Regasiri (55)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mayaione spune:

Roxana ce masina ai de costa asa mult??? Noi am schimbat recent parbrizul ca era plesnit, avem un peugeot 307 si ne-a costat 650 ron cu tot cu montaj, si parbrizul avea si senzor de ploaie si incalzire, cica ar fi mai scumpe astea, dar a fost rezonabil la pret.
Mi-e groaza cand povestesti tu de prietenii fetelor, nu stiu cu doua cum va fi cand mai cresc.
Dbunny sanatos sa fie bebe, ca Dani il va iubi oricum, cu timpul desigur. Nici Ana nu stie sa citeasca, dar cunoaste literele, scrie daca ii dictez eu pe litere. Cuvinte simple stie sa si citeasca insa cu ajutorul meu, de ex cola sau mari, d-astea din 3, 4 litere sa tina minte ce silabiseste=)). Acasa nu am mai lucrat deloc cu ea pentru ca mi se pare prea mult la varsta ei, am vb cu fosta educatoare si mi-a zis ca ce se lucreaza la gradi e arhisuficient, ca e una din cele mai tari gradinite pe care a vazut-o ea si ca ii pare rau ca a trebuit sa plece, e ceva diferit de ce se face la noi, o mentalitate superioara. Adevarul e ca am observat la Ana o evolutie fantastica in timp record. Se exprima f lejer si frumos, poate sa improvizeze rapid orice o pui. Mai nou e pasionata de moda, mi-a consumat toate servetelele umede ale Theei pentru ca ea creeaza rochii pt papusi, haine pt printii lor etc. Dar are o imaginatie de ma uimeste uneori, f faine ii ies.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

Neata, dau cafeaua, unde-i Ank....ea era prezenta pana la ora asta, la fel si Lacramioara pe vremea cand avea timp

Dbunny...vocale spui? Sa citeasca? Cred ca glumesti, nu? Sa inteleg ca la voi e si mai si ca aici daca invata sa citeasca de la 4 ani si ceva? Inseamna ca la varsta Anei (ea are 9, dar colegii ei au implinit unii 10...) deci peste 6 ani vor face deja integrale si derivate?
Calin are in minte doar joaca....altceva in afara de joaca nu-l intereseaza... Totusi...si-a dat drumul la vorbire bine de tot...nu-l spune pe "r"...e inca "l" , de putin timp il spune si pe "c"...mai are momente cand spune "t" dar rare...cu toate ca si pana acum "caca" era "caca", nu "tata"...chit ca pe el il chema "Talin Tonstantin" . Inca mai sunt grupuri de litere pe care le pronunta aiurea, daca pana in toamna nu se corecteaza...mergem la logoped. In schimb ma uimeste faptul ca foloseste unele cuvinte sau expresii auzite probabil la gradinita sau la desene, mai ...complicate....nu-mi vine acum nimic in minte sa dau exemplu....dar stie sa le foloseasca, adica stie exact ce inseamna.
Iar poezia....o stie...doar ca nu o spune exact cum este...o spune mai mult ca o poveste....degeaba i-am explicat ca o poezie se recita exact cum este....fara sa scoata sau sa adauge cuvinte dupa ureche. Uffff.....credeam ca numai varsatorii (eu) sunt incapatanati, dar scorpionii ii intrec cu mult....

Dbunny, ma bucur ca-i fetita....parca si tu tot fetita vroiai...sper doar sa ramana fetita si sa nu-i creasca nimic in plus pana la urmatoarea ecografie Ma uitam la stiri...spuneau ca s-a simtit cutremurul mai mult in sud-vestul Spaniei...tu parca acolo stai, iar Aelita in nord daca imi amintesc bine .

Maya, Hyundai Accent avem...eu sper sa nu fi inteles bine Marius...mi se pare exagerat 2500...si n-are niciun senzor...Daca stau sa ma gandesc...nu ma mira ptr ca o oglinda exterioara a costat 220 euro acum vreo 2 ani cand mi-a trosnit-o un prost in parcare ...dar macar aia e electrica si cu dezaburire...si a fost pe RCA-ul aluia Ca sa nu spun ca daca nu aveam alarma de-a auzit-o colegele mele ala pleca fara sa-i pese de oglinda mea, apoi ma aburea ca ce sa mai mergem la politie...imi da 20 lei s-o fac si gata , crezuse ca s-a intalnit hotul cu prostul

Gata, inchei ca am inceput sa scriu la 8 si mi-e frica sa nu pierd mesajul la cat de bun e calculatorul asta



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ank999 spune:

