Clubul ursuletilor & ursuletelor de novdec2010(31)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns inacat spune:

bravegirl, aceasta e canita folosita la Arianna?
http://www.nuby.ro/produse-nuby/produse/cani-anticurgere/cana-colorata-cu-pai--anticurgere--420-ml.htm



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BraveGirl spune:

Citat:
citat din mesajul lui inacat

bravegirl, aceasta e canita folosita la Arianna?
http://www.nuby.ro/produse-nuby/produse/cani-anticurgere/cana-colorata-cu-pai--anticurgere--420-ml.htm



Mami de ursulet acvatic (26.11.2010)


Da, asta e canita.
Asta e un exemplu de recipiente, se gasesc la mai multe firme: http://www.amazon.co.uk/Brother-Max-Small-Food-Portioners/dp/B0015YJVAA/ref=sr_1_6?s=baby&ie=UTF8&qid=1305559691&sr=1-6

edit: setul asta mi se pare avantajos ca pret: http://www.amazon.co.uk/Vital-Baby-Weaning-Kit-Blue/dp/B003Z9LB6A/ref=sr_1_16?s=baby&ie=UTF8&qid=1305559691&sr=1-16
Mie imi plac produsele de la Vital Baby.

==========
Corina
Mami de Arianna Maria (18.11.2008) si Patrick Stefan (16.10.2010)

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sashenka_h spune:

eu folosesc recipiente de la avent...normal ca nu pun in borcanase de sticle, m-am exprimat eu gresit

Mami Andreea Horea Paul (15.11.2010)+ Sasha Andrei (30.12.2008) + Iustin Nicolae (03.04.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adipapazi spune:

exista recipiente de congelat papa la avent, le gasiti in farmacii.

ma bucur ca va placu poezia.

si eu tot direct cu piure de legume, faza cu supa mi se pare total inutila, nu are aceleasi proprietati nutritive, plus ca sa-i dau la bibe supa nu vad ce am rezolvat: nici nu e o masa hranitoare, nici nu invata ce e aia lingurita.

bravegirl, cana cu pai???? nu da cu rosii, dar am o amica a carei fete a baut din asa ceva pana a fct rana in cerul gurii, dupa care vreo 10 zile a mancat foarte prost. nu e mai buna o cana cu cioc? ce zic pediatrii? ma gandesc si eu sa le dau apa tot cu cana, am una primita cu un cioc, nu l-am studiat. pana acum le-am dat apa cu lingurita, dar au inceput sa bage cate 40-50 ml si imi ia cam mult timp.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sashenka_h spune:

uite astea sunt recipientele http://www.all4baby.ro/produse/2200-recipiente-de-stocare-via-avent-scf72010.aspx

Mami Andreea Horea Paul (15.11.2010)+ Sasha Andrei (30.12.2008) + Iustin Nicolae (03.04.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BraveGirl spune:

si eu am recipiente Avent.
Adi, Arianna nu a vrut alt tip de cana, asa ca am recurs la cele cu pai. nu am avut probleme. si acum bea laptele cu cereale cu paiul (pai normal, pt suc) La bebe vad ca merge, deocamdata, cana cu cioc Avent.

==========
Corina
Mami de Arianna Maria (18.11.2008) si Patrick Stefan (16.10.2010)

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beatrice75 spune:

Deja putem trece la canitza?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BraveGirl spune:

Citat:
citat din mesajul lui beatrice75

Deja putem trece la canitza?

da, la cele care sunt de la 6 luni

==========
Corina
Mami de Arianna Maria (18.11.2008) si Patrick Stefan (16.10.2010)

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elfica spune:

Buna seara!
Bravegirl: Multumesc pentru indicatiile despre canita. O sa caut si eu si sa ii iau. Chiar ma gandeam daca nu ar trebui sa ii dau si apa sau/si ceai. Dar ziceam ca daca in primele 6 luni de alaptat exclusiv pediatra a fost de parere, (cum de altfel eram si eu), ca laptele de mama contine de toate si nu e nevoie de alte lichide, sa vad ce spune de acum incolo. Dar am zis ca nu o fi foc pana peste 10 zile la controlul de 7 luni, sa nu o deranjez cu telefonul doar pentru asta. Bine ca mi-ai spus, ca ii dau si eu acum apica, mai ales ca sunt caldurile astea nesuferite, sa nu risc sa se deshidrateze!

