Trombofilia, o cauza a infertilitatii - 56 -

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danylini spune:

Buna fete dragi, nu am mai intrat de ceva vreme pentru ca nu m-am simtit prea bine si am ramas in urma cu lucru , am reusit doar sa va citesc. Am facut histeroscopia pentru indepartarea sinechiei si acuma iau anticonceptionale o luna pentru refacerea endometrului, dr. stie de trombofilie dar a spus ca o luna nu se intampla nimic.
Am fost la dr. hematolog Liviu Cheveresan din TM cu analizele si mi-a spus ca avand invedere ca am si PAI-ul pozitiv se agraveaza situatia dar cu un tratament adecvat am 80% sanse sa am un copil fara tratament doar33%, mi-a cerut sa mai fac homocisteina, folati si B12 dupa care imi va da tratament, a mai zis sa iau aspirina de 100 ca de 75 e prea putin si cand voi avea un test pozitiv trebuie sa incep cu heparina care se da in functie de cate kg ai, am intrebat daca se mai fac si alte analize in sarcina inafar de INR, homocisteina s.a.m.d. a spus ca au aparut tot felu de analize si continua sa apara (cei de la SYnevo il anunta ce apare) dar sunt foarte scumpe si nu considera ca merita sa le fac.

Mutantele cu copilasi astept sa mai povestiti cum este cu bebei

Floaredemac o nastere super usoara si rapida , refacere grabnica si un copil sanatos, destept, frumos si cuminte....am uitat ceva..

Va doresc o saptama frumoasa si plina de bucuri

--------------------------------------------
Gena MTHFR mutatia C677T –genotip heterozigot si mutatia A1298C –genotip heterozigot

O sarcina oprita in evolutie la 17 saptamani si o sarcina cu gemeni identici oprita in evolutie la 9 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gliana spune:

Floricico, ce fel de anestezie alegi sau medicul alege pt tine? La noi mutantele, cum este recomandat? Am auzit cazuri si cazuri...ca la generala doare mai tare, ca refacerea e mai lenta....eu cred ca totul este in functie de fiecare persoana. Voi ce parere aveti? Oricum eu una nu stiu daca as suporta rahi, pt ca ma ingrozeste ideea sa aud ce se petrece prin jurul meu...brrrrrr.
Floricico, Doamne ajuta, sa fie cu noroc si sa fie o refacere rapida, sa nasti foarte usor si fara nici un fel de complicatii.

mutatia heterozigota a MTHFR A1298C, sarcina oprita din evolutie in 2010 la 4 saptamani.
Acum sarcina in evolutie 18+ cu tratament clexane de 0.6 mg/zi, femibion2 - 1/zi, aspenter 1/zi, prontogest 1 injectie la 3 zile,]
O nastere normala fara probleme acum 18 ani - o fetita sanatoasa tun.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danylini spune:

As dori sa fiu trecuta la aspirante

DANYLINI- Gena MTHFR mutatia C677T, mutatia A1298C ambele genotip heterozigot si PAI 4G/5G. O sarcina oprita in evolutie la 17 saptamani si o sarcina cu gemeni identici oprita in evolutie la 9 saptamani.


Multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina21 spune:

Stie cineva la ce se refera anticorpii antifosfolipidici care se fac in pachetul de trombofilie de la Matei Basarab?



.............................................................................................................................
3 sarcini oprite in evolutie: 13 s, 6 s, 9 s (tratament cu Clexane 0,4- 2/sapt si aspenter 1/zi)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

danylini, se pare ca dr Cheveresan stie ce vorbeste. Sunt suprinsa (in mod placut, evident), sa avem un asa hematolog in Timisoara (sper sa nu ma entuziasmez prea repede si apoi sa ne dezamageasca). Te rog, tine-ne la curent despre cum iti merge in continuare cu dl doctor. Multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floaredemac spune:

Ciao, fetelor, nu ati scapat de mine! M-am instalat "comod" intr-un salon de 3 persoane, si astept sa treaca timpul. E mai greu cu statul in pat, fiindca acasa aveam 10 perne, aici doar 2 - una de la ei si una a mea
Va multumesc tuturor pt incurajari si urari!
Gliana, eu voi cere rahidiana, exact din motivul pt care tu nu vrei: adica eu vreau sa aud tot ce se intampla cu bebe, pana il scoate si imediat dupa, apoi poate sa ma adoarma. Asa a fost si prima data si nu mi-a parut rau. A fost mai nasol fiindca nu mi-a nimerit de prima data locul care trebuia, cica am niste vertebre tasate, dar a fost ok. Daca nu reusim sa intrerupem injectiile, vom face generala probabil, ca sa nu fie risc de hematom.
Astazi fac inca injectii, maine nu stiu, poate se hotaraste totusi medicul. Mi-a spus ca oricum saptamana asta voi naste, sa vedem cand. E cam sucit dumnealui, acum zice asa, apoi in 5-10 minute isi schimba opinia... ceea ce ma bulverseaza total. Data trecuta a zis "hai ca va chem inainte la spital, pe luni, marti....cand vreti dv." Pana ne-am zis la revedere a ajuns la: "dar luni cel tarziu sa veniti!" si alte chestii de-astea. Eh, nimeni nu-i perfect, de!