Buna fetele.
Eu la munca cu treaba si c u treaba si la apartament ca s-au apucat meseriasii. V-am zis ca mi-am luat apartament? E la etajul 4(ultimul) sda l-am luat cu vreo 10 000mai ieftin decat cele de la etaje intermediare, da acxum e de munca la el + banoii de dat inapoi. Macar sunt 3 camere, da e de munca si liber de la serviciu nu-mi da decat cu demisia in mana.
Roxana Erica e tot ca al tau. Stie doar joaca, alergat si topait, rara are rabdare sa-i citesc cate ceva, ea doar coloreaza + picteaza, de invatat la gradi doar despartitul in silabe s-a prins de ea


Anca cu Erica Elena Nicoleta (06.12.2006)www.flickr.com/photos/9330118@N03//" target="_blank">poze,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angi_m spune:

Salut fetele,

Roxana, te-a vazut soarele cu atatea probleme... Mi-e groaza cand ma gandesc ca si noi o sa avem acelasi gen de probleme cand vor mai creste ai nostri. Iar Calin este mortal cate boacane face
La faza cu oala plimbata prin casa ne bagam si noi. Insa de cele mai multe ori o prind si nu apuca sa faca boacana
Chiar ca nu v-am spus, Iulia se mai numeste de vreo cateva luni Iulia Ghita Boacana. Singura spune asta cand face vreo prostie
Dbunny, nici noi nu stim sa citim, nu cred ca trebuie sa ne impacientam din cauza asta. Adica Iulia stie literele, citeste cuvintele pe litere, insa nu prea reuseste sa lege literele astfel incat sa ii iasa un cuvant. Rar se intampla asta, dar doar cu cuvinte scurte, de maxim 4 litere. Voi deja aveti broboane de transpiratie... wooowww, ma mut la tine
Dar Dani cat este de inalt? Adica bicicletele de 16" nu sunt suficient de mari? Iulia este intr-adevar cam scunda, are 105 cm, si foloseste bicicleta de 14". Pe ea scrie ca este pana la 6 ani si cred ca asa va fi pentru Iulia. Ma gandeam ca pentru copiii mai inalti 16" sunt suficienti.
Pupam burtica
Aaa, si pozele de pe mailul comun sunt niste poze de le-am dus la gradinita pentru un concurs. Poze mai frumoase sunt pe contul de picasa de e trecut la semnatura
Dodo, ma bucur ca ati revenit la programul normal
Ank, ma bucur mult ca v-ati luat apartament. Sa-l stapaniti sanatosi. 3 camere - super. Si ce daca e la etajul 4 - acoperis este facut pe bloc? Daca e acoperis, n-aveti treaba.

Noi de aseara am inceput sa luam antibiotic. Am gasit un stafilococ in gat. Ori ea tuseste de vreo 4 saptamani, asa ca am inceput tratamentul. Sper sa terminam cu tusea si problemele.
Astazi vine tatal nostru acasa. La ora 4 ma duc sa-l iau de la aeroport
Astazi are Iulia concurs la gradinita, vorba vine, cica le pune niste intrebari pe-acolo, habar n-am ce fac.
Eu cred ca o sa lucrez si in week-end ca nu reusesc sa termin treaba si trebuie sa trimit niste rezultate luni. Imi pare asa rau, ca as fi vrut sa stau sa ma joc pe-afara la bicicleta, role, etc. Oricum, macar un pic de joaca tot apuc

Gata, inapoi la munca. Va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mayaione spune:

Ank sa-l stapaniti sanatosi..Eu tot la ultimul etaj am pentru ca de atat am avut bani atunci, pana anu trecut nu am avut probl cu izolatie insa au inceput sa apara, in vara asta trebuie facut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

angi 16'' e foarte ok, dar la anul?? nu-mi vine a da 100€ anual Dani la ultima revizie avea 111 cm. E inaltut, dar tot mai schilod

tare faina-i Iulia in poze, dar pt un concurs tip primavara nu era mai bine un fond mai luminos?

ank sa fie intr-un ceas bun!, sa fiti fericiti si sanatosi in el, si sa-l umpleti de prunci

Ma bucur ca m-ati lamurit cu 'cititul'. Educatoarea a zis ceva de genul: daca il inveti la 4 ani sa citeasca la 5 sau 6 cand ceilalti invata el ce va face? nu va lucra in clasa. E ca si cu scosul scutecului: merge f usor cand este pregatit. Nu c-as avea eu chef sa fug cu cartea dupa el prin curte, dar nici n-as vrea sa aflu ca restul citesc in 3 limbi si Dani freaca menta in parc

