Rares:un fulg de nov.dec'09, iubit de D-zeu!{10}

Rares:un fulg de nov.dec'09, iubit de D-zeu!{10} | Autor: nov.dec2009

Link direct la acest mesaj


FULGUSORI DE NOIEMBRIE - DECEMBRIE 2009



DESPRE NOI:
Dupa 188 de capitole, a nins la Odiseea noastra, cu 41 si 46 ,
iar fulgusorii au zburat impreuna cu cele 83 mamici
la Primele 365 de zile din viata unei comori, unde au asternut alte 88* de capitole.
In prezent am poposit pentru 4 ani la CLUBUL SCUTECELOR!
CAPITOLE:{1*}{2*}{3*}{4*}{5*}{6}{7}{8*}{9*}



Au ramas pe metereze un de mamici de urmatorii :

22.10 - Razvan Mihai de Tiusca (DN 07.01.1976) + Matei

28.10 - Mihai de Pishko+deEmma(DN:14.03.2011)

30.10 - Flavius Cristiande Camy_pus (DN 21.09.1980)

06.11 - Sophia Ioana de Laura B (DN 20.06.____) + Diana (DN:11.03.2003)

09.11- Nicholas James de Bobomom (DN 23.06.1978)

11.11 - Vlad Stefan de Busymummy (DN 16.11.1978) + Andi(DN:27.05.2005)

13.11 - Daniel Matei de Lorelix (DN 26.04.1973)

14.11 - Matei Constantinde Roxyaly (DN 31.07.1985)

18.11 - Liviu Rares Andrei de Magdaz_ina (DN 07.05.1977) + Iarina (31.01.2006)

29.11 - Marie Rebecca Ayanna de My_Lady0091 (DN 27.02.1985)

30.11 - David Andrei de A_driana (DN 14.06.1986)

30.11 - Dragos Andrei si Eva Maria de Gabitza35 (DN 02.11.1973)

03.12 - Sofia Cristiana de MadalinaT (DN 04.05.1982) + David (16.01.2005)

12.12 - Filip de Sunshine2009 (DN 09.09.1979)

21.12 - Stefan Teodor de allexa06 (DN 27.10.1979 )+Razvan Ioan(DN:29.03.2006)

23.12 - Adela Maria de 28061982 (Alina) (DN 28.06.1982)

29.12 - Ariana-Ioana de getik1 (DN 29.11.1984)

Asteptam vesti de la mamicile mai putin active ale urmatorilor :
03.11 - Andreas Georgian de Cryss_Oana (DN 17.05.1985)

09.11 - Elisabeth de Katyuscha21 (DN 16.07.1987) + Andrei (26.09.2006)

14.11 - Daniel Stefan de Andrutza (DN 11.06.1977) + Simona-Andreea (17.01.2005)

16.11 - Natalia Oana de Dienutze (DN 12.09.1975)

19.11 - Petra Oana de Pirelia (DN 21.01.1975)

30.11 - Carmen de Vioo (DN 05.12.1987)

08.12 - Matei Andrei de Ralu_seby (DN DN 02.09.1983)

09.12 - Cezara Maria de Dankutza (DN 28.11.1976)

11.12 - Justin Damian de Romanitza_31 (DN 04.04.1978)

14.12 - Nicholas Ellan de Simonette (DN 07.05.1974) + Luca (02.02.2006) + Yannis-Cristian (13.02.2008)

17.12 - Matei Ioan de Danaflor03 (DN 22.03.1977)


Citat:
MAI ASTEPTAM VESTI DE LA: Gia12, Miramar, Daniya, Edelya, Simona9999, Geea, Angel001, Cristinna, Zuza_zuzi,Oana_PDV, Andre_lina, AdinaMia, M_Alexa, Lillyka, Micki_mica si Rebebe,Suzyca, danangie, laviniablaga,Speranta76, dana.n,zodie de foc, ariadna33,S_alinutza, li_am,rgagpie, ofetitza, myrella21,alexa75, mihamora,monica09,Jay, Arcadia, carminabulina,cosminik,larisel, ralia, ralu76,dianeali, camelia86,Mussica,Elinic,CRLP,douradoudou!


IN MEMORIAM:
Alunelsialbinuta
Maryam (17.09.-12.11.2009)
Darius-Andrei

Odihnesca-se in pace!Nu-i vom uita nicicand!!

