pot da peste somn copilului?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

eu nu as cumpara peste prins in Dunare, chiar daca e proaspat.

de ce ? pentru ca in Dunare se aduna poluarea din toate tarile pe unde trece acest fluviu.

pentru ca de foarte multe ori se poate intampla ca pestii capturati sa aiba diversi paraziti, si daca nu stii cum arata si unde sa-i cauti, iar pestele nu este preparat termic suficient de mult, te poti infesta prin ingerarea parazitilor (chisti sau larve).

totodata, somnul este numit si sanitarul apelor, deoarece mananca cu predilectie vietati moarte sau intrate in descompunere. scuze daca v-am oripilat, insa acesta este adevarul.

prefer un peste crescut in crescatorie, acolo presupun ca apa si mancarea pestilor sunt cat de cat supuse unor reguli si controale. c-o fi asa sau nu, n-am de unde sa stiu. e adevarat ca gustul unui peste "salbatic" e mult mai bun decat al unuia de crescatorie.

eu ii dau fetitei mele pastrav si salau. cand era fetita mai mica i-am dat si pangasius (la recomandarea pediatrei) insa apoi au aparut acele informatii legate de pangasius si am renuntat sa mai cumpar.

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns glimmer spune:

Daca e sa ne legam de poluare... ea este peste tot. Si eu mi-am pus problema cu pestele, mai ales auzind si de unele "accidente" din ultima vreme. Dar, daca ma gandesc, solul este poluat, deci cam toate legumele si fructele pe care le mancam contin tot felul de substante. Iar apa din crescatorii, de unde provine? Iar in crescatorii, pestii cu ce sunt crescuti?
La fel si carnea de pui, de exemplu, de la supermarket, daca ne informam cum sunt hraniti puii in crescatorii ...
In afara de cei care au posibilitatea de a se aproviziona de la o ferma sau gospodarie "sigura", tot ce consumam este supra-incarcat cu chimicale.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanna81 spune:

nu stiu despre somn daca este recomandat sau nu.

feciorul meu mananca cu mare placere pastrav la gratar cu un pic de lamaie deasupra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_driana spune:

pastravul nu are oase? cum le dati la copii sa-i manance?
care sunt pestii care au doar coloana vertebrala, fara alte oase?
baietelul meu papa doar somn la recomandarea pediatrei si din motive ca nu are oase.


Adriana, mamica pufarinului David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariana_alex spune:

pastravul are oase dar nu foarte multe comparativ cu crapul de ex. Si eu prefer pestele fara oase ca mi s-a intamplat la un pastrav desi m-am chinuit sa-l curat de orice oscior ffica-mea sa scoata un os mic si sa mi-l intinda...mi s-a facut rau...la gandul ca s-ar fi putut ineca cu el.

Mergi la inceput