Fluturasi de Martie Aprilie 2011 (1)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ailed_dota spune:

Bine v-am gasit in casa cea noua! Multumim Mada si Irinuca, apropo de gandit la fluturasi, azi noapte eu visam ceva de Irinuca. Va pup pe toate, de intrat o sa intru pe marti, ca am cumnata si viitorul cumnat in vizita.


mami de fete frumoase MARIA DANIELA (07.04.2003) si DODO -ANDRA SIMONA (14.03.2011) si de ingeras (2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns millie spune:

Bine v-am gasit in casuta noua!Multumim Mada si Irina

Happy felicitari pt.crestinare!!!!! asteptam poze
Pisuc eu folosesc lp pt Timeea si al prepar cu apa plata Dorna doar incalzita,nu necesita fierbere si pt ceai tot apa plata folosesc.Pt.preparare pun prima oara apa apoi lp

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza spune:

Mada si Irinuca, multumim pentru noua casuta!

completarea datelor mele: data nasterii - 08.05.1978, cez 38 sapt, 52 cm, Apgar



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ama22 spune:

Buna dimineata fetelor :)

Suntem in casuta noua, nici nu imi vine sa cred! Cat de emotionata am fost cand am trecut de la Aspirante optimiste la Odisee si uite acum deja suntem fete mari va pup si va imbratisez pe toate pentru sprijinul din aceste luni minunate!
Madutza si Irinuca multumiri ca v-ati ingrijit de noua casuta si de mesaj!


Am vrut si eu sa stau aseara la "inaugurare", dar m-am intins in pat la 10 cu gandul sa motzai pana la 11 si dusa am fost ;)) toata noaptea am functionat doar pe pilot automat: schimbat pampers, baga tzitzi in gura, motzait langa bebe, pus bebe in patut, inapoi in dormitor :))

Am avut o problema cu un san azi noapte - s-a facut ca piatra si era plin de noduli durerosi. A trebuit sa o pun pe cea mica de doua ori la rand, la acelasi san, sa goleasca bine sa nu mai doara. Nu pricep ce s-a intamplat!

Miki multumesc ptr raspunsul de ieri e super ok asa, eu ma asteptam la ceva de genul 2 ore/zi ;))

Voi cat de des dati picaturi anti-colici? Adica dati si preventiv, zi de zi, sau doar cand sesizati ca e o problema?


mami de Natalia - 11.04.2011

http://www.amainbucatarie.blogspot.com/

http://www.flickr.com/photos/8264324@N03/sets/72157625644823552/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ailed_dota spune:

Citat:
citat din mesajul lui ama22

Buna dimineata fetelor :)

Suntem in casuta noua, nici nu imi vine sa cred! Cat de emotionata am fost cand am trecut de la Aspirante optimiste la Odisee si uite acum deja suntem fete mari va pup si va imbratisez pe toate pentru sprijinul din aceste luni minunate!
Madutza si Irinuca multumiri ca v-ati ingrijit de noua casuta si de mesaj!


Am vrut si eu sa stau aseara la "inaugurare", dar m-am intins in pat la 10 cu gandul sa motzai pana la 11 si dusa am fost ;)) toata noaptea am functionat doar pe pilot automat: schimbat pampers, baga tzitzi in gura, motzait langa bebe, pus bebe in patut, inapoi in dormitor :))

Am avut o problema cu un san azi noapte - s-a facut ca piatra si era plin de noduli durerosi. A trebuit sa o pun pe cea mica de doua ori la rand, la acelasi san, sa goleasca bine sa nu mai doara. Nu pricep ce s-a intamplat!

