Copii nascuti la final de mileniu (1999 - 2000)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns glimmer spune:

Salutare tuturor !

Vai de mine, Letitia, cum poti sa spui ca vacanta e un cosmar? La noi e un cosmar faptul ca luni incepe scoala. Vacantele si zilele libere in general ni se par a fi printre cele mai minunate inventii si niciodata nu sunt prea multe.

Eu inteleg ce vrei sa spui cu ocuparea timpului in vacante. Eu am, sa zicem, norocul ca mama mea a stat cu ea de micuta, deci macar am stiut ca am lasat-o cu cineva care o iubeste si care nu i-ar face rau, nu in mod constient, si care isi da silinta. Din alte puncte de vedere e oarecum discutabil "norocul" asta, pentru ca nu sunt de acord in unele chestiuni cu maica-mea si nu o pot scoate din ale ei, ca are si ea o varsta, si in mod clar si-a pus si ea "amprenta" asupra a ceea ce numim educatie. Nu ma pot plange ca nu am avut cu ce sa ne umplem timpul, pentru ca, asa cum am mai spus, fiica mea a avut exagerat de multe teme pentru vacanta, plus lecturile pe care am cautat mereu sa i le includem in program, plus lucrul la limbile straine la care nu a avut teme, dar nu trebuie lasate balta pentru ca se uita. In plus in timpul verilor obisnuim sa mai plecam cate o luna de acasa. In vara asta a fost mai greu cu deplasarile, ca a trebuit operata de apendicita.

Despre lasat copilul singur... si eu sunt, cum se zice, paranoica. Vreau sa ma dezbar si nu prea imi iese. Iar maica-mrea, care e atat de mult in preajma ei, e si mai si. Cred ca o mostenesc. Si nici fiica mea nu e genul care sa-si doreasca mai mult, din punctul asta de vedere. Ei ii place sa mearga oriunde cu mine, cu sotul, iar cu ambii e si mai bine. Asta pe langa faptul ca nici nu ar avea cu cine sa iasa. Mie mi se par oricum inca mici la 11-12 ani sa le trimiti pe strada la plimbare fara un adult.

Fiindca s-a discutat despre responsabilitati in gospodarie... pe fiica mea nu prea am implicat-o. Isi mai face ordine prin lucrurile ei, dar la curatenia prin casa, de exemplu, nu am solicitat-o. Cred ca de fapt am mers pe "ce tie nu-ti place altuia nu-i face". Mie nu-mi place sa fac curatenie. Ei ii place in schimb mult sa gateasca, sa, ma rog, ceea ce intelege ea prin gatit. I-ar placea mult sa gatim impreuna, dar eu nu ii dau sa faca decat lucruri simple, pentru ca imi e teama de accidente. Deci, fara cutit, fara foc etc.

Helbi, multa sanatate Biancai!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Letitia1 spune:

glimmer said: Vai de mine, Letitia, cum poti sa spui ca vacanta e un cosmar? La noi e un cosmar faptul ca luni incepe scoala. Vacantele si zilele libere in general ni se par a fi printre cele mai minunate inventii si niciodata nu sunt prea multe.

glimmer rectific: vacanta un vis urit, scoala un cosmar. LOL. Categoric, si eu prefer vacanta scolii, dar noi mergem 2 saptamini undeva si restul de 5 trebuie sa fac ceva cu el, ca noi n-avem nici un fel de ajutor. Singur de capul lui acasa, iti dai seama ca nu face nici un test ori sa citeasca, nici vorba. Sta cu ochii in televizor, DS, Wii etc. De aia zic ca-i cosmar ca tre sa-mi bat capul de fiecare data ce sa fac cu el. Pina acum l-am trimis la holiday club, dar nu primesc decit pina la 12 ani si al meu va avea 12 in mai la anul. Probabil am sa-l trimit in Romania, desi nu-i place sa mearga ca-s tintari si e foarte cald.

