....alte intrebari, alte raspunsuri......

....alte intrebari, alte raspunsuri...... | Autor: cons

Link direct la acest mesaj

In vacanta de Paste am primit o intrebare legata de puiul meu. Intrebarea a fost pusa de 2-3 ori pe parcursul a 2-3 minute.
Intrebarea era: ,,Cate mame stie copilul ca are?,,

Intr-un fel sau altul m-a deranjat, motiv pentru care am spus accentuand toate cuvintele propozitiei:
,,Copilul are o singura mama, eu. "
Ce raspuns ati fi dat daca erati in locul meu? Nu uitati, intrebarea a fost insistenta.


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns erato spune:

Grea intrebare
Copilul are o singura mama si aceea e mama care il creste si-l iubeste mai mult decat orice pe lumea asta. In functie de varsta copilului, i se poate explica ca mai are (a avut) o mama care l-a nascut. (In anumite situatii, cand copilul a fost crescut multi ani de asistenta maternala si el a iubit-o mult si si-o aminteste cu nostalgie, poate e bine sa i se spuna ca aceea a fost o mama platita de stat). Voi ce parere aveti?
Dar mama este cea care il creste cu multa dragoste.
Dar cred ca explicatiile sunt greu de dat in fata copilului. Incerc sa ma pregatesc din timp pt astfel de intrebari, dar sunt sigura ca atunci cand ele vor veni ma voi fastici de tot.

Vreau sa fiu mama

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tzuni spune:

Al meu are o singura mama: EU.
Femeii care i-a dat viata ii spun simplu: "biologica"

www.youtube.com/watch?v=xiIm0elzalI&feature=related" target="_blank">THAT's ME

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marumiha spune:

Acelasi raspuns i-as fi dat si eu ,copilul are o mama care-l creste si iubeste din tot sufletul.Ceilalti care au contribuit la cresterea si educarea lui ,ma refer la maternala /le ,daca a avut mai multe pot deveni matusi ,rude ,prieteni .Acum depinde si citi ani are copilul pt.a putea incet ,incet sa i se spuna cite ceva din viata lui.
Sa inteleg ca intrebarea a fost pusa de cineva ,nu de copil,nu?

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_75 spune:

of! din pacate si eu am parte de asa ceva,dar de fapt am parte de intrebari- 'si mama lui?tatal lui? ce stii de ei?!
Eu acum deja le raspund- cum ce stiu de mama lui?nu ma vezi? si uite asa le tai elanul 'binevoitorilor'care pun astfel de intrebari....
eu si rudelor le-am spus sa incheie discutiile astea ca nu-si au rostul.Asta este intre noi si Alex si atat!!Si o sa-l invat si pe Alex cand va avea varsta potrivita sa nu vorbeasca foarte mult despre treaba asta.E problema noastra nu a altora.
asa gandesc eu.Ca e rau ca e bine deocamdata lucram la partea asta de discutie cu Alex care e foarte delicata.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns erato spune:

Citat:
citat din mesajul lui erato

Grea intrebare
Copilul are o singura mama si aceea e mama care il creste si-l iubeste mai mult decat orice pe lumea asta. In functie de varsta copilului, i se poate explica ca mai are (a avut) o mama care l-a nascut. (In anumite situatii, cand copilul a fost crescut multi ani de asistenta maternala si el a iubit-o mult si si-o aminteste cu nostalgie, poate e bine sa i se spuna ca aceea a fost o mama platita de stat). Voi ce parere aveti?
Dar mama este cea care il creste cu multa dragoste.
Dar cred ca explicatiile sunt greu de dat in fata copilului. Incerc sa ma pregatesc din timp pt astfel de intrebari, dar sunt sigura ca atunci cand ele vor veni ma voi fastici de tot.

Vreau sa fiu mama

Eu n-am inteles intrebarea. Am crezut ca asta te-a intrebat copilul. Offf, clar celor din jur le voi spune ca doar eu sunt mama lui, restul sunt naturala/femeia care l-a nascut si maternala.

