nasterea la arcadia - iasi (6)

nasterea la arcadia - iasi (6) | Autor: Stefana

Link direct la acest mesaj





Capitolul 1, Capitolul 2, Capitolul 3, Capitolul 4, Capitolul 5

-----

MAMICI

maitreyi de Bogdan-Filip, 18.09.2010, 3700g, 53 cm, cezariana, 38 s, Dr.Mihaila Catalin, si de Alexandra - 17.06.2008
cip17ina de Anisia, 26.11.2010, 3150g, 56 cm, natural , Dr.Cacicovschi, si de Matei - 28.08.2009
mamaluighe de Andrei, 04.01.2011, 4320g, 52 cm, cezariana , Dr.Cacicovschi, si de Gheorghe Mihail - 03.11.2008
AlynaB de Alexandru Mihai, 17.03.2011, 3510g, 51 cm, cezariana , Dr.Cacicovschi
monik_03 de Tudor, 22.03.2011, 3790g, 54 cm, cezariana , Dr.Samoila
Stefana de Tudor Stefan, 24.03.2011, 3970g, 57 cm, 39s1z, apgar 10, cezariana , Dr.Cacicovschi
andreea_mdm de Daria, 2950g, x cm, 37s, cezariana , Dr.Cacicovschi
camiki de Calin, 3980g, 56 cm, 40s, cezariana , Dr.Samoila
DadaIna de Antonia, 14.05.2011, 4300 g, 55 cm, 40s5z, cezariana , Dr.Cacicovschi
sanda_baby de Eduard, 25.02.2011, 3530 g, 48 cm, 41s1z, apgar 10 cezariana , Dr.Cacicovschi
oiyoy de Claudia, 16.05.2011, 3950 g, 52 cm, 41s4z, cezariana , Dr.Vieriu
madline82 de Estela, 24.05.2011, 3230 g, 49 cm, natural , Dr.Cacicovschi
irinuk23 de Daria Madalina, 25.05.2011, 3430 g, 54 cm, cezariana , Dr.Samoila

-----

BURTICI

camelia33, cu Sofia Maria, DPN 15.06.2011, Dr.Cacicovschi
oana.irina, cu , DPN 03.08.2011, Dr.Mihalceanu
ionelamaria, cu , DPN 28.10.2011, Dr.Cacicovschi


-----

www.arcadiahospital.ro/maternitate/info/maternitatea-arcadia" target="_blank"> Maternitatea Arcadia

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns DadaIna spune:

Va pup fetele!Multumim de urari!Buna ideea cu plimbarica in parc.Si eu imi dorec sa iesim cand cresc buburuzele putin.Eu oricum am sa fiu toata ziua in Copou ca parcul e la10 min. de casa.Noi am avut musafiri nana si tati si am dormit cu mami putin.La vizita am avut ocazia sa-l cunosc si pe dr.Vieriu, e foarte de treaba si el, deci fetelor sunteti pe maini bune!Am reusit si am coborat din pat, am facut cativa pasi, am reusit sa ne spalam pe dinti, am scapat de sonda si am papat supica si ceai.Am primit si o cafeluta in rezerva mai dimineata.De acum incerc sa ma ridic singurica.Doare ce e drept insa o sa treaca.Chiar imi era a bea o cafea ca toata sarcina nu am baut nici o gurita.Mititica se plimba iar prin maternitate si la ora 13 o astept sa ii dam tatuca. M-a ajutat dr. Vieriu putin si am stors din ambii sani si curge.Asa ca de la ora 13 trecem pe laptic matern .iubita mea e tare cumintica si linistita, deocamdata.Sa nu fi de ochi sa fie asa mereu! Mai icneste cate putin prin somn insa cand imi aude vocea se linisteste.Si acum incepea ifose cand a fost pusa in patutul de aici si dusa iar in camera cu bebe.I-am pus niste cantece de leagan la latop si a dormit de mama focului.
Fetelor la mine sa ma credeti pe cuvant mai multe dureri am avut cand aveam crampe diareice ca stateam de durere cu capul sprijinit pe faianta de langa toaleta decat cat am avut acum la nastere.Si mai naspa a fost clisma. Nu m-a durut cand mi-a fost facuta ci dupa ce eliminasem jetul de apa pentru ca iar ma luasera crampe diareice si nu mai terminam odata. Ultimile 2 ore au fost ceva mai grelute pentru ca veneau contractiile dese si durea tot mijlocul si noada de la spate si burta ca la menstra si senzatiile alea de impins au durut mai tare ca veneau si ele odata cu contractiile. Eu stateam in ultimile faze cu coatele pe pat si ma miscam de pe un pcior pe altul sa treaca durerea mai repede.Alea m-au obosit la maxim pentru ca impingeam (fiti atente sa nu va fortati din gat)si nu aveam nici un rezultat.Daca respiri bine si te agiti putin cu fundul pe minge sunt suportabile.D-na dr. imi dadea sa pap bomboane de menta, am avut si masca de oxigen langa mine, si sticluta cu apa.Cu vointa si fara frica se trece si peste nastere naturala fara probleme.
oiyoy si madline82tinem pumnii si Doamne Ajuta!Asta e important sa va ganditi la bublinele din burtica si la rezultatul de dupa.Se merita orice efort!Astept vesti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oiyoy spune:

eu m-am trezit azi cu o durere de spate profunda si pana acum am avut si cateva contractii usor dureroase dar neregulate; am inceput sa elimin si din dopul gelatinos. As iesi la o plimbare sa stimulez bebelusha spre iesire.