Noi avem doar 25 de zile de concediu si ea are nu stiu cite vacante, spre exemplu in ultimele 2 saptamini din octombrie iarasi are are vancanta, apoi de Craciun vreo 4 saptamini, in februarie o saptamina, de pasti vreo 3, apoi la sfirsit de mai in o saptamina sau 2 si apoi 7 satamini in vara. De nde naiba sa ne tot luam atitea zile libere sa stam cu el?

In rest, ca si extra activitati, face inot de 4 ori pe saptamina la nivel semiprofesionist. Si ca sa mearga aici trebuie sa tragem de el, dar odata ajuns acolo ii place foarte mult. Pe vremuri facea si dans modern si karate, dar din cauza ca temele ii iau o gramada de vreme, am renuntat la ele si oricum nu-i mai placea sa merga nici acolo.

Constat ca era muuuuult mai usor cind aveam copil mic decit acum cind pe an ce trece e din ce in ce mai greu! Aveti si voi sentimentul asta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Eu cred ca aveam cea mai putzina vacanta dintre toti: 6 sapt. vara, 2 toamna, 3 iarna si 2 de paste. Bianca vara merge 10zile cu mine undeva la mare si apoi 3-4 sapt sta la mama in RO, ca are prietene si-i palce acolo...inca



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Citat:
Ei ii place in schimb mult sa gateasca, sa, ma rog, ceea ce intelege ea prin gatit. I-ar placea mult sa gatim impreuna, dar eu nu ii dau sa faca decat lucruri simple, pentru ca imi e teama de accidente. Deci, fara cutit, fara foc etc

Si lui fiimiu ii place sa gateasca. Stie deja reteta pentru clatite , facem impreuna gogosi, isi face singur sandwichuri, chiar si oua ochiuri. Eu am capatat incredere in el in clasa a II-a, cand l-am dus la electronica. Profesoara i-a pus din prima ora ciocanul de lipit in mana. De atunci face singur tot felul de circuite acasa si nu s-a intamplat sa se accidenteze. Dar ii fac de fiecare data instructaj de protectia muncii.

Vara asta a stat mai mult la tara cu bunica-sa, dar de la anul va ramane acasa si va avea activitati diverse, gen inot, limbi straine, la care se va duce singur.

Adevarul este ca viata intr-un oras mic este mai calma si lipsita de pericole pentru copii. Noi stam si intr-o zona foarte frumoasa, cu multe spatii verzi, multe parculete, o zona foarte extinsa intre doua artere principale. Copiii nu au nevoie sa traverseze strazi ca sa se plimbe cu bicicletele sau rolele, sau sa mearga la scoala. In plus stam aproape de centru, unde se desfasoara majoritatea activitatilor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonna spune:

Citat:
citat din mesajul lui Letitia1

glimmer rectific: vacanta un vis urit, scoala un cosmar. LOL. Categoric, si eu prefer vacanta scolii, dar noi mergem 2 saptamini undeva si restul de 5 trebuie sa fac ceva cu el, ca noi n-avem nici un fel de ajutor. Singur de capul lui acasa, iti dai seama ca nu face nici un test ori sa citeasca, nici vorba. Sta cu ochii in televizor, DS, Wii etc. De aia zic ca-i cosmar ca tre sa-mi bat capul de fiecare data ce sa fac cu el. Pina acum l-am trimis la holiday club, dar nu primesc decit pina la 12 ani si al meu va avea 12 in mai la anul. Probabil am sa-l trimit in Romania, desi nu-i place sa mearga ca-s tintari si e foarte cald.


Si noi tot din mai, dar deja 12 ani.

Si nu, nu face mai nimic in casa. Il mai apuca asa, ca sa ma impresioneze si sa-l laud, dar in rest nu are sarcini stricte. Mint, tre sa "bond" cu sor-sa macar jumatate e ora pe zi, dar asta a venit ca ceva normal, nu o obligatie.

