Visele si descifrarea lor

Visele si descifrarea lor | Autor: MElise

Link direct la acest mesaj

Exista tot felul de metode de interpretare a viselor... unele bazate pe studii psihologice, altele pe lucruri ce tin de superstitii etc. Exista vise care te marcheaza si pe care le tii minte o viata si vise pe care le uiti chiar in momentul in care te trezesti. Exista vise care se repeta obsedant... Ce credeti despre legatura dintre vise si viata reala?

MElise

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lahemia spune:

Legatura exista. Greu e sa deosebesti visele cu caracter de premonitie de celelalte vise. Insa nu cred sa fie cineva care poate spune ca nu a avut niciodata macar un vis care l-a pus pe ganduri si care s-a manifestat apoi in cotidian.
Mie mi s-a intamplat un lucru curios. De mica, am un anumit vis-cosmar care apare periodic. Se mai schimba participantii, dar visul in sine ramane acelasi. Nu am vorbit niciodata cu nimeni despre asta. Nu cu mult timp in urma, baiatul meu mi-a spus ca are uneori niste cosmaruri care il sperie. Apoi mi-a povestit exact visul meu repetitiv. Acelasi cosmar cu aproximativ aceleasi personaje. S-ar parea ca planul subtil e uneori chiar mai subtil decat obisnuim noi sa-l consideram.




Mergi la inceput