Copii nascuti la final de mileniu (1999 - 2000)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns glimmer spune:

La noi, cum probabil inca stiti, copiii obisnuiau sa iasa la joaca printre blocuri, eu am fost un copil, cum se spunea "cu cheia de gat", dar parca atunci traiam intr-o societate mai sigura din multe puncte de vedere. Acum vad, parca, mai putini copii care ies singuri sa se joace pe strazi, fiica mea nu iese inca singura. Asta e o latura a "libertatii" la care ma refeream. Scoala este foarte aproape de casa, iar pentru recreere avem in apropiere un parc in care merge numai cu cineva din familie, de obicei cu mama mea care a stat cu ea de cand era bebe, atunci cand noi, parintii, eram la serviciu. Si nu are prieteni. Nici eu nu aveam prieteni, in adevaratul sens al cuvantului, la varsta ei, dar aveam cu cine sa "ies la joaca". In clasa ei sunt foarte putine fete, dar nu comunica bine cu niciuna in mod special. Dealtfel, imi pare foarte rau sa constat, ca de la o varsta mica se dedau la tot felul de rautati. Probabil ca nu e genul care sa se apropie prea usor de cineva, recunosc faptul ca nici eu nu sunt o astfel de persoana si niciodata nu am simtit nevoia neaparata a unui anturaj. De asemenea nu consider ca lucrurile ar trebui fortate in vreo directie, dar uneori am impresia ca ea si-ar dori si o companie, alta decat a noastra, parinti, bunici etc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Buna fetelor... de ce am pus intrebarile...
Pana acum baiatul meu a iesit doar pe afara singur. A vrut la un moment dat sa mearga intr-un parc mai indepartat... la inceput nu l-am lasat, dar am observat ca este exclus din grup, asa ca am fost eu cu ei (doi baieti si o fata, colegi de clasa) pana acolo, i-am pus sa traverseze singuri si a urmat intrebarea "Maine il lasati singur?" Cam cu strangere de inima am spus da. De atunci au mai fost de cateva ori. Vad ca s-au descurcat. Cum spune si Helbi l-am rugat sa-mi dea telefon cand pleaca din cartier sa-mi spuna unde se duce, sa ma sune cand ajunge acolo si cand a sosit iar in cartier.
Pe de alta parte,eu as vrea din octombrie sa-l trimit singur in centru la engleza, caci nu mai are cine sa-l duca.

Glimmer si eu am fost un copil cu cheia de gat si-mi amintesc toate draciile pe care le faceam sau spaimele pe care le-am tras. Tocmai de aceea fiimiu a avut bona pana in vara. Totusi de prin toamna trecuta, copilul a devenit din ce in ce mai independent... bona nu-l mai ducea/lua de la scoala, la teme s-a descurcat singur. A fost si bolnava bona destul de mult si a avut si o saptamana in care a stat singur... cu alte cuvinte, nu-si mai avea rostul, dadeam niste bani degeaba. La noi scoala este foarte aproape, iar cu programul de dupa-amiaza ar sta doar cateva ore singur.

Pana la urma ma gandesc ca-i prinde bine sa invete sa-si gestioneze timpul.

Of! Este foarte greu cand incep sa zboare din cuib... dar nici nu as vrea sa-i tai aripile, sau sa-l arunc dintr-o data afara... sper ca intelegeti ce vreau sa spun.

In ce priveste discutia cu adultul... interesanta ideea... in familie la noi nu prea are cu cine...trebuie sa ma gandesc la asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns FrauKlara spune:

Multumesc frumos pentru sfaturi si incurajari. Sunt mai bine acum, a reusit sa treaca cu bine de corigenta si m-am mai linistit si eu si fetita mea. Abia acum pot spune ca suntem si noi in vacanta si vom profita din plin de aceste cateva zile.
multumesc inca o data

klara



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Klara, felicitari pt reusita si profitati la maxim de ultimele zile de vacanta. Si...nu-i fa reprosuri legate de corigenta, cu prima ocazie cind te va supara. Incearca sa contruitzi o relatzie de prietenie si ia-tzi timp pt ea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Letitia1 spune:

