Minunea de Florina are nevoie de noi

Minunea de Florina are nevoie de noi | Autor: Andreea_AS

Link direct la acest mesaj

Florina este fetita mult dorita a familiei Petrica, o familie modesta din Sat Silistea, Judetul Teleorman. Are 2 ani si jumatate si azi poate din nou sa zambeasca, sa spuna mama,sa planga si sa se bucure de zilele frumoase. Are 3 frati mai mari ce o asteapta acasa si o familie iubitoare. Are o viata inainte si un Inger ce ii lumineaza calea.
Florina s-a nascut cu malformatie complexa a inimii, fiind diagnosticata la Targu Mures cu : canal atrioventricular comun rastelli- tip A,ventricul drept cu dubla cale de iesire, stenoza pulmonara subvalvulara si valvulara semnificativa. Datorita complexitatii malformatiei cardiace cu care s-a nascut, singura sansa sa traiasca era o operatie urgenta de corectie, dar lista de asteptare pentru interventiile chirurgicale este foarte lunga, iar fondurile pentru tratamentele cardiologice sunt extrem de limitate. Cu ajutorul formularului E112 au ajuns la clinica din Munchen, in stare extrem de grava, insotita pe avion doar de mama ei, Iulia. Din luna ianuarie 2011 este in spital,luptandu-se intre viata si moarte. Echipa de medici a Spitalului de Cardiologie Pediatrica din Munchen i-a salvat viata, insa starea ei este inca fragila si nu poate parasi spitalul.
In ultimele trei luni a suferit 4 interventii chirurgicale pe cord deschis si a dovedit ca este o luptatoare ce nu se lasa invinsa de aceasta maladie, de bisturiu, de complicatiile post-operatorii, de medicamentatie, de camera de terapie intensiva si de aparate. In acest moment are nevoie urgenta de coaguchek (aparat de masurare a nivelului de coagulare a sangelui),de testere si de ace pentru a i se stabili doza zilnica de medicamentatie, fara de care viata ii este pusa in pericol. Acest aparat trebuie procurat in cel mai scurt timp, intrucat se aproprie cu pasi repezi ziua in care se va intoarce acasa la familia ei.
Costurile estimate conform facturii sunt de aproximativ 3000euro. Aparatul costa 700 de euro,consumabilele pentru un an 1800 de euro( testere si acele). Medicamentatia costa si ea 500 de euro/an. De acest aparat va fi dependenta o lunga perioada de timp de acum inainte. Ceea ce a fost greu a trecut, insa ea are in continuare nevoie de ingrijiri speciale- controale regulate in Bucuresti la cabinetul de cardiologie-pediatrica, medicamentatie, controale neuro-psihiatrice si analize.
Ea a reusit sa uimeasca pe toata lumea cu dorinta ei de a trai si este privita ca un miracol . Acest sufletel greu incercat are nevoie de ajutorul nostru. Fiecare din noi putem contribui la imbunatatirea starii ei de sanatate.
Este mica, dar isi doreste sa traiasca, sa creasca, sa cunoasca ceea ce viata are de oferit.
In Vinerea Mare am vorbit cu tatal Florinei si imi spunea ca este in continuare internata la HDZ-Munchen. Se reface dupa doua luni de la ultima interventie pe cord deschis. Doctorii iau in considerare transferul catre spitalul din Targu Mures cu ambulanta aeriana, intrucat are nevoie in continuare de asistenta medicala specializata.
Florina a suferit 4 interventii chirurgicale pe cord deschis intr-o luna. Este o luptatoare si o fetita ce isi doreste sa traiasca.
Va multumim tuturor ce ne sunteti alaturi.


Donatii in conturile deschise la
Raiffeisen Bank Sucursala Videle pe numele tatalui sau, Petrica Ionel,
Cod Iban RO84 RZBR 0000 0600 0628 5839- cont in lei
Cod Iban RO70 RZBR 0000 0600 1348 4946- cont in euro
Cod SWIFT RZBR RO BU
Cod BIC 302355077 .

Nu avem pay-pal, din pacate.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

Am primit toate documentele cerute de regulamentul forumului umanitar DC,

succes in campanie!



Sanatate si o zi cu soare va doresc!

**************
Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | www.facebook.com/#!/desprecopiicom" target="_blank">DC pe Facebook

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andreea_AS spune:

Va multumesc.

In perioada 25-29 aprilie s-au strans in contul de lei 440 lei si 500 de euro in echivalent.

In perioada 30 aprilie - 5 mai s-au mai strans in contul de lei 325 lei.
Astept extras pentru contul de euro.

