Inchiderea si re-organizarea spitalelor

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Hai sa lasam sloganele si idealul.
Discutia este: era necesara reducerea numarului de spitale, in contextul actual, indiferent cine l-a generat (criza, hotia, FMI, etc), pentru ca nu erau eficiente, actul medical suferea si se transformasera in azile? Inteleg ca varianta optima era dotarea tuturor la nivel decent, insa vorbim de realitate, nu de idealuri.
Deci, ne ajuta pe noi la ceva actiunea asta? Concret!

Rufus, Tora si iadele www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Retrospectiva 2008 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a" target="_blank">Retrospectiva 2009 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=d39f778033dd7597d12ac9&source=category&category_id=all" target="_blank">Retrospectiva 2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Eu inteleg ca spitalele in unele locuri nu sunt "eficiente" . SI aici au inchis policlinici in locurile depopularizate . Daca tot trebuie sa le inchida macar daca in fiecare loc unde era un spital ar pastra macar un "cabinet pt urgente" in care sa fie prezent permanent, zi si noapte, un doctor (si o asistenta) pt urgente. Cine are un infarct, de exemplu, sau un copil mic, sau o taietura urita nu are tot timpul sa fie dus departe la un spital iar un doctor poate lua anumite decizii rapide de prim ajutor competent si specializat.

Si un astfel de doctor ar costa bani, dar bineinteles cu mult mai putin decit un spital intreg.

In judetul meu se inchide spitalul din Titu. Ma intreb unde vor fii dusi bolnavii din acea zona.

La fel m-a mirat ca se inchid doua spitale de TBC. Cind am plecat eu din tara (acu 11 ani), TBC era din nou actual. Sper ca inchiderea sa se datoreze reducerii numarului de bolnavi...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OanaP spune:

Nu, decizia de reoreganizare nu ne ajuta. Ar trebui suplinit cu ceva mai mobil. Ma gadeam ce ar fi daca ar dota un camion ca o sala de operatie, cu medicii de rigoare care sa mearga ca o caravana de colo-colo. Un fel de spital mobil. Din cate imi aduc aminte pe vremuri erau dentistii care erau ambulanti. Oricum ar trebui ca fiecare sat sa aiba un medic de familie care sa stie si medicina naturista si traditionala (d'aia cu medicamente) si o moasa (care nu ar trebui sa fie atat de tragic privita intrucat inteleg ca in tarile occidnetate le un fel de moda cu nascutul acasa).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui OanaP
Ma gadeam ce ar fi daca ar dota un camion ca o sala de operatie, cu medicii de rigoare care sa mearga ca o caravana de colo-colo. Un fel de spital mobil.



Si ce te faci cu reanimarea (post operator)? Ca doar nu-i operezi si ii trimiti acasa...De fapt, operatia dureaza cateva ore, in post operator stai cu zilele, uneori...

Rufus, Tora si iadele www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Retrospectiva 2008 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a" target="_blank">Retrospectiva 2009 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=d39f778033dd7597d12ac9&source=category&category_id=all" target="_blank">Retrospectiva 2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OanaP spune:

Pe toate nu le stiu, dar as putea sa imi imaginez ca respectivul camion e dotat si cu vreo 2-3 kit de reanimare mobile, iar medicul de familie sa aiba si un basic de post-operator si sa faca ce ii spune doctorul la telefon ca exista tehnologie (videoconferinta)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns glimmer spune:

Citat:
citat din mesajul lui desprecopii

Voi ce parere aveti? Ce preferati? Spitale multe si sarace sau spitale mai putine si de nivel european?



Eu mi-as dori spitale suficiente si dotate corespunzator. Nu pot sa stiu daca erau prea multe sau daca dupa desfiintarea unora sunt prea putine. Statisticile spun ca avem mult mai putini medici la mia de locuitori decat tarile pe care le consideram civilizate. Dar este clar ca sunt multi oameni care nu au sansa, la nevoie, sa ajunga la timp pentru a primi asistenta medicala de urgenta la nevoie. Ca sa nu mai spun ca nu inteleg ce fel de urgenta e aia la care pacientii stau la coada cu orele ca sa ajunga sa ii consulte medicul.
Pe de alta parte, chiar daca spitalele raman mai putine, nu stiu de ce am eu siguranta, data de experienta anilor pe care i-am trait in tara noastra, ca in mod sigur majoritatea nu vor ajunge prea curand la nivel de minima decenta, nu vorbesc de nivel european. Nu stiu daca avem ceva in tara la nivel european, ma refer la lucrurile bune, ce tin de civilizatie, de drepturi in general, pentru ca avem dreptul la un sistem de sanatate functional si corect.
Cate nu sunt de zis aici, de la salarizarea personalului sanitar, pana la felul in care sunt conduse spitalele, cu manageri numiti politic si care slujesc niste interese, cu totul altele decat ale celor care ar trebui sa beneficieze de sistem.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Am auzit o afirmatie (parca la Basescu) cum ca Romania are (ma rog avea, inainte de inchiderile de spitale) cel mai mare numar de paturi de spital raportat la numarul de locuitori din toata Europa (sau UE, ca nu mai stiu).
Este adevarat?

Rufus, Tora si iadele www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Retrospectiva 2008 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a" target="_blank">Retrospectiva 2009 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=d39f778033dd7597d12ac9&source=category&category_id=all" target="_blank">Retrospectiva 2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

www.nationsencyclopedia.com/WorldStats/WHO-systems-no-hospital-beds-per10k.html" target="_blank">Statistica WHO pe 2009-2010 pozitioneaza Romania pe locul 22, cu 66 paturi la 10000 locuitori.
Numar dublu de paturi fata de US!
Dar de doua ori mai putine decat in Belarus!

Daca insa ponderam numarul de paturi cu calitatea medie a serviciilor oferite per pat de spital cred ca picam undeva pe la coada clasamentului ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackgirl0 spune:

OanaP, esti complet pe langa subiect! Auzi: medic de familie care sa asigure ingrijire postoperatorie! Asa-i ca n-ai habar despre ce vb?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza2005 spune:

Sa privim un pic realitatea din spitale . De curand am suferit o interventie medicala am stat in spital vreo 2 luni , spitalul la max 15 min de casa. Sotul venea si de 2-3 ori pe zi la mine sa-mi cumpere medicamente, sa-mi aduca mancare si altele... Sincer daca trebuia sa parcurga 100 de km pana la mine atunci nu stiu cum ne descurcam.
Atat timp cat ingrijirea in spitalele ramase nu este la standardele normale nu vad avantajul sau beneficiile pacientilor.
Sa nu mai discutam despre cum s-a procedat cu mutarea pacientilor care a fost un haos total.
Ineficienta spitalelor se datoreaza in principal contractelor pe care le au cu firmele furnizoare de servicii in care preturile sunt umflate. Eu cred ca de aici trebuia inceputa reforma, sa verifice pe ce se duc banii spitalului si apoi gasirea unei solutii de remediere.

Mergi la inceput