Miki multumesc ptr raspunsul de ieri e super ok asa, eu ma asteptam la ceva de genul 2 ore/zi ;))

Voi cat de des dati picaturi anti-colici? Adica dati si preventiv, zi de zi, sau doar cand sesizati ca e o problema?


mami de Natalia - 11.04.2011

http://www.amainbucatarie.blogspot.com/

http://www.flickr.com/photos/8264324@N03/sets/72157625644823552/


eu ii dau infacol seara, dar in rest nu
doar bonisan din cand in cand


mami de fete frumoase MARIA DANIELA (07.04.2003) si DODO -ANDRA SIMONA (14.03.2011) si de ingeras (2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monas spune:

"neatza fetelor dragi,
sontac sontic si eu dupa voi, chiar daca scriu rar.
Pisucmic: referitor la laptele matern si la cel praf eu tit psun cum fac eu si fac cum mi-au spus din spital, ca le-am omorat cu intrebarile. Laptele matern il pastram (ca acum nu mai am) la frigider maxim 48 ore din momentul mulgerii. Cand le dadeam bebicilor, il puneam intr-un bineron sterilizat si-l incalzeam la maxim 38-40 grade. Daca il pastram in biberon, ii puneam doat tetina sterilizata inainte si apoi il puneam la incalzit si gata.
Laptele praf il prepar asa: pun catinatea de apa in biberon si o incalzesc tot la 38-40 maxim apoi pun numai inainte de a-i hrani si laptele praf. Nu incalzesc cu apa clocotita ci doar calda bine. Ca apa folosesc deocamdata apa humana speciala pt hrana bebelusilor insa curand voi fierbe apa de la robinet si doar pe aceea o voi folosi (am inteles ca apa plata are prea multe minerale si nu erecomandata). Cam asa fac eu.
Daca ai prea mult lapte matern, il poti deopzita in pungute speciale pt asa ceva sau paharele acelea de la Avent , la congelator, aporximativ 3-4 luni . Scrii pe ele cand l-ai pus in congelator.

In rets, bine v-am regasit in casuta noua!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

Dar ar fi posibil sa iau un biberon cu mine cu lapte matern, cand iesim afara?
Am o gentuta termoizolanta...oare ar merge?

Si in alta ordine de idei, mai iese vreo mamica prin Herastrau?

Cel mai frumos martisor: Alex 1 Martie 2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumphitza spune:

Buna dimineata mamici si pitici!

Avem casuta noua sa ne fie una buna si sa avem 365 zile minunate iar apoi cand ne-om muta a clubul scutecelor sa avem ani frumosi

Azi e 1 Mai, deja au trecut 4 luni , din care una cu piscotica mea , nu-mivine sa cred... parca mai ieri era ianuarie si tot parca nmai ieri dadeam nastere Sophiei ce repede trece timpul

Repede trece si vreau sa savurez fiecare zi de azi inainte, mi-am propus s anu treaca o zi fara sa ma bucur de fetiat mea, fie ele zile mai rele , cand o chinuie colicii, sau doar vrea alintata, o sa o alint, ea e comoara mea si nu stiu daca o sa mai am o alta vreodata, ca si asta a fost o minune, deci fiecare zi de azi inainte o sa o iau asa cum vine si o sa ma bucur de fiecare zambet, de fiecare gangureala, de ochii ei dulci si de manutele care si le tine pe sanul meu cand suge si eu o pup si o mangai si ii spun cat o iubeste mami

Am dat-o in melancolii de dimineata, mai bine ma duc sa pun casa la punct ca imi vin socrii in vreo 2 ore

O sa trec mai pe seara pe aici sa va salut , daca o sa mai am timp si piscoata nu ma solicita 100%

Va pup si imbratisez pe toate



_
Happy Mummy of Sophia Nicole (02.04.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

Azi implineste 2 luni bebele meu, Alex, alaturi de:

Miriam!(Felicitas)si
Sofia!(MsBB)



Implinesc 3 luni:

Alexandru!(Alina.N)
David Alexandru !(gimihaela)

Implinesc 1 luna:

Ioana!(Catank)
Simone!(cris85)

Cel mai frumos martisor: Alex 1 Martie 2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AllyLaur spune:


Buna ziua mamici dragi!!!

La multi ani pt bebeii care astazi implinesc 1 luna, 2 luni...!!!

Noi maine facem 1 luna...uuuuaaau ce a trecut timpul!!

Va pupam!!!

Ally , Mami fericita de bebe Eduard Andrei !!! (02.04.2011)

Mergi la inceput