Nord Americancele slabesc 10

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns simi spune:

Anda eu sunt ca si tine! Daca nu renunt definitiv la carbs, adio slabire! Cind citesc ca Maru isi ia cite un bagel cu brinza de la Tim... pai eu nici sa miros bagel-ul ala nu pot ca ma ingrash garantat.

La mine metoda sigura care da roade e sport cit cuprinde si dieta fara carbs. N-am mai pus gura pe un cartof, orez, paste de cind eram la gradinita:) Ma mai scap la inghetata la 10 noaptea, dar asta-i glanda, n-am ce-i face!

Prin urmare, stagnez, chiar am luat un pic in greutate, dar mi-am propus sa scap de obsesia cintarului, asa ca nu stiu cit cintaresc, probabil ca m-am intors la 60 de kg dupa cum ma simt. Asa ca as vrea sa scap iar de vreo 5 kg Asta-i istoria vietii mele, vesnic in cura de slabire, lunea m-apuc, joia o iau pe aratura si se repeta totul saptaminal, fara abatere. Dar de luni... m-apuc iar!

La gym merg de 4-5 ori pe saptamina, alerg dimineata cam de 3 ori pe saptamina, dar cum spuneam fara infometare nu tine treaba. Metabolismul asta lenes m-i l-am facut cu minutza mea, am avut perioade cind mincam extrem de putin, asa ca mi-am obisnuit corpul cu foarte putin, cum maninc normal, cum ma ingrash! Un vis, ce sa mai!

Dar continuam, nu avem incotro! Oricum vine scoala, incepem iar cu lectii si stress, poate asta sa ma mai slabeasca! Wishfull thinking!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diana2007 spune:

Citat:
citat din mesajul lui maru
alerg in medie 6.1 Km in 35 de min. Stiti cate calorii se duc? undeva la 400, depinde de viteza, mai mult sau mai putin de 400 de calorii. Jenant, nu? tinand cont ca o mocha si o gogoasa de la tims depasesc lejer cele 400...

Emma Aida e inger
Doamne'ajuta!
http://maru-incotro.blogspot.com/


Maru, you`re my hero now !
Eu alerg 6 km in 50 de minute, asta si cu deal si vale, traversari de cateva strazi, pe banda de biciclete.
Pe pista acoperita alergam mai bine, adica mai repede, dar pe beton, la jumatatea traseului simt asa o presiune in genunchi, si o las mai moale, cardio as putea duce si un ritm mai sustinut, dar nu ma lasa picioarele :)
Scrie-ma si pe mine acolo pe prima pagina cu

septembrie 2011
73 kg obiectiv 68 kg
si ca sa am si dovada
http://good-times.webshots.com/photo/2364791380102121341EslZaR


am intrat in gang-ul celor care vor sa slabeasca 5 kg !!! nu credeam sa ajung aici ... dar nu-mi doresc decat sa ma mentin, sansele sunt slabe avand in vedere ce ma asteapta la scoala semestrul asta, dar sa raman optimista, se mai intampla si minuni.
Eu clar slabesc cand nu am stres, cand sunt relaxata si eventual dorm dupa amiaza :)

Maru, si nu te mai gandi la calorii, eu nu cred in sistemul asta, adica din ce mananci consumi nu stiu cate si restul se depun. Am avut perioade cand mancam foarte mult, calorii fara numar, consum redus teoretic, si totusi nu m-am ingrasat proportional cu caloriile.
Cred mai mult ca exista perioade cu arderi mai puternice si perioade cu arderi mai reduse. Una e sa mananci Tim Hortons-ul ala dimineata si alta inainte de culcare.
Eu in vara asta am eliminat aproape masa de seara, dimineata si la pranz mancam normal, inclusiv un mic desert, si s-a vazut.
Acum, acasa, imi vine greu, ca ii pun pe copii la masa, seara, si eu stau si ma invart pe langa un iaurt.

