceva... Si eu sunt in cautare de idei noi.


Buna Glimmer, ai putea te rog sa-mi spui si mie la ce homeopat ai fost si ce ti-a recomandat s iei?eu sufar de un an aproape si nu mai stiu la ce metode sa mai apelez.te rog

Mergi la inceput