M-am hotarat.............adoptie(73)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dacris77 spune:

wow! interesante povestirile voastre! Experientele voastre ma pregatesc pentru obstacolele pe care le voi intampina! Inca nu mi-am vazut copilul, astept atestatul in iunie. Succes in continuare!Hm, si eu am fost un copil special pentru ca am probleme cu auzul si parintii mei au dorit sa ma integreze cat mai bine in societate, au cautat o invatatoare cu care sa aiba afinitati, pe care sa o aiba aproape, ca de la suflet la suflet si slava domnului, a fost minunat, ea e una dintre persoanele care mi-a marcat viata prin faptul ca mi-a dat incredere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

Vreau sa va urez sarbatori fericite, multa bucurie , iepuras bogat si drum lin si mult noroc familiilor la inceput de drum!



Ei sunt norocul meu : Razvan si Maria
Cand Dumnezeu iti inchide o usa , intotdeauna iti deschide o fereastra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns erato spune:

Intr-adevar, trebuie sa e pregatim pt obstacole. Eu deja am trecut peste cateva si abia sunt la inceput de drum.
Dacriss si eu tot in iunie am atestatul.
Am si eu o intrebare: cum e la ancheta sociala?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iepumic spune:

Erato, ai depus dosarul complet pentru atestat? Ati inceput deja vizitele la domiciliu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amy2007 spune:

Erato, la noi a venit asistenta sociala acasa. Ne-a intrebat de cand suntem casatoriti, cati ani au parintii nostri si daca lucreaza sau sunt pensionari, numele, varsta, la fel si pt frati sau surori, care este ultima forma de invatamant pe care am urmat-o si cand, unde ne-am petrecut concediile, proprietati, masini...

_
Nu judeca niciodata pe nimeni, nu se stie cand viata te pune in postura celui pe care acum il judeci.
ASPIRANTA FOREVER
http://handmadeamy.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dacris77 spune:

Da, au fost si la noi fetele de la ancheta sociala (psiholoaga si asistenta sociala) si cauta sa se familiarizeze cu noi, sa patrunda in intimitatea noastra ca sa isi dea seama cum s-ar simti un copil in mediu nostru. Ca avem mici probleme (noi avem probleme cu soacra, adica eu cu mama lui), asta le are toata lumea, important este sa nu aveti probleme grave, nu stiu cum ar fi, oricum cei de la ancheta sociala sunt oameni ca si noi si cand sunt probleme, ceva, cauta sa rezolve, sa ajute. Asa ca, curaj, noi i-am tratat frumos, i-am servit cu bunatati si am discutat lejer ca intre prieteni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_75 spune:

dacris77- problemele grave cred ca sunt cele de latura psihica,sa nu ai depresii,sa nu fii violent,certuri si batai in familie...in concluzie sa fiti o familie armonioasa si sa va intelegi bine.
O sa ajunga si la intrebari de genul- ce asteptari aveti de la copilul adoptat,cum se va schimba programul vostru dupa ce va aparea un copil,cam ce planuri veti avea pentru viitorul lui.
Pe noi ne-a intrebat (psiholoaga) daca am pierdut pe cineva drag cum am reactionat,daca ne-a marcat pentru multa vreme treaba asta,care a fost cel mai frumos moment din viata noastra,cel mai trist,cum ma gospodaresc cu sotul,cum avem organizate treburile (ex: cine plateste facturile,cine face curat,cine spala,cine face cumparaturi etc.. ).
Tot psiholoaga ne-a spus sa scriem pe o hartie defectele sotului si invers.Cum il vad eu pe el....ce ii lipseste ,ce trebuie sa schimbe la el......etc etc..
Desigur nu toate anchetele vor fii la fel,depinde de familie,situatie etc dar in general cam astea sunt pentru ca ele urmeaza un program standard.
Partea cu atestatul e cea mai usoara,nu va faceti griji....cautarea copilasului si compatibilitatea cu el vor fii mai grele dar cu ajutorul lui D-zeu si cu indrumarea lui o sa fie bine.
Va doresc sa va gasiti copilasul cat mai repede.
Noi acum un an deja ne strangeam puiul in brate....Sfintele Sarbatori Pascale au adus o minune in casa noastra...va doresc la fel si voua!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns erato spune:

Citat:
citat din mesajul lui iepumic

Erato, ai depus dosarul complet pentru atestat? Ati inceput deja vizitele la domiciliu?

Iepumic
Noi pozici cu Iepi-Mici
PROTEST IMPOTRIVA REDUCERII AJUTORULUI PT MAME IN CIC
MyOpinion.ro - Site de reviewuri
www.mareeaalbastra.blogspot.com" target="_blank">Mareea Albastra Blog

All's Well That Ends Well.

Da, am depus dosarul si saptamana viitoare vin in ancheta acasa. Nu-mi fac probleme cum ca nu as lua atestatul, doar ca am emotii. E cam ciudat sa cotrobaie cineva prin viata, dar trebuie sa ma obisnuiesc ca sunt abia la inceput de drum. Deja cu AS am discutat mai bine de 2 ore la Directie si nu stiam daca vine singura sau insotita, daca trebuie sa ma pregatesc cu ceva, ufff, daca s-ar scurta drumul asta sa imi tin si eu puiutul in brate mai repede. Saptamana asta sunt "mama de imprumut" am avut la mine in vacanta un nepotel, care vine de cativa ani la mine, dar acum am privit cu totul altfel sederea lui la mine si cred ca m-am descurcat onorabil. Inca am emotii cum ma voi descurca in calitate de mama, vreu sa fiu o mama perfecta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns erato spune:

Vreau sa va urez un Paste fericit alaturi de cei dragi si de puiutii vostri, multa lumina si caldura in suflet, iar pt mamicile aspirante, un drum cat mai scurt catre puiutul lor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina_g spune:

Citat:
citat din mesajul lui erato
Da, am depus dosarul si saptamana viitoare vin in ancheta acasa. Nu-mi fac probleme cum ca nu as lua atestatul, doar ca am emotii. E cam ciudat sa cotrobaie cineva prin viata, dar trebuie sa ma obisnuiesc ca sunt abia la inceput de drum. Deja cu AS am discutat mai bine de 2 ore la Directie si nu stiam daca vine singura sau insotita, daca trebuie sa ma pregatesc cu ceva, ufff, daca s-ar scurta drumul asta sa imi tin si eu puiutul in brate mai repede.

In general vine si AS si psiholoaga.
Nu trebuie sa te pregatesti cu nimic special: un suc, o cafea, ceva fursecuri si... fara emotii.
Bafta

Irina si Mihai

Mergi la inceput