Ghiocei de martie-aprilie 2009 ***320***

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Nicky09 spune:

Buna dupa-amiaza! Dormiti, va faceti siesta? Eu tocmai l-am pus la nani pe totoc si acum am zis sa imi fac o cafea decofeinizata, vrea cineva?
Vad ca discutati despre somul asta de pranz...unii copii il sar altii nu, la noi nu a fost cazul decat o singura data, in rest, depinde de cat de tarziu se trezeste dimineata, se prelungeste si ziua, cu pranz cu somn cu gustare...asa ca azi cum s-a trezit la 10.00, ca niciodata, am facut pranzul mai tarziu, si a adormit la 3 si 10, deci somnul de seara il va face abia dupa 23.30. E bine, nu?
Dar de sarit nu ii permit sa il sara pe cel de pranz orice ar fi.

Bebe-strumph-bb2 e fetita asa cum mi s-a spus la a doua eco, pe a treia nu am mai facut-o, ca au scos-o astia de la muunicipalitate, cica nu e atat de relevanta...asa ca daca m-au pacalit ori s-au inselat medicii la vremea aceea si ma trezesc ca o fi tot baiat, oricum numele ii e pregatit, dar hainute in maternitate voi lua pentru fetita.

Daca functioneaza..., te pot sfatui sa nu il programezi pe bb2 daca vrei sa iasa fetita.Eu pe Nicho l-am dorit si am hotarat cu sotul ca e ora sa il facem...a doua oara a venit netam nesam, deci e fetita. Ia-o ca pe o gluma, bineinteles ca nu o sa functioneze, dar vreau sa ma distrez un pic si eu.

Mina si ... fluturas...Nicholas (10.04.09)
Eu...in lumea asta ciudata
"In steaua ta sa crezi chiar daca cerul este innorat!"
Vara 2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicky09 spune:

Cat se face caafeaua...indraznesc sa va povestesc ce a facut Nicho azi afara.
Am fost intai la supermarket, unde am luat una alta, printre care si niste iaurturi pt el...le-a vazut, si s-a pus pe plans ca sa i le dau, am facut coada la casa cu simfonie, bineinteles ca i-am explicat ca intai trebuie platite apoi i le dau in mana, dar el nu si nu, vroia sa le si desfaca, pe cele rosii de capsuni...in sfarsit am platit, am iesit...i-am dat cele 6 iaurturi din care el voia doar pe cele rosii, asa ca afara a trebuit sa i le separ si i le-am dat. Nu era de ajuns, vroia sa le manance, i-am explicat ca nu avem lingurita la noi, el nu si nu....asa ca...pe simfonia inca in derulare am ajuns la piata...am inceput sa ii caut lingurita sa i-l pot da...am gasit intr-un loc frumoase de inox, nu le vroia, ce credeti nu erau de culoarea dorita de el...a trebuit sa iau toate linguritele( cu maner portocaliu, roz, violet, verde) a ales-o pe cea "aacim" adica arancione( portocalie), insa cum una vine dupa alta si a vazut ca setul se poate completa a vrut tot tacamul...deci am cumparat in final si cutit si lingurita, si furculita si lingura...a cate 2 euro bucata...dar era satisfacut, in final cu lacrimile in barba, cu nasul plin ca e racit bocna...am iesit din piata si ne-am asezat pe o banca sa ii servesc iaurtul cu care umblam in mana sa nu se verse ca il desfacuse pe unul din cele 2 rosii si surpriza: nu il vroia... insa m-a ajutat Bia, babysitterul si in cele din urma cu forta cu vorba buna, l-a mancat...mentionez ca a trebuit sa caut si o fantanita (pompa) sa ii pot spala lingurita cea noua.
Intamplarea are continuare, insa e cazul sa ma opresc, cafeaua a iesit din cafetiera....poftiti de o serviti!

Mina si ... fluturas...Nicholas (10.04.09)
Eu...in lumea asta ciudata
"In steaua ta sa crezi chiar daca cerul este innorat!"
Vara 2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Nicky, formularea asta mi se pare interesanta:"de sarit nu ii permit sa il sara pe cel de pranz orice ar fi". Adica? Se poate impune unui copil sa doarma daca nu vrea, sau cum? Pe bune intreb, poate n-am inteles eu bine cum ai formulat, dar suna ciudat:"nu ii permit sa sara somnul de pranz, orice ar fi"...si cum faci daca nu vrea sa doarma?...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicky09 spune:

Ilinca- ai dreptate, poate m-am exprimat un pic cam brutal, insa m-am referit la faptul ca uneori si el are tendinta de a nu dori sa doarma, desi se freaca la ochi, stiu ca are un anumit interval in care sta de veghe daca se poate spune asa, dupa care trebuie sa doarma, iar el face moftul de a se da jos din patut, de a cere brate...imi cere sa fac lumina in camera...eu insa nu ii permit, explicandu-i ca dupa 5 min de lumin va trebui oricum sa doarma, va trebui oricum sa se aseze in patutul lui, eu oricum stau langa el si ii povestesc, cant si ii tin manutza in mana mea...iar in cele din urma accepta.Dar accepta doar dupa ce ii spun ca fac ceea ce vrea el( lumina, citit alta poveste, tinut in brate, citit ceasul, numarat de vreo cateva oripana la 10) cu conditia sa se aseze dupa aceea in pat sa faca nani.
Na' acum nu ma considera vreo mama agresiva sau mai stiu eu cum...am si eu anumite metode de care uneori nu sunt mandra, insa dau rezultate fara sa il traumatizez si el cu timpul, cred eu le intelege...pt ca imi demonstreaza dupa aceea ca a inteles si face exact um ii spun: gata,m e ora de nani, acum Nicho se uraca in patul lui si face nani...in 5 minute imi cere mana sa ii tin manutza lui si doarme la propriu.