Insa la partea cu scoala am fost f. stricte mereu, mereu a avut teme suplimentare si nu s-a dus la joaca pina n-a terminat tot. Insa joaca a fost recompensa pentru temele facute, nu temele au fost o obligatie pentru a obtine joaca. Adica am zis: cu cit termini mai repede temele, cu atit mai mult timp ai pt. joaca. Cred ca daca ziceam: nu te duci la joaca pina nu termini lectiile isi punea capul pe masa si statea asa, numa' din incapatinare.

Noi i-am explicat importanta scolii prin exemple practice, x si y au bani sa-si ia z pentru ca au mers la scoala mult si au joburi mai bine platite. (Nu stiu de cind esti pe forum, am scris asta de o mie de ori, in clasa intiia cind nu a vrut sa faca temele l-am dus la Walmart sa spele bude. Literalmente, luat o cirpa in mina, impins copilul in incaparea cu buda si zis: nu faci lectii? Uite asta te asteapta. Spala buda! Asta fac aia fara scoala.

A fost un circ intreg, copilul urla ca nu, eu zicea ca da, insa am trecut prin clasele 1 si 2 ca prin apa, trebuia doar sa-i reamintesc de buda de la Walmart si gasea resurse sa-si faca temele. Pe urma au intrat in obiceiul casei si se faceau din rutina.

Da, are 20 de dolari pe luna alocatie, pentru nimic altceva nu primeste bani, chiar si daca tunde iarba.

Si da, in vacanta a incins PC-ul si PS3-ul si toate alea, asta-i viata, l-am scos noi in curte si etc cind am venit de pe la joburi. Il ma trimit in tabara de cite-o saptamina. (Mai cresc si-i trimitem unii la altii, vine al tau in Ca merge al meu in Europa. O sa stea tot la ecrane, dar o sa fie doi :)))

Pupici,
Simona




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rrox3 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Simonna

Noi i-am explicat importanta scolii prin exemple practice, x si y au bani sa-si ia z pentru ca au mers la scoala mult si au joburi mai bine platite. (Nu stiu de cind esti pe forum, am scris asta de o mie de ori, in clasa intiia cind nu a vrut sa faca temele l-am dus la Walmart sa spele bude. Literalmente, luat o cirpa in mina, impins copilul in incaparea cu buda si zis: nu faci lectii? Uite asta te asteapta. Spala buda! Asta fac aia fara scoala.

A fost un circ intreg, copilul urla ca nu, eu zicea ca da, insa am trecut prin clasele 1 si 2 ca prin apa, trebuia doar sa-i reamintesc de buda de la Walmart si gasea resurse sa-si faca temele. Pe urma au intrat in obiceiul casei si se faceau din rutina.


http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=72985


WOW, cat de eficienta ai fost Simonna!! I-ai asociat pentru toata viata invatarea cu buda. Cine nu si-ar dori asta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rrox3 spune:

Citat:
citat din mesajul lui glimmer

Despre lasat copilul singur... si eu sunt, cum se zice, paranoica. Vreau sa ma dezbar si nu prea imi iese. Iar maica-mrea, care e atat de mult in preajma ei, e si mai si. Cred ca o mostenesc. Si nici fiica mea nu e genul care sa-si doreasca mai mult, din punctul asta de vedere. Ei ii place sa mearga oriunde cu mine, cu sotul, iar cu ambii e si mai bine. Asta pe langa faptul ca nici nu ar avea cu cine sa iasa. Mie mi se par oricum inca mici la 11-12 ani sa le trimiti pe strada la plimbare fara un adult.

Fiindca s-a discutat despre responsabilitati in gospodarie... pe fiica mea nu prea am implicat-o. Isi mai face ordine prin lucrurile ei, dar la curatenia prin casa, de exemplu, nu am solicitat-o. Cred ca de fapt am mers pe "ce tie nu-ti place altuia nu-i face". Mie nu-mi place sa fac curatenie. Ei ii place in schimb mult sa gateasca, sa, ma rog, ceea ce intelege ea prin gatit. I-ar placea mult sa gatim impreuna, dar eu nu ii dau sa faca decat lucruri simple, pentru ca imi e teama de accidente. Deci, fara cutit, fara foc etc.




