Pestisori... pestisori... (68)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Tethys spune:


* Numarul karmic 5 – Prea mult control, prea multa lucididate, maturitate, gravitate, prea multe retineri, abtineri si constrangeri, prea multa logica si calcule matematice atunci cand a fost vorba de lucruri abstracte precum sentimentele sau fericirea personala. Persoanele cu numarul karmic 5 s-au dezis in multe situatii din trecut de placerile lumesti si dulci, impunandu-si singuri in viata calea rezervei. Au mostenit din trecut incapacitatea de a se bucura de nimicurile si bucuriile mici ale vietii. De aceea, karma ta actuala trebuie sa se bazeze pe impetuozitate, entuziasm, energie si energizare, dorinta de a te bucura la maxim de oamenii din jurul tau, de pasiunea unei profesii, de un talent harazit, de toate evenimentele banale si mici din viata ta. Este foarte posibil ca, sub influenta karmelor persoanelor pe care le intalnesti in jurul tau, sa cazi in cealalta extrema, a unei superficialitati extreme.

* Numarul karmic 6
– In vietile anterioare, dorinta de lux si de a domina cu orice pret a venit insotita de multe exagerari, excese, lipsa de discernamant, dezordine sentimentala si pasiuni temporare, obstacole si pierderi, mai ales de factura materiala. Ai mostenit in prezent dorinta de realizare, iar preocuparile tale sunt centrate pe acumularea bunurilor materiale, a realizarilor, a succesului in cel mai inalt grad posibil. Daca ai ca numar karmic numarul 6, atunci probabil ca, una din temerile tale cele mai mari este aceea de saracie. Karma ta actuala ar trebuie sa presupuna armonizarea intr-un anumit punct a valorilor materiale cu cele spirituale. Trebuie sa intelegi ca banii sunt un mijloc, nu un scop si ca o viata corecta, fara inselaciune, manipulare, escrocherii si minciuna, inseamna de fapt mai multa liniste cu tine insati.

* Numarul karmic 7 – Poate ca sirul de evenimente mai putin benefice din vietile tale anterioare nu ti-au permis sa evoluezi spiritual si poate ca nu ai inteles ca, de-a lungul existentelor pamantesti ne putem influenta, schimba sau chiar consuma destinul. Opozitia fata de schimbare, intoleranta fata de sine insasi, teama de necunoscut sau uneori o teama generalizata, nesiguranta, iresponsabilitatea si confuzia sentimentala sunt lucruri de care incerci sa te vindeci de-a lungul existentelor tale spirituale si fizice. Karma actuala presupune vointa, folosirea in mod constructiv a propriei vitalitati si dorinta de a se ajuta pe sine insasi spre a-i putea ajuta pe cei din jurul tau. Ai putea fi fericita in viata prezenta daca ai manifesta mai multa toleranta fata de sine, acceptare si iubire vizavi de propria persoana. Nu esti tu cel mai mare dusman al tau!

* Numarul karmic 8
– In vietile tale anterioare, nu de putine ori ai fost pusa in situatii in care au dominat lipsa autocontrolului si a stabilitatii, in mod special in relatia ta cu banii, si din aceasta cauza te-ai instrainat, i-ai dat la o parte sau i-ai neglijat pe cei dragi. Judecata ta deficitara se poate schimba insa, prin eforturi constante din partea ta si bunavointa si, pe masura ce vei intelege cum functioneaza legea cauzei si a efectului prin intermediul propriilor actiuni, iti vei crea propria realitate. Karma ta actuala presupune apropiere si atasament mai ales fata de familie, revansarea pentru greselile vietilor anterioare si ghidarea scopului existential in functie de binele celor din familie.