Concluzia: daca il dau jos si il las sa faca ce vrea el fara o alta discutie...el nu doarme in ziua respectiva si la asta ma refeream cand am zis ca nu ii permit sa sara peste somnul de pranz.

Mina si ... fluturas...Nicholas (10.04.09)
Eu...in lumea asta ciudata
"In steaua ta sa crezi chiar daca cerul este innorat!"
Vara 2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Eeei, cum sa te consider "mama agresiva"?! M-a intrigat exprimarea, dar sa nu crezi ca mi-am inchipuit ca-l "torturezi" ca sa doarma;))).
De incercat si eu incerc s-o culc, dar deja am ochiul format, imi dau seama cand e nehotarata ("sa dorm? sa nu dorm?") si sunt sanse s-o culc si-mi dau seama cand n-am cu cine discuta, ca toata e Duracell. Phiphi e genul ala...cum s-o descriu oare? Da, e genul de copil de care lumea se mira ca "e cuminte", "intelegatoare" etc. dar noi, familionul, stim clar ca sub mutritza ei ingereasca zace o vointza de fier, n-avem cum sa o convingem sa faca ce nu vrea. Chestia care ma bucura e ca nu are cerinte nerezonabile sa trebuiasca sa luptam cu ea, pur si simplu NU putem sa-i impunem orar de somn sau s-o convingem sa manance ce nu vrea sau cand nu vrea. Conditii incerc si-am incercat sa-i creez, de somn la pranz sau seara(liniste, tzitzi la discretie, fara tv, relaxare etc.), am incercat sa-i inducem o rutina- nu se poate cu ea si pace buna. Cand ii e somn, doarme- nu se pune problema sa pice-n kur de oboseala si sa nu vrea sa doarma (decat cand nu sunt eu acasa si se forteaza sa stea treaza pana apare tzitzi la orizont), sa se frece la ochi, sa planga de oboseala si sa nu vrea sa doarma...Nu, cand nu vrea sa doarma e fresh, cu gura pana la urechi, degeaba ma prefac ca dorm si eu, degeaba facem liniste...are ea ceasul ei intern

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicky09 spune:

Ok, ma bucur ca in ciuda incoerentei in exprimare( nu stiu de ce...probabil de la sarcina mi se trage) m-am facut inteleasa.
Pup Sofilica blanda care zgarie rau si pe mamica ei.


Mina si ... fluturas...Nicholas (10.04.09)
Eu...in lumea asta ciudata
"In steaua ta sa crezi chiar daca cerul este innorat!"
Vara 2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Eu am ajuns la o concluzie care acum mi-e ca o deviza:"NU TE PUI CU TAURII" N-am cunoscut prea multi pana acum dar vointza nu-i lipsea nici unuia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns novus spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ilinca_M.

Eu am ajuns la o concluzie care acum mi-e ca o deviza:"NU TE PUI CU TAURII" N-am cunoscut prea multi pana acum dar vointza nu-i lipsea nici unuia


Ai perfecta dreptate Ilincuto !!



www.flickr.com/photos/31088780@N05/" target="_blank">Alexandra (03.03.09)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns novus spune:

Si acum hellou !!!

Eu nu stiu ce fac in ultima vreme dar mai am timp de forum, of of, si in wkd cand am timp nu am cu cine schimba o vorba ca dispareti ...

Asaa, sa va povestesc pe scurt pana nu ma da la o parte Ada cum afost la Buc : SUPER !! Am fost la zoo unde Ada a ramas impresionata de pesti asa ca trebuie musai sa o duc la un delfinariu sau acvariu ca lumea, este unul langa Budapesta care m-a impresionat pe mine , am fost la shopping dar a fost un fiasco total deoarece tocmai ce o luase somnul si plictiseala pe Ada care facea mami vreau tziti de numa' !! in gura mamre de radea lumea ce ne auzea, ne-am dus la Ikea sa mancam , in ideea cae loc de joaca acolo si o sa stam linistit, nexam pt ca Ada capsata fiind s-a luat de copiii de acolo, apoi a vrut sa plece cu jucariile de acolo acasa si uite asa a fost la mall
Partea placuta a fost intalnirea cu fetele si sarbatorirea lui David unde toti copiii s-au simtit super, au avut discoteca si animatoare pe cinste , a fost super super tare !!
Am fost in vizita la Mada si la Gaza care au niste apartamente super puse la punct , am fost rasfatati de numa'
Aaaa si era sa uit, am fost la ranch-ul Pisik-ilor , super fain, pacat ca a trebuit sa plecam !!
La Olga ne-am simtit ca si acasa, ca sa va faceti o idee: Ada cand am ajuns acasa a inceput sa planga, ea vroia la Doghie cum ii zice ea lui David
O sa repetam vizita si o sa o ducem pe Ada la David la gradinita unde am fost si noi si e tare tare frumos !!

Revenind la oile noastre, Ada mai are ceva muci dar sper sa-i treaca rapid ca in wkd avem iar petreceri


www.flickr.com/photos/31088780@N05/" target="_blank">Alexandra (03.03.09)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns novus spune:

Cu somnul, la noi e asa : in timpul saptamanii e totul ok, program nemtesc sa zic asa, mancat si dormit regulamentar, in wkd, haos general , daca nu se culca in jumate de ora, nu mai insist si seara pica lata pe la 10

Cu televizorul, Ada se uita doar cand suntem noi acasa, stie ca mama nu s epricepe sa-i dea drumul asa ca nu ii cere desene, cand venim noi in schimb e prezenta la calc sa-i pun cartea jungeli sau pisicile aristocrate

Nicky

www.flickr.com/photos/31088780@N05/" target="_blank">Alexandra (03.03.09)


Mergi la inceput