FIV Europa(44)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

aadina, eu zic sa te mai gandesti un pic la histeroscopie. Dupa cum vezi, in unele clinici este obligatorie inainte de FIV. Nu ai ce sa patesti de la ea. Daca nu ai infectii (candida, urealpalsma, etc), poti sa o faci linistita. E pacat sa dai atatia bani pe un FIV si sa nu faci o histero inainte, mai ales ca ai trecutul asta cu esecurile de implantare.
Eu am facut-o Vineri la ora 18:30, apoi am stat o ora in magazin, iar a doua zi, Sambata, am lucrat 10 ore (ne-au chemat Sambata la lucru). Azi am stat jumate de zi in bucatarie si am gatit. Nici nu simt ca am facut interventia, atata e de usoara; dupa cum vezi, viata mea a continuat ac si cum nu am facut interventia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aadina spune:

Multumesc pt. sfaturi.

Sa-ti zic ce am eu in cap acum:fac FIV-ul asta in Austria, apoi daca nu reusesc ma indrept si spre alta clinica din tara (pt. ca nu cred ca mai pot face fata financiar) si spre alte investigatii .(stiu ca nu e prea corecta ordinea in care le fac).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tamys spune:

smufurash deja ai transferat 3 puiuti ?! waw sa dea Doamne Doamne sa fie lipiciosi sa ne dai si noua vestea cea mare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sisipisi spune:

smufurash tu la clinicile din ce tara te referi? In NL nu exista clinici private. Asta in primul rand. Si in al doilea rand eu am fost la 2 spitale de stat in NL, unde dupa ce au facut hormonalele normale si au studiat HGS-ul meu facut in RO, au refuzat sa faca laparoscopie desi eu le spusesem ca medicul din RO a zis ca este posibil sa existe niste aderente avand in vedere ca am facut operatia de apendicita. Aici de ex am facut un FIV in februarie anul trecut si cand a fost vorba daca vreau sa il fac pe al doilea tot cu ei, eu am intrebat daca mai fac testele de sange (trecusera deja 2 luni si nu aveam de gand sa fac prea curand alt FIV) au zis ca nu, nu vor repeta hormonalele vor merge pe rezultatele vechi. Iar rezultatele vechi datau din septembrie, anul precedent. Si te asigur ca platesc suficienta asigurare, avand in vedere ca asigurarea mea de sanatate este una extinsa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sisipisi spune:

smufurash cred ca tu te referi la o clinica de stat din RO. Unde, sa imi fie iertat, numai gratis nu sunt investigatiile. Nu imi mai aduc aminte cata spaga am dat eu la Caritas in Bucuresti si la doctorita, ca nu vroia sa faca nici macar o anestezie locala acolo, si la asistenta ba chiar si la tipele care mi-au developat filmele. Noroc ca le-am dat spaga, ca au fost atente ca prima poza nu iesise bine si se deplasase monstruozitatea aia de aparat din mine, asa ca au semnalat problema, doctorita a mai impins chestia aia si au mai facut o poza. Doamne ce groaznic a fost.....Si am ajuns acolo cu recomandare de la doctorita de la clinica privata unde mersesem eu la gineco si care a zis ca doctorita mai buna ca aia de la Caritas nu a mai intalnit pentru HCG. Aaaaaaa ... era sa uit. Dupa HCG doctorita a zis ca s-ar putea sa imi fi zgariat colul si ca sa ma duc la un consult la...cabinetul ei particular, pentru colposcopie. Unde nu am mai ajuns pentru ca am sunat si am tot sunat si nu raspundea nimeni la cabinetul ala, iar eu trebuia sa plec in NL. Am ajuns la concluzia ca sistemele sunt imperfecte peste tot. Si mi se pare mizerabil ca doctorii care au facut atata scoala asteapta de la pacienti sa se apuce ei sa studieze problema si sa fie nevoiti sa ceara investigatiile care ar trebui recomandate de ei, de medici adica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viotimis spune:

balanta_tm, ce interdictii ai dupa laparoscopie ?
cat ai stat in clinica dupa procedura ?
Tu iei aspirina ? Ai oprit-o sau nu era cazul ?

in legatura cu pretul histero, acolo unde ai facut tu, nu stiu ce sa cred ... cand am sunat la sediul vechi mi-au spus 400 lei, cand am sunat la sediul nou unde lucreaza dr. meu au zis 275 lei. O sa vad ce zice dr.

_

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns smufurash spune:

tamys, multumesc! Sa-ti dea Dumnezeu si tie cat mai repede embrionasi-viitori copilasi!
------

Sisipisi, pe mine m-a intrigat ceea ce ai spus, citez:

"Adica va ganditi voi cam ce investigatii dintr-o lista care trebuie sa fie super lunga nu ati facut si va duceti la doctor si pur si simplu la faceti?! Super tare. Ce se intampla daca cineva nu stie de investigatiile astea, sau ce se intampla daca o investigatie e absolut inutila dar poate conduce la efecte negative? "

referindu-te la histeroscopie, ca si cum ar fi o investigatie de nefacut, iar eu ti-am precizat ca, in unele clinici, asa cum este cea de stat unde am fost eu (Giulesti), aceasta investigatie este de rutina si nu incepi FIV-ul pana nu o faci, alaturi de histerosalpingografie si colposcopie (si laparoscopie, daca e necesara).

