Prietene la bine si la greu - 118

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miany75 spune:

Citat:
citat din mesajul lui monis5

hello mamelor si piticilor!

Miany si eu tb sa ma apuc de cautat gradinita, doar ca eu ma gandesc la particular, ca de stat pe aici pe langa mine nici nu prea stiu unde este si am senzatia ca nici nu e o afacere colosala. Ca stiu ca si asta de stat e de fapt pe bani. Mai putini, dar tot platesti ceva.... . Oricum, criteriile de baza ar tb sa fie aceleasi. Nu ca mi le-as fi ordonat in cap . Dar cum reusesc, te anunt




Monis si piticutzul Santiago (02.11.2009)


astept cu interes "sistematizarea"....sa stii ca am luat si eu in calcul varianta cu particularul...ma gandesc ca acolo or fi mai putini(copii) totusi..sau ma insel?! ai idee cam pe unde sunt preturile la astea?!

vizavi de meniuri,sa stii ca si eu sunt cam lipsita de idei...el mananca bine ou(fiert,omleta,romanesc),branza de vaca ,telemea (desarata),cascaval,paine cu unt si ceva langa,plus nelipsitul iaurt...dar,parca eu m-am saturat de aceleasi meniuri...; la noi fructele se servesc ca atare (gustare),grisul cu lapte nu e agreat,biscuiti cu lapte nici vorba, orez cu lapte asisjederea,combinatii de fructe cu biscuiti sau cereale nexam, branza cu fructe iar nu servim,la fel si cu iaurturile ...ca idee generala nu e incantat de tot ce inseamna "terciuri"..

azi de dimineata,i-am dat mamaliguta cu branza si smantana....



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miany75 spune:

ca tot sunt in mare verva azi....voi ce jocuri mai practicati cu ai vostri strengari?!..

si la capitolul asta ,am devenit tare lipsita de imaginatie ,plus ca david nu pare atras decat de masinute toata ziua e cu ele in mana ,are si una preferata cu care doarme "alfa"...

aaa..sa nu mint : mai are o pasiune noua; tot incearca sa bage sireturile la ghete...e asa de dulce!!! ; dar cand nu reuseste mama-mama ce scandal!!!...inca nu s-a prins sa il traga cu mana cealalta ...
mie nu prea imi place ca pune mana pe ele,asa ca trebuie sa-i dau tema de casa la al meu sotior sa confectioneze o "jucarie montessori" dintr-un fund de lemn mai subtire sau un placaj ..ca,deh,nu stiu cat l-o tine pasiunea asta si e mai economicos asa..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monis5 spune:

uf, ca greu le-am pus, mi le-a tot rejectat picasa

poze
(filmuletul o sa apara doar in blog, nu-l pun aici)




Monis si piticutzul Santiago (02.11.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

miany daca ai deschis subiectul cu cresa privata, mi-am adus aminte ca discutam cu niste vecini care au o fetita cu cateva luni mai mare ca Ruxi despre cresa. ei au vizitat o cresa de stat din cartier si imi povesteau ca au fost impresionati la cresa... de ce crezi? de faptul ca era liniste in sala unde erau copiii...
deci primul criteriu.... sa nu fie liniste... eu nu cred ca la niste copii de 2 ani linistea se obtine cu vorbe bune si cu rugaminti...
la cresa de stat se plateste doar mancarea, atat.
la noi cresa de stat ar fi ultima varianta pe care am alege-o. prima ar fi bunica, a doua cresa privata, a treia bona si ultima cresa de stat.

ce ar mai trebui urmarit: in primul rand parerea altor parinti, conditii, curatenie, dotari etc.




Ramonika Ruxandra (30.11.2009) tati si Vladutz
zebra roz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dozz spune:

bine ai revenit, monis! asa e cu bancile astea, si eu ma oftic cand vad atatea comisioane... un pm mic ti-am lasat.

de andre si eu ma intreb ce mai face, sper ca e bine, si ea, si Chiara.

despre gradi, eu ma bucur ca se redeschide subiectul. Am intrebat mai demult si eu aici cam ce ar fi de urmarit, dar pe vremea aia era prea devreme pt multe dintre voi. Eu am intrebat cate persoane supravegheaza o grupa, cati copii sunt in grupa, care e programul de joaca/masa/somn, ce fac daca unii copii nu mananca/nu dorm, cat de flexibili sunt in legatura cu meniul, daca accepta sugestii. Alte intrebari nu mi-au venit in cap. Chiar si asa, nu stiu cum sa judec raspunsurile, caci ele sunt corecte dupa carte, dar ma intreb daca si reflecta realitatea. Eu am analizat numai optiunea gradinita privata caci cele 2 de stat din zona sunt la distanta de mers cu masina, deci exclus.