Azi i-am dat para, ce e drept, putina, o lingurita de pulpa si 3 de suc, apoi am continuat cu mar ras, dar fara cereale, ca asa il mananca mai repede si era destul de tarziu cand am inceput masa, asa ca am scurtat si eu durata mesei astfel. Dupa amiaza am iesit afara, am stat vreo ora si jumatate si ne-am intors la limita cu inceperea ploii. Ma descurc super usor cu noul carucior. Cobor cu fata in brate, o las in masina, deschid portbagajul, iau caruciorul, il desfac, pun fata, iar la venire totul pe dos. Ma descurc ok, carutul e super ok pentru oricine. Eu sunt miniona si tot ma descurc, asa ca oricine se poate descurca, e usor, se strange si se desface usor, directia e super buna, va recomand, daca mai cautati careva carucior comod, e vorba de Brevi Grillo.

Cu statul in wrap cu fata la lume am tinut-o si eu pe Iulia o data, cand am mers cu ea singura la impartasit, incat sa ma pot descurca si cu lumanarea si cu ea si a fost super ok, nu statea deloc intr-o pozitie nefireasca. Ce e drept, nu sunt prea dotata, asa ca nu avea airbag-ul in spate.... poate la cele care se plang de pozitie dotarea e mai din belsug. Oricum, nici eu nu o tin decat in mod exceptional si ca sa stea bine si sa nu se aplece ii trec fasiile care vin de pe umerii mei si peste umerii ei, astfel incat o tin fixa, nu poate sa cada. O sa incerc si eu pozitia pe lateral. La inceput totul pare mai greu, dar dupa ce incerci, devine usor. Tare bun a fost wrap-ul pentru mine, in cursul saptamanii, pana saptamana trecuta nu am iesit niciodata cu caruciorul, ca imi era greu.

Heidy si Danaint: Cum a fost la maraton? Dana, ai terminat cursa? Dar sotii vostri s-au clasat bine? Super ca faceti miscare! Eu m-am cam rablagit, ma doare spatele, ma dor genunchii, am zis ca se impune sa fac miscare, ca nu mai tine... Si ma apuc sa fac in casa, dar dupa cateva miscari imi gasesc ceva de facut sau imi gaseste Iulia ceva si gata cu gimnastica mea Iar la sala nu mai zic, ca sigur nu ajung!

Va pup, ma duc la nani, mi-e ca se trezeste si pana inchid calculatorul si toate cele, urla de o aude tot blocul. La inceput doar scanceste, dar daca nu o conectez, nu e prea vesela si comenteaza :)

Fericita mamica de Iulia Andreea, nascuta pe 26.10.2010 POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreeacc spune:

Buna, dragele mele!

Ma bucur sa vad ca n-a fugit toata lumea pe FB.

eu am luat o pauza mai lunga ptr ca pur si simplu n-am avut timp mai deloc sa stau la calculator.
Am de recuperat f multe capitole, nu cred ca voi ajunge prea curand la zi cu cititul.

Insa mi-am propus sa intru si eu cate putin in fiecrae zi, nu de alta dar chiar imi lipsiti.

Ilinca e bine, creste, nu imi vine sa cred ca mai are un pic si face 7 luni; e o "agitata" si jumatate , nu sta locului, vrea numai in picioare sau in fund. Manaca destul de bine legumele, iaurtul si fructele sunt preferatele ei, am introdus si galbenusul de ou, cu carnea n-am avut succes asa ca am facut o pauza.

Si eu folosesc tot recipientele de la avent ptr congelare, desi de cele mai multe ori pregatesc doar cat este nevoie la o masa.

De cateva zile bea si ea apa din canita cu cioc de la avent si vad ca se descurca destul de bine, pana acum i-am dat din biberon.

Va pupam.

Mergi la inceput