probleme la caine batran

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dianad spune:

In ziua Patelui si eu spuneam cuiva ca am un caine batran fara nicio problema de sanatate. Pentru ca peste 2 saptamani si jumatate sa aflu de aceasta tumoare. Ar fi bine , dupa o anumita varsta, sa facem ecografii si animaleleor aparent sanatoase.Pampersii pentru femele nu cred ca sunt buni si pentru masculi caci ei au penisul cam pe la mijlocul abdomenului si acolo, in cel mai fericit caz, abia ar ajunge elasticul pampersului.Aseara pur si simplu am facut 4 gauri in dreptul benzilor de prindere , a pus scutecul sub burta cainelui si prin acele gauri l-am legat cu elastic sa nu-i cada. Rezultatul a fost miraculos: nimic nu a mai curs in casa. I l-am scos dimineata plin si , pentru ca noaptea l-am auzit ducandu-se in balcon doar o data, azi l-am lasat fara scutec si nu mi-a mai facut nimic in casa. Se tine ca atunci cand credeam ca e sanatos. Incep sa sper ca ce s-a vazut la ecograf si care a fost definit pe buletinul de ecogrfie ca suspiciune de tumoare, sa fie de fapt un cheag de sange.DianaD & Alexandru 12 04 2006www.ghid-az.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Dianad, cum mai e cainele tau, pana la urma care e diagnosticul?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianad spune:

Nu l-am mai dus nicaieri, a trebuit sa investesc toti banii in tratamente stomatologice pentru copil. Pe 10 august expira cele "maxim 3 luni" de viata pe care le are cainele neoperat. Cainele este jucaus, desi e batran, mancacios, afara trage de lesa sa ma care in zonele cu mirosuri 'fine'; nu da semne ca ar muri in 2 saptamani. L-am tinut cu pampersi si cam la 2-3 zile gaseam o pata de sange. Ii dau ceai de pufulita amesteca cu orez, ficatei de pui si legume.Mancare uscata nu i-am mai dat.DianaD & Alexandru 12 04 2006www.ghid-az.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Atunci aia numai tumoare nu e, slava Domnului! Cainele meu a avut tumoare la vezica; la sfarsitul lui decembrie, cand a implinit 9 ani, era ditamai cainele, in forma...in 2 luni a ajuns piele si os la propriu pana a ajuns sa nu mai aiba putere nici sa se ridice sau sa se intoarca de pe o parte pe alta Sa nu mai spun ca in scutece avea numai sange...
Deci Teg n-a slabit drastic, sa intelegem...

I'm wearing my heart like a crown/ Pretending that you're still around.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianad spune:

Ilinca, ar fi tare bine sa nu fie tumoare. Voua vi s-a vorbit despre operatie?Teg nu a slabit prea mult. Mananca bine si ar vrea afara toata ziua.Abia azi am gasit in scutec numai sange. Are 2 zile fara sange, una cu sange destul diluat.Ramane faptul ca nu se poate tine, acum cu purtatul indelungat al pampersilor nici nu mai stie bietul animal cand sa fuga la balcon si cand sa faca in pampers. Cand il schimb se mai intampla accidente.DianaD & Alexandru 12 04 2006www.ghid-az.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianad spune:

L-am gasit pe Manole, Ilinca. Acum stiu cat de rapida a fost evolutia bolii la el si ce caine frumos era. Teg daca a slabit, nu cred ca a pierdut mai mult de 5 kg in trei luni. Ma lupt din aprilie cu facutul de pipi la 2 ore dupa ce l-am scos afara, abia din mai mi-a venit ideea cu scutecele si am mai putin de sters. Tu cum ii prindeai scutecul de adulti in jurul taliei? la cate ore trebuia schimbat? Poate la Teg al meu a a ajutat si ceaiul de pufulita. In plus mi s-a spus ca va muri din cauza ca se va anemia, asa ca i-am dat un aliment bogat in fier la fiecare masa.DianaD & Alexandru 12 04 2006www.ghid-az.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianad spune:

Sunt disperata: azi-noapte Teg a descoperit ca scutecul poate fi ros . Noi urmeaza sa plecam in concediu, va veni cineva de 2 ori pe zi sa-l schimbe, scoata afara, hrani. Oare ce va fi in casa daca el isi face bucatele scutecul?DianaD & Alexandru 12 04 2006www.ghid-az.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Eu ii prindeam scutecul in jurul burtii, deci nu aveau treaba picioarele/coada/fundul cu scutecul; cum sa zic, il prindeam ca pe o centura de-aia pe care o folosesc unele femei dupa ce nasc, burtiera. Dar el nu se mai ridica in perioada cu scutecele decat eventual f. putin
Nu stiu de la ce poate fi sangele lui Teg, dar daca era tumoare la vezica eu nu cred ca mai avea pofta de viata, de mancare...degradarea ar fi fost rapida.

I'm wearing my heart like a crown/ Pretending that you're still around.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianad spune:

A inceput sa sangereze zilnic, destul de urat si din ce am observat in ultima parte a urinarii, semn ca e o problema la vezica, nu prostata sau rinichi... s-a oparit tot din cauza scutecului, l-am lasat in seara asta fara el ca sa se mai linga si in plus sa actioneze si aerul ca sa se vindece mai repede. In rest e bine: manca mult , da din coada cand ii acord atentie, linge sub coada catelele cu care ne intalnim pe afara, trage de lesa... In seara asta l-a alergat zdravan Alex si a facut fata cu brio de parca nu ar avea 12 ani si aproape 8 luni si o vezica plina de probleme.DianaD & Alexandru 12 04 2006www.ghid-az.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

cum ati rezolvat pana la urma cu concediul ?

Ingrid si Cristi 8 ani

Mergi la inceput