Sa ne intelegem:

- histerosalpingografia iti ofera informatii cu privire la trompele uterine;
- histeroscopia iti ofera indicatii cu privire la starea uterului;
- colposcopia iti ofera informatii cu privire la starea colului uterin;

Toate aceste 3 parti anatomice sunt implicate direct in obtinerea unei sarcini. Asadar, din punctul meu de vedere, lista investigatiilor zonei pelvine inainte de a incepe un FIV trebuie sa cuprinda cele 3 investigatii.
Mie mi-a descoperit la colposcopie un polip ce a fost extirpat si trimis la analiza morfo-patologica; din fericire, fiind lipsit de importanta, am putut continua FIV-ul. Daca n-ar fi fost asa, m-as fi pregatit de citostatice...
Lui balanta_tm i-a fost descoperita la histeroscopie o sinechie cervicala. Nu putea face FIV daca nu rezolva sinechia.
Si astea sunt doar 2 exemple. Un alt 3-lea ar fi binecunoscuta fibromatoza. Nu trebuie sa fie mare pentru a influenta nidarea sau pierderea sarcinii, si nu poate fi descoperita decat in urma histeroscopiei, daca nu e vizibila ecografic.
Nu comentez faptul ca nu se fac aceste investigatii in toate clinicile. Am spus ca, probabil, nefiind gratuite (cum sunt la clinicile de stat - unde, apropo, spaga nu e cost impus), ci contra-cost (si nu tocmai ieftine), sunt indicate, probabil, doar in cazuri de suspiciuni majore.
Imi pare rau pentru tine ca ai avut experiente neplacute in Romania. Tu imi vorbesti despre un spital - Caritas - care acum este desfiintat; eu ti-am vorbit despre un spital care functioneaza si aste autorizat pentru activitati de reproducere umana asistata - Giulesti. Din punctul meu de vedere, discutia asta se incheie aici.


------------------------------------------------------------------------------
FIV 1 --> 5 ovocite --> 4 embrioni transferati --> nereusit
FIV pe ovulatie naturala --> nefinalizat
FIV 2 --> 4 ovocite --> 3 embrioni transferati --> sarcina oprita din evolutie la 5 s
FIV 3 --> 9 ovocite --> 6 embrioni --> 3 criogenati + 3 transferati -->

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

vio, tu ma intrebi de laparoscopie sau de histeroscopie? Fiindca laparoscopia este cea la care iti face incizii pt a-ti introduce camera in abdomen, iar histeroscopia este investigatia prin care, prin vagin --> col uterin iti introduce camera in uter (fara nici un fel de incizie).
Laparoscopia a fost mult mai complexa, cu intubare orotraheala, etc. Chiar si asa, dupa ce m-a operat la ovar, a doua zi la pranz mi-a dat drumul acasa (asta pt ca am evoluat bine post operator).
Histeroscopia a fost f simpla, anestezia f usoara. Am plecat acasa imediat: dupa ce m-a adus din sala in salon, imi amintesc ca am vazut-o pe dr-a, care mi-a zis: "te astept jos, sa iti spun ce am gasit". Cred ca mi-au venit mii de draci cand am auzit-o ca a gasit ceva, de m-am trezit instant. In cateva minute m-am imbracat si coborat. Am mai stat cu ea 15 minute si am plecat din clinica. Ne-am dus direct la Auchan si prin mall, nicidecum acasa.
La fel a fost si la histeroscopia din 2009 facuta la Arad: dupa terminarea procedurii, m-am imbracat si am plecat din clinica (conducea sotul, evident). La nici una din cele doua histeroscopii n-am avut nevoie sa iau calmante dupa, ca m-am simtit f bine. Am luat doar antibiotic si atat.
De pret nu stiu ce sa zic. Eu din cate stiu, in clinica cea noua nu se fac histeroscopii, asa ca cred ca undeva este o confuzie.
Aspirina eu nu iau.
Singura interdictie ce am primit-o este sa nu fac sex 3 zile (nu ca m-as fi grabit la asa ceva ).
Daca vrei, ne putem intalni intr-o zi sa discutam mai pe larg. Daca da, vorbim pe MP despre asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mada81lina spune:

balanta, vio ... ma bag si eu la o discutie


Gena PAI 1 homozigot 4G/4G + MTHFR C677T heterozigot + MTHFR A1298C heterozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aristica spune:

viotimis medrolul mi-a fost prescris la primul fiv de catre doctorita ginecolog cu care am facut acel fiv, spunandu-mi-se ca scade usor imunitatea organismului.
balanta sar'mana pentru precizarile de la ultimul capitol.






PAI-1 844 heterozigot,MTHFR 1298 A>C heterozigot, endometrioza, sot cu OATS severa, 2 FIVcu ICSI+1 crio-et nereusite

Mergi la inceput