Copii nascuti la final de mileniu (1999 - 2000)

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

La noi este a 9-a saptamina de scoala ...ultima inaintea vacantei de toamna

A fost mult si destul de greu/obositor. Program zilnic de la 7.45-14.40, mai putzin vinerea cind are ore doar pina la 13. In schimb, baga ore suplimentare miercurea cind, de la 18-19 are inot.

Ca materii noi are: chimie, politica/economie si bilingual history.

Acum sunt in perioada testelor (echivalente tezelor din RO, numai ca aici se dau cite 2-3 la materiile principale pe semestru).

De sambata 13 oct si pina sambata 20 octombrie vine in tabara la Fagaras. O sa-i duca laBran, Biserica Neagra, ceva manastiri, herghelie de la Sambata de jos, dar si la cules de cartofi si porumb (ei asta nu stiu, lasam ca "surpriza":-))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Citat:
De sambata 13 oct si pina sambata 20 octombrie vine in tabara la Fagaras. O sa-i duca laBran, Biserica Neagra, ceva manastiri, herghelie de la Sambata de jos, dar si la cules de cartofi si porumb (ei asta nu stiu, lasam ca "surpriza":-))

Helbi, foarte frumos! O mai fi porumb pe camp? Sau le-a pastrat special. (pe la noi s-au cules si cartofii si porumbul)

Inca o data m-a uimit copilul... a venit ca o floare ieri... dupa atatea ore si test la fizica... a reusit de si-a facut si din teme si a avut si o jumatate de ora de calculator.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

Andreia vacanta frumoasa mandrei, cred ca se va distra!

Filofteia pustii sunt mult mai rezistenti decat credem noi insa si la ei se aduna oboseala, se va vedea mai ales in semestrul 2.

Grati noi facem galerie anul asta pentru Ozi, chiar si indragostita mandra ta e un copil super si va fi cu gandul la examene si admitere

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fania spune:

Ce faceti mamici? Cum stati cu scoala si timpul liber? Noi anul asta am mai sortat din concursuri, l-am lasat sa se duca unde a vrut, a preferat evaluarea la fizica vs. Euclid si engleza vs. Arhimede. Adevarul e ca la mate sunt tot felul de concursuri in afara de olimpiada si cred ca este si timpul sa-si aleaga ce ii place.
Mai avem teza la mate si scapam cu viata.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vic spune:

Noi stam tot mai bine! Inca 4 saptamani, cu tot cu asta, si vine vacanta de vara. E numai 6 saptamani, dar bune si alea. ABia astept sa nu mai sune ceasul dimineata! A fost un an greu. Cel mic a implinit 12 ani acum vreo 12 zile si a avut si petrecere acasa. De la anul, in clasa a 7a, incepe liceul. A depus ceva efort, si a trecut si testul pentru clasele selective - a fost in primii 50 din vreo 200. A fost rabdator, ca frate-sau mai mare a avut echivalentul australian al "bac-ului", care aici se da la 6 materii si tine practic tot anul, cu punctul culminant la examenele de final. Dar toate notele se iau in calcul. Bine ca a trecut, rezultatele pe 17 decembrie.

Vacanta placuta, ca nu e departe nici la voi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

La noi se termina tezele si incep lucrarile de sfarsit de semestru, din toata materia, inclusiv la muzica. Eu ma bazez pe faptul ca al meu fiind participant la concurs doamna va fi mai indulgenta cu el.
Anul asta mi s-a parut mai greu decat anul trecut, desi ma asteptam sa fie altfel.
Imi pare bine ca la fizica nu s-au adeverit zvonurile despre profesor... este adevarat ca preda la un nivel foarte inalt si este greu pentru cei care nu au inclinatii... dar cum noi avem...
Face informatica la greu, scoala lor a fost desemnata centru de excelenta pentru informatica.
Timp liber mai putin, dar tot iese vineri si sambata/duminica pe afara cu prietenii...
Avem o problema la sport ... nu reuseste sa indeplineasca normele, iar profesorul i-a spus ca-l lasa corigent , nu este un copil greoi, dar nici sportiv... este genul care sare gardul, se catara in copaci, iase cu rolele/bicicleta... ceilalti ce-or face? Nici nu stiu ce atitudine sa am ... oare sa ma duc sa vorbesc cu profesorul? Si ce sa-i spun?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

e dus...corigent la sport!

