Gravidute, va cunoasteti drepturile?

Gravidute, va cunoasteti drepturile? | Autor: desprecopii

Link direct la acest mesaj

Am ramas socata cand am citit www.evz.ro/detalii/stiri/gravida-abandonata-de-cadrele-medicale-in-timpul-avortului-926492.html" target="_blank">acest articol. Dincolo de gravitatea celor descrise acolo si de temele de reflectie, as vrea sa continuam acest topic cu si despre drepturile gravidelor.

Stiti de exemplu ca amniocenteza este o un test de sarcina care este oferit gratis in spitalele de stat din Romania?

Sanatate si o zi cu soare va doresc!

**************
Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | www.facebook.com/#!/desprecopiicom" target="_blank">DC pe Facebook

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns any_eu spune:

Multe analize sunt gratuite in spitalele de stat dar sunt gravidele o prioritate la fonduri? Cand esti gravida nu-ti permiti sa astepti nici macar o saptamana pentru ca "nu sunt fonduri, va programam luna viitoare" si preferi sa dai un ban sa-ti faci analiza in perioada in care trebuie. Nu ar trebui sa se stie analizele pe care le poate face gratuit o gravida ci ar trebui rezervat un fond pentru cazuri urgente, printre care sa se includa si gravidele. In spitalele de stat si pentru o banala analiza de sange te programeaza cu o luna-doua inainte!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elly_b spune:

incredibil ....

.....in ceea ce priveste analizele. am inteles ca si TORCH este gratuit. bineinteles ca nu se stie unde, cum, din ce fonduri ...
si 3 echo 3D si alea ca peste tot in uniune ar trebui sa fie gratuite ... si probabil sunt. dar noua cine sa ne spuna? si cine sa ni le faca?
caci probabil nu exista contracte cu CASul

si cele mai multe dintre noi prea scarbite si obosite sau prea emotive si dezorientate, insarcinate fiind, nu ne apucam sa luptam cu sistemul.

si, evident, ca mai facem o socoteala, ne mai dam peste cap, inchidem ochii si platim ... "pentru sanatatea copilului si a mea"

articolul nu-l pot comenta ...











mami de Annelies (30.06.2005) si 15+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcica27 spune:

este chiar revoltator ce se intampla in spitalele noastre.......am uitat in primul rand sa fim oameni....cum poti face asa ceva?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anamadalina spune:

Buna tuturor,

am platit 560 lei pentru analizele de sarcina, dar a fost haoasa tipa de la clinica atunci cand a vazut biletul de trimitere de la medicul de familie: nu se mai fac analize compensate luna aceasta. Cum era 25 ale lunii, am spus ca mai astept o saptamana, daca facem o programare pentru primele ziel ale lui iulie. Mi-a ras in nas, nu s-a semnat contractul cu casa pentru iulie.
Oare luna de luna cand ni se retine CAS-ul din salariu, de ce e semnat contractul cu casa?
Exista posibilitatea sa nu mai platesc CAS-ul? Ca se aduna bani lunar, pe care as prefera sa-i pastrez si sa-i folosesc atunci cand merg la analize, eco etc, unde oricum nu am nicio gratuitate..,

Sa va simtiti bine si sa fiti fericite ca veti fi mamici!


Maduta
"Nu exista inaltimi de neatins, numai aripi prea scurte"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinamatei spune:

Si eu trebuie sa imi fac seria de analize din primul trimestru si nici nu m-am gandit la gratuitatea lor din partea statului.Ne bucuram..poate,ca le facem gratuit si se duc la niste laboratoare infecte cu aparatura veche si cine stie ce ne mai zice.
Prefer sa fac un efort financiar pentru bebe si sa ma duc in continuare la o clinica privata,unde am doctora mea care ma supravegheaza pe parcursul sarcinii si de care sunt ff multumita.
Sanatate multa mamicilor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MElise spune:

Te lasa fara cuvinte un asemenea articol, la fel si comentariile facute pe marginea lui. Sincer, chiar nu stiu cum poate fi judecata o astfel de situatie si ma ingrozeste gandul de a fi "in pielea" parintilor respectivi...

MElise

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AleDutulescu spune:

fetele! eu am facut cateva analize, cele de baza, gratuite, iar restul le-am platit, vreo 230 de lei.
iar ecografiile morfologice le fac gratis in spital si va rog sa ma credeti ca la Filantropia e fix ca un spital privat. sunt plimbata de 7 ani prin clinici si spitale si le stiu pe toate. insa doar cele morfologice sau daca e musai nevoie e gratuit, cu adeverita de la medicul de familie si de la serviciu. intrebati ginecologul!!!

va tin pumnii! nastere usoara tuturor si puiuti sanatosi
Ale

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kmy_black spune:

sunt atat de multe drepturi incalcate k nu multe ori ti se face lehamite sa stii k realitatea ar trebui sa fie alta!!!
in timpul sarcinii am ajuns de mai multe ori la maternitate, in regim de urgenta, din cauza unor probleme, ( am avut iminenta de avort) si cu toate astea am platit fiecare ecograf kre mi s-a facut!

kmy, de IUSTIN-GABRIEL 8.04.2011

bebe strumph



Am invatat ca toata lumea vrea sa traiasca pe varful unui munte, fara sa stie ca adevarata fericire este în felul în care urci pantele abrupte spre varf!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Matzaila_81 spune:

Care drepturi ale gravidelor? Singurul drept al gravidei este sa dea bani si gata. In rest drepturile sunt trecute teoretic pe hartie.
Sa nu mai vorbim de alocatia mamelor care a ajuns 75% in conditiile in care toate cheltuielile iti cresc si daca te intorci la srvici nu ai cresa unde sa-ti lasi copilul care oricum este foarte mic.
Este o bataie de joc.
Ca sa nu ma vorbim de nastere unde pompezi bani in drepta si in stanga doar ca sa se poarte omeneste cu tine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Citat:
citat din mesajul lui kmy_black

sunt atat de multe drepturi incalcate k nu multe ori ti se face lehamite sa stii k realitatea ar trebui sa fie alta!!!
in timpul sarcinii am ajuns de mai multe ori la maternitate, in regim de urgenta, din cauza unor probleme, ( am avut iminenta de avort) si cu toate astea am platit fiecare ecograf kre mi s-a facut!

kmy, de IUSTIN-GABRIEL 8.04.2011

bebe strumph



Am invatat ca toata lumea vrea sa traiasca pe varful unui munte, fara sa stie ca adevarata fericire este în felul în care urci pantele abrupte spre varf!!!





Ecografia (nu ecograful ) se plateste doar daca mergi la un consult sau daca te duci la urgente fara sa fie vreo urgenta (adica ai tu chef sa vezi sexul copilului spre exemplu).
Daca esti internata in spital sub nici o forma nu se plateste.

matzaila, pomepzi bani pt. ca asa esti invatat.

**Fur is for petting***
http://www.facebook.com/#!/adoptiicaini
www.adoptiipisici.ro

Mergi la inceput