* Numarul karmic 9
– Raceala, gelozia, posesivitatea si mania pe care le-ai manifestat in trecut fata de cei din jur pot fi temperate in momentul actual prin stapanirea emotiilor si tinerea lor sub control, precum si prin detasare emotionala. De asemenea, una dintre temerile cele mai mari ale celor ce au ca numar karmic numarul 9 este aceea de a pierde ceea ce ei considera ca le apartine de fapt si de drept prin imprejurarile si vointele destinului. Karma ta actuala trebuie sa aiba in vedere stapanirea de sine, iubirea (mai mult rationala decat nestapanita) si constientizarea faptului ca cei care te iubesc neconditionat raman de bunavoie langa tine, fara santaj emotional sau alte presiuni venind din partea ta.



<><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><>
"Iubirea, las-o libera... daca e a ta, sta langa tine; daca a plecat, inseamna ca, nu a fost niciodata a ta."
"M-ai pacalit o data, rusine sa-ti fie; m-ai pacalit a doua oara, rusine sa-mi fie..."
<><><><><><><><><><><><><><><><><><><><>

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tethys spune:


Citat:
citat din mesajul lui daniela_daneza

Buna dimineata!

Cryna , frumoasa poveste de seara ! Multumim! Ce mai face Robert ? Cateva patanii , povestioare ... ?


Eiii, iote ca, pana m-am foit eu sa trimit mesajele a aparut cineva pe aici ... crezui ca-s singurica iara ...

Poznasul e bine... la gradinita amu... in rest, e pedepsit ... nu zic de ce, ca iar ma supar ... deci, momentan, nu-l "laud" cu nimic ...

De Nicoll si Baby nu (prea mai) stiu nimic ... si nici nu vor sa ne dea vreun semnulet de viata ... au disparut in ceata ... speram sa apara, totusi, cat mai curand pe aici ...

Si pe la noi e urata vremea... mohorata... si ieri am avut cateva repezite ... 'om vedea azi cum va mai fi... cica au zis la meteo ca, luna lui mai va fi una ploioasa... vom vedea... ...

No, ce sa va mai zic??? O zi buna si frumoasa tuturor ! Ne mai vedem/citim . "Bye-bye"...



<><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><>
"Iubirea, las-o libera... daca e a ta, sta langa tine; daca a plecat, inseamna ca, nu a fost niciodata a ta."
"M-ai pacalit o data, rusine sa-ti fie; m-ai pacalit a doua oara, rusine sa-mi fie..."
<><><><><><><><><><><><><><><><><><><><>

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tethys spune:


Va mai las o povestioara draguta, care m-a facut sa zambesc ... cica ar fi dupa un caz real ...

<<Dupa un fapt real...

Intr-o duminica seara, un preot a lucrat pana tarziu, si s-a decis sa o sune pe sotia lui inainte de a pleca catre casa. Era aproximativ ora 10 seara, dar sotia lui nu i-a raspuns la telefon. Preotul a lasat telefonul sa sune de mai multe ori. I s-a parut ciudat ca nu a dat de sotia lui. S-a decis sa-si impacheteze lucrurile si sa incerce apoi din nou. Cand a sunat a doua oara, ea a raspuns imediat. A intrebat-o de ce nu a ridicat receptorul mai devreme, dar ea mirata, a spus ca telefonul nu a sunat. Totul a fost dat uitarii. Lunea urmatoare insa, preotul a primit un telefon la birou. Barbatul de la celalalt capat al firului vroia sa stie de ce a fost sunat duminica noaptea. Preotul era confuz si nu intelegea despre ce vorbea acesta. Apoi, cealalta persoana a adaugat:
- A tot sunat, dar nu am raspuns.
In acel moment, preotul si-a adus aminte de primul telefon dat acasa duminica seara. A realizat ca gresise numarul si, si-a cerut scuze pentru deranj. I-a explicat barbatului ca a intentionat sa o sune pe sotia lui. Acesta i-a raspuns:
- Nu-i nicio problema. Permite-mi insa, sa iti spun povestea mea. Vezi dumneata, duminica noaptea am vrut sa ma sinucid, dar inainte m-am rugat: "Dumnezeule, daca esti acolo si nu vrei sa fac asta, da-mi un semn". In acel moment telefonul a inceput sa sune. M-am uitat la apelant si scria "Dumnezeu Atotputernicul". Mi-a fost frica sa raspund...
De atunci, barbatul care a vrut sa se sinucida, frecventeaza cu regularitate slujbele tinute de preot la biserica al carei nume este "Dumnezeu Atotputernicul".>>


