Copii nascuti la final de mileniu (1999 - 2000)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

Grati, al meu a luat banii cumulati, o parte s-au dus pe niste jocuri cumparate cu noi "de mana" de care beneficiaza si el si cel mic, o parte s-au dus pe haine.
So...i-am cheltuit pt el.

PS: las-o pe Ozi sa se bucure de ei ca nu se stie daca luna viitoare mai are primaria bani de inca o transa, pe noi ne-au anuntat ca s-ar putea sa nu mai fie buget.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

am lasat-o sa-si gestioneze singura banii...deocamdata e la capitolul planuri.

avem insa o noua problema: fiica-mea vrea sa-si vanda cartile...Tunele, Charlie Bone, Varcolaci de toate felurile. Cum sa procedez ca pe mine m-a rugat sa gasesc calea. La scoala colegii vor imprumut si nu vor sa cumpere. Din partea mea, le donam pe toate numai ca si le-a cumparat din banii ei...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns glimmer spune:

Citat:
citat din mesajul lui grati.ela
avem insa o noua problema: fiica-mea vrea sa-si vanda cartile...Tunele, Charlie Bone, Varcolaci de toate felurile. Cum sa procedez ca pe mine m-a rugat sa gasesc calea.


Sugestie: incercati la un anticariat, ori o forma de a face o donatie de carti pentru copii (la scoli sau intr-un loc de genul www.orasulciteste.ro/doneaza-o-carte" target="_blank">asta).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

Azi al meu a facut parte din grupul de "cobai" ce au dat faimoasele teste de evaluare de final de cl a 6 a, ce vor deveni nationale la anul.
Impresii:
-ale copilului:
-au fost simple dar mai au de lucrat la ele, felul in care sunt concepute este inca destul de ciudat, timpul aferent este distorsionat, pe partea de romana si engleza se pot rezolva mult mai repede, pe partea de matematica, fizica, biologie te apropii de limita.In 5 pagini de "polologhie" ( regulile testului) nu au fost in stare sa spuna daca sunt permise ciornele drept pentru care a trebuit ca un supravehetor sa "alerge" dupa director, acesta sa sune si sa intrebe.
Testul este o brosura de aproximativ 25 de pagini impartit in cele 2 sectiuni.

- ale mele:
- fiind test pilot copiii nu au avut un subiect/test unic, s-au testat mai multe variante, in clasa pustiului meu au fost 10 modele diferite, copiii au stat singuri in banca fiecare cu modelul lui de test diferit de al colegilor de clasa.
- au avut 45 de minute pentru romana si engleza, un test mare de lecturat si apoi de raspuns la aproximativ 20 de intrebari de romana si engleza.
Pauza 10 minute apoi alte 45 de minute pentru sectiunea a doua : matematica, fizica, biologie, cam 10 pagini de brosura, tot cu un test mare de lecturat apoi diverse intrebari legate de el.La biologie au fost intrebari si din botanica ( materia de clasa a cincea).
Profesorii din scoala nu au avut subiectele ramase in copie dupa examen, cel putin profesoara de biologie ce a avut ora cu ei azi nu a avut acces la ele, din ce am auzit si la cei de clasa a II a e fenomen general, astfel incat nu se pot discuta nelamuriri ulterior la ora.
Supraveghere ca la carte, s-au respectat conditiile de test/examen. La el in scoala asta e insa un fenomen normal, la orice test/concurs.

Nu au existat modele anterioare ale acestui test( desi metodologia prevedea ca vor fi publice pana la data examenului) astfel incat elevii le-au lucrat la cald in aceasta formula a brosurii si amestecului de materii.

Cam atat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns glimmer spune:

Salutare!

Lala, multumim pentru "raport".
Eu tot nu m-am lamurit, se dau la final de an scolar niste teste asa cum au fost si cele initiale, nu? Care am inteles ca se vor constitui intr-u soi de "foaie de parcurs". Despre astea este vorba ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

Citat:
citat din mesajul lui glimmer

Salutare!

Lala, multumim pentru "raport".
Eu tot nu m-am lamurit, se dau la final de an scolar niste teste asa cum au fost si cele initiale, nu? Care am inteles ca se vor constitui intr-u soi de "foaie de parcurs". Despre astea este vorba ?


Nu, nu-s astea.
Acestea au fost niste teste pentru 86 de scoli din tara considerate "centre pilot" pentru a se vedea cum se va desfasura evaluarea nationala anul viitor pentru sfarsitul claselor a doua, a patra si a sasea. Aceste evaluari vor deveni de anul viitor obligatorii, cu subiecte unice pe tara si vor intra in portofoliul educational al elevului.

Testele finale ca si cele initiale se vor da de toate clasele la sfarsitul anului, prin iunie, de la cl I la a XIII a. Astea nu se trec nicaieri, cum nu s-au trecut nici cele initiale, sunt evaluari pentru parinti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns glimmer spune:

Multumesc, am inteles acum. Deci cei care sunt clasa a VII-a la anul nu dau teste nationale, din cate inteleg. Iar teste finale dau toti. Desi mi se pare cam redundant sa dai si teste nationale si finale... in fine.
Oricum, bafta copiilor, ca vin tezele acum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miriama spune:

Citat:
citat din mesajul lui grati.ela

am lasat-o sa-si gestioneze singura banii...deocamdata e la capitolul planuri.

avem insa o noua problema: fiica-mea vrea sa-si vanda cartile...Tunele, Charlie Bone, Varcolaci de toate felurile. Cum sa procedez ca pe mine m-a rugat sa gasesc calea. La scoala colegii vor imprumut si nu vor sa cumpere. Din partea mea, le donam pe toate numai ca si le-a cumparat din banii ei...

"Invatatura din constrangere nu este facuta sa ramana, dar cea care patrunde in suflet prin dragoste si bunavointa, aceea ramane acolo pentru totdeauna" Sfantul Ioan Gura de Aur


cumpara-le tu si apoi doneaza-le; asa isi va recupera si ea o parte din bani faceti si o fapta buna...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

LalaD, multumim pentru informare.
Ai posibilitatea sa scanezi subiectele (brosurile) si sa mi le trimiti si mie pe mail (mariafilofteia@yahoo.com)? Stii ca sunt direct interesata.
La noi in judet au fost selectate doar doua scoli, din alte orase, iar cand am pus problema subiectelor, directoarea scolii a spus ca vor fi puse pe site-ul ministerului.
Din metodologie eu am inteles ca vor fi puse modele, dar oricum dupa simulare.

Copilul este foarte stresat pe sfarsit de an scolar. Au dat tezele si o gramada de lucrari la fiecare materie, gen teza, ca se dau din materia de semestru , au terminat materia atat la romana cat si la mate si acum urmeaza testele finale, alt stres caruia eu nu-i vad rostul.

Se pare ca legea invatamantului nu se va schimba si vom fi prima generatie cu clasa a IX-a in scoala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

Filofteia, nici macar profii din scoala nu au subiectele date , nu le-au vazut decat copiii ieri, la test.Dupa ce s-a sustinut testul s-au pus in plicuri subiectele cu raspunsuri ( brosurile completate) si s-au expediat catre comisia centrala ce le corecteaza.
Probabil pana la anu' se vor publica pe undeva asa cum au promis, ai nostrii nu au avut "bafta" asta.

Mergi la inceput