Ploaia de meteoriti

Ploaia de meteoriti | Autor: beren

Link direct la acest mesaj

6 mai este estimat a fi www.space.com/11583-meteor-shower-halleys-comet-eta-aquarids-skywatching.html" target="_blank">maximul perioadei de meteoriti anul acesta.

Altcineva ar fi trebuit sa deschida subiectul asta "astronomic"... :(((

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns moonchild spune:

Da, din pacate se pare ca din emisfera nordica nu este foarte vizibil fenomenul, in orice caz departe de maxim..

Mai am o precizare, de fapt e ploaie de meteori. Meteoritii sunt bucati de resturi ale obiectelor astronomice(roci), suficient de mari pentru a supravietui cand intra in atmosfera pamantului (nu ard ci pica pe pamant).
Meteorul este dara de lumina care apare atunci cand bucati mai mici de roca patrund in atmosfera pamantului si ard.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beren spune:

Articolul la care am dat link se refera la emisfera nordica.

Maximul este relativ la acea emisfera si perioada citata. Estimat a avea loc pe 6 mai, datorita fazei lunare.

Daca obiectele respective ajung sau nu pe pamant, se verifica caz cu caz.

Iar persoana la care ma refeream este Xenocid, nu altcineva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moonchild spune:


Citat:
citat din mesajul lui beren

Articolul la care am dat link se refera la emisfera nordica.

Maximul este relativ la acea emisfera si perioada citata. Estimat a avea loc pe 6 mai, datorita fazei lunare.


Pai informatia asta am citit-o pe aceeasi pagina pe care ne-ai dat-o (da click pe linkul cu "ETA.." din text, adica www.space.com/11548-meteor-shower-halleys-comet-eta-aquarids.html" target="_blank">de aici..

Citat:
Daca obiectele respective ajung sau nu pe pamant, se verifica caz cu caz.


Nu este adevarat, daca citesti titlul articolului pe care ni l-ai dat scrie clar Meteor nu meteorite. Uite aici www.spacetoday.org/SolSys/Earth/Meteorites/MeteoritesExplained.html" target="_blank">un link cu definitii.

Citat:

Iar persoana la care ma refeream este Xenocid, nu altcineva.


Stai ca nu inteleg....nu mi-am inchipuit nici un moment ca este vorba de mine, nici nu ma cunosti, dar nu are voie nimeni sa raspunda la postul asta decat Xenocid?
Ca daca da, imi sterg posturile, nu mi-am dat seama ca e o chestie romantica..

Te rog zi-mi daca am stricat vreo atmosfera romantica, chiar nu am vrut..sterg repede pana vede Xenocid, OK?





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beren spune:

Sunt impresionat...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AB_AC spune:

Noi am incercat sa ne uitam, dar nu stam pe varf pe munte:(( ceva ceva ni s-a parut ca vedem:)) sau poate era doar dorinta mea de a vedea ceva frumos de ziua mea:).

Puteti vedea aici un filmulet in care chiar se vede:
http://www.vimeo.com/18974454

Incercand sa-mi lamuresc disputa voastra de meteor versus meteorit am mai aflat si eu ceva:))
Dupa ce am trecut de faza stele cazatoare ramasesem cu ideea ca meteor e clasa generala si meteoritii sunt acei meteori care supravietuiesc impactului cu atmosfera terestra si ating pamantul. Dar la despicat firul in patru am dat si o categorie noua necunoscuta pana acum mie: "meteoroide" sa-i zicem tradus de gaga meteoreoid?

No si in lumina noului meu semi-doctism ce pricepui de la:
http://www.imo.net/glossary
e ca metoroidul este un obiect care circula prin spatiu si e mai mic decat un asteroid si mai mare decat un atom sau o molecula. Meteorul e doar dira de lumina (traiectoria de lumina) a meteoroidului care apare la intrarea unui obiect solid in atmosfera terestra. Si meteoritul e obiectul solid ramas din meteoroid dupa traversarea atmosferei...bineintel;es de a ramas ceva:))

Si ca ploaia e de meteori pentru ca ne uitam la traiectoriile luminoase:)...No mi s-au ars sigurantele... weekend placut!

M-am tot gandit daca sa ma fac ca n-am vazut nimic ... pentru ca mie chiar imi place sa citesc postarile de pe aici si pe Beren il admir si pentru energie si pentru interesele variate. Se poate putin mai friendly ? Please!

Mergi la inceput