Si gata pe ziua de azi... va astept si pe voi la ... am -it... sper sa am ce citi cand voi mai reveni pe aici ... & ...



<><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><>
"Iubirea, las-o libera... daca e a ta, sta langa tine; daca a plecat, inseamna ca, nu a fost niciodata a ta."
"M-ai pacalit o data, rusine sa-ti fie; m-ai pacalit a doua oara, rusine sa-mi fie..."
<><><><><><><><><><><><><><><><><><><><>

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmaw spune:

fug la cardilog am tensiunnea mare
O data pt oftalmo alta data pt cardio asta da viata
Intre timp nu ma las cu curatenia...ALT

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tethys spune:


Carma, multa, multa sanatate si spor mare la trebaluiala !

Dany, cum merg cursurile? Totul bine?

Dana, a terminat Andrei cu tezele? Sigur a luat numai 10 pe linie . Cu dansul... nimic de zis? Multa bafta in continuare in lupta cu kilogramele .

Alina, e mai bine Rebecca? Multa sanatate!

Danuta, voi ce mai faceti? Mirunica ce ghidusii a mai facut?

Charlie, totul bine la tine acolo?

Marami, tu ce ne mai zici? Ce mai fac domnisoarele tale?

Nicoll??? Unde disparusi doamna???

Ely, tu si gasca ta ce mai faceti? Ai disparut si tu???

Baby, poate ne citesti... si apari pe aici... .

Miha??? Si tu ai disparut de muuuuult... poate reapari, totusi, pe la noi ...

Celelalte sirenete, chiar n-au nimic de zis? Mno... va asteptam pe aici !



<><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><>
"Iubirea, las-o libera... daca e a ta, sta langa tine; daca a plecat, inseamna ca, nu a fost niciodata a ta."
"M-ai pacalit o data, rusine sa-ti fie; m-ai pacalit a doua oara, rusine sa-mi fie..."
<><><><><><><><><><><><><><><><><><><><>

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tethys spune:


Va las iar niste povestioare ... si pentru seara aceasta, asa, ca inainte de culcare:


  • <<Nu poti face lucrurile bine pentru toata lumea

    In miezul zilei, un tata merse pe strazile prafuite din Kashan, impreuna cu fiul sau si un magar. Tatal, incalecase pe magar, iar baiatul il conducea.
    - Bietul copil, spuse un trecator. Picioarele lui mici si scurte, incearca sa tina pasul cu magarul. Cum poate omul acela sa sada atat de lenes pe magar, cand vede ca baiatul se osteneste?
    Tatalui ii mersera drept la inima aceste cuvinte, cobori de pe magar la coltul urmator si il lasa pe baiat sa se urce. Dar nu trecu mult, cand un trecator ridica iarasi vocea si spuse:
    - Ce rusine! Obraznicatura sta acolo ca un sultan, in timp ce bietul si batranul lui tata, fuge alaturi.
    Aceasta remarca il duru pe baiat foarte mult si ii ceru tatalui sa stea dinapoia lui pe magar.
    - Ai mai vazut vreodata asa ceva? murmura o femeie in văluri. O asemenea cruzime fata de animale! Spatele bietului magar se lasa si neispravitul acela batran cu fiul sau stau tolaniti ca si cand ar fi un divan biata creatura!
    Cei tintiti de asprimea ei, se uitara unul la celalalt si, fara sa spuna un cuvant, coborara de pe magar. Dar, abia facusera cativa pasi, cand un strain facu haz de ei, spunand:
    - Multumesc cerului ca nu sunt asa prost! De ce va plimbati magarul, cand nu va e de nici un folos, cand nu duce pe nici unul dintre voi?
    Tatal, indesa o mana de paie in gura magarului si isi lasa mana pe umarul fiului sau, zicandu-i:
    - Indiferent ce facem, exista cineva care nu e de acord. Cred ca trebuie sa stim noi singuri ce credem ca este bine.>> - din folclorul iranian