Ica, ma bucur ca ne-ai mai scris. Chiar spuneai cand am vorbit ultima data despre un nou regim, despre ce era vorba, nu a mers ?
Eu nu mai cred in regimuri, sau cel putin nu mai incerc sa-mi pacalesc corpul, lasa supune-te tu, ca vedem noi mai incolo :) Incerc sa-l strunesc, adica sa-mi mai inhib poftele, sa beau o cana de apa cand mi se face foame, sa compensez unele zile in care am mancat mai mult cu unele mai "de vara", sa mai lungesc un ceai cum zice Maru.
Am realizat si eu in sfarsit cat de putin avem nevoie ca sa traim, ma refer aici la mancare. Putin din toate, asta incerc sa aplic acum. Inclusiv carbs, ca tot se intreba. Dar aici merg in continuare pe mana lui Montignac, adica incerc sa mananc good carbsi si in combinatiile lui: paine integrala cu tarate, pastele integrale doar cu sos de rosii sau legume crude, orez nu prea mananc, in cartofi am mai scapat, dar i-am mancat simpli, am mai gresit si cu cate o mamaliguta cu branza, de pofta.
Poate daca nu o sa mai fac atata sport semestrul asta o sa mai reduc carbs, dar vara asta am vazut ca pot slabi cu ei, Montignac-ul ma adusese la un nivel de saturatie legat de meniu iar cantarul refuza sa mai scada, probabil trebuia sa reduc fat-ul cum zicea Anda, dar ramaneam doar pe glucide si proteine, clar nu mai aveam ce arde :)

Am citit ceva si despre dieta raw-food, Exclusive a pus un link pe FB cu un upside-down cake cu fructe de padure care pare absolut delicios dupa ingrediente si arata si super, imi permit sa va pun si voua link-ul http://www.youtube.com/watch?v=pf4nJoe_ay4 sper sa fie permis de DC.
Am mai citit si despre niste smoothies cu legume si fructe care fac minuni, eventual inlocui o masa, am incercat combinatia spanac, frunze de telina, patrunjel, pere, suc de lamaie si un pic de miere, a iesit foarte aromat si placut la gust, dar nici vorba sa-mi tina de o masa, dupa o ora eram din nou in bucatarie pentru o tura de branza cu rosii :)
Stiti cumva daca smoothies se pot congela ? Ma gandeam sa-mi congelez si sa-mi iau la scoala, ar fi bun de snack.

Bafta la slabit/mentinut !

Diana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmençita spune:

Pai tu pui poze ca sa ne faci in ciuda, nu e mult 77 la inaltimea ta, ca sa nu spun ca sunt bine proportionate kg alea, ai talie si forme frumoase, daca mai dai jos ramai fara formele alea. Daca iti doresti sa dai jos, go for it, hai sa zic poate 3 din 5 si ar fi super.
Ica 1975, bine ai revenit, mai scrie, pana la urma poate din ce facem nu ni se pare nimic gresit, dar cineva din afara vede altfel totul la rece. Multumim de sfaturi. Incerc si eu sa reduc la carbohidrati, insa cartofii sunt de baza in zilele de post la noi si fasolea.
Intrebai de proteine, eu manc soia din aia boabe, zicea cineva de proteine sintetizate, Maru, tu?.Is bune la ceva proteinele alea de le gassti intr-un borcan mare din plastic? Ca m-am uitat la eticheta si o masura are vreo 120 calorii. Se inlocuieste o masa sau doar un snack?
Era sa pierd mesajul, ca nu eram logata, am dat back, copy, log in , paste si gata, l-am salvat, Yupiii!!!!
Carmencita,
Cristian 4 ani ai Alex 15 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anda Panda spune:

in ultimul timp nu am mai fost l anici o sala si imi pare tarre rau dar nu a fost timp. am fost in interviuri, si inca mai sint
nu am timp nici sa respir. vine toamna NU VREAU!!!!!!!
tb sa ma apuc de una-alta prin casa (conserve..etc..)

ce am facut in schimb a fost sa respect pe nea monti cu sfintenie, singura abatere fiind poate un pahar de vin seara cu multa apa inainte si dupa. rezultat ok a2a zi la cintar.

27 gone 3 more to go !!!

va pup si bafta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delphin spune:

Et hop, c'est parti pour moi. 5 semaines de prepa. Semi de Castelnaudary, j’arrive.

