Viata pe alta planeta.

Viata pe alta planeta. | Autor: Victoria_mami

Link direct la acest mesaj

O sa reproduc un citat din mesajul lui Marius de la generale:


Am vazut un film. Un om de stiinta ce dorea sa aiba totul doar dovedit, ajunge sa ia contact cu o alta lume. A plecat fara a crede in Dumnezeu, pentru ca ratiunea i-a cerut dovada existentei Lui. Am incercat sa inteleg mesajul. Apoi acelasi om de stiinta nu putea sa dovedeasca contactul cu o alta civilizatie. Omenirea ii refuza afirmatia pentru ca nu putea sa dovedeasca. Amaraciunea a fost in faptul ca refuzul a venit din partea omenirii ce clama credinta in Dumnezeu fara a fi necesara vreo dovada. Aceeasi omenire antagonica.


De atatea ori m-am intrebat acelasi lucru: de ce crede omenirea in existenta unui Dumnezeu (si eu cred) si refuza sa creada in existenta vietii inteligente pe alta planeta in Cosmos decat Terra. Suntem, oare, chiar atat de aroganti incat sa credem ca suntem singurele fiinte inteligente si creative din Cosmos? Sau pur si simplu am fost crescuti si educati sa credem in Dumnezeu, dar credinta despre existenta 'extraterestilor' nu ni s-a inoculat din copilarie si ratiunea ne spune ca daca nu exista probe (evidence?), sa nu credem...? Cine are idei, intrebari? Poate putem sa ne 'lamurim'.

PS: eu am mai multe intrebari decat raspunsuri, deci nu ma intrebati pe mine...

_____________________________________________
Mami si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

Victoria Isabella, Printesa Noastra Perfecta!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Deus spune:

nu cred ca mai este valabil faptul ca omenirea nu crede in existenta altor fiinte in univers:-)
Eu cred si multi altii o cred.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Si la fel de multi (sau mai multi) inca nu cred.

_
Mami si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

Victoria Isabella, Printesa Noastra Perfecta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yvon spune:

Va recomand sa cititi cartea "Calatoria sufletelor" de Michael Newton.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iileana spune:

Citat:
citat din mesajul lui Yvon

Va recomand sa cititi cartea "Calatoria sufletelor" de Michael Newton.

E cu extraterestrii?
Hm, se pare ca nu, pare ca se refera la www.divin.ro/?53t4l&v7f2k=2061" target="_blank">alte cele. Ne "dezvaluie uimitoare amanunte despre lumea spiritelor":).
mi-a placut asta: "Când si unde înveti pentru prima oara sa recunosti sufletele tale „pereche” pe pamânt" :) .
Yvon, incearca sa o propui pe la alte subforumuri, unde s-ar asorta mai bine.

Recomandarea unei astfel de carti aici, la "stiinte", intr-un topic care incepe cu referiri (le-am recunoscut cu totii, sper!) la ecranizarea unei carti de Carl Sagan, www.nemira.ro/nautilus-sf/contact--1005" target="_blank">"Contact", e, ... cum sa zic..., e cel putin pitoreasca ...


Altfel, da, chiar asa, cine nu crede ca exista extraterestrii?
(Macar in butaforiile de la Roswell, si tot credem :)).
Pina si Vaticanul www.realitatea.net/vaticanul-nu-exclude-existenta-existenta-unor-civilizatii-extraterestre_280992.html" target="_blank">crede.

Pe moment, insa, stam linistiti la locurile noastre, extraterestrii deasemenea, SETI a fost pus in www.descopera.ro/dnews/8195174-seti-renunta-sa-caute-viata-extraterestra-din-lipsa-banilor" target="_blank">hibernare, n-au americanii bani pentru de-astea.
Bine totusi ca pe Kepler nu l-au inchis. Inca.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beren spune:

Pai 'sa ne lamurim', daca tot ne intrebam (desi chiar si cele mai bune discutii incep si se incheie 'in smoke', cum zice un autor preferat :).

Carl s-a straduit tot timpul vietii sa explice, in cuvinte simple, cum vedea el lucrurile :\. Citand foarte aproximativ din memorie, Terra e o planeta ca multe altele dintr-un sistem solar ca multe altele, intr-o galaxie ca multe altele, undeva intr-un colt de Univers ca multe altele.