Ozi a dat tezele grele (geografia si romana) si respira lejer la mate (are joi). Concursurile la noi au cam fost puse in cui...mate Euclid si Panaitopol plus olimpiada, romana si chimia (la fizica vrea sa renunte...merge de dragul profesoarei dar mie mi se pare un efort inutil). In rest lucru intens pt ce ne asteapta la sfarsit de an. Cam putin timp liber ramane dar am convenit ca jumatate de sambata si jumatate de duminica sa petreaca de voie. Ii pare rau ca a lasat mai moale inotul dar efectiv nu mai face fata (pt performanta ai nevoie de macar 6 antrenamente/saptamana).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vic spune:

Citat:
citat din mesajul lui filofteia
Avem o problema la sport ... nu reuseste sa indeplineasca normele, iar profesorul i-a spus ca-l lasa corigent , nu este un copil greoi, dar nici sportiv... este genul care sare gardul, se catara in copaci, iase cu rolele/bicicleta... ceilalti ce-or face? Nici nu stiu ce atitudine sa am ... oare sa ma duc sa vorbesc cu profesorul? Si ce sa-i spun?

Fratele meu a avut probleme asemanatoare. Lua note bune la toate materiile, mai putin la sport. Dar el nu era genul activ, cataracios etc, ci genul static si studios. Nu mai stiu daca mama direct sau prin intermediul dirigintei sau fostei invatatoare i-a transmis profului de sport ca elevul face atat cat poate, e prezent la toate orele si participa, nu se eschiveaza, iar faptul ca efectiv nu poate sa faca sport la nivelul cerut nu e vina lui, nu e rea vointa, si ar fi o prostie sa-l lase corigent, cand el are note asa bune la toate materiile. Alta solutie era sa-i ia o scutire permanenta de sport, dar insemna sa-l priveze si de putina miscare pe care o facea. Proful a priceput si l-a trecut, si nu au mai fost probleme din astea dupa aceea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Vic cam asa ma gandeam sa pun si eu problema. Sa ma duc sa vorbesc cu profesorul de sport si sa vad daca are probleme de comportament. Nici mie nu-mi convine sa nu faca sportul, tocmai pentru a face ceva miscare.
Cred ca totusi ar trebui sa merg la scoala. Anul asta am fost atat de des incat profesorii cred ca fac alergie cand ma vad.
Oricum dirigintele ne-a indemnat si el sa mergem si la ceilalti profesori... de muzica de sport, nu numai la cei de romana si matematica... avand in vedere ca m-am intalnit cu cea de muzica, ar fi cazul sa ma duc si la cel de sport.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

Citat:
citat din mesajul lui filofteia

Vic cam asa ma gandeam sa pun si eu problema. Sa ma duc sa vorbesc cu profesorul de sport si sa vad daca are probleme de comportament. Nici mie nu-mi convine sa nu faca sportul, tocmai pentru a face ceva miscare.
Cred ca totusi ar trebui sa merg la scoala. Anul asta am fost atat de des incat profesorii cred ca fac alergie cand ma vad.
Oricum dirigintele ne-a indemnat si el sa mergem si la ceilalti profesori... de muzica de sport, nu numai la cei de romana si matematica... avand in vedere ca m-am intalnit cu cea de muzica, ar fi cazul sa ma duc si la cel de sport.


Vezi ca exista si o alta varianta pe care eu am aflat-o de la profa de sport, al meu avand talasemie minora si fiind eligibil de scutire totala ( dar nu am vrut , nici eu nici el).

Pe o adeverinta de la medicul de familie trebuie trecut "apt de sport dar cu nivel de efort mediu/redus" sau ceva de genul, am uitat exprimarea exacta ca mi-a spus in a cincea

In felul acesta "normele" scad dar participa la ora si are medie.

In alta ordine de idei, la noi totul e ok, s-au dus tezele, la mate 10, la romana probabil la fel, e in "parametri"
Asteptam olimpiadele.

Mergi la inceput