Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (58)

Raspunsuri - Pagina 22

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adishor_1975 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Oria77

adishor sa aveti o zi minunata sambata si sanatate maxima porumbitzelor!

Am si eu in format electronic 2 carti considerate de capatai in literatura americana despre gemeni - in engleza, e drept - , daca le vrea cineva dati-mi un semn prin pm, eu una le-am considerat foarte utile. Desi, cu mana pe inima, la fel de multe, ba chiar peste informatiile de acolo, le-am invatat de aici, de la alte mamici... Sfaturile din carti sunt bune dar in Romania ne lovim de unele aspecte pe care femeile de peste ocean nici nu si le imagineaza, din fericire pentru ele...

37+


Oria, multumesc, ma intereseaza! iti mai scriu si PM? am inceput sa citesc din cartile "for twins" si, dupa primele 3 pagini, am facut toate greselile pe care trebuia sa le evit: sa nu compar gemenii intre ei. (gemenii identici sunt confundati, iar cei diferiti sunt comparati).

cea mai tare remarca mie mi-a facut-o o tiganca, mergeam la eco, in luna a 8 a si tiganca mi-a spus uitandu-se la burtica mea: "ptiu, ptiu, ptiu, fato, tu ai gemeni, fato!!" doar dintr-o privire! fara eco, tehnologie, nimic..

am avut botezul, selectez poze si postez. eu m-am stresat, abia asteptam sa se termine, fetele nu erau in mediul lor. lumea s-a distrat, eu nu prea. in fine, a fost bine, am crestinat porumbitzele, dragele mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenacatalin spune:

Neata fetelor,

Sugubina - baietilor le-au trecut mucisori :), iar cu supica...hmmmm Tudor plange daca nu ii dau, Radu nu deschide gura :)).

In ceea ce priveste concediul...sper sa ne limitam la o singura masina, nu de alta dar nu o avem pe a doua :D...totusi cred k putem apela la curier :))).

Ieri am stat numai afara...avem parculet chiaar in fata blocului, plin de copiii. Am papat, ne-am jucat, ne-am plimbat afara toata ziua.

Pupici si sa aveti o saptamana frumoasa,

Elena Radusi Tudor 26.11.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza35 spune:

elenacatalin,poate ai mai zis,dar in ce zona locuiesti?
Eu in timpul saptamani ii duc in parcul Sebastian,si saptamana trecuta si in acest WE am remarcat 3perechi de gemeni noi (dupa carucioare si mamici).... exista vreo probabilitate sa fie vreuna din proaspetele mamici de aici...?

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenacatalin spune:

Gabitza,

Eu stau in cringasi, de obicei merg in parcul de la lacul morii sau chiar in fata blocului :D

Elena

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monas spune:

Dragele mele mamici,
De cand suntem la mama in provincie, am avut ocazia sa vad cum este doar cu un bibic (ziua, cateva ore cat dureaza telenovelele, mama ia unul dintre ei si-l tine cu ea cat le vizioneaza. Vreasu sa va spun ca e floare la ureche doar cu un bibic.
Azi ne-a prins o ploaie torentiala cand eram la plimbare. Ne-am adapostit (eu) sub un copac (ei au aparaori de plaoie) din curtea scolii in care am invatat eu. Ne-a vazut o profesoara si ne-a chemat inauntru. Nu stiu cum sa va spun ce placere mi-a facut sa-mi revad scoala pe dinauntru ( este o cladire mare si impunatoare, veche de 125 de ani), pt ca ma chinuiam sa faca sta de zeci de ani. Am lasat punguinii jos cu doua porfesoare si eu am urcat si la etaj sa revad...intre timp au venit oameni gramada pe ei si cum lornu le place aglomeratia....au inceput concertul. Asa frumos rasuna scoala , exact ca pe vremuri.
Sambata am intalnirea de X zeci de ani de la terminarea liceului. Am niste emotii cand ma gandesc...si colegele care vor fi gatite. Si eu care sunt rubiconda...dar tot ma duc.Cica tb sa ne pregatim un speach. Dar liber nu pot sa vorbesc? Habar nu am cum decurg evenimentele astea, pt ca la intalnirea anterioara acu 10 ani nu am fost ca aveam nunta . Tre sa ma epilez, pensez, manichiuirez si pedichiurez si s acaut geanta asortata.Ca sa termin pana sambara tb sa incep de azi.
Puicutza mea a dormit azi noapte de la 9 jumate seara la 5 jumate dimineata. Manca-o-as io, sper sa isi inceapa program din acesta de somn noaptea. Taurasul meu in schimb urla din gura de sarpe la cate 4 ore . Cred ca sunt nebuna, pt ca de multe ori aporape ca uit ca-s asa mititei si am senzatia ca ar trebui sa mearga in picioare si sa vorbeasca. .
Aici toate lumea consider ca bibicii tre sa aiba caciulita in cap. Ma omoara cu sfaturile, pana si doi tigani care au trecut pe strada si vindeau oale, m-au felicitat si sfatuit ("nu va suparati ca va zic") sa le pun caciulite.
Acum va las sa incerc o epilare partiala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manumanu spune:

Monas, haha, faza cu tiganii este colosala!! Acuma niste palariute sau bandane merg ca sa-i protejeze de soare, dar cum ei stau mai mult in carucior la umbra, nu prea e nevoie. Da' vezi tu "traditiile" noastre "sanatoase" cum se transmit?

Distractie placuta sambata! Tin minte ca acum 2 ani, cand aveau ei cam 7 luni, am avut prima iesire cu sotul la banchetul de absolvire a promotiei de studenti. Si am zis la toata lumea care ne tot intreba de ce nu prea dansam, ca noi am venit sa ne odihnim...

mamica de Anastasia si Radu, 23 noiembrie 2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oria77 spune:

adishor cu drag ti le trimit dar da-mi adresa ta de mail prin pm, sau cum vrei tu.

Maine dimineata, de 1 iun, plecam la Elias. Scoatem fir de cerclaj, si daca stam bine cu analizele, ies si momolutzele maine la soare! Am rezolvat cu 4 sarbatori in una daca nasc maine...

Monas povestile tale ne mai descretesc fruntile. Stiu ca pentru tine numai usor nu este dar vazute din afara sunt haioase pana la Dumnezeu!

38+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sugubina spune:

adishor_1975 exact asa am patit si eu-eram la control sa ma interneze, asteptam la urgenta sa intru la cardiologie si o baba tiganca imi zice. TU ai gemene, doua fetite..Si eu am zis: da asa e.

Monas-corect e simplu cu un singur bb. Si cre ca gemenasii ii da Doamne Doamne si cuminti sa fie..Ca nu rezistam sa fie specimene de mai citesc care adorm in brate (numai), leganati pe picioare, care nu dorm noaptea ..Adica mai e si legea compensatiei pana la urma. Cumnata mea a avut 'noroc' si a avut bb extrem de rau-nu putea merge la baie ca dc iesea din camera urla de zici ca o taie. Apai la mine asa cuminti stau ele in tarc dupa fructe de ex, se joaca, se rostogole, isi sug mainile sau picerele (si una la alta)

Nu iti mai face atatea probleme cu iesitu la intalnirea cu liceul, te pregatesti atat cat poti, si va fi bine! sa ai poze pe tel sa te lauzi cu Eva si Fabian

Oria merci de carti, super super interesantee! Succes maine sa ne anunti te rog cum merge.

Puteti vota Puficele aici.

Sugubina si Puficele Mara Diana si Ilinca Miruna 6.11.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rayuela spune:

Am ajuns si noi acasa de citeva zile!Ma primiti in rindul mamelor complet nebune?
Primele zile a fost haos general,pina m-am linistit eu,pentru ca am facut o depresie de toata frumusetea,plingeam si tipam din orice,nu intelegeam ce mi se intimpla.
Acum am capatat ceva rutine(imi dau seama cit e de importanta organizarea si ordinea miscarilor,pentru ca nu m-a facut mama cararatita din pacate,mi-ar fi trebuit vreo 8 maini:)).
Am renuntat din pacate si la alaptat,am fost prea stresata,din nefericire.Am muls ceva dar insuficient,iar copii mei sint complet dezinteresati de sin,in ciuda tuturor eforturilor.
Ei...o veste buna e ca ne-am hotarit la nume:
Julia(ales de Amelie,sora mai mare) si Dionisie(in memoria bunicului din partea tatalui)
Multe pupaturi voua si copiilor!
P.S.-uoau.Oria,felicitari ca ai ajuns pina in saptamina 38!Mai poti?Tinem pumnii!

Mami de Amelie 7 ani si gemeni Julia si Dionisie (19.05.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dragaica spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rayuela

Am ajuns si noi acasa de citeva zile!Ma primiti in rindul mamelor complet nebune?
Primele zile a fost haos general,pina m-am linistit eu,pentru ca am facut o depresie de toata frumusetea,plingeam si tipam din orice,nu intelegeam ce mi se intimpla.
Acum am capatat ceva rutine(imi dau seama cit e de importanta organizarea si ordinea miscarilor,pentru ca nu m-a facut mama cararatita din pacate,mi-ar fi trebuit vreo 8 maini:)).
Am renuntat din pacate si la alaptat,am fost prea stresata,din nefericire.Am muls ceva dar insuficient,iar copii mei sint complet dezinteresati de sin,in ciuda tuturor eforturilor.
Ei...o veste buna e ca ne-am hotarit la nume:
Julia(ales de Amelie,sora mai mare) si Dionisie(in memoria bunicului din partea tatalui)
Multe pupaturi voua si copiilor!
P.S.-uoau.Oria,felicitari ca ai ajuns pina in saptamina 38!Mai poti?Tinem pumnii!

Mami de Amelie 7 ani si gemeni Julia si Dionisie (19.05.2011)




Felicitari pentru bebei, sa nu-ti faci probleme cu timpul lucrurile or sa intre pe un fagas al "normalului" e normal sa te simti asa.
Organizare. organizare si iar organizare, mie mi-a luat ceva timp pana sa-mi pun gandurile in ordine si sa ma calmez cat de cat. Acum avem ore de masa fixe, de somn, de iesit in parc, e mai bine pentru mine dar si pentru ei .
Pentru alaptat ai luat ceva suplimente??? Din pacate la mine dupa 6 luni s-a oprit pur si simplu, sunt sigura ca a fost din cauza oboselii si a stresului. Nu mai duceam, eram deja obosita de la sarcina, am nascut la 39 saptamani, ultimile 2 luni n-am dormit aproape de loc de la mancarimi, nu ma puteam suci deloc, offff eram ca o balena esuata

http://community.webshots.com/user/Dragaica
http://mytwinbeads.blogspot.com/

Mamica fericita de leuti minunati Tudor Sébastian si Félix Alexandru 10.08.2010

Mergi la inceput