....alte intrebari, alte raspunsuri......

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

cred ca de fapt a fost o alegere neinspirata de cuvinte ... persoana vroia sa intrebe, era curioasa daca "ati spus copilului ca l-ati adoptat?" nu daca stie cate mame are....multi oameni sunt curiosi sa afle, desi nu e treaba lor, cum reactioneaza copiii dupa ce li se povesteste despre adoptie

si extrem de putini oameni stiu ca unui copil nu i se povesteste despre adoptie de la inceput asa cum ai povesti unui adult...sau unui tanar de 18 ani, asa cum nu te duci la clasa III ca profesor si tii o lectie de geografie cum ai tine-o la elevi de clasa a XII-a

integrarea informatiei dureaza ani si ani, asta daca vrea parintele sa faca din asta o chestie sanatoasa nu socanta. Au fost cazuri cand familiile au ales sa se mute in alta zona/oras/judet/tara si sa rupa legaturile cu prietenii tocmai pentru a se proteja de intrebari, au facut un secret din adoptie, si asta este o greseala dupa parerea mea. Orice secret se descopera la un moment dat si se descopera in momente cruciale, aduce dupa sine mari stresuri si se soldeaza cu pierderi in unele cazuri.

mamele adoptive ar trebui sa fie mai sigure pe ele, oamenii mereu pun intrebari incomode si neinspirate, pe absolut orice tema (se intampla sa te trezesti intrebat si de ce ai ales sa stai acasa cu copiii si nu platesti o bona cu 10 mil/luna/2 copii ca sa mergi la job unde esti platit cu fix 10 mil/luna...)si da, trebuie sa ai taria psihica sa nu te lasi agresat de mesajul "subliminal" :P

copilul creste si se ataseaza de cel ce-l creste frumos, invata sa spuna mama si tata celor ce-l iubesc si ingrijesc, in capul lui nu sunt confuzii.

ideea, notiunea de adoptie ajunge s-o inteleaga pas cu pas, si nu va avea o conotatie negativa niciodata in mintea unui copil caruia i s-a vorbit deschis despre asta ca despre un lucru natural si normal

pentru ca a adopta este o actiune cat se poate de normala si de naturala, fireasca. nu e fireasca atitudinea unor oameni fata de adoptie, care fie o supraevalueaza, o hiperbolizeaza, fie o subevalueaza, o denigreaza, o privesc cu rezerva etc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns linasobolina spune:

Mamici de suflet, nu gresiti!!!!! ca doare dupa aceea
Aceasta greseala am facut-o EU si nu a fost bine.

Asta este ceea ce credem noi, ce ne dorim NOI ca noi suntem singura mama din viata lui, ca noi il crestem, invstim sufleteste, suntem langa el tot timpul sa il ajutam, sustinem si tot ce trebuie sa faca un parinte

Insa, indiferent cum o dati, cum o suciti , mai devreme sau mai tarziu el va afla ca are 2 mame

Decizia va fi a lui in ceea ce priveste evaluarea fiecarei dintre noi natura, adoptiva sociala sau cate modele or mai fi...

Ioana s-a intors la naturala, a trait cu ea 1 an, a cunoscut-o apoi si-a vazut de drumul ei
Relationeaza cu ea, relationeaza cu noi, insa isi are familia ei, buna sau rea si invata ce sa faca si ce nu din aceasta experienta.

Nu ii poate refuza copilului ei sa isi cunoasca toti bunicii si stie exact ce a facut fiecare pentru ea- naturala si adoptiva

Hartia numita certificat de nastere are doar valoare juridica si o mareeee importanta pentru noi,parintii, pentru copil este doar o hartie

Va rog din suflet sa ma credeti pentru ca am trecut prin multe si bune si rele
daca mai cititi putin "desfierea" o sa vedeti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Manuelita spune:

Buna. Pe mine m-a intrebat copilul meu direct daca "femeia din burta careia m-am nascut e mama mea"? A fost la una dintre primele discutii despre adoptie, acum cateva luni (fata mea are acum 4.5 ani. M-am blocat, m-a durut (nu pentru mine, ca eu sunt f ok cu modul in care am devenit mama, ci pentru ea)dar dupa ce mi-am revenit i-am raspuns ca "da, ea era mama care te-a nascut, eu sunt mama care te cresc toata viata". Ce era sa ii zic, ca femeia care a facut-o era doar o "burta" care a produs-o? ! Doare al naibii si va fi si mai greu, dar nu vreau sa o vada ca o "gaura intunecata" din care a fost expulzata, un subiect negru si infricosator? Nu vreau pentru ca ea trebuie sa simta ca vine, nu stiu cum sa zic, numai din lumina, ca nimic nu e rau in cum a inceput ea pe pamantul asta.