+Sa ne rugam neincetat pentru sanatatea:+
-DIANA,pui de Laura_b
-Liviu Rares Andrei, iubit al Magdaz_ina

Prietene dragi
Alexia_07

Adresa comuna email - nov.dec2009@gmail.com sau nov.dec2009@yahoo.com
ID cont comun picasa - nov.dec009
Parolele la cerere pe PM

Cum sa-ti activezi PM-ul - Mergi la: Contul meu - Mesaje private- Options- Activeaza mesaje private

Cum sa ascunzi un link - [ url=" aici scrieti linkul " ]aici scrieti denumirea dorita [ /url ]
Cand scrii formula, scoti spatiile dintre parantezele patrate, astfel incat sa nu ramana nici un spatiu liber in interiorul formulei.


[size=1] LINK-URI UTILE

Baia si masajul bebelusului, Igiena gurii, Igiena nasului, Igiena bontului ombilical
www.novaoptic.ro/Afectiunile%20ochilor%20la%20copiii%20nou%20nascuti.pdf" target="_blank">Afectiunile ochilor la nou-nascuti
Util pentru alaptare
www.babycentre.co.uk/baby/development/" target="_blank">Dezvoltare saptamana de saptamana si repere de crestere , www.babycentre.co.uk/baby/development/letsplay/" target="_blank">Cum sa ne jucam cu bebelusii
Drepturile Gravidelor, www.tapusele.ro/tag/dosar-trusou-nou-nascut/" target="_blank">Dosare, alocatii etc
www.reteteculinare.ro/forum/discutii/reguli_de_baza_in_diversificarea_alimentatiei_sugarului-534/" target="_blank">Schema de diversificare a dr Culcer
Lista alimentelor total interzise intre 4 luni-4 ani
www.wholesomebabyfood.com/solidfood10to12montholdbaby.htm" target="_blank">Ce putem oferi de mancare unui bebelus de 10-12 luni (link in engleza)

Afla mai multe despre copiii nascuti prematur! Viziteaza site-ul Sansa la viata, sansa la noi amintiri



Sarbatoritii lunii MAI

MadalinaT-04.05.

Magdaz_ina- 07.05

Simonette-07.05.

Cryss_oana- 17.05

[b]Andi- 27.05.



Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nov.dec2009 spune:

Paza buna
_de T.Arghezi






S-a intors cercetatoarea
Sa le spuie la surori
Ca-i deschisa toata floarea
Si campia, de cu zori.

Si-au plecat aproape toate
La cules, cu mii si mii,
La sand vorba la nepoate
Sa-ngrijeasca de copii.

Caci muscoii si bondarii
Pe soptite, ca talharii,
Umblau mierea sa le-o fure.

Insa paza-n stupi e buna,
Ca tarziu, dupa apus,
Colo jos, subt stupi, la luna,
Ei zaceau cu burta-n sus.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nov.dec2009 spune:

sa fie un capitol plin de vesti bune

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

'neatza fete!

alexxa,cum merge cu sesiunea,cu pictura,cu renovatul?ce fac strumfii??
mergi pe 1 Iunie la actiunea organizata de DC in toata tara,cu ocazia Zilei Copilului?
as merge si eu..m-am oferit voluntar,dar nu cred ca se vor aduna fete!
Voi nemtencele sunteti mai sociabile

camelia,ma bucur ca ai PC acasa!!cum mai stai cu sanatatea?darFlavius?
Cristi mai poate??el cand se odihneste???cu atacul la persoana de acum cateva saptamani ce ati mai rezolvat?

pishko, poze noi cu bebelinda???cum evolueaza?tu reusesti sa te odihnesti?te ajuta cineva?juniorul cum se intelege cu Emma?

sun,cand ai concediu..si unde fugiti anul acesta?

busy..si eu am invatat-o lafel pe Rebecca,mancand cu ea odata,stand fata in fata si mestecand cu gua deschisa sa vada copilul..si mai apoi cu gura inchisa.cmf tu?cu soacra cum mai e?te intelegi bine cu ea?dar mama ta nu sta aproape de voi,sa vina sa va ajute??sotul tau lucreaza si el,nu?

lauriciu..voi?ce mai gatesti,ceva retete?noutati despre copii?Diana e ok?Sophia??ceva cuvinte noi?tu..te simti mai odihnita..spuneai ca te simti extenuata(sa nu ai cadere de calciu,lipsa de fier sau magneziu.ia niste vitamine si minerale-supliment)

getik,tu mnadro???disparusi ca Chiush in ceatza!!ce mai face socrelul tau?ati dus cainele?cu gradina de zarzavaturi cum stai?Cezar a reusit sa isi schimbe postul la munca?Aricica cmf?cum ecu piciorusul?ati mai fost la control?