  • <<Mai mult decat un inel de logodna

    Un baiat a intrat hotarat la bijutier si a cerut sa i se arate cel mai frumos inel de logodna pe care-l aveau. Bijutierul i-a aratat unul. Piatra frumoasa, solitara, stralucea ca un minuscul soare luminos. Baiatul a studiat inelul si, cu un zambet, l-a ales. A intrebat cat costa si apoi s-a pregatit sa il plateasca.
    - Va veti casatori curand?, l-a intrebat bijutierul.
    - Nu, raspunse baiatul. Nici macar nu am logodnica.
    Surprinderea muta care l-a cuprins pe bijutier l-a distrat pe cumparator.
    - Este pentru mama mea, a zis baiatul. Cand trebuia sa ma nasc a fost singura. Cineva o sfatuise sa ma omoare inainte de nastere ca sa scape de probleme. Dar ea nu a fost de acord si mi-a dat viata. Si a avut multe probleme, multe... A fost tata si mama pentru mine, mi-a fost prietena si sora, mi-a fost invatatoare. M-a facut sa devin ceea ce sunt. Acum, pentru ca pot, ii cumpar acest inel de logodna. Ea nu a avut niciodata unul. I-l dau in chip de promisiune. Asa cum ea a facut totul pentru mine, acum e randul meu sa fac totul pentru ea. Poate ca, mai tarziu voi darui un alt inel de logodna dar, va fi al doilea...
    Bijutierul nu a zis nimic. A cerut doar, casierei, sa faca o reducere din acelea care se fac numai pentru clientii importanti.>> - de H. Agudelo




  • <><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><>
    "Iubirea, las-o libera... daca e a ta, sta langa tine; daca a plecat, inseamna ca, nu a fost niciodata a ta."
    "M-ai pacalit o data, rusine sa-ti fie; m-ai pacalit a doua oara, rusine sa-mi fie..."
    <><><><><><><><><><><><><><><><><><><><>

    Mergi la inceput

    Link direct catre acest raspuns Tethys spune:


