Inchiderea si re-organizarea spitalelor

Inchiderea si re-organizarea spitalelor | Autor: desprecopii

Link direct la acest mesaj

dragilor, eu urmaresc in presa scandalul cu inchiderea spitalelor si ma gandesc ca trebuie sa dezbatem acest subiect atat de sensibil. Inteleg ca sunt multe spitale care nu functionau decat ca un dispecerat ce trimitea pacienti la spitalele din jur, ca alte spitale erau ca niste azile sau locuri in care veneau oameni doar ca sa aiba mancare ... altele, tot felul de spitale cu medici antreprenorizati ... ce functionau ca mosiile lor.

Voi ce parere aveti? Ce preferati? Spitale multe si sarace sau spitale mai putine si de nivel european?

va invit la dezbatere.

Sanatate si o zi cu soare va doresc!

**************
Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | www.facebook.com/#!/desprecopiicom" target="_blank">DC pe Facebook

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Leditia spune:

Personal vreau spitale curate,spitale in care sa se investeasca cum trebuie,sa se dezinfecteze si sa existe niste conditii cand mergi acolo,nu sa pleci cu alte boli.Si un sistem care sa investeasca in oameni de calitate,in personal de calitate,dar cred ca doar visez eu frumos la toate astea.Nu vom ajunge niciodata sa avem spitale curate cum am vazut la tv prin Viena sau prin Europa si nici n-am sa inteleg de ce mereu altii pot si noi nu putem face niciodata nimic.
Va spun sincer ca noi suntem nevoiti sa mergem in spital aproape lunar,acolo lucreaza drita care se ocupa de FC pe Cta si de fiecare data mi-e groaza sa-l bag acolo..ca urc 9 etaje cu el,ca stau cu el pe coridor,unde se plimba ceilalti copii bolnavi de Dzeu stie ce...si pt noi contactarea unei bacterii/germene,etc, ar putea fi cumplit,sa nu zic altfel.Si exista centru pt mucoviscidoza in Cta doar cu numele din punctul meu de vedere.Tot pe hartii totul e ok,totul e curat,totul e frumos,realitatea e cumplita din pacate :(
Sanatate si numai bine.


POZE CU NOI
de David Christian

Speranta si incredere pentru David
Poti ajuta si tu!Bazar umanitar pt David si alti copilasi speciali!.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cris_N spune:

Pana sa am copii aveam alte idei.

Acum legat de subiect imi doresc:
- sa gasesc medici profesionisti in spital
- sa gasesc acei medici care sa consulte, sa consilieze si sa trateze
- sa aiba materialele si aparatura necesara desfasurarii unui act medical de calitate
- sa aiba la indemana laboratoare dotate atat cu aparatura cat si cu oameni pregatiti profesional sa utilizeze aparatura respectiva
- sa avem unde sa ne internam - desi e de preferat sa nu - in conditii umane si omenesti

pentru urgente:
- sa avem sali de asteptare mai mari de 2 metri patrati si mai mult de una :)
- sa existe mai mult de 2 asistente si 2 medici la urgente - pentru ca in acest moment 2 /2 nu fac fata unei avanlanse de 20 de copii de exemplu - cu febra - cel mai "banal " semn
- sa avem curatenia si disciplina pe care o vedem in filme - mai e mult si nu numai in Romania pana sa se atinga acest standard
- noi ca pacienti sa ne educam in a fi noi la randul nostru pregatiti sa fim profesionisti in ale meseriei de parinte atunci cand medicii ne pun intrebari care poate ni se par "idioate" sau "degeaba"
- sa ne educam sa intelegem ca unele cazuri sunt mai grave decat ale noastre - desi si eu ca mama am avut tendinta (neexprimata insa) de a fi "calcata pe coada" ca a intrat cineva inainte

pentru programari:
- imi doresc sa fiu programata si sa si intru la ora respectiva. Mi-as dori sa se ia un + de timp astfel incat sa nu asteptam 1 ora ...
Cazuri dificile sau urgente intelegem ... Dar intarziere medic/ pacient si de la asta decalare de program nu inteleg deloc

Mi-as dori o plaja de spitale astfel dispuse incat salvarile sa ajunga din diverse zone, in perioada de trafic maxim, cu luare in calcul de blocaje in timpul necesar salvarii vietilor oamenilor care solicita ajutorul

Nu stiu daca numarul spitalelor conteaza.
Stiu sigur ca numarul medicilor/ asistentilor/ laborantilor pregatiti atat profesional cat si uman sunt decisive.

