Copii nascuti la final de mileniu (1999 - 2000)

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Lala asta ar insemna alte interventii la medicul de familie.

Probabil ca semestrul asta voi lasa lucrurile sa decurga de la sine... si daca treaba este grava voi incerca sa fac ceva in semestrul II. Daca profesorul asta este in stare sa-i puna mai putin de 9 la sport, alaturi de celelalte medii de 10... inseamna ca oricum ma agit degeaba. Nu poti fi talentat la toate, iar la noi s-a strans tot talentul in muzica si informatica... n-a mai ramas si pentru sport.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

se apropie sfarsitul de semestru. Desi la inceput clasa a opta parea lejera, gluma s-a ingrosat spre finalul semestrului. Sunt multe materii destul de dificile, bogate in informatii noi unde chiar trebuie sa muncesti. Se suprapun lectiile suplimentare pentru Evaluare Nationala si se cam duce timpul.
Ozi a scapat de teze, incerca sa se concentreze pe final sa nu demoleze vreo medie. Olimpiadele au inceput si ieri a avut surpriza sa afle ca sectorul la fizica este sambata... i-am spus sa vorbeasca cu profesoara si sa nu se supere dar nu poate merge pt ca nu e suficient de pregatita si nu poate sa se prezinte oricum. La unele materii profesorii nu accepta usor un refuz cand e vorba de olimpiade si asta nu e ok...in fond totul e pe timpul liber al copilului

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

http://ismb.edu.ro/Subpagini/Examene/Olimpiade%20Scolare/Calendar%20olimpiade%20scolare%20actualizat.PDF
multe se suprapun asa ca e bine de stiut... Pt noi problemele au fost rezovate: engleza si mate se suprapun, romana si franceza la fel.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

La noi pentru olimpiade nu sunt selectati de profesori, pana la sector au 2 faze intermediare: pe clasa si pe scoala. Pe clase se califica primi 3 sau 5 in functie de nr de locuri, pe scoala maxim primi 10.

Sambata la sector, la fizica, au patit ca Ozi anul trecut, un subiect era din programa de pe semestrul II , fizica anul acesta a fost mai mult decat ciudata, notiunile matematice fiind mult avansate fata de cursul scolar, greu frate sa-i explici acasa notiuni de trigonometrie, radicali si Pitagora cand ei inca nu au facut asa ceva inca ...dar am inteles ca e "buba" generala cu fizica peste mate si vom "suferi" de ea si in anii urmatori.

Al meu a stat in banca cu un baietel de a sasea ce a izbucnit in lacrimi cand a vazut ca unul din subiecte ii cerea triunghiuri asemenea, ce se fac undeva la sfarsitul clasei a sasea si cand l-a vazut asa necajit mi-a spus ca ii venea sa-i faca el pe ciorna problema numai sa nu mai suspine saracul copil...

La romana si mate nu stiu inca cine s-a calificat pe sector, probabil vom afla pana in vacanta, e necajit ca se suprapune engleza dar ...asta e.

In alta ordine de idei e fericit ca incheie semestrul cu 10 si spera sa isi mentina media si in semestrul urmator.

Va dorim o vacanta superba, sa fie multumiti de Mos, sa se odihneasca si sa isi incarce bateriile pentru semestrul luuung ce urmeaza iar in cazul lui Ozi si pentru examen!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

Lala, felicitari flacaului! Multumim pentru urari. La romana a aflat ca s+a calificat la sector iar mate a dat azi pe neanuntate. Vedem...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Uitati aici o adresa interesanta!
http://www.isjarges.ro/index.php?option=com_content&view=article&id=2958:in-atentia-tuturor-directorilor-de-unitati-scolare-nota-privind-organizarea-competitiilor-scolare&catid=35:anunturi&Itemid=1

La noi nu s-au dat fazele pe scoala la olimpiade, se vor da in ianuarie.
La fizica anul trecut am vazut ca scoala noastra nu a participat la fizica, aici se tine direct faza pe judet. In cazul asta ma intreb de ce ii streseaza asa cu fizica, fac probleme grele la clasa, de genul celor date la fazele pe judet. Materia au parcurs-o toata pentru faza pe judet . Intr-adevar problema mare este ca nu au toate notiunile necesare de matematica .

Inca nu este lamurita situatia la sport , ieri nu avea nici o nota trecuta in catalog. In rest 9 la romana si 10 la restul. Si un premiu la faza judeteana a unui concurs de canto.

Lala, Grati.ela felicitari pentru rezultatele obtinute si vacanta placuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

I-a incheiat 10 la sport. Am facut bine ca n-am intervenit...

Vacanta placuta si sarbatori fericite!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fania spune:

Craciun fericit alaturi de puiutii vostri!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

Vin simularile! Mult succes celor ce saptamana aceasta isi masoara puterile!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

cum s-au descurcat copiii la simulare?
La mate nu a fost greu dar pt zece trebuia ceva stiinta, exercitiu si...imaginatie!

Mergi la inceput