    <<Poveste pentru, cu si despre suflet

    Era odata un rege care avea 4 neveste. Cel mai mult o iubea pe cea de-a patra sotie, pe care o imbraca cu straie din cele mai scumpe si o trata cu cele mai fine delicatese. Ii dadea tot ce era mai bun. De asemenea, o iubea si pe cea de-a treia sotie si ea era cea cu care se mandrea cel mai mult in fata regatelor vecine. Totusi, regele traia cu teama ca, aceasta sotie il va lasa intr-o zi pentru un altul. Regele o iubea si pe cea de-a doua sotie. Ea era confidenta lui si era intotdeauna draguta, intelegatoare si rabdatoare cu el. De cate ori regele avea o problema, putea avea incredere in ea ca il va ajuta sa treaca peste momentele grele. Prima sotie a regelui era foarte loiala si isi adusese o mare contributie in mentinerea regatului. Totusi, regele nu o iubea pe prima sotie. Desi ea il iubea cu adevarat, el de abia o observa! Intr-o zi, regele simti ca sfarsitul ii este aproape. Se gandi la viata lui plina si isi spuse: "Acum am 4 sotii cu mine, dar cand voi muri, voi fi singur". Astfel, el o intreba pe cea de-a patra nevasta:
    - Te-am iubit cel mai mult, ti-am daruit cele mai frumoase haine si ti-am aratat cea mai mare grija. Acum, eu am sa mor, vrei sa vii cu mine si sa-mi tii companie?
    - Nici vorba! replica cea de-a patra sotie, si pleca fara un alt cuvant.
    Raspunsul ei strapunse inima regelui ca un cutit. Regele o intreba si pe cea de-a treia sotie:
    - Te-am iubit toata viata mea. Acum ca mor, vrei sa vii cu mine si sa-mi tii companie?
    - Nu! veni raspunsul celei de-a treia sotii. Viata e prea buna! Cand vei muri, ma voi recasatori!
    Inima regelui se stranse de durere. Apoi, o intreba si pe cea de-a doua sotie:
    - Intotdeauna am gasit la tine intelegere si ajutor si, mereu ai fost acolo pentru mine. Cand voi muri, vrei sa vii cu mine si sa-mi tii companie?
    - Imi pare rau, nu te pot ajuta de data aceasta! replica cea de-a doua sotie. Te pot doar inmormanta si voi veni la mormantul tau.
    Regele fu devastat si de acest raspuns. Apoi, se auzi o voce:
    - Eu te voi urma oriunde vei merge!
    Regele se uita imprejur si vazu ca, cea care rostise aceste cuvinte era prima sotie. Era atat de slaba... pentru ca suferise mult din cauza foamei si a neglijarii sale. Adanc indurerat, regele spuse:
    - Trebuia sa fi avut mult mai multa grija de tine cand am avut ocazia!

    In realitate, noi toti avem 4 sotii in viata noastra:

    • Cea de-a patra sotie - TRUPUL nostru. Indiferent cat timp si efort investim in a-l face sa arate bine, el ne va lasa cand murim.
    • Cea de-a treia sotie - AVEREA noastra. Cand murim, merge la altii.
    • Cea de-a doua sotie - FAMILIA SI PRIETENII. Indiferent cat de apropiati ne-au fost in timpul vietii, ei nu pot decat sa vina la mormantul nostru dupa ce nu mai suntem.
    • Prima sotie - SUFLETUL nostru. Adesea este neglijat in goana dupa averi, bunastare si putere. Totusi, SUFLETUL este singurul care ne va urma oriunde vom merge. Sa-l cultivam, sa-l facem puternic si sa-l bucuram acum, pentru ca este singura particica din noi care ne va urma si va fi cu noi pentru eternitate.>>



    Noapte buna si vise frumoase tuturora ! Pe maine .



    <><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><>
    "Iubirea, las-o libera... daca e a ta, sta langa tine; daca a plecat, inseamna ca, nu a fost niciodata a ta."
    "M-ai pacalit o data, rusine sa-ti fie; m-ai pacalit a doua oara, rusine sa-mi fie..."
    <><><><><><><><><><><><><><><><><><><><>

    Mergi la inceput

    Link direct catre acest raspuns carmaw spune:

    Neata am aparut MOI
    Am facut la cardilogul lui peste care mia zis ca nu am nimic si ma invitat pe usa afara....ajunsa acasa m am doftoricit eu si mi a mai trecut un rasist imbecil
    Sa va dau si voua un minunat sit pe care eu l am pus la favoriti
    www.sarenza.com
    Ce minunatie cu pantofiori....si gentute
    In rest azi e soare mi am facut cafeau si voi trece la ascultat MIRCEA BADEA
    VA PUP

    Mergi la inceput

    Link direct catre acest raspuns Tethys spune:


    'Neata sirenete!

    Carma, multumim de site si auditie/vizionare placuta cu Mircea Badea. O zi cu mult soare sa ai .

    Si la noi a iesit soarele, ciripesc pasarelele ... e vreme frumoasa si sa speram ca o tine asa ...