Mi-as dori de asemenea o legislatie europeana in domeniul medical pentru ca acesti oameni (nu toti sunt spagari/ neseriosi etc, unora chiar le e drag omul si viata acestuia) sa isi desfasoare activitatea normal - asa cum pentru noi biroul, calculatorul, internetul sunt vitale la ei altele sunt nevoile.

Clar nu imi doresc spitale ca buticurile de pe strada.. multe si degeaba in conditiile in care au aparut si super/hyper marketurile..

Spitalul este ultimul loc in care ne dorim sa ajungem (mai putin cand nastem :) ) dar daca ajungem ar trebui sa fim tratati si sa tratam oamenii de acolo cu respectul cuvenit. Unde sa primim ingrijirea prompta si de calitate.



-------------------------
Cristiana, Andreea si Maria

Daca iubesti pe cineva, iubeste-l(o) asa cum este nu cum a-i dori sa fie!!
Prietenia e un cuvant pe care multi il rostesc, dar putini il inteleg.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maminuta spune:

Programul in sine de reorganizare a spitalelor este o idee excelenta,insa modul in care se si realizeaza acest lucru,este facut fara pic de coerenta.Si eu am urmarit subiectul in presa si concluzia este ca planul asta de reorganizare a fost facut pe niste criterii strict economico-matematice(fara a se tine seama ca vorbim totusi de viata oamenilor)-de niste scripcari,in birou,in unele situatii fara sa aiba legatura cu situatia efectiva din unele localitati-de exemplu Cernavoda,Sulina,etc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cris_N spune:

citat:
"Expertii în sanatate sustin ca toate aceste masuri privind desfiintarea, reprofilarea si comasarea spitalelor s-au luat sub presiunea Bancii Mondiale si a Fondului Monetar International, fara sa existe o strategie bine pusa la punct. „Nu a existat o analiza interna justificata, nu s-a facut o etapizare a procesului. Nu spun ca masura nu era necesara, dar s-a tot amânat acreditarea spitalelor, proces prin care spitalele s-ar fi autodesfiintat fara circ", considera Sorin Paveliu, fost parlamentar în Comisia de sanatate a Senatului."


LISTA SPITALELOR PROPUSE PENTRU COMASARE - "domnul" Cseke Attila a amanat : citat: "listele pe care sunt trecute unitatile sanitare vizate de comasare vor fi reanalizate saptamâna aceasta. „Deocamdata, am reprofilat 67 de spitale si le-am transformat în camine de batrâni. Urmeaza sa mai facem publica o alta lista cu spitale de comasat", ne-a anuntat ieri, Oana Grigore, director de comunicare la Ministerul Sanatatii"
http://storage0.dms.mpinteractiv.ro/media/1/1/1688/7940952/3/lista-spitale-comasate-8806-6768.doc

LISTA SPITALELOR PROPUSE PENTRU REPROFILARE ÎN CAMINE DE BATRÂNI:
http://storage0.dms.mpinteractiv.ro/media/1/1/1688/7940952/2/lista-spitale-reprofilate-8806-6767.doc

VEZI AICI HARTA REORGANIZARII SISTEMULUI SPITALICESC
http://storage0.dms.mpinteractiv.ro/media/1/1/1688/7944072/2/4765085.pdf


Articolele http://www.romanialibera.ro/bani-afaceri/finante/haosul-reorganizarii-spitalelor-221394.html si http://www.mediafax.ro/social/analiza-reorganizarea-spitalelor-reforma-si-reduceri-de-costuri-sau-sursa-de-noi-probleme-in-sistem-7947400/ si multe altele sunt destul de edificatoare pentru "organizarea lipsa " de care da dovada inca o data statul nostru..

Ca de obicei altii impun si noi incepem fara o analiza si fara un plan sa indeplinim... Cam asta e parerea mea.



-------------------------
Cristiana, Andreea si Maria

Daca iubesti pe cineva, iubeste-l(o) asa cum este nu cum a-i dori sa fie!!
Prietenia e un cuvant pe care multi il rostesc, dar putini il inteleg.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

Eu mi-as dori sa se faca distinctia intre sistem medical si sistem social. Spitalul este pentru oameni bolnavi, nu pentru oameni care nu au ce manca sau de cine nu are nimeni grija acasa.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

De fapt listele au fost facute pe criterii departate de criteriul medical/social, aici intra si niste interese locale plus presiunea UE de a raporta deficitul pe ESA (cu tot cu Termoelectrica, CFR marfa, CFR calatori, metrorex, etc, nu numai pe cash cum raporteaza acum foarte mandri de ei ca s-ar incadra in tinta) si o sa vedeti ce frumos se spala pe maini statul de o serie de institutii/firme de stat cu probleme si aici includem, spitale si scoli, sa vedeti ce frumos o sa fie cand va creste pretul la biletul de metrou (si o sa-i mai trieze si pe domnii angajati...sa te tii greva), CFR ul ... eu mai mult de 2 ani nu-i dau, iar cu sectorul medical... e un fel de genocid mascat. Ai intrat in hora (a se citi UE) trebuie sa joci, iar daca nu intrai oricum erai terminat.