8 km ce soir. Je suis bien!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikiion spune:

Ica imi pare bine ca ai dat pe la noi!!! Mult succes la clasa 1!


Diana arati grozav!!! Cum a fost cu noua gradinita, ati inceput?

Eu despre slabit nu mai spun nimic, cum eu sunt la fel ca Diana, ma ingras din stres, astept sa fiu concediata ca sa am vreo sansa sa slabesc . Cum asta nu poate sa se intample, sansele sunt tot mai minime....Am sa incerc sa imi controlez mai mult alimentatia si sa ma reapuc de sportm, dar daca vin in continuare dupa 6 acasa, cum a fost toata vara sansele sunt zero. Efectiv vin daramata seara, nici sa mananc nu sunt in stare... Si tot ma ingras....


By

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simi spune:

Delphin
Cind e semimarathonul? Cum te prepari in afara de alergat? Ma intereseaza din ce in ce mai mult subiectul, deocamdata adun informatii ,nu stiu daca vreodata as reusi. Dar te sustin si te incurajez!

Tine-ne la curent cu preparativele!

Pupam pe toata lumea!





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delphin spune:

Simi, semi-marathonul e pe 1 octombrie, am aflat aseara. Speram sa fie pe 6, dar n'am avut noroc :)). In general e in primul week-end din luna octombrie. sunt 2 curse, una de 10,250km si una de 20,5km. anul trecut am alergat-o pe cea de 10, fara sa ma antrenez. Adica noi am intrat pe 6 august in fr,pana ne-am mutat si aranjat in casa, a trecut luna. In ziua cursei am zis ca alerg pe cei 10 si Dzeu cu mila.
Anul acesta nu pot sa fac asta, sa alerg cei 20,5 fara antrenament. N'as reusi sigur.

Deci ma antrenez alergand la fiecare 2 zile, mai mult de cat am facut data precedenta, dar niciodata 20,5km. Incerc sa am un cardio bun, si cgiar de nu alerg continuu cei 20km, macar sa merg rapid si apoi sa reiau alergatul. sa tin la efort fizic sustinut mai mult de 2 ore, caci nu ma vad facand mai putin. deja daca fac 2h30 sunt fericita.
Mi-am pus si eu un but pt. cei 35 de ani ai mei. La 40 vreau sa alerg marathonul de Montreal . Doamne'ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmençita spune:

Simi, si eu tot asa, am perioade cand mai adaug cate ceva, pana la urma poate esti in perioada de retentie, cand organismul retine apa, eu am grija sa nu depasesc o anumita limita si apoi daca chiar e nevoie recurg la eliptica mea din sufragerie, insa cred ca nu am mai folosit-o de vreun an. Am grija un pic ce mananc, insa la mine problema e ca atunci cand slabesc, am impresia ca pot sa imi permit sa mananc si una alta, si uite asa se aduna iar, pana la urma important e sa fim cu sanatatea ok. 2-3kg in plus nu-s bai.
Proteinele alea sintetizate din lapte, le iau sau nu? De multe ori ma simt obosita cand ajung acasa, mai ales dupa vacanta, cand corpul s-a obisnuit sa nu faca nimic si dintr-o data il pun la treaba. Nu muncesc fizic, insa ma simt obosita, eu zic ca ar fi bine sa iau proteinele alea, insa nu sunt efecte adverse?
Carmençita,
Cristian 4 ani si Alex 15 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anda Panda spune:

Nu am cu ce sa ma laud, a fost ziua lu fi=miu, LA MULTI ANI ROBERTEL !!! si am cumpart un tort mic doar pt noi acasa. am rezistat la tortul mare, care l-a mincat cu amicii, dar nu am rezistat la asta mic, pen ca scria pe eticheta ceva cu "crema pariziana". si am mincat, si .... m-am ingrasat. a fost bun tortul, dar in concluzie o sa ma coste cam o saptamina de monti fara greseala. deh...

azi am facut http://www.cevabun.ro/tocanita-de-porc-cu-ardei-copt/ unde am pus inlocuit otetul din reteta cu vin alb. foooarte bun.

Mergi la inceput