39+ DPN 15 aprilie 2011
FVL hetero + MTHFR A1298C hetero, 1 sarcina OK, 1 sarcina oprita in ev. la 5-6 sapt., acum , obtinute natural
Ai cazut? Te ridici, te scuturi si mergi mai departe!
http://salveazavieti.ro/858/doneaza.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonia spune:

sunt nehotarata, vad ca unor fete dr. albu le-a spus sa faca si PAI, l-am intrebat si eu si a spus ca nu este nevoie.
de ce la unele este important si la mine nu?
dna. Uscatescu a spus ca e posibil ca doza de clexan sa fi fost mica (0,4) si data viitoare sa o maresc.
daca fac si PAI, si aflu ca il am si pe acesta, combinat cu celelalte mutatii, poate influenta hotarator tratamentul?
ce credeti?
imi e destul de greu sa obtin o alta zi libera de la servici, ca sa vin in bucuresti pt. analize


LA pozitiv, PS la limita inferioara, Mutatia factor XIII heterozigot, MTHFR-mutatiile C677T si A1298C ambele heterozigote, o sarcina oprita la 10 saptamani, un FIV nereusit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns honeys spune:

Simonia, te urmaresc.

Eu cand m-am dus la dr Albu pt transfer congelati i-am zis ca am MTHFR 667 hetero si vreau sa mai fac analize de trombofilie ca poate mai e ceva (eu aveam deja lista in geanta) si mi-a dat sa fac PAI si factorul XIII pt ca l-am batut la cap. Dar tot clexane de 0,4 mi-a dat sa fac.
Inna a facut eco devreme, la 5 sapt si cateva zile si cand dr au zis ca e ceva in neregula cu eco (embrionul avea forma alungita, parea oprit in evolutie) a scanat eco si le-a dat dnei U care a zis sa creasca la 0,6.
Si eu ma gandesc ca daca faceam asta...aveam o sansa, dar deh, nu eram pregatita pt asta si sufar, ce sa fac?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viotimis spune:

la toate fetele !

floaredemac, ceva noutati ? balerina ta se pare ca se simte bine in burtica, se lasa asteptata ...
mai este foarte putin si apare
nastere usoara !

Draga p@ulici,
si

Referitor la starea ta ... stiu cum este; mie nu mi-a trecut nici acum, dupa 11 ani ...

Am facut si eu PAI-1 si Factorul XIII la Genetic Center (costa parca 115 lei fiecare; le-am facut pe toate cu 650 lei ca sa stiu ca am incheiat cu mutatiile)

Au fost fete care spuneau ca li s-a recomandat sa faca si factorul VIII (LucaLuca, Paris, prin 2008 cred ca a scris pe forum o lista de analize de nu se mai termina);
O alta fata, nu mai stiu care, spunea ce analize i-a recomandat un hematolog din Grecia:
-PT
-APTT
-FIBRINOGEN
-PROTEINA S
-PROTEINA C
-AT III
-APCR
-FVIII
-FXII
-HOMOCYSTEINA
-FXIII
-FXI
-LAC (Lupus Anticoagulant)
-FV LEIDEN
-MTHFR
-FII G20210A







MTHFR C677T – heterozigot, PAI-1: 4G/5G – heterozigot (risc trombotic), Mutatia factorului XIII Val34Leu – heterozigot (risc trombotic); 2 sarcini oprite in evolutie: 1 la 28 saptamani si 1 la 7/8 saptamani; trombofilia depistata dupa a doua sarcina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikado spune:

buna fetele!
floricico se apropie momentul tin pumnii...nastere usoara!

simonia eu am avut pe listuta data de dr. albu inclusiv PAI dar lipseste homocisteina ..eu zic sa faci si PAI
honeys avem aceleasi mutatii

http://www.ivfpleven.com/index.php?l=103
http://www.healthline.com/blogs/pregnancy_childbirth/labels/fibrinolysis.html
http://www.ankurhealth.com/female_infertility_decreased_endometrial_receptivity.html

papa bun
MTHFR mutatia C677T heterozigott, PAI-1 675 4G, PAI-1 844G Heterozigote

Mergi la inceput