Ady..nu mai croiesti/cosi/inventezi nimic??lipsa de inspiratie?
sa postezi,te rugam reteta BIO cu paste,branza si marar

Roxalyyyyyyyyyy....

Loreliiiiiiiiiiiiix...

Tiusca,Mada,Romanitza..sper ca intr-o zi va veti intoarce.la fel si pirelia,luciaandrea,rebebe,ragapie...

vioo,dana_flor...nush in ce masura vor mai posta

rody_ms...poate ajunge pela noi,n-a promis,la fel si cryss_oana

Bobomom e in tara,la Bucuresti mai exact!!fetele din Buc..poate reusiti sa va vedeti cu ea!!!

Laura_B,ce mai astii de Katyushka?

o zi buna,fete!

eu am inceput sala de 2 zile..muncesc din greu.m-am cantarit ieri,am 73,7 kg,grasa cat o scrofita,sunt,doar la burta,solduri...si fund...atat.in rest sunt ok.deci daca ar trebui sa am inalitmea minus 10..deci 1 metru 66 minus 10..ar veni 55 kg...hahahaaaaaaaaaaaa....so sa slabesc 74-55=19 kg[:))].macar 10 as vrea sa dau jos pana in august

va pup.ne mai citim!



Blackmoon Lady&lipishtocul
Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

si ca sa ma intelegeti:

Citat:

REZULTATE

Greutatea: 74kg
Inaltimea: 1.66m
IMC: 26.85

ESTI SUPRAPONDERAL
(ai o greutate prea mare pentru inaltimea ta)

Greutatea ta trebuie sa se incadreze intre 55.1 si 68.9 kg


-sunt suparata rau....inainte de sarcina,cel mai mult am avut 69 kg.
nu am greutatea constanta..slabesc..ma ingras..

Citat:
Rezultate Calcul Greutatea Ideala

Greutatea ideala este o estimare statistica, bazata pe studiul populatiei si pe speranta de viata. Greutatea ideala reprezinta greutatea capabila sa asigure o stare de sanatate optima.

Sunt mai multe formule de calcul propuse de diferiti autori; Noi am ales sa implementam pentru dvs in acest calculator, trei dintre cele mai frecvent utilizate formule de calcul pentru greutatea ideala.

Valorile obtinute pentru greutatea ideala sunt diferite si ne dorim sa intelegeti din aceasta ca rezultatul obtinut prin aceste calcule este o estimare orientativa.

Informatiile introduse de dvs.

greutate 74 kg
inaltime 166 centimetri
varsta 26 ani
sex feminin
constitutie robusta
Greutatea ideala calculata dupa formula lui Lorentz

Rezultat: 58 kg
Greutatea ideala calculata dupa formula lui Lorentz modificata

Rezultat: 64 kg
Greutatea ideala calculata in functie de IMC (Indice Masa Corporala)

Rezultat:
greutatea minima acceptabila: 51 kg
greutatea ideala: 60 kg
greutatea maxima acceptabila: 69 kg
Greutatea ideala calculata dupa formula lui Creff

Rezultat: 68 kg
Greutatea ideala calculata ca medie a celor 4 formule



Media intre greutatea ideala calculata cu 4 dintre cele mai adesea utilizate formule (Formula lui Lorentz, Formula lui Lorentz modificata, Formula lui Creff si Formula de calcul a greutatii ideale in functie de Indicele de Masa Corporala dupa standardele propuse de Organizatia Mondiala a Sanatatii

GREUTATEA IDEALA calculata pentru dvs este: 63 kg

GREUTATEA SANATOASA:
Exclusiv din punct de vedere al sanatatii si confortului fizic si folosind tabelul valorilor Indicelui de Masa Corporala agreeat de organizatia mondiala a sanatatii, greutatea fara riscuri pentru sanatate in cazul dvs nu trebuie sa fie mai mica de 51 kg sau sa depaseasca 69 kg


waaaaaaaaaaaaaaaa





Blackmoon Lady&lipishtocul
Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vias spune:

'neata

ma bucur f tare pt Rares, Doamne Ajuta in continuare sa le fie bine...uite ca se poate..dar NU IN ROMANIA!!!