    Io, va mai las ceva lectura :

    <<Cele 7 minuni ale lumii

    Niste liceeni din Chicago studiau despre "Cele 7 Minuni ale Lumii". La sfarsitul lectiei, elevii au fost rugati sa enumere care considerau ei ca sunt cele 7 minuni ale lumii. Desi au fost unele neintelegeri, urmatoarea lista a primit cele mai multe voturi:
    1. Marile piramide din Egipt
    2. Taj Mahal din India
    3. Marele Canion din Arizona
    4. Canalul Panama
    5. Cladirea EmpireState
    6. Basilica St. Peter’s
    7. Marele zid chinezesc
    In timp ce strangea voturile, profesoara a observat ca o eleva, o fata tacuta, nu predase inca lucrarea. O intreba deci pe fata daca avea probleme in elaborarea listei. Fata raspunse:
    - Da, putin. Nu m-am putut decide pentru ca erau atat de multe.
    Profesoara spuse:
    - Ei bine, spune-ne ce ai ales pana acum, si poate te putem ajuta.
    Fata ezita, apoi citi:
    - Eu cred ca Cele 7 Minuni ale Lumii sunt:
    1. A atinge...
    2. A gusta...
    3. A vedea...
    4. A auzi... (a ezitat putin apoi, a adaugat...)
    5. A simti...
    6. A rade...
    7. Si a iubi.
    Clasa era atat de tacuta incat puteai auzi caderea unui ac. Fie ca aceasta poveste sa serveasca drept o blanda amintire pentru noi toti caci, lucrurile pe care le subestimam ca fiind simple si obisnuite sunt adesea cele mai minunate si nu trebuie sa calatorim undeva anume pentru a le trai.>>



    <><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><>
    "Iubirea, las-o libera... daca e a ta, sta langa tine; daca a plecat, inseamna ca, nu a fost niciodata a ta."
    "M-ai pacalit o data, rusine sa-ti fie; m-ai pacalit a doua oara, rusine sa-mi fie..."
    <><><><><><><><><><><><><><><><><><><><>

    Mergi la inceput

    Link direct catre acest raspuns Tethys spune:


    <<Dragostea, bunatatea si iertarea

    Doi oameni se certau. Adica, drept vorbind, numai unul il certa pe celalalt. Zicea:
    - Ce? Credeai ca am fost sincer cu tine? Nu eram, ci radeam de tine.
    Celalalt, blajin, cu bunatate privind la el, raspunse:
    - Stiam...
    - Iti aduci aminte cand iti spuneam ca tin la tine? Minteam.
    - Stiam...
    - Cand te-am imprumutat am facut-o ca sa te umilesc.
    - Stiam...
    - Te-am inselat cand ti-am spus ca te admir pentru activitatea si succesul tau.
    - Stiam...
    Cel ce lovea atat de crud intr-un suflet de om, se opri dintr-o data ca fulgerat de o putere nevazuta. Cascand ochii, sopti:
    - Cum, tu stiai de toate astea, si-ai tacut?
    - Da...
    - Si nu m-ai urat?
    - Nu. Te-am iubit.
    Cei doi se privira. Ceva se prabusea intr-un suflet. Omul, cazu naruit la pamant si hohotind de plans, abia putu rosti:
    - Ma mai poti ierta?
    Celalalt, plin de bunatate, cu lacrimile pe gene, ii puse mana pe crestet, spunandu-i incet:
    - De vreme ce te iubeam, te-am si iertat.>>



    O zi frumoasa si cu mult soare tuturor sirenetelor ! Un weekend superfain sa aveti !



    <><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><><>
    "Iubirea, las-o libera... daca e a ta, sta langa tine; daca a plecat, inseamna ca, nu a fost niciodata a ta."
    "M-ai pacalit o data, rusine sa-ti fie; m-ai pacalit a doua oara, rusine sa-mi fie..."
    <><><><><><><><><><><><><><><><><><><><>

    Mergi la inceput