probleme la caine batran

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

off, saracul de el

Ingrid si Cristi 9 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

Otto are acum 12 ani si 6 luni. A avut multe probleme de sanatate, cam toata viata lui. Sa zic din cele mai importante un chist la prostata pe care l-am tratat cat l-am tratat, pana am ajuns la castrare ca nu se mai putea altfel, asta pe la 6 ani. Pe la 8 ani a facut babesioza si hemobartonella. A supravietuit, cu greu, dar a supravietuit. Un an mai tarziu i-au aparut niste chisturi pe splina care cresteau destul de repede, asa ca i s-a scos splina. A supravietuit si dupa scoaterea splinei, recuperarea a fost foarte lunga si grea. In iarna trecuta a facut insuficienta hepatica. De atunci suntem pe tratament si mananca numai dieta hepatic. Mai are niste ciocuri crescute la coloana si o artroza la sold, mai grav pe stangul. Aproape nu se mai ridica singur de jos. Daca reusim sa il punem pe picioare si sa il indrumam un pic, merge singur, dar de ridicat asa... greu, foarte greu. Facem tratament si pentru asta, dar nu se prea vede nici o imbunatatire. Are cataracta...
Starea lui se deterioreaza vazand cu ochii. In fiecare zi e mai rau, in fiecare zi se misca cu si mai multa greutate.
Il gasim dimineata sau seara cand ajungem acasa stand in propriile excremente, caci din ce in ce mai des nu se mai poate ridica singur...
Spalam dupa el, strangem... si ne uitam neputinciosi.
Il iau uneori in brate si ii spun cat de mult il iubesc si ce caine minunat e si cum ne-a schimbat viata. Ii mai spun ca daca nu mai poate sta cu noi, sa se duca. Il las sa se duca. Acum pot sa il las sa se duca. Suferinta lui imi sfasie sufletul. Nu stiu daca il mai gasim dimineata cand ne trezim sau seara cand ajungem acasa de la servici.
E greu, e tare greu.

Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianad spune:

Carmen, cam asa e si la noi cu ridicatul si mersul... voi, din pacate, ati avut probleme si in tinerete. Teg pana la 12 ani si 3 luni nu a avut nimic. Ne pregatim de despartire...DianaD & Alexandru 12 04 2006www.snapped.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

carmencat, ai incercat injectiile cu Alflutop (sper ca zic bine), eu am avut rezultate spectaculoase la o pisica batrana cu ciocuri pe coloana, care nu se mai ridica deloc.
Asta acu multi ani, sper sa se mai gaseasca. Stiu ca i-am facut (eu) mai multe serii de cate 5 injectii, dupa a doua serie s-a ridicat...
Imi aratase dr cum sa-i fac injectiile, ca sa nu merg zilnic cu ea la cabinet.

Ingrid si Cristi 9 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

De cativa ani ii fac cate doua serii de cate 10 injectii cu alflutop pe an, anul asta tocmai i-am terminat seria de 10 de toamna acum 1 luna si nu s-a inregistrat nici o ameliorare a situatiei.
Si eu am invatat cu multi ani in urma sa ii fac injectiile si tot ce mai e de facut.
Acum suntem pe antiinflamatoare si protectoare gastrice si hepatice. Iarasi, nici o imbunatatire.
O sa mai incercam dupa tratamentul asta ceva suplimente, ne-a zis vet-ul ca a aparut ceva mai nou si mai puternic. Sa vedem.
Nu prea mai are efect nimic din pacate...

Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

Rimadyl...

greu cu batranetile

Ingrid si Cristi 9 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

Acum e la rimadyl.

Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianad spune:

L-am pus si eu pe antiinflamatoare orale si cand ma vede ca vin in camera lui cu bucata de carnat in mana (acolo ascund medicamentul) se ridica singur si vine sa pape. Imi fac curaj sa-l car din nou in baie sa-i fac o spalare temeinica. Pana sa ajunga sotul in Bucuresti. Miercuri, dupa plimbarea de marti, nu s-a putut ridica singur toata ziua. Nici apa nu a baut, m-a asteptat sa vin sa-l pun pa propriu pe picioare. Azi se ridica singur.DianaD & Alexandru 12 04 2006www.snapped.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianad spune:

Carmen. cum e cu rymadylul?Azi dimineata l-am gasit in balcon. Cine stie de cand statea acolo fara sa se poata ridica pentru a trece prin usita din usa mare a balconului... Am devenit macara de cateva zile si-l vad ca ii e tare greu sa mearga pe picioarele din spate. Cat sta jos nu pare a suferi.DianaD & Alexandru 12 04 2006www.snapped.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

E rau. Nu are efect, in plus s-a deranjat la stomac, desi i-l dau cu protector gastric. A trebuit sa intrerup.
Nu stiu ce sa mai fac.
Azi dimineata l-am gasit intr-o mare de kk. Nu vrei sa stii.
Am spalat, curatat tot.
Nu stiu ce fac la iarna. Pur si simplu nu stiu.
Nu mai e in stare sa iasa/intre prin usita. Nu mai poate cobora cele 3 trepte din fata casei.
Acum i-am pus hainuta de iarna, ca e tare friguros si tremura intr-una. Il ridic de hainuta, se pare ca si lui ii e mai bine asa. Are un suport lat care se incheie dinspre burta cu catarama pe spate.
Uite cam asa e http://howl.innerwolf.co.uk/wp-content/uploads/2011/08/DSC_5334.jpg
Ca sa il cobor treptele, il tin eu de hainuta si cobor cu el. Nu mai are deloc siguranta pe picioarele din spate, le tine intr-o pozitie nefireasca si cand e in picioare si cand sta jos.
Ca sa se aseze isi da pur si simplu drumul de sus.
Nu stiu ce sa mai fac. Pur si simplu nu stiu.
(in afara de a jeli cu el in brate in fiecare seara dupa ce culc copilul)

Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.

Mergi la inceput