Lady cu greutatea...eu ce sa mai zic??? 76 kg si 1,64 regim tin deja de 2 saptamani..nu am dat nici macar 1 kg jos ...pt mine e greu ca am burta...din pacate una imensa...toata lumea imi zice ca-s insarcinata in luna a6a..a7a ...

eu acum am alta treaba...sunt la servici, dar nu stau mult, ca merg acasa...
azi am fost iar la analize....si a trebuit sa plec in graba, Cris l-a dus pe junior la socrela...si inainte de asta cand am fost la baie sa ma pregatesc, l-am lasat in grija lui Pustache...cand am iesit, sotul se uita linistit la tv...nu-l gaseam copilul, era super liniste in casa, il strigam si nu raspundea...unde credeti ac era?????? in usa de la camara din bucatarie, varsase sticla de ulei pe parchet ..am sters eu ce am sters pe acolo, dar pt ca trebuia sa plec...am lasat casa asa.....si acum nu pot sa plec acasa ca trebuie sa merg pe teren...offffffff..grele ....sper sa reusesc sa scot uleiul ala fara sa se fi infiltrat in lemn...


pupici..o zi super faina va doresc!

Mamica de pui scump pe pamant si ingeras in ceruri
.....................................................................................................................
"Dacă lacrimile ar putea înălta o scară si amintirile o cărare, as urca în Rai si te-as aduce din nou acasă."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vias spune:

Citat:
citat din mesajul lui My_Lady0091



camelia,ma bucur ca ai PC acasa!!cum mai stai cu sanatatea?darFlavius?
Cristi mai poate??el cand se odihneste???cu atacul la persoana de acum cateva saptamani ce ati mai rezolvat?




Blackmoon Lady&lipishtocul
Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca




eu mi-am cam neglijat sanatatea in ultimul timp, prioritar a fost Fla...dar am tinut regim..Fla e trecut pe lp pana la 3 ani, respectam ce a spus dl dr si sper sa fie mai bine...maine merg cu el sa-i fac analiza la glicemie...asta e buba la el, ca saptamana trecuta a avut-o 188 in spital...sper sda iasa bine...

Cris daca mai poate??? pai cine mai poate in ziua de azi?????? si el si eu suntem super obositi, dar mergem inainte, pt ca multumim lui DD avem pt ce... dar maine seara cine merge la cabana pana dumiica??? abia astept sa ajungem..
cu atacul la persoana?????? despre ce e vb??????? ca zau ca nu ma prind....

Mamica de pui scump pe pamant si ingeras in ceruri
.....................................................................................................................
"Dacă lacrimile ar putea înălta o scară si amintirile o cărare, as urca în Rai si te-as aduce din nou acasă."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_driana spune:

'neata
lady nu mai inventez nimic, ca nu am gasit ceva ce sa ma dea pe spate si sa ma motiveze sa-mi misc ,fundu'....asa ca pauza totala...

reteta de taitei cu branza si marar
se fierb taieti/paste...se scrug, se pune putin ulei, apoi se amesteca cu branza de oaie sau cu telemea razalita pe razatoare (dar merge si cu branza dulce cu mai multa sare) si cu mararul taiat micut-micut...se mai potriveste de sare daca trebuie si se serveste ca atare...
ar fi bun un marar adevarat de gradina, care sa aiba mirosul ala puternic...si se pune destul de mult sa aiba aroma de marar si branza sarata...

p.s. acum mi-am amintit ca reteta originala ii si cu ,coltisori' de slanina calita....dar noi nu prestam asa retete grele si fac fara....
se caleste slanina, peste ea se pun pastele (si nu se mai pune ulei)si apoi branza si mararul...

daca faci, in forma in care vrei tu, sa-mi spui daca vi-a placut...


Adriana, mamica pufarinului David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

camy..ma refeream la nenea ala care te-a urmarit si a scos la tine!

ady..multam'.incercam in week-end.aseara am facut pastrav cu roz marin la cuptor,garnitura de brocoli si dovleceii,inabusiti in vin si ulei de masline.azi fac o supa-crema de cartofi cu smantanica.
maine ma gandeam la o lasagna cu paste tubulare,cu amestec de pui si vita,cu multa ceapa,usturoi,verdeatza,cascaval si suc de rosii+rosii intregi(adaptam pentru Rebecca).



Blackmoon Lady&lipishtocul
Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

Ady,mersic
citit povestea cum ti-ai gasit jumatatea,very romantic



Blackmoon Lady&lipishtocul
Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_driana spune:

lady cu pla
( povestea intreaga ii si mai frumoasa, acolo am scris doar 2-3 cuvinte )

camy ai grija de tine...piciul sa fie sanatos....si distractie maxima in we...lasa-ti acasa toate grijile, pb si stresul...acolo incarcati-va bateriile la maxim....o meritati
( sunt invidioasa (in sensul bun)...si eu vreauuuuu)


Adriana, mamica pufarinului David

Mergi la inceput