M-am hotarat.............adoptie(73)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns erato spune:

Am crezut ca tu esti in pozee baiatul vostru si nu conteaza cu cine seamana pana la urma

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diciu spune:

Anca Wish, erato, multumesc mult fetelor
Toti sunt copii minunati si iubiti.
Sorilea, Razvan a crescut f mult, era spre bebelus cand ne-am vazut noi, acum e deja flacau mandru si chipes. Sa va traiasca!

Poate reusim sa ne mai intalnim cu copiii prin parc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amy2007 spune:

Myh, bafta la cursuri.
Sorina, piticul tau e foarte frumusel, sa va traiasca.
Erato, cursurile la noi au fost niste discutii libere, psihologul ne-a explicat cam ni se va schimba viata cand o sa apara un copil, nevoile unui copil adoptat (psihice nu fizice), diverse etape prin care trece un copil adoptat pe parcursul vietii (dpdv emotional). Au fost foarte interesante.

_
Nu judeca niciodata pe nimeni, nu se stie cand viata te pune in postura celui pe care acum il judeci.
ASPIRANTA FOREVER
http://handmadeamy.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns erato spune:

Citat:
citat din mesajul lui amy2007

Myh, bafta la cursuri.
Sorina, piticul tau e foarte frumusel, sa va traiasca.
Erato, cursurile la noi au fost niste discutii libere, psihologul ne-a explicat cam ni se va schimba viata cand o sa apara un copil, nevoile unui copil adoptat (psihice nu fizice), diverse etape prin care trece un copil adoptat pe parcursul vietii (dpdv emotional). Au fost foarte interesante.
Eu chiar mi-as fi dorit niste cursuri, pt ca din pacate, nu gasesc f. multe informatii legate de adoptie si de problematica psihologiei unui copil adoptat, a parintelui de copil adoptat. Am cautat carti dar n-am gasit. Pe noi ne-au intrebat toate aceste lucruri pe care le-ai enumerat tu ca le-ati dezbatut la curs, dar n-au spus daca raspunsurile au fost bune sau nuMi-as fi dorit ca aceste cursuri sa fie ca o dezbatere de grup la care sa participe si familii care au adoptat deja, sa fie o discutie deschisa despre satisfatia si problemele adoptiei, dar uit ca ne aflam in Romania si astfel de lucruri nu intereseaza pe nimeni.

_
Nu judeca niciodata pe nimeni, nu se stie cand viata te pune in postura celui pe care acum il judeci.
ASPIRANTA FOREVER
http://handmadeamy.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marumiha spune:

erato-

Citat:
Eu chiar mi-as fi dorit niste cursuri, pt ca din pacate, nu gasesc f. multe informatii legate de adoptie si de problematica psihologiei unui copil adoptat, a parintelui de copil adoptat. Am cautat carti dar n-am gasit. Pe noi ne-au intrebat toate aceste lucruri pe care le-ai enumerat tu ca le-ati dezbatut la curs, dar n-au spus daca raspunsurile au fost bune sau nuMi-as fi dorit ca aceste cursuri sa fie ca o dezbatere de grup la care sa participe si familii care au adoptat deja, sa fie o discutie deschisa despre satisfatia si problemele adoptiei, dar uit ca ne aflam in Romania si astfel de lucruri nu intereseaza pe nimeni.

As vrea sa te contrazic ,nu stiu care este procedura in alte zone ale tarii ,dar in judetul de unde vin eu ,este obligatorie prezenta familiilor la aceste cursuri.Din pacate sint numai 3 intilniri,eu as fi vrut sa fie mai multe ,f.placute si interesante .Pt.mine a fost o surpriza pt.ca nu stiam la ce sa ma astept si eram asa de emotionata mai ales ca erau multe fam.
Se discuta ,se pun intrebari,se dau teme , am avut posibilitatea sa cunosc alte fam.vorbind deschis in fata tuturor ,altele destul de rezervate care cu greu reuseau sa-si exprime punctele de vedere si sa raspunda cu mare greutate la intrebari.
Carti,... din pacate in RO.nu am gasit nici eu, am gasit aici , sint f.utile si interesante.Nu stiu de ce la noi nu se gasesc.
Fetelorpt.toate mamicile care scriu pe acest forum si de la care eu am invatat multe lucruri , pe care inainte de adoptie nu le stiam.
Ce copii frumosi aveti ,sa fiti fericite alaturi de ei ,sa va aduca numai bucurii!
-si pt.toate fetele care asteapta sa-si cunoasca si intilneasca copilasii.
O zi buna!


mami di Marco

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iepumic spune:

Salutare tuturor. Ce s-a animat locul acesta de intalnire ! Sa va traiasca tuturor copiii, sa fie sanatosi si ascultatori de parinti. Am tras putin cu ochiul pe la fiecare.

Eu sunt in soc psihic..nu-mi vine sa cred ca e deja luna mai si noi nu am reusit inca sa depunem dosarul pt atestare. Si totul din cauza nemernicei de carte de identitate. Sotul si-a schimbat-o si cand a fost in sfarsit eliberata, am constatat ca adresa nu era identica celei din CI-ul meu...drept urmare trebuie sa imi schimb si eu CI-ul si abia azi am depus actele. Sotului i-au spus ca dureaza 3 saptamani dar, judecand dupa data de pe CI, de fapt a durat vreo 2 zile. Si uite asa pierduram 3 saptamani. Mie mi-au zis ca dureaza 10 zile...vineri insa o sa ma infiintez la usa lor sa intreb daca este gata. Detest intarzierile astea. Eu cand ma apuc de o treaba, ma tin de ea pana o duc la bun sfarsit...nu o lalai. Acum sunt nevoita sa o fac si e cum nu se poate mai prost, ca ne apropiem si de concediu. In fine..sper sa reusesc totusi pana cel tarziu in 15 mai sa depunem dosarul. Cu incredere inainte!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns erato spune:

Iepumic, si noi tot la fel am patit, am intarziat mult pana ne-au iesit buletinele. Si pe mine ma apucasera toti nervii si mi se parea ca bat pasul pe loc, ca pierd sansa, dar pana la urma am reusit. Numai piedici am avut. Dar tot trece atat de greu timpulMai am o luna si putin pana imi iese atestatul si apoi mai vad.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sabineta spune:

Intrasem sa va spun (cu mare intarziere) Hristos a inviat!
Dar m-am trezit citind un pic din urma si ce sa vezi...

Tzuniiii wow asta da surpriza! Bine ai revenit printre noi! Meri e o domnisorica de acum bag eu seama. Si frumoasa pe deasupra. Deh, daca seama cu tine...

Diciu, ai zis PARC? Duminica? Daca e vreme buna desigur... dau adunarea???

Citesc si dincolo si revin

mami lui rares

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sabineta spune:

Am citit si dincolo si... sigur ca am ochii in lacrimi.
Nu mai sunt in stare de nimic acum... si aveam atatea sa va spun...
Deci, cine se inscrie pentru parc duminica, daca nu ploua?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diciu spune:

Sabineta, nu stiu cum va fi vremea pana duminica, dar din pacate noi nu suntem in Bucuresti inca. Poate venim in 1-2 saptamani si vin cu drag!

Mergi la inceput