Buna fetelor,

Eu am un baiat de 11 ani, nascut in 2000. E cuminte si ascultator, dar cind vine vorba de lectii e un cosmar. Isi face ceva teme la scoala, dar nu e atent si de multe ori le greseste. Deci o luam de la 0 acasa. Inca nu are simtul datoriei. Nu intelege de ce credem noi ca scoala e asa importanta si ca fara ea nu ai nici o sansa in viata. Pina acum nu l-am pus sa faca nimic in casa, dar de o bucata de vreme il pun sa-si duca farfuria in chiveta dupa ce maninca, sa-si stringa prin camera, etc. Evident ca de fiecare data trebuie sa comenteze, ca de ce el?, ca el trebuie sa faca totul in casa asta, etc. asta pentru ca in 11 ani a fost servitorit de noi, parintii.
Voi cereti copiilor sa mai faca una alta prin casa? Eu cred ca ii cocolosim prea mult si nu stiu daca e bine.

FrauKlara mie imi pare ca fata ta ar putea suferi de ADHD

http://www.bbc.co.uk/health/physical_health/conditions/attention2.shtml

In Romania aceasta boala nu e recunsocuta, copilul este catalogat drept prost, sau obraznic si este tratat cu bataie (pe vremuri) sau cu indiferenta. Aici li se da mare atentie acestor copiii si sint medicati corespunzator. Citeste si tu pe internet si vezi daca se poate face ceva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Letitia, fata mea pune vasele in masina de spalat si-i da si drumul; intinde rufele (daca nu-s eu acasa); da cu aspiratorul la ea in camera si uneori si in restul casei; vrea sa si calce, dar aici nu o prea las eu (a calcat cite un prosop, chestii din astea de "test"), face cumparaturile cu lista dupa ea (daca eu sunt bolnava); merge singura cu hamsterul la doctor. Cam astea imi vin acum in cap. Are tot 11 ani, acum insa e intr-o perioada f. buna: e f preocupata si de scoala, dar si sa avem o relatie f buna (v-am zis ca ea si-a "luat-o" de 2 ori anul trecut de la asa zise prietene si asta i-a dat de gindit). Eu nu o "platesc" pt ajutorul dat, asa cum auzeam ieir de la o amica din Canada ca trebuie sa-i dea 20 dolari copilului ei, pt ca pe We a tuns iarba in curte.

Extra actitivati scolare face tenis de 5 ani, iar simbata odat ala 2 sapt merge la scoala romaneasca si invata limba romana, istorie, arta si cultura romaneasca (au pictat icoane ep sticla) si muzica si dansuri populare (au We asta 2 spectacole).

Acum sunt in tabara o sapt. si tocmai ce ma- sunat diriginta ca pe Bianca a intepat-o o capuse Ea e vaccinata, i-au scos-o repede si zicea ca Bianca e ok, dar tot imi fac griji!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

sanatate Biancutei!
la noi Ozi are in grija pantofii, praful si gunoiul de vreo 4 ani. De la 11 ani ma ajuta la curatenie de fiecare data. Nu a fost din inima, dar am negociat: ea ma ajuta cand am nevoie, eu o ajut la mate cand are nevoie. si cum matematica e grea, s-a rezolvat...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Grati, merci! Stai ca situatia e cumva alta:-( Am vb cu Bianca si a muscat-o un Otter (cica asa ii zice si in RO) de deget. I-a curs mult singe, au dezinfectat-o si au pansat-o. Capusa i-a vazut-o la "timp" o colega si i-a at-o jos de pe iegheri. Ea e vaccinata impotriva tetanosului, sper sa nu fie nimci grav desi zicea ca a durut-o capul toata ziua si se simtea calda.

Si Bia duce gunoiul. I-l pun in "brate" dimineat cind coboara sa plece la scoala si asa nu comenteaza ca face un drum in plus

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Helbi, sanatate Biancai .