Am fost azi la o prezentare de cursuri de la parentime. ro, am fost captivata si am decis sa ma inscriu la cel putin 2 din ele. Uitati-va pe site, poate sunteti si voi interesate.

Meniu:
- dimineata: fie fructe blenduite, fie amestec de migdale+curmale+stafide+niste banana+niste fulgi+apa la blender
- pranz: zeama de la supa de legume si carne; dovlecel+morcov+quinoa sau dovlecel+mar copt+mei sau mai multe legume cu carne/ou/branza (cam astea au fost variantele din ultimele 2 saptamani)
- ora 17: iaurt cu gem de prune sau iaurt cu biscuiti
- seara: lapte (cu 7-8 stafide uneori)
Sa stiti ca si eu simt ca nu mai am idei de meniuri, dar alteori imi dau seama ca e suficient de variat, de fapt. Asta am scris-o ca sa va incurajez

Pt mine, planuiesc duminica dimineata un smoothie verde (http://ligiapop.com/2010/12/13/smoothie-verde-un-remediu-contra-constipatiei/), ma bate gandul sa il incerc pe cel de patrunjel. [nu ca as fi constipata, ci de curiozitate]

pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dozz spune:

Miany, eu am observat ca la gradinitele particulare preturile sunt cam de 8-11 milioane/luna, program de 5 ore. Cel lung e cam la 10-13 mio/luna. Ei zic ca au 6-7-8 copii in grupa, dar eu am numarat si 13-15 inscrisi (probabil mereu sunt bolnavi jumate din ei si nu vin la gradi...).

Ref meniurile scrise de mine, iata si dilemele pe care le am:
- cand ii blenduiesc migdale cu stafide, fulgi etc --> ma intreb dc nu o fi cam prea bogat si greu felul respectiv. Ma puteti lamuri?
- am hrisca neinceputa de 2 luni deja, dar nu imi vine sa o prajesc. Ati dat la copii feluri de mancare doar cu hrisca fiarta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurairina13 spune:

Neata!
Dozz, cred ca e potrivita bine combinatia pentru dimineata, sa aiba ce munci stomacelul.
Cat priveste dermatita, tu spuneai la un moment dat ca ai observat ca in excursie cand Ana nu a servit lv/lc i s-au mai trecut petele, si crezi ca e o legatura intre proteina din lv si dermatita. Si eu am zis la fel, pediatra la fel, sa ii scot lv ca sigur si de la el se agraveaza petele.
De cand a bolit Amalia nu mai bea deloc, dar deloc lapte de vaca. Ea oricum il manca doar seara cu cereale de bebe, dar acum nici asa sa nu il vada. Si..totusi nu i s-au estompat petele, din contra vad ca iar i-au aparut, nu atat de multe ca prima data, dar mereu are bulanelele patate macar cu 3-5 pete. Sigur e dermatita caci petele alea sunt aspre si rugoase, si mai nou se si scarpina pe acolo.
Singurele laptate acceptate de ea sunt inca iaurturile si ii mai scap ceva branzica de vaca in banana. Nu stiu daca astea se iau la socoteala cand e vorba de alergia la proteina din lv.

Asta e experienta noastra vad, e clar ca exomega ala trateaza doar pe moment, desi o folosesc zilnic a avut rezultate super spectaculoase doar la inceput, acum vad ca tot ii apar pete, dar nu asa multe. Sincer nu stiu ce as putea sa ii scot din meniu cu privire la dermatita, doar poate sa incerc sa schimb detergenti, sa calc/fierb hainute, si pe alte planuri sa lucrez. Si mai pun petele alea pe seama faptului ca ea poarta dresuri, si o tinem mult in brate pe afara, deci ma gandesc ca se freaca dresurile alea nonstop de bulanele si implicit de pete si de aici se si irita mai tare si nu se trec..pam pam


Mami de rechinasa Amalia Teodora (03.11.2009) si 22+ cu Iris Maria

Firefly's shop

BLOGUL MEU

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns many_bani spune:



Magda



Lalu



mami de Vlad (29.10.2009) si 12+
Multumesc Doamne!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

Lalu
Magda

Ehe! anu' trecut e vremea asta eram cu bebei la ieseala in fata palatului


Mami fericita de Mihnea (14.11.2009 ) acum 15+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurairina13 spune:

Lalu
Magda


Mami de rechinasa Amalia Teodora (03.11.2009) si 22+ cu Iris Maria

Firefly's shop

BLOGUL MEU

Mergi la inceput