Cu alte cuvinte, astia fac reforma nu de dragul de a avea "spitale putine si bune, ca'n UE" ci pentru ca trebuie sa taie cheltuielile.

Andries

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cris_N spune:

Citat:

Cu alte cuvinte, astia fac reforma nu de dragul de a avea "spitale putine si bune, ca'n UE" ci pentru ca trebuie sa taie cheltuielile.


din pacate extrem de corect

-------------------------
Cristiana, Andreea si Maria

Daca iubesti pe cineva, iubeste-l(o) asa cum este nu cum a-i dori sa fie!!
Prietenia e un cuvant pe care multi il rostesc, dar putini il inteleg.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OanaP spune:

Subiect: reorganizarea spitalelor

Ce intelegem noi ca beneficiari: mai putine spitale, calitate mai mare

Ce intelege statul: mai putine spitale, costuri mai mici, calitate - nu ii intereseaza atata timp cat costurile sunt mai mici

Ce intelege mediul privat: oportunitati de afaceri, piata spitalelor e in crestere, profitabilitate certa pentru ca statul nu este interesat de calitate

Deci cine isi face iluzii ca mai putin e mai bun, sa viseze in continuare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy spune:

la noi totul se face de la coada la cap.Mai concret intai se inchide spitalul care de bine de rau asigura o rezolvare pentru oamenii in dificultate, si apoi se gandeste ce faci cu oamenii care au nevoie de ajutor.Se gaseste cica solutia trimiterii lor la spitale cica din apropiere...apropiere care necesita un transport cu sau fara ambulanta de ore...ore care pot costa viata in cazurile mai grave si nu numai.Nu mai spun ca ambulantele nu au de nici unele care sa tina pacientul in stare normala pana ajung la spitalul la care au fost repartizati.Nu e de mirare ca mor oamenii pe capete.Poate chiar cu zile, dar neavand cum ajunge la cel mai apropiat spital, asta este.A fost cazul omului acela decedat in fata spitalului, s-au legat de faptul ca a fost adus in fata spitalului cu masina proprie, si nu trebuia transportat...ok, de acord, astepti ambulanta, care ambulanta vine peste ore...si tu in timpul asta stai si te uiti la om cum moare in curte fara sa poti face nimic...dar macar nu moare in fata spitalului inchis, si asa nu mai comenteaza nimeni nimic.Dar ce face o femeie ce trebuie sa nasca, cum ajunge ea la spitalul din alta localitate , spital care are si acesta un numar limitat de locuri si conditiile cunoscute ca doar nu s-a construit acum vreun spital si nici nu vorbeste numeni de construirea vreunuia, ci doar de inchideri de spitale.Vom ajunge sa se nasca acasa,ca doar de ce sa ocupi un pat in spital, sa mori in curtea casei sa nu mai deranjezi pe nimeni.Si cine spune ca ii e egal cate ore face pana la spital, ca e el in stare grava, ca e copilul lui, cand vezi ca suni si minunetele pot insemna sanse pierdute, si nimeni nu raspunde la celalalt fir, sau ambulanta...de regula fara medic vine peste ore ...cateodata prea tarziu, ridicand din umeri , ce sa faci, trebuie sa se iasa din sistem ca prea mult cheltuie statul cu noi.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Candy spune:

Pai n-ar fi mai eficient sa dotezi spitalele cu pricina, decat sa le inchizi???
Dupa mine, un spital, chiar mai slab dotat, tot e mai bun decat deloc. Cum sa lasi niste oameni - care, culmea, mai si platesc asigurari de sanatate - cu cel mai apropiat spital la 100 km? Asta inseamna asistenta medicala in sec. XXI? Cum e posibil sa lasi oamenii sa moara in fata unui spital pe a carui usa e pus lacatul?

Reorganizare nu inseamna sa lipsesti oamenii de spitale, ci sa le echipezi in consecinta, sa gestionezi cum trebuie fondurile imense colectate in sistemul de asigurari. Banii pe care ni-i iau aproape cu japca pentru asta trebuiau sa fie destinati, nu ca sa-si traga Casele de Asigurari Judetene sedii de lux, cu marmura pe jos si sa bage in buzunar salarii de zeci de mii de euro.

Blogul meu de calatorii - http://www.consiliervacante.ro

Mergi la inceput