Violenta la scoala - de ce?

Violenta la scoala - de ce? | Autor: MElise

Link direct la acest mesaj

Se discuta peste tot despre masuri anti-violenta in scoli, se fac comentarii despre cum ar trebui educati copiii, se poasteaza filmulete cu elevi care se bat si totusi...nu am auzit de prea multe feedback-uri concrete. Copiii se bat in continuare cu cornuri, isi sucesc mainile, se imbrancesc... si majoritatea parintilor dau vina pe scoala. De ce credeti ca se intampla acwest fenomen cu copiii scolari?

MElise

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns naverdi11 spune:

Cauze ar fi doua:
1. Incapacitatea profesorilor/educatorilor sa stabileasca reguli clare si specifice in incinta scolii. Toti elevii trebuie sa stie ca bataia nu este permisa in incita scolii si toti trebuie sa aiba posiblitatea de a reclama abuzurile batausilor.
2. Lipsa de educatie de acasa. Imediat ce un copil este batut de alt copil, ar trebui ca parintele sa fie a doua zi la scoala pentru a discuta cu dirigintele batausului. Dupa asta, ar urma, logic, o discutie intre diriginte si bataus si parintele acestuia.

Pana la urma, e si vina profesorilor dar si parintilor. Insa ambii se invinuiesc recipric fara sa incerce sa rezolve aceasta problema in mod bilateral.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns discordia spune:

Saptamana trecuta am fost sa inscriu fetita la gradinita. Cand am intrat pe usa, o educatoare tragea de urechi un baietel pentru ca nu statea doar pe scaun cum voia ea, plus ca tipa la ei, ii certa ca sunt imputiti, ca le scapa lucrurile pe jos. Aceasta educatoare urma sa fie din toamna si educatoarea fetitei mele, iar comportamentul ei fata de copii m-a facut sa ma razgandesc si sa mai aman inca un an gradinita. Vom vedea la anul ce va mai fi.
Ca urmare a ceea ce am vazut la acea gradinita, am vorbit si cu alte mamici pe care le cunosc si care isi vor da copiii la aceasta gradinita, le-am povestit si lor despre educatoare, iar reactia lor care credeti ca a fost? Ca bine le face, ca trebuie sa stie copiii de frica, ca asa ii educa. Mai aud unele mame cum le spun copiilor ca isi dau acordul invatatoarelor sa ii bata daca nu sunt cuminti.
De aici consider ca se dezvolta si caracterul violent al copiilor si din aceste motive se intampla ceea ce vedem azi prin scoli, daca ei vad de micuti ca violenta se poarta, face parte din educatie, ei de ce nu ar proceda la fel??!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

De la tv si jocuri unde vad muuuuuuuuulta violenta :(

Corina mama domnisoarei RALUCA si a bebelasei FRANCESCA

http://family.webshots.com/photo/2925218030098531596UGNuSg?vhost=family

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda141 spune:

Ca sa raspund strict la intrebarea din titlu : din cauza parintilor , a lipsei de educatie. Un copil care provine dintr-un mediu echilibrat, in care nu a vazut violenta, cuvinte urate nu o sa-i treaca prin cap sa bata un alt copil. Asta este parerea mea. Eu am baiat si niciodata nu a agresat in vreun fel un alt copil. Dac as auzi ca facut as aceva as lua imediat masuri. Din pacate nu toti gandesc asa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rall spune:

Citat:
citat din mesajul lui corinadana

De la tv si jocuri unde vad muuuuuuuuulta violenta :(


Ca inainte de TV era pace pe pamant si copiii nu se bateau niciodata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

Nu asa cum citesc acum...

Corina mama domnisoarei RALUCA si a bebelasei FRANCESCA

http://family.webshots.com/photo/2925218030098531596UGNuSg?vhost=family

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Citat:
citat din mesajul lui naverdi11

Cauze ar fi doua:
1. Incapacitatea profesorilor/educatorilor sa stabileasca reguli clare si specifice in incinta scolii. Toti elevii trebuie sa stie ca bataia nu este permisa in incita scolii si toti trebuie sa aiba posiblitatea de a reclama abuzurile batausilor.
2. Lipsa de educatie de acasa. Imediat ce un copil este batut de alt copil, ar trebui ca parintele sa fie a doua zi la scoala pentru a discuta cu dirigintele batausului. Dupa asta, ar urma, logic, o discutie intre diriginte si bataus si parintele acestuia.

Pana la urma, e si vina profesorilor dar si parintilor. Insa ambii se invinuiesc recipric fara sa incerce sa rezolve aceasta problema in mod bilateral.






Dar cu profesorii care incearca sa implementeze solutii si se trezesc cu ditamai bolovanul zburand prin geamul camerei, ce facem? Si cu cei care se trezesc cu sora unei eleve, intrand in forta in clasa, cu cutitul in mana, ce facem? Dar cu copiii care se razbuna pe profesorul care le-a dat o nota mica trecand cu bicicleta peste copilul de 2 ani al profesorului, ce facem?

Profesorul in cauza a fost mama mea, in primele doua cazuri. In ultimul caz, a fost fratele meu.

Blogul meu - de la noi, pentru ei!

NOU - colectia de martie!

Bazar general - fiecare implicare conteaza!

Daria-Nandini, haiosenii si dragalasenii






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

Eeeeeeeeeee pai ne scrie imediat Rall ca asa a fost din totdeauna...

In scoala romaneasca NU mai exista respect! :(

Corina mama domnisoarei RALUCA si a bebelasei FRANCESCA

http://family.webshots.com/photo/2925218030098531596UGNuSg?vhost=family

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

In societatea romaneasca nu mai exista respect. Copiii doar imita ce vad in jurul lor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

Citat:
citat din mesajul lui Marina

In societatea romaneasca nu mai exista respect. Copiii doar imita ce vad in jurul lor.




plus, nu exista legi clare si respectate/aplicate pana la punct si virgula, atunci cand se intampla acte de violenta.

*********************
VREAU SA NU MAI FIU DIFERIT! MIHAITA
Speranta si incredere pentru David
~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*


Mergi la inceput