sa nu ma suparati cu reply-urile ca azi e ziua mea :)))))))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_75 spune:

manuelita LA MULTI ANI!SA-TI DEA D-ZEU MULTA FORTZA SANATATE SI FERICIRE PRECUM SI MULT SUCCES IN GASIREA CELUI DE-AL DOILEA COPILAS!!

cat despre cate mama are copilul?
eu consider asa- de ex pentru Alex- in situatia noastra-
mama naturala a lui Alex va ramane intotdeauna mama lui pentru ca i-a dat viata si care datorita ei suntem noi impliniti!Eu ii multumesc pentru faptul ca nu l-a lasat pe strazi,nu l-a vandut la persoane dubioase,nu l-a aruncat la gunoi etc etc si s-a gandit la el sa-i ofere o viata mai buna dandu-l spre adoptie!A gandit exact ca o mama si s-a gandit la binele copilului ei stiind ca ea nu avea cum sa-i ofere o viata mai buna si ca oricum Alex la un moment dat ramanea singur-mama lui fiind extrem de bolnava!
Eu sunt cea de-a doua mama care ii ofera o viata mult mai buna,care am grija de el atunci cand e bolnav,nu dorm noptiile etc etc...si viata mea acum este dedicata lui.
Deci pot spune ca da!Alex are doua mame,nu pot fii egoista si sa spunc a DOAR eu sunt mama lui!
Acum bineinteles ca fiecare caz este unic in felul lui..la noi asa s-a intamplat!
Eu sincer stiu unde este mama lui,unde locuieste si atunci cand Alex va fii mare si D-zeu va fii bland cu mama lui si o va tine in viata pana atunci o sa mergem la ea.
E dreptul lui sa isi cunoasca familia biologica.
Pana atunci noi ii suntem parinti cu trup si suflet si pe langa parinti dorim sa-i fim cei mai buni prieteni!Sa fim deschisi cu el, sa nu mintim cu nimic si sa fie o relatie bazata pe dragoste si incredere absoluta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SoriLea spune:

LA MULTI ANI MANUELITA, sa fii sanatoasa si sa te bucuri mereu de fetita ta draga si DD sa-ti ajute sa-ti gasesti si cel de-al 2-lea copilas

Simo ma regasesc in fiecare cuvant scris de tine. Parca as fi scris eu
Va doresc toata fericirea din lume


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Sorina Mamica fericita a ingerasului RAZVAN - IONUT (11 MAI 2009)

http://lb3f.lilypie.com/rxDAp3.png


Lucrul important este acesta...sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai, pentru ce ai putea sa devii. Charles Dubois

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marumiha spune:

MANUELITA-La multi ani ,sa ai patre de o viata frumoasa ,plina de bucurii si impliniri alaturi de fetita ta.





mami di Marco

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Manuelita spune:

Va multumesc pentru urari si va doresc si voua ce-mi doresc mie: sa fie copiii sanatosi si fericiti! Va pup, prietene ne-vazute :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cons spune:

Imi pare rau fetelor, dar nu aveti dreptate.
Este greu sa gasesc cuvintele necesare astfel incat sa ma intelegeti.
Cea care i-a dat viata i-a fost mama, dar nu-i mai este. Mama este cea care il creste, careia copilul ii spune in prezent mama. Dupa parerea mea este foarte derutant sa-i spui copilului ca are mai multe mame. MAMA ESTE UNA SINGURA, indiferent daca este naturala sau adoptiva.
Nu, nu este vorba de egoism aici, ci este vorba de siguranta copilului.
Ganditi-va la acei copii care sunt adoptati de la asistentul maternal. Ei sunt foarte bulversati, dupa parerea mea. Sunt cazuri, cand acei copii stiu ca au trei mame: mama naturala, mama (cum sa-i zic?????-de moment) si posibila mama adoptiva.
Ei au trei, dar in final se trezesc ca n-au niciuna.
NU, NU este corect sa le spunem ca au mai multe mame. Ca ei mai tarziu isi aleg calea lor, foarte bine, dar stiu ca atat cat a fost cu mine eu i-am fost singura lui mama (nu vreau sa-l impart cu nimeni) iar el va ramane copilul meu pentru toata viata ce mi-a mai ramas de aici inainte.
Eu sunt singura lui mama pe care se poate baza la bine si la greu, eu sunt singura lui mama atunci cand rade (iar daca rade el atunci eu sunt in al noualea cer), eu sunt singura lui mama atunci cand plange (iar daca plange el inima mea plange si mai tare), eu sunt singura lui mama care il mangaie pe frunte atunci cand viseaza urat, EU SI NIMENI ALTCINEVA.

Da, vreau sa-i fiu si prietena, dar mai intai de toate vreau sa-i fiu mama. Asta mi-am dorit si asta sunt.

