Dulceturi si papanasi de sept-oct 2007 (428)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

sunt absolut de acord cu tine, Roxana. Din fericire, majoritatea concursurilor sunt f usoare, un fel de fabrica de facut bani pt organizatori:)), vreo 2, 3 sunt mai grele.
cate despre restul eu ce sa mai zic, cu toate studiile mele mi-am luat totusi ditamai teapa de la viata :)))



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Erina spune:

Roxana, am curatat de dedesubt si le-am dat cu ciocolata pe deasura asa ca tot am facut o abatere...

Sabina, iti inteleg amaracinea. Sunt de acord cu ce a zis Roxana si as mai adauga si un dram de noroc.
Eu sunt convinsa ca numai tara si sistemul sunt de vina.
Oricit de bun ai fi in Romania esti rar apreciat si poti si mai rar face ceea ce te pricepi mai bine...

-------------------------------
mamica Dariei si a lui David
L'amor che move il sole e l'altre stelle./Amami di piu quando lo merito di meno perche sara  quando ne ho piu bisogno.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinkav spune:

Citat:
Alina, multa sanatate Oliviei si felicitari lui Alex, eu zic ca 9 nu e o un rezultat prost si e pacat sa il descurajati cu dezamagiri.


Intr-un fel ai dreptate, e un rezultat foarte bun, dar eu as fi vrut sa invete sa fie atent, acelea 30-45 de min cate are sa fie concentrat, iar el isi gaseste de lucru, desi imi promite tot timpul ca va fi atent. Daca lua 5 din 10, dadeam vina pe nestiinta, si ne apucam sa invatam mai bine, dar asa e un sentiment ciudat ca ai fost cat pe ce, si nu ai reusit sa gusti sentimentul asta de victorie.

Referitor la catelus, inca rezist. Norocul lui ca e micut, si il iert!E un pufulet alb!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Alina, inteleg supararea legata de lipsa de atentie, este de altfel ceea ce ma ingrijoreaza cel mai tare legat de Alex a mea la scoala. Stiu ca e o fetita desteapta dar e tare zapacita.

Sabina, mi-am varsat si eu oful legat de sistemul educational de la noi. Despre concursurile acelea nationale (evaluare nationala) auzisem si eu ca sunt organizate numai pentru bani.

Erina, lasa, sa iti fie de bine. Recuperezi la sala.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Alina, cunosc sentimentul asta de oftica, dar crede-ma ca nu merita sa il certi, sau sa te necajesti.
Cand iesea sofia duminica de la Euclid, mi-a povestit sotul ca pe drum era plin cu mame si copii, iar pe strada se auzea acelasi text: de ce n-ai fost atent, bla b;la bla bla.

iti dai seama ce penibil:P

Si eu am avut tendinte din astea, pana mi-am dat seama ca si atentia se educa.
Sau mai bine zis, in primul rand atentia:))


raportez progrese cu gradi, daca avem noroc, poate ca reusim in aceeasi clasa cu Antonia:)



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Eu eram mama neatentiei in persoana. La prima olimpiada am gresit cand am copiat enuntul la rezolvari. Am pus minus in loc de plus. Sunt sigura ca si voi erati la fel. Si sunt sigura ca si mama era exasperata de mine cum sunt eu de Alex acum. Ma scotea din minte cu expresia "branza buna in burduf de caine".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carpatina spune:

Citat:
citat din mesajul lui MamiciDe2007

Asa, cica daca te deconectezi, pierzi sansa sa raspunzi si daca nu raspunzi in 5 minute iar pierzi sansa.
Deci cine a facut capitolul nou a avut sansa asta si am ratat-o! Pfii...cand am si eu o idee....e fixa rau!


Nu cred ca te "incalzeste" cu ceva dar n-am vazut nici urma de trifoi cand am facut noul capitol...
Sunt tare curioasa la ce te gandesti ca raspuns... fisa mea e intepenita

=====================
Mami de Ioana (27.09.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carpatina spune:

Citat:
citat din mesajul lui Roxana_G

Erina, sanatate puiutilor. Noroc cu David, ca ai scapat de tentatia de a manca si tu briosele. Pupici Dariei cea sensibila.

Sabina, tocmai de aceeea am refuzat sistemul de stat, pentru competitia asta inoculata prea devreme, si tocmai de aceea nu am agreat scoala europeana care merge pe acelasi concept. Cel putin pentru Alex nu era alegerea potrivita. Competitiile s-ar putea sa o atraga dar esecurile si lipsa perfectiunii o darama, asa ca prefer sa o tin departe de competitiile inutile, ca asa in viata va avea parte de destule.


Sa inteleg ca teoria spune ca un copil mai mare va trece mai usor peste "esecuri si lipsa perfectiunii"?

=====================
Mami de Ioana (27.09.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

eu spun ca asta tine de parinti. Sofia a invatat multe de laconcursurile astea, de la citit cu atentie subiectele, la trasncris pe foaie, etc etc.
Eu o laud mereu, sigur ca ma oftic si eu la greseli din astea de neatentie, dar cum sa cultive atentia daca nu si-o exerseaza.
Intotdeauna se gaseste unul mai genial ca ai nostri, chiar daca ar lua maximum de puncte la tot ce misca.
Si nici nu e bine sa fii cel mai cel, din experienta am observat ca cei din plutonu doi sunt mai echilibrati si mai fericiti :)



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

azi mergem cu Gh la gradi, tineti pumnii sa il placa chiar daca nu stie sa zice L si R etc etc etc :P



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput