Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (58)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mirela2 spune:

viss o sa mai creasca si o sa fie mai usor
si mie mi s a parut greu cand trebuia sa i pun pe amandoi la san in acelasi timp
acum sunt tare decalati ziua in special, ca Razvi e un sclifosit si manca cand are chef sau ii e foarte foame
noaptea manca cam la aceleasi ore
in schimb eu pierd destul timp cu mulsul laptelui
acum am rarit o, dar inainte mulgeam la 3 ore, cam cand trebuia sa le dau sa mance, asta ca n au mai vrut la san, s au invatat la biberon si s au intarcat
am strans laptele la congelator si cand voi inceta cu laptele de la san, le dau ce am strans la congelator si apoi trecem exclusiv pe LP
rar le dau acum LP, cand sunt obosita tare si mi e greu sa mai incalzesc sau cand sunt urletele prea mari
lui Robi ii mai dau din cel antiregurgitare, ca el vomita mai mult, a avut momente in care a vomat in jet, nu l am dus la medic pt asta, pur si simplu nu l am zgaltait dupa masa
oricum am inteles ca el regurgiteaza ce mananca in plus

pupi

mami cu motaneii Razvan si Robert (26.12.2010) si mami de Vlad (12.12.1999)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela2 spune:

emily bun venit si sarcina usoara

mami cu motaneii Razvan si Robert (26.12.2010) si mami de Vlad (12.12.1999)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mary1975 spune:

Emily, bine ai venit iti spun si eu, sarcina cat mai usoara pana la capat.

Mami de 2 baieti Luca-Mihai si Ianis Gabriel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monas spune:

Buna fetelor,
Am revenit cu hotelul pt cele interesate sa mearga la mare in Bulgaria. Coelgul meu amers la un pret f bun la Nisipurile de Aur - Hotel Sun Rise.
Viss: scrisesem un mesaj imedita dupa tine, mare, insa de oboseala l-am pierdut si de nervi nu am mai scris din nou. Stiu prin ce ttreci, si noi tot pe colo suntem.
Imi vine s arad de noi (eu si sot).I-am pus pe copii in camera separat si la vreo doua zile de asta ne-a gasit dimineata asa: in dormitor sotul meu, Fabian si apoi eu cu Eva pe burta:)). Deci copiii au invins:). Si de atunci dormim prima parte a serii separat apoi de pe la 1 noaptea cate un copil doarme pe burta mea pe rand cam cate 2 ore. Imi vine sa mi-i maninc de drag.
Cu Eva am avut probleme cu diareea, acum astept sa vad daca s-a reparat. Ii dau LP fara lactoza la indicatia dr pediatru.
Zilele trecute am avut marea bucurie sa le cunoastem pe Mara si Maia impreuna cu mamica lor, in parc. Recunosc ca m-au fermecat, si mereu cand ma gandesc la ele, mi se umple inima de bucurie. Abia astept sa le revad si sa vad si ceilalti gemenasi ce vin in IOR.
Acum astept sa se incalzeasca pentru a mai iesi in parc. Mi-e tama sa-i scot acum pt ca-s mici si plapanzi.
emily: ma bucur ca s-a rezolvat de la sine . asteptam sa ne tii la curent cu evolutia bebicilor tai.
adishor: ai dreptate cu prima luna. parca incep si eu sa simt ca ne intram intr-un ritm (chiar daca apar probleme cum a fost cea cu diareea Evei). sper din inima ca de acums a imi fie si mie mai usor un pic.
As vrea sa va intreb daca voi ati dat copiilor Debridat si Colief.
In rest , revenim cat de curand sa scriem aici.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza35 spune:

Monas,eu i -am dat debridat lui Dragos,pe la 6 luni,cand a facut o enterocolita...nu i-am dat decat vreo 3 zile(nu 7 cat era recomandarea) pt ca si-a revenit repede la normal.De Colief nu stiu, nu am dat,daca e pt colici noi nu am avut decat niste pseudocolici la Dragos (i-am dat Bonisan)

mami de gemenasi



poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns misspii spune:

Buna fetelor,
Scuze ca nu am mai scris dar nu suntem bine.pana la urma unul din baietei are o malformatie la inima ,complexa cu cord marit,insuficienta cardiaca,pericard..La Cj au zis ca nu are sanse f mari si nici nu este operabil dupa.Suntem disperati ,acum eu tot mai sper ,as vrea sa nasc la Mures ca sunt specializati poate supravituieste si cine stie.
Medicul a zis sa fac Dexametrazona sapt aceasta ,voi ati facut - este pt plamani la copii? in ce sapt ati facut,eu sunt in 28 nu este prea repede ,a zis sa fac sapt aceasta 2 fiole ( 1la 12h) si sapt viitoare inca 2 .voi cum ati facut?
va pup pe toate si sa ne auzim cu bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ennni spune:

misspii eu am facut dexametazona la 32 de saptamani (2 doze la interval de 24 de ore daca imi amintesc bine)si la 34 de saptamani din nou, pana atunci n-am avut probleme. Este pentru maturarea plamanilor in caz ca nasti prematur.
Sa dea Dumnezeu sa fie totul bine pentru voi.

tuturor
Eni de Raymond si Roland (01.02.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monas spune:

misspi:bine faci sa nasti l Mures. intr-adevar au medici buni pt op de inima, stiu sigur asta. eu sper sa fiti bine toti. eu am facu inj cu dexametazona (pt maturarea plmamanilor- si am nascut prematur si nu am avut nevoie de ventilatie mecanica pt ei), cate doua odata, o data pe saptamana, timp de 3 sapt, incepand cu sapt. 30. tinem pumnii pt voi. cand urmeaza sa nasti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmammarutza spune:

MISSPII, imi pare extrem de rau ptr. vesti. Important este ca tu sa speri in continuare, sa te rogi la D-zeu ptr. ca EXISTA MINUNI!
Am facut si eu injectii in sapt. 28 (4 fiole initial si dupa 24 h alte 4), iar azi si maine, sapt. 35 mai fac 2 fiole si dupa 12 h, alte 2 fiole.
Si eu sunt de parere ca Tg. Mures e o alegere f. buna.
Teoretic, cand ar trebui sa nasti?
Iti tinem pumnii si va dorim SANATATE MULTA!

35 sapt. cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela2 spune:

misspii eu ti as recomanda celestone, e mult mai bun decat dexa
se face o injectie la 12 ore
eu am facut cu o zi inainte de a naste

sanatate bebelusilor tai

mami cu motaneii Razvan si Robert (26.12.2010) si mami de Vlad (12.12.1999)

Mergi la inceput