Glimmer la ce varsta crezi ca ar fi OK sa iasa singura pe strada, sa se intalneasca cu prieteni si/sau colegi in parc de exemplu, sau sa isi viziteze vreo prietena? Dar sa foloseasca un cutit sau sa aprinda aragazul?

Iti inteleg retinerile, e uman sa te temi pentru copilul tau, dar nu stiu daca iti dai seama, ca la fiica ta ajunge mesajul: "tu nu esti in stare, tu nu poti" alaturi de "lumea e un loc periculos". Asta ii transmiti de fiecare data cand o supra-protejezi.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rrox3 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Letitia1

FrauKlara mie imi pare ca fata ta ar putea suferi de ADHD

http://www.bbc.co.uk/health/physical_health/conditions/attention2.shtml

In Romania aceasta boala nu e recunsocuta, copilul este catalogat drept prost, sau obraznic si este tratat cu bataie (pe vremuri) sau cu indiferenta. Aici li se da mare atentie acestor copiii si sint medicati corespunzator. Citeste si tu pe internet si vezi daca se poate face ceva.


Intr-adevar Ai ajutat-o, poate merge cu niscai pastile...
Ce te-a facut sa te gandesti la ADHD? Cunosti bine tulburarea asta?

De unde stii ca ADHD-ul nu e recunoscut in Romania?
De unde stii ca cea mai buna solutie pentru ADHD este medicatia? Stii cum actioneaza aceasta medicatie?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Letitia1 spune:

Noi i-am explicat importanta scolii prin exemple practice, x si y au bani sa-si ia z pentru ca au mers la scoala mult si au joburi mai bine platite. (Nu stiu de cind esti pe forum, am scris asta de o mie de ori, in clasa intiia cind nu a vrut sa faca temele l-am dus la Walmart sa spele bude. Literalmente, luat o cirpa in mina, impins copilul in incaparea cu buda si zis: nu faci lectii? Uite asta te asteapta. Spala buda! Asta fac aia fara scoala.

I-am explicat si noi ca scoala multa inseamna job bun si deci bani mai multi, ne-am dat exemplu chiar pe noi, caci si eu si sotul avem joburi bune si respectabile, degeaba. Tot tragem de el cu temele. Il mai amenint ca ii tai accesul la televizor si DS si atunci e putin mai usor, dar as vrea ca totul sa poneasca de la el, ca e destul de marisor acum si ar trebui sa inteleaga de vorba buna.

Figura cu buda mi se pare un pic extreme, dar daca a functionat e ok. Pe mine ai mei ma amenintau ca daca nu invat o sa ajung gunoier sau muncitor la CUG.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Letitia1 spune:

rrox3 said: ntr-adevar Ai ajutat-o, poate merge cu niscai pastile...
Ce te-a facut sa te gandesti la ADHD? Cunosti bine tulburarea asta?

De unde stii ca ADHD-ul nu e recunoscut in Romania?
De unde stii ca cea mai buna solutie pentru ADHD este medicatia? Stii cum actioneaza aceasta medicatie?

Roxana, Maria (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)


Care-i problema ta? A fost o sugestie. Da tu una mai buna inainte sa te dai cu capul de pereti. Tu de unde stii ca nu e asta solutia? Ce sari asa la jugulara? Poate avem voie sa ne dam cu parearea fara astfel de interventii pline de draci. O fi ADHD recunoscut in Romania dar nu este tratat cum se cade.

Unul din prietenii baiatului meu are asa ceva si dupa ce a fost diagnosticat a reintrat in normal. In romania nu sint tratate cum se cuvine nici depresiile dupa nastere, d-apai ADHD. Lumea se teme sa mearga la psiholog, ca sa nu zica vecinii/colegii de serviciu ca sint nebuni. Cam asta e mentalitatea din Romania, like it or not.

Mergi la inceput