Ieri am fost la plaja, numa' noi la 9.30 dimineata cu curu' la soare. La 11 s-a umplut, la 11.30 noi am taiat-o acasa ca incepuse sa arda soarele si n-am luat crema. A-propos, pe crema solara de anul trecut scrie ca expira dupa 12 luni de la deschidere...deci in fiecare vara trebe alta?? (se simte ca mai nou is o zgarcita si jumatate? ei na, trebe stransa cureaua peste tot)in fine, am luat o crema mica factor 50 pt Dani, dar cred ca eu fro luna-doua o folosesc pe cea de anul trecut. Prin iulie-august(cand ar fi 12 luni de la deschidere) banuiesc c-o sa fiu asa de mare de n-o sa merg eu la plaja cu ditamai burtoaka

roxana noi probleme de r-uri n-am avut mai deloc! in schimb are inca glas de bebelus!! si bineinteles ca inventeaza cuvinte: mandarina a fost marandina multa vreme Pronuntata perfect, insa e marandina!
17+

Dbunny si Daniel (23.11.2006)
I never said it would be easy, I only said it would be worth it...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ank999 spune:

Neata fetele.
Angi blocul nu arte acoperis, astia nu vor sa faca inca, se infiltreaza intr-un loc, tepar eu ca tot nu face 12.000 euro cat era diferenta fata de etajele inferioare.
Sambata mi-a crapat un calorifer de acolo si deja mi-am pus vecinii in cap. Am facut o inundatie de mama-mama. A stat al meu pana la 4.30 dimineata sa curete si sa scoata.
Mai nou aseara am aflat ca la Erica in camin sunt 4 cazuri de scarlatina, iar dimineata am aflat ca unul dintre cazuri e o fetita de la bloc, cu care s-a jucat saptamana trecuta marti, ea fiind confirmata purtatoare de stafilococ joi
Fug la treaba...

Anca cu Erica Elena Nicoleta (06.12.2006)www.flickr.com/photos/9330118@N03//" target="_blank">poze,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

Ank fiul unei prietene a facut scarlatina anul trecut, nu-i asa de negru dansul pe cum pare!! Cam ca si varicela doar ca in loc de bubite fac 'riduri'

Confirmat. 100% fetita...chit ca eu n-am vazut nika acolo, si era 4d...ce era sa vad? o taietura? poate peste 2 luni vad o fofoloanca grasa....mamele de fetite...ce se vede la eco intre picioare la asa varsta mica?

17+

Dbunny si Daniel (23.11.2006)
I never said it would be easy, I only said it would be worth it...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mayaione spune:

Dbunny ma bucur mult pt tine, sa vezi ce bine e si cu fetita. Eu parca sa zic ca la fetite se vede o linie alba si la baietei erau 2 liniute, nu? Nu prea mi-am dat nici eu seama de sex la echo si tot 4D erau. Sanatos sa fie bebe ca nu mai conteaza cate linii are intre picioare:))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bamboletta spune:

Salutare

De noi nici nu va mai zic iar au racit rosu in gat...tuse
Ma gandesc sa merg cu ei la salina turda acum nu stiu daca se merita sau nu...daca se vad rezultatele

Roxana-cred ca a inteles sotul tau gresit...e prea mult...noi am platit pt luneta cand s-a spart in iarna 500 lei cu tot cu montaj
nici nu vreau sa ma gandesc la scoala si nu mai e mult..pana la urma s-a votat legea cu inceperea scolii la 6 ani ?
si zici ca Ana are si ea prieten? eu ce sa mai zic..si la gradinita deja au prieten

Ank-super ca v-ati luat apartament cu 3 camere..sa-l stapaniti sanatosi si noi ar trebui sa-l schimbam..acum avem 2 camere si alea mici
cum e Erika?la noi jumatate din grupa stau acasa..durere de gat si tuse..

Dbunny-felicitari pt fetita poti sa te apuci de cumparat rochite uite iti impleteste Aelita niste rochite faine
la ecograf eu am vazut o liniuta la Antonia...la David am vazut outzele si cum se tragea de obiect
vreau poze cu burtica
despre ce schilod zici tu...Atonia cred ca ii intrece pe toti..are 110-111 cm si 16 kg

Angi-cum a fost la concurs?

Maya-ce mai fac fetele? ce mai gatesti bun pt Thea? David nu mai vrea sa pape legume,supica...ia cateva lingurite si gata inchide gurita..fructele le mananca mai bine

de maine incepe festivalul berii la noi...e chiar langa mine Antonia deja sare prin casa ca vrea si ea nu stiu cum o scot la capat cu ea

merg si eu la somn...n buna

Mergi la inceput