41 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanda_baby spune:

stefana ma treci si pe mine la mamici te rog? bebe eduard nascut pe 25.02.2011, la
41 de saptamani si o zi prin cezariana cu rd. Cacicovschi, 3.530 kg, 48 cm, 10 apgar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madline82 spune:

DAda, multumi de incuraajri prinvind descrierea tarvaliuliu, nu apre asa greu..daca doar niste crape diareice..hihi! Ma bucur ca esti mai bine si ca ai laptic..ce binecuvantare! Nu ne-ai spus cum o cheama pe printesa? TE pupic si va doresc la amandoua[pup o zi cat mai frumoasa

Oiyoy, se pare ca nu mai dureaza mult si vine si al tine barza..ce frumos, daca te doare spatele si ai eliminat si din dop nasterea e imenta! Succes, iti tin pumnii sa ai o nastere usoara si sa ne tii al curent in masura in care vei putea!

DPN 15-22 mai, fetita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DadaIna spune:

Uite ca am avut iar musafiri si a tebuit sa mi-o ia pe mititica din salon.E periculos pentru micuti cu prea multe vizite.
Pe bubulina mea o chema Antonia.A luat nota 10 la Apgar a urlat cat o tineau plamaniiStefana ti-am scris mesaj cu datele micutei.
madline82 Nu e durerea cum sunt crampele diareice. La mine cand ma apuca crampele alea e jale.Eu zic de mine personal ca durerile alea ma omoara.Nu stiu cum sunt la voi.Ca asta ziceam ca la mine mai bine suport durerile de spate si de burtica jos ca la menstra dar puternice decat crampele diareice care ma iau si cu frisoane si cu toate cele.
oiyoypoate fi un semn. Eu abia am inceput sa simt ceva dureri de spate pe la dilatatie 4, insa dureri usoare. Dupa ce mi s-a rupt apa si pana la nastere am stat numai cu tampoane mari. Curg tot felul de chestii (nu detaliez) si inainte de nastere dupa ce se rupe apa.

Eu incerc sa fac putin nani mai ales ca azi noapte la terapie intensiva am stat cu ochii in tavan.Ma gandeam numai la micuta, cum e, daca e sanatoasa, daca are toate la locul lor.Doamne.Abia la 6 dimineata am vazut-o.Sotul meu o vazuse primul si i-a facut poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

Dada, de 2 ori felicitari! Iuhuuuu!

Madline, ca mine nu mai pateste nimeni! am zis! Nu-ti fa griji , va fi bine! Dar stiu ca orice ti-ar spune cineva e o experienta noua si clar ne temem

Hai ca vreau si eu in listuta, chiar daca e cam devreme pentru noi

DPN 28/10/2011, Dr Cacicovschi, si nu stim inca ce e


Mami fericita de Mihnea (14.11.2009 ) acum 16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madline82 spune:

DADA, somnic usor!Antonia e f frumos numele!

Ionela, mei la 13 sapt mia- zis sexul, atunci cand am facut si morfo-fetala..cred ca abia stepti sa stii ce e! O sa ma bag si eu un pciin pat ca m-a luat somnul..cred ca dada mi-a facut pofta..hihi

DPN 15-22 mai, fetita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oiyoy spune:

Mamici, sunt nedumerita!in continuare elimin din dop dar mie contractiile tot neregulate mi se par, la 10 minute, la 20,1a 30, la 5 durerile din timpul contractiilor sunt suportabile. ma gandesc ca ar trebui sa am macar o serie de cateva contractii regulate astfel incat sa ne pregatim si noi de plecare, nu? ca atfel n-as pleca la drum doar asa din panica

41 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gravidacori spune:

buna fetelor,nu am mai scris demult,ocupata cu renovarea, dar v-am citit aproape zilnic.noi suntem bine,avem 38 sapt. aproape si nu mai trebuie sa stau la pat
felicitari proaspetelor mamici,dada si greeneyes mult laptic si recuperare rapida,si aria,poate ne da de veste si ea curand.
oiyoy,se pare ca tu urmezi f curand,iti trimit un gand bun si mult curaj ,sper sa decurga totul asa cum iti doresti,poate maine ...stai cu bebita in brate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana.irina spune:

Dada, te felicit din toata inima! Ai fost atat de curajoasa! Iti doresc sa te refaci foarte repede, sa te bucuri de micuta ta intru totul. Multumim ca ne tii la curent indeaproape cu toate evenimentele.

oiyoy, mult curaj! Sa stii ca ne gandim la tine si asteptam sa vii cu vestile bune. Asadar, succes!


Ma trece si pe mine cineva in lista? DPN 03 august, Dr Mihalceanu, fetita.

Mergi la inceput