Elena Popa - Micomi

Elena Popa - Micomi | Autor: Arina21

Link direct la acest mesaj

Buna fetelor,

As dori sa stiu daca a mai fost cineva la Dr. Elena Popa, Micomi, pentru colposcopie si discutii si ce parere a avut. Orice informatie m-ar ajuta mult.

Eu am fost de doua ori la ea, mi s-a parut OK, dar vreau sa stiu si parerea altora.
La Mihaela Badea mi s-a spus ca abia in Octombrie au locuri.

Va multumesc mult.
Arina

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Arina21 spune:

Nimeni??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gwendollyn spune:

Buna,nu stiu daca mai este de actualitate pentru tine,dar iti spun ca eu am fost la colposcopie la D-na dr.Popa la Micomi si a fost totul ok,se poarta foarte frumos si explica tot ce vede,iti si arata si se intelege perfect.Eu am mai fost in trecut la alte doctorite tot la colposcopie si nu erau atat de amabile si explicite.Conteaza foarte mult si cum se poarta.La dr.Badea am fost programata si eu in noiembrie,mi s-a parut ca e prea tarziu si am hotarat sa merg mai repede la dr.Popa.Mult succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Arina21 spune:

Multumesc mult pentru raspuns.
Si eu am fost de doua ori la ea si mi s-a parut foarte OK dar nu aveam niciun termen de comparatie si nu stiam cum sa apreciez. MAi ales ca mie mi-a iesit ceva mai nasol la colposcopie si mi-a zis sa stau linistita pe moment dat trebuie re-verificat. O sa merg iar la sfarsitul lunii tot la ea ca la Dr. Badea n-am nicio sansa curand.

Arina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gwendollyn spune:

Ideea e sa nu mergi la Sanador la Dr.Tarlea sau la Dr.Herghelegiu(care e bun la echo,dar nu la colposcopie),ei sunt foarte grabiti permanent si de aceea devin superficiali,totul are loc pe o banda rulanta si nu ti se explica mare lucru,iar colul este vazut in graba.Ce ti-a iesit la colposcopie?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Arina21 spune:

Gwen, mie mi-a iesit HSIL la un PAP facut in Valcea in luna in care facusem un FET. La doua zile m-am dus la Dna Popa care intr-adevar a vazut ceva dar a zis sa nu ma panichez, ca cica daca as fi fost gravida in momentul ala m-ar fi lasat fara vreo interventie 9 luni plus inca doua. Mi-am facut si HPV atunci si mi-a iesit high risk 16. Deci ceva o fi, ma mai duc in iunie din proprie initiativa dupa ce voi repeta PAP si HPV in Valcea dar la Synevo ca am inteles ca trimit HPV in Germania.
Mie mi-a mai iesit o data ASCUS dupa un FIV si am fost tot la Dr. Popa la colposcopie si atunci nu s-a vazut nimic, totul a fost OK. Dar uite ca la un an si 3 luni distanta, mi-a iesit la PAP HSIL.
Voiam sa stiu despre Dr. Popa mai multe pentru ca mi s-a parut relaxata in ceea ce priveste starea colului meu, m-a asigurat 100% ca nu am nimic in endocol (acolo era stressul meu), doar o pata fina relativ mica pe ZT si cica infectia n-ar fi fost mai veche de un an.
Stiu ca are experienta si e categoric o draguta, dispusa sa-ti explice orice, dar cum am mai zis, voiam sa stiu in comparatie cu altii cum e si daca ar trebui poate sa ma mai duc si la altcineva.
Experienta ta cu ea care e?

Arina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gwendollyn spune:

Eu am avut o leziune veche dar nu alarmanta(un mozaic) pe col,nu sangereaza niciodata,dar exista,HPV a fost negativ de fiecare data,dar leziunea nu a disparut dupa a II-a sarcina si m-am dus sa verific ce se mai intampla cu colul meu.Papanicolau bun de fiecare data,dar un grad de displazie exista si probabil se ajunge la conizatie intr-un final,pentru a fi linistita si pt a avea o lama.Am repetat acum si HPV,astept rezultatul intr-o saptamana si la HPV si la PAP si-ti scriu.D-na Dr.mi-a spus ca,desi HPV a fost negativ mereu,el poate aparea oricand si e obligatoriu sa faci la 3 ani analiza asta.Colposcopia si Papanicolau anual-asa sugereaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Arina21 spune:

Gwen, ti-a recomandat ea sa-ti faci conizatie chiar daca PAP si HPV sunt OK?? Mi se pare cam radical dar o stii ea mai bine!
Si mie mi-a iesit mozaic. Nu mai stiu ce sa zic cu PAP-urile astea si cu HPV-ul. Eu de 11 ani sunt intr-o relatie monogama si acum mi-a iesit HPV. Pana sa incep FIV-urile in 2008 n-am avut nicio problema. Suspectez FIV-urile de deraglarile astea la nivelul colului chiar daca ei zic ca n-au nicio legatura.
O sa repet sapt viitoare si PAP si HPV la Synevo de data asta si chiar sunt curioasa cum vor iesi.
Iti doresc sa-ti iasa bine totul si sigur asa va fi.
Arina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Arina21 spune:

Pardon, nu mi-a iesit mozaic, a iesit 'zona tigrata'. Niciodata n-am sangerat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gwendollyn spune:

Arina,si eu suspectez FIVul in cazul tau,altfel nu prea se explica HPV.Ea nu a zis de conizatie,ginecologul a recomandat,in cazul in care,desi colposcopic nu iese mare lucru,la PAP iese ceva si exista un grad de displazie.Bafta multa si tine-ma la curent.

Mergi la inceput