Letitia, al meu (in decembrie face 11 ani) da cu aspiratorul, isi spala farfuria, isi spala incaltarile cand vine plin de noroi de afara, isi face patul, calca lucruri simple, gen batiste si cearceafuri sau hainele pe care le poarta prin casa.
Eu nu-l platesc. A cerut la un moment dat sa fie platit, dar i-am spus ca trebuie sa ma plateasca si el ca fac de mancare.
In schimb ii dau 100 de lei pe luna bani de buzunar, pe care ii cheltuieste cum crede de cuviinta. In momentul asta o parte ii cheltuieste cand iese pe afara, iar o parte ii strange pentru laptop.

Pe de alta parte baietii nu sunt ca fetele. Eu ii compar (pe fiimiu si cel mai bun prieten al lui) cu colegele de clasa... Daca vreau sa stiu ceva sigur de la scoala sun o mama de fata .

Frauklara, felicitari pentru reusita si succes in schimbarea relatiei dintre voi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Letitia1 spune:

helbi said: Letitia, fata mea pune vasele in masina de spalat si-i da si drumul; intinde rufele (daca nu-s eu acasa); da cu aspiratorul la ea in camera si uneori si in restul casei; vrea sa si calce, dar aici nu o prea las eu (a calcat cite un prosop, chestii din astea de "test"), face cumparaturile cu lista dupa ea (daca eu sunt bolnava); merge singura cu hamsterul la doctor. Cam astea imi vin acum in cap. Are tot 11 ani, acum insa e intr-o perioada f. buna: e f preocupata si de scoala, dar si sa avem o relatie f buna (v-am zis ca ea si-a "luat-o" de 2 ori anul trecut de la asa zise prietene si asta i-a dat de gindit). Eu nu o "platesc" pt ajutorul dat, asa cum auzeam ieir de la o amica din Canada ca trebuie sa-i dea 20 dolari copilului ei, pt ca pe We a tuns iarba in curte.


Helbi, wow! Pai al meu cred ca nici la 20 de ani nu o sa faca toate astea. Felicitari si multa sanatate micutei.

Filofteaia, mare lucru ca ai reusit sa-l pui sa faca una, alta. Stiu ca baietii sint mai lenesuti, uite la fetita lui helbi cite face, dar as vrea sa-l obisnuiesc sa-si faca curatenie in camera si sa stringa masa dupa ce maninca. Facem progrese, dar greu, cu cearta si da, incearca sa ne stoarca de banipentru fiecare treaba care o face in casa, da nu-i merge si a cam lasat-o moale.

Al meu nu are telefon mobil pentru ca nici unul din colegii si prietenii lui nu are si la scoala e complet interzis sa apari cu asa ceva. Intentionez sa-i iau din anul 9 (acum e anul 7 ceea ce echivaleaza clasa a 5a sau a 6a in Romania)pentru ca schimba scoala si o sa foloseasca autobuzul scolii, deci nu-l mai ducem/aducem noi.
Nu a mers niciodata singur afara, nu pentru ca nu vreau sa-l las dar nu are unde merge si nici cu cine se juca. Se pare ca aici parintii sint mai paranoici ca in Romania. Daca vrea sa se vada cu un prieten, eu sun la parintii prietenului si stabilesc ziua, ei vin si aduc copilul si vice versa.

In schimb il las singur acasa citeodata, cind e vacanta si clubul de vacanta unde merge e inchis. Sta singur pina venim noi, dar eu vin la prinz si ii dau de mincare si vad ce face.

Apropo, voi ce faceti cu ei in vacanta? Aici cluburile de vacanta sint pina la 12 ani si ma tot gindesc ce o sa fac cu el din mai de la anul/. Nu ca n-am incredere sa-l las singur, dar o sa se plictiseasca de moarte atitea zile. Din fericire aici vacanta de vara e numai 6-7 saptamini, dar in Romania e un cosmar. Voi ce faceti cu ei, daca nu aveti bunici si alte ajutoare la indemina?

Mergi la inceput