Daca ne uitam asa, de jos in sus, probabilitatea ca viata (bazata pe carbon sau nu ;) sa existe, undeva, candva, pe alta planeta, e semnificativa. Ba chiar putem sa ne convingem ca e aproape sigur ca exista 'undeva, candva', etc.

Insa... suntem intr-un colt de Univers, care e in mare parte gol. In foarte mare proportie, e spatiu gol. Asa ca probabilitatea ca noi sa venim in contact cu viata 'de pe alta planeta', in rastimpul scurt (la scara Universului) de existenta a vietii pe Terra (stiti, in cateva miliarde de ani ne va inghiti Soarele, daca nu se intampla multe alte catastrofe posibile pana atunci), e foarte mica... mica, mica de tot. Cat de mica v-o puteti inchipui, only smaller. Asa ca daca ne uitam de sus in jos, n-o sa avem ocazia sa verificam acest fapt - ca exista viata in alta parte, ca a existat, ca va exista.

Iar chestia cu aroganta... desigur ca suntem atat de aroganti si marginiti. E cu adevarat o surpriza?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Am vazut acum vreo 2 seri o emisiune in care se specula ca extraterestrii au construit piramidele si nu numai, ci ne-au creat chiar si pe noi, ca si specie civilizata! Adica, dupa ce omul a trait neanderthal 2,2 milioane de ani, au venit extraterestrii, au modificat genetic ADN-ul unei celule pe care au implantat-o frumos in uterul unei femei umane. Si de-atunci am iesit din pesteri si am inceput sa ne civilizam ca si specie. Ce parere aveti? Cat e de plauzibila aceasta teorie ptr. "Missing link"?

_
Mami si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

Victoria Isabella, Printesa Noastra Perfecta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beren spune:

Popularizata cu succes de catre Erich von Daniken, ipoteza "astronautului extraterestru" este usor de demontat prin explicatii simple.

Asa cum arata Carl Sagan in "Diversitatea Experientei Stiintifice", este greu de crezut ca o civilizatie capabila sa calatoreasta inter-galactic ar fi facut erorile de constructie evidente in Egipt: prima piramida s-a naruit deoarece unghiul peretilor era prea mic (o chestiune elementara de fizica), iar unghiul la cea de-a doua se schimba brusc la mijloc deoarece arhitectii si-au inteles greseala (prin daramarea primei piramide!).

Explicatii la fel de simple exista pentru teoriile lui von Daniken despre desenele din Nazca sau monolitii din insula Pastelui.

De la von Daniken incoace au aparut multe variatii pe aceeasi tema, mergand pana la ipoteza ca suntem (noi, toate organismele vii de pe Pamant) doar un experiment controlat, cu o finalitate necunoscuta, si deci ca limitele cunoasterii noastre sunt stabilite de catre cei care controleaza experimentul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tzuni spune:

Viata pe alta planeta? hmmmmm.... am cautat si eu raspusul, am citit, am vazut filme, documentare, dezbateri.... parca nu erau suficiente. Raspunsul (valabil 100% in cazul meu) a venit intamplator, intr-o seara, cand ma plimbam aiurea pe Internet. Vi-l arat si voua .



www.youtube.com/watch?v=xiIm0elzalI&feature=related" target="_blank">THAT's ME

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AkaManah spune:

Am impresia ca nu bine pusa intrebarea. Existenta altor forme de viata inteligente in univers nu este o chestiune spirituala, asa ca nu trebuie sa credem ci sa avem dovezi.Pana acum..nimic! Pana atunci... Spok fie cu voi!



"Cred ca acolo unde singura alegere este intre lasitate si violenta, eu as sugera violenta."Mahatma Ghandi

Prea des ne bucuram de confortul unei opinii fara disconfortul cugetarii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Beren, da si el era intervievat in documentar. Cum nici nu se putea altfel.
Tzuni, multumesc.
AkaManah, da, e o chestiune de dovezi, dar eu te intreb daca erai crescut din fasa sa crezi in E.T. in loc de Dumnezeu, mai te indoiai de existenta vietii inteligente pe vreo alta planeta in univers?

_
Mami si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

Victoria Isabella, Printesa Noastra Perfecta!

Mergi la inceput