Vreau sa fiu mama

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danaionela spune:

Cons ai raspuns foarte corect. Asa simt si ei. Fetitele mele mi-au spus intr-o zi , mami nu conteaza ca nu am crescut in burtica ta, mama inseamna sa ai grija de noi sa ne iubesti, si asta faci tu. Asa ca tu esti mama noastra, si altceva nu ne mai intereseaza. Asa ca... Tu esti mama copilului, si eu una daca ar fi insisitat cu aceasta intrebare as fi dat un raspuns mai impertinent.Multumesc lui Dumnezeu ca nu am intilnit asemenea oameni pina acum, si celor care m-au intrebat daca stiu ceva de parintii lor le-am raspuns ca acest lucru nu ma intereseaza... pentru ca noi suntem parintii lor si gata. De parca daca nasteam eu cineva ma intreba dar tu stii ceva de stramosii ?...
Cons. tu esti mamica copilasului tau...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

Pentru noi doamnele care i-au nascut pe copii mei au fost niste ajutoare , niste femei care au ajutat ca visele noaste sa se materializeze.Razvan are o explicatie tare haioasa pe tema asta ,desi stie ca nu barza aduce copii el spune ca s-a nascut din alta burtica pentru ca "berzei i s-a stricat GPS-ul".
Daca va uitati in dex cuvantul mama nu este explicat ca femeia (femela) care naste copii , are o semnificatie mai profunda.

Deci intrebarea mi se fara sens , iar persoana care a insistat, mai ales de fata cu copilul,mi se pare o persoana rau intentionata.Intr-adevar multi au curiozitati de genul asta (poate si eu le-as avea) dar atat timp cat intrebarile sunt puse in sens de cunoastere nu in sens tendentios nu trebuie sa ne supere.

De multe ori mi s-au pus si mie intrebari mai mult sau mai putin rautacioase , de fiecare data am raspuns in sensul intrebarii , adica cu rautate , cu ironie sau serios.Dar doar eu am hotarat cantitatea de detalii pe care am funizat-o chiar si persoanelor bine intentionate.



Ei sunt norocul meu : Razvan si Maria
Cand Dumnezeu iti inchide o usa , intotdeauna iti deschide o fereastra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marumiha spune:

Eu cred ,ca de multe ori ,anumiti oameni care nu stiu ca copilul este adoptat , atunci cind li se spune acest lucru nu stiu cum sa reactioneze ,ce sa spuna ,si incep aceste intrebari retorice ,nu-si dau seama ce intrebari sa puna .Asa ca pe mine de multe ori ma amuza treaba asta ,asta este dupa mine o intrebare clasica care se punea odata , .... daca se stie care este mama ,sau raspunsul la ce a determinat-o sa -l lase pe copil ,cite mame are ,cine e tatal, nu vad cu ce ar ajuta-o pe persoana care intreaba.De multe ori sintem pusi in fata anumitor situatii ,in care cred ca tuturor li sa intimplat macar odata in viata sa nu stie cum sa se comporte,ce intrebari sa puna.
Tocmai priveam o emisiune unde o doamna care a avut o tumoara ,povestea ca atunci cind cunoscuti de ai ei au aflat despre problema ei ,nu stiau cum si ce sa-i spuna,cum sa o incurajeze.
Atunci tipa sa apucat de scris, si a scris o carte pe tema asta cu intrebarile ,incurajerile de rigoare si alte lucruri interesante.
Asta a fost numai o paranteza .

De multe ori mi s-au pus si mie intrebari mai mult sau mai putin rautacioase , de fiecare data am raspuns in sensul intrebarii , adica cu rautate , cu ironie sau serios.Dar doar eu am hotarat cantitatea de detalii pe care am funizat-o chiar si persoanelor bine intentionate.

La fel fac si eu.


mami di Marco

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marumiha spune:

Nu inteleg de ce mi-a aparut mesajul asa !?
nu beau decit apa ....sper ca ati inteles ce am vrut sa spun

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns analias spune:

Cum cate mame are copilul???
Bineinteles ca una: eu!
Am avut norocul sa nu mi se puna aceasta intrebare pana acum.
Subscriu la comentariul lui asi: intr-adevar eu si fetita mea ne bucuram una de alta pentru ca cea care a nascut-o a avut gandul cel bun sa dea o semnatura (e drept ca tarziu, fetita a devenit adoptabila abia dupa 4 ani). Pe fratii ei, 2 baieti, ii tine si acum intr-o camera in care traiesc vreo 11 persoane, nu sunt inscrisi la medicul de familie, nu merg la gradi sau scoala, etc. Dar nici nu renunta la ei, pentru ca sunt baieti si pot fi folositi la munca in gospodarie (conform 'traditiei' de la sat). Pe fetita a abandonat-o in maternitate, a recunoscut-o, insa a refuzat sa aiba de-a face cu ea, lasand-o in grija statului. Nu o judec.
Ma gandesc doar cateodata la asta cand Ani e mofturoasa si fitoasa si 'nu vreau rochita aia, vreau rochita ailalta; nu vreau pantofii aia, ii vreau pe ailalti', nu face pipi daca toaleta de la restaurant sau hotel sau aiurea nu e perfect stralucitoare, se bosumfla daca nu ajungem la nu stiu ce spectacol la teatru sau opera etc. O fi ceva ancestral.

Mergi la inceput