Manuelita, LA MULTI ANI!
Dupa parerea mea raspunsul era si mai bun daca incepeai fraza cu NU.

Linasobolina, imi pare rau sa te contrazic, dar nu ai dreptate. Stiu ca ai trecut prin necazuri foarte grele si e posibil ca fiecare dintre noi sa patim acest lucru (fiecare dintre noi si-a asumat acest risc), dar daca tu nu esti convinsa de ceea ce esti, ce poti sa mai zici de copilul care hotaraste singur cate mame are?
Nu, nu este vorba de ceea ce cred eu, este vorba de ceea ce simt eu acum. Nu vreau sa cred nimic de moment, vreau doar sa traiesc si sa ma bucur cat pot de mult de copilaria copilului meu.



Mai am de spus, dar cred ca imi ajunge pe ziua de azi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_75 spune:

cons- nu vreau sa ma intelegi gresit dar cine i-a dat viata??e un lucru ffff important,nu-l putem uita!
eu una repet ii multumesc mamei lui (pentru ca vreau sau nu vreau asa se numeste -mama-)pentru ca m-a facut la randul meu si pe mine mama!!!
nu o sa-i spun da! ai doua mame!!iti dai seama ca la un anumit moment cand va fii mai matur in gandire el ce va intreba? cine e femeia care m-a nascut??nu! va intreba cine e mama?dar tatal lui!
poate ca ii va cauta sau poate ca nu asta va fii alegerea lui insa nu pot fii egoista!
da parintii sunt cei care te cresc dar oare cum ii numim pe cei care ne-au conceput??
eu am avut si tata biologic si tata adoptiv,crede-ma cons am avut DOI TATICI!!!
poate e greu de inteles pentru cei care nu au avut situatii de genul asta in familie implicata fiind chiar eu DIRECT!
si sa-ti spun ceva? l-am iubit mai mult pe tatal meu adoptiv (care din pacate s-a stins din viata prea devreme)insa acum? am tatal biologic si e greu de explicat ce simt!
Pana la marele adevar care va trebui sa i-l spunem lui Alex mai e ceva timp,poate ne vom razgandi,poate ca nu insa nu putem uita si sterge cu buretele trecutul copilasului mai ales in cazurile cand el a fost adoptat mai marisor.Daca il luam de cand avea o zi,doua trei poate ca as fii gandit altfel.De aceea am si spus ca sunt cazuri si cazuri nu putem generaliza da?
Alex de ex a stat ceva vreme la mama lui care ulterior s-a imbolnavit grav,nici nu stiu acum daca mai traieste si a ales pentru Alex adoptia ca sa nu ramana singur!Deci?Pot sa o desconsider si sa spun ca DOAR eu sunt mama lui si unica??
Da ,ca acum noi il crestem ,ca noi avem grija de el,ca noi ne trezim noaptea cand are febra,ca noi plangem langa el cand il doare ceva sau ca noi radem cand el e fericit este altceva....
Si da! acum ii suntem parinti si ii vom fii prietenii cei mai buni .De ce spun?ca probabil s-a inteles gresit,am zis prieteni pentru faptul ca vrem o relatie deschisa cu el,sa nu ne ferim de el cu nimic,sa fim sinceri si el la randul lui sa fie la fel cu noi.Sa nu se fereasca cu nimic ,sa ne spuna tot ce are pe suflet..e foarte important ca parintii sa fie deschisi cu copii lor!
Si nu o sa ne batem cu pumnul in piept niciodata ca numai noi suntem parintii lui!!!!Nu am sa ii spun niciodata cine a avut grija de tine cand erai mic; sau cine a stat cu tine cand aveai febra noaptea...sa fim seriosi.....nu pot da dovada de egoism.
Ce rezolv prin treaba asta??Nimic ca daca el vrea sa-si caute parintii o va face ca vreau sa ca nu vreau eu.Daca simte ca trebuie sa ii caute il vom ajuta nu am sa stau sa-i spun EU SUNT MAMA TA SI ATAT!!EU TE-AM CRESCUT,EU TE-AM VEGHEAT NOAPTEA CAND AVEAI FEBRA!!
sper sa nu te superi pe mine CONS dar asa gandesc eu,si repet ..fiecare adoptie in parte are povestea ei..unii am adoptat copii la o zi,altii la 3 ani,altii chiar la 7 ani..deci fiecare trebuie sa se modeleze in functie de situatia copilasului adoptat!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

Mama este una singura. Este cea care te creste. O femeie care naste un copil si il abandoneaza nu este mama pentru acel copil. Mama este cea care te creste, iti da o educatie si cea a carui fiecare moment din viata ei il traieste pentru copilul din sufletul ei - pe care il creste.



Sanatate si o zi cu soare va doresc!

**************
Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | www.facebook.com/#!/desprecopiicom" target="_blank">DC pe Facebook

Mergi la inceput