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andreea_AS spune:

Azi am vorbit cu Iulia, mama Florinei.
Avea lacrimi in ochi, pe care, desi nu le-am vazut, le-am simtit in glas. Este o mama extraordinara. Sa stai 3 luni izolata intr-un spital, sa nu cunosti limba, sa nu ai cu cine sa comunici, sa fii singura, dar mai ales sa te uiti la copilul tau cum sufera cumplit, cum semnele vitale sunt slabe... trebuie sa fie extrem de greu. Cu toate acestea,a avut curaj si putere si a luptat alaturi de fetita ei.
Imi spunea ca nu ii vina sa creada ca s-a trezit. Nu ii vine sa creada ca dupa 3 saptamani de ECMO(circulatie extra-corporeala), timp in care medicii nu aveau asteptari foarte mari si erau extrem de rezervati, intr-o dimineata, Florina a deschis ochii...
Fetita aceasta are un inger ce a lasat-o aici, langa parintii ei, langa fratii ei....
Isi doresc sa se intoarca in tara, insa starea de sanatate nu este inca stabila.
Pe de alta arte, de aparat si de consumabile au nevoie urgenta. Nu este inclus in formularul S2, iar CAS nu deconteaza aceste sume.
Medicii din Munchen nu o lasa sa plece din spital pana cand nu are coagucheck-ul si testerele, acele si medicamentatia.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andreea_AS spune:

Am facut un calcul bizar: daca 1072 de persoane( cititori, prieteni,cunoscuti ai vostri) nu ar cumpara un pachet de tigari azi, iar banii respectivi ar fi trimisi pentru Florina, vineri parintii ar putea plati factura pentru aparat.
Orice suma, cat de mica, conteaza pentru sanatatea Florinei.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancadragoman spune:

Sanatate multa si o sa virez si eu ceva

anca de fetita cu fundita Maria Alexandra (4 noiembrie 2007)
poze si filmulete
povestea nasterii
www.totsites.com/tot/mariadragoman" target="_blank">eu sunt Maria
www.onetruemedia.com/otm_site/start" target="_blank">Montaje Mariuca


AM PRODUSE LA BAZAR!!!!!!

AJUTOR URGENT PENTRU MARIUS!!!


Doneaza 2 euro prin SMS la 874 si ajuta la reamenajarea si dotarea Sectiei de Pediatrie a Spitalului Fundeni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andreea_AS spune:

Multumim, Anca.

Sanatate tuturor celor ce ne citesc si ne sunt aproape.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eladea2005 spune:

offffffff, ce trista e povestea micutei...

Andreea, felicitari pt initiativa de a ne prezenta cazul...o sa trimit si eu mai departe tuturor prietenilor si cunostintelor. O sa ajung si eu maine la banca. sanatate multa micutei luptatoare!

LA MULTE LUNITE PUIUTI IUBITI, SARBATORITI ASTAZI!

*********************************************************
Andreea, mami de print Eric (9.12.2007) si printisor Filip (24.06.2010)

*********************************************************
ERIC SI FILIP - POZE RECENTE

Printul Eric are...
Printisorul Filip creste...

BLOG DE PICI...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andreea_AS spune:

Eladea, multumim ca ne esti alaturi.
Multumesc si pentru sustinere.
Pana ieri, pastram legatura cu tatal Florinei. Aseara cand am vorbit cu Iulia, m-a uimit ceea ce mi-a spus. Este un adevarat miracol trezirea ei si faptul ca azi zambeste, iar pozele puse pe blog sunt facute acum cateva zile. Din starea aceea de omulet ale carui semne vitale tind spre 0, azi sa isi faca planuri sa vina acasa....eu cred ca doar Dumnezeu poate face asa ceva.
Iar Iulia este ceva fantastic. Nu sttie limba germana, nu stie alta limba decat romana....si a rezistat acolo din 21 ianuarie, fara rude, prieteni, cunostinte, bani. Doarme in spital, alaturi de fetita ei.
Stiu ca atunci cand vrea, Dumnezeu face minuni.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andreea_AS spune:

Iulia era tare necajita azi. Un domn le-a promis ca le ajuta cu bani pentru biletele de avion. L-a sunat pe domnul acela, si i-a spus ca merge la banca sa verifice de ce nu au plecat banii de la el din cont si a rugat-o sa revina dupa ora 4. Iulia a revenit cu telefoane si mai tarziu, insa acelasi "no answer". Domnul respectiv se pare ca a disparut.
Asa ca, pe langa toate acestea, se mai adauga si stresul biletelor de avion.


Florina nu prea mananca ceea ce ii se da de mancare din spital. I-a dus Rodica(mama Bellei)mancare gatita romaneste, pe care a mancat-o pana la lins farfuria, insa pentru ea sunt zilele acestea .....si nu poate face mai mult. Pentru ca nu mananca, Florina scade in greutate 50 de grame pe zi, ceea ce nu este bine.
Saturatia este in limite 73-96, pulsul azi a fost si 90, motiv pentru care le-a spus ca pana luni nu vor pleca.

Pe de alta parte, li se termina si formularul si nu cred ca vor mai obtine altul.

Situatia este foarte grea.

Mergi la inceput