Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (58)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Monas spune:

mmammarutza: sa va traiasca minunile, sa infloreasca si voi pe langa ei! asteptam rabdatoare vesti si poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmammarutza spune:

Buna, fetelor si gemenashilor!
Am promis ca vin cu vesti. Am nascut asadar in ziua de Florii (de altfel si eu sunt nascuta de Florii) la orele 19.30 dupa ce in prealabil pe la orele 14.00 mi-a facut dr. un control si a constatat ca am membranele rupte. A hotarat sa ma opereze spre seara intrucat eu deja luasem pranzul (2 mici cu cartofi prajiti) si nu era ok ptr. anestezie.
Am avut niste emotii...imi tremurau genunchii pe masa de operatie...iar dr. incerca sa-mi povesteasca vrute si nevrute pana sa adorm, dar degeaba, eu eram terminata de frica. Sincer, imi era frica ptr. copii, sa fie ei bine, nu doar ptr. operatia care urma. Norocul meu a fost ca mama a fost in sala langa mine, fiind dr. M-am trezit din anestezie cu o stare de greata infernala, iar din cauza faptului ca incercam sa vomit, ma durea operatia de parca ma taia cineva cu toporul .
Am primit atunci si vestea ca bebelushii sunt bine, ca s-au nascut cu 1800 gr. (Carla) si 2300 gr. (Luca) si ca nu au necesitat terapie intensiva, fiind dusi direct in sectia de prematuri.
A doua zi, luni dupa-masa am fost dusa sa-i vad...Nu se poate descrie in cuvinte ce sentimente te incearca,ca mama, in acele momente...Si acum imi vine sa plang cand imi amintesc...Este ceva extraordinar...Stateau amandoi transversal intr-un incubator deschis, cu caldura doar prin paturica de dedesubt...doi pitici...iar mie nu-mi venea sa cred ca sunt ai mei...eram atat de emotionata...
In unanimitate s-a votat ca Luca seamana cu tata, iar Carla e "rupta" din mine.
Azi avem 2000 gr. (Carla) si 2540 gr. (Luca) si teoretic, am putea pleca acasa, dar medicul ginecolog mi-a spus sa mai stau 1 zi ptr. ca de 10 zile eu sunt cu stari febrile si subfebrile,iar cauza lor nu e tocmai certa. Se banuieste ca ar fi de un stafilococ f. rezistent. Dar pe mine nu ma mai intereseaza, ca nu se moare din febra 37 cu 3. Vreau acasa!!!!!!!!! Am deja 15 zile de spitalizare si nu mai rezist.
Copiii mananca extraordinar de bine. Le dau LM si completare LP ptr. ca nu eu am destul, din pacate.

Cam asta ar fi, pe scurt, povestea noastra.
Vom reveni cat de curand posibil.
Am uitat sa precizez ca am nascut la 34 sapt. si 4 zile.



Mami de CARLA-STEFANIA si LUCA-STEFAN din 17 aprilie 2011.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela2 spune:

mamarutzule sa ti traiasca floricelele

mami cu motaneii Razvan si Robert (26.12.2010) si mami de Vlad (12.12.1999)

colacei de inot pentru bebelusi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sugubina spune:

Buna fetele mele,

mmammarutza felicitari mamico, ai devenit gemenista si tu! BINE ATI VENIT PE LUME Carla si Luca! Sa fiti sanatosi, frumosi si norocosi!

Sunt asa trista ca uite azi Pufi are si el liber si PLOO!! Vai..Asa mi-ar fi placut un gratarel, niste mici niste ciafa..Am niste pofte de mor! Of..

Iepurasele am si eu o rugaminte la voi mare de tot : pediatra noastra are site si organizeaza concurs cu cel mai frumos bebe. Castigatorul lunii respective va avea o fila in calendarul din 2012.

Din martie tot incercam si nu am castigat. Fetele de la odisee ne sustin acu, ca luna trecuta a castigat tot o bebe de la noi.

Va rog si eu sa ne votati zilnic, am link la semnatura.Tre facut un cont, dureaza 1min doar. Multumesc mult, va pupez !

Puficele va roaga sa le dati un vot la concurs.

Sugubina si Puficele Mara Diana si Ilinca Miruna 6.11.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns misspii spune:

mmammarutza - felicitari MAMI !!!!!!
Ma bucur ca sunteti bine ,multa sanatate si putere!
Felicitari!!!!!!!!!!!!

Sa dea DD sa fie sanatosi ,tot binele din lume!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carla_2008 spune:

Citat:
citat din mesajul lui mmammarutza

Buna, fetelor si gemenashilor!
Am promis ca vin cu vesti. Am nascut asadar in ziua de Florii (de altfel si eu sunt nascuta de Florii) la orele 19.30 dupa ce in prealabil pe la orele 14.00 mi-a facut dr. un control si a constatat ca am membranele rupte. A hotarat sa ma opereze spre seara intrucat eu deja luasem pranzul (2 mici cu cartofi prajiti) si nu era ok ptr. anestezie.
Am avut niste emotii...imi tremurau genunchii pe masa de operatie...iar dr. incerca sa-mi povesteasca vrute si nevrute pana sa adorm, dar degeaba, eu eram terminata de frica. Sincer, imi era frica ptr. copii, sa fie ei bine, nu doar ptr. operatia care urma. Norocul meu a fost ca mama a fost in sala langa mine, fiind dr. M-am trezit din anestezie cu o stare de greata infernala, iar din cauza faptului ca incercam sa vomit, ma durea operatia de parca ma taia cineva cu toporul .
Am primit atunci si vestea ca bebelushii sunt bine, ca s-au nascut cu 1800 gr. (Carla) si 2300 gr. (Luca) si ca nu au necesitat terapie intensiva, fiind dusi direct in sectia de prematuri.
A doua zi, luni dupa-masa am fost dusa sa-i vad...Nu se poate descrie in cuvinte ce sentimente te incearca,ca mama, in acele momente...Si acum imi vine sa plang cand imi amintesc...Este ceva extraordinar...Stateau amandoi transversal intr-un incubator deschis, cu caldura doar prin paturica de dedesubt...doi pitici...iar mie nu-mi venea sa cred ca sunt ai mei...eram atat de emotionata...
In unanimitate s-a votat ca Luca seamana cu tata, iar Carla e "rupta" din mine.
Azi avem 2000 gr. (Carla) si 2540 gr. (Luca) si teoretic, am putea pleca acasa, dar medicul ginecolog mi-a spus sa mai stau 1 zi ptr. ca de 10 zile eu sunt cu stari febrile si subfebrile,iar cauza lor nu e tocmai certa. Se banuieste ca ar fi de un stafilococ f. rezistent. Dar pe mine nu ma mai intereseaza, ca nu se moare din febra 37 cu 3. Vreau acasa!!!!!!!!! Am deja 15 zile de spitalizare si nu mai rezist.
Copiii mananca extraordinar de bine. Le dau LM si completare LP ptr. ca nu eu am destul, din pacate.

Cam asta ar fi, pe scurt, povestea noastra.
Vom reveni cat de curand posibil.
Am uitat sa precizez ca am nascut la 34 sapt. si 4 zile.



Mami de CARLA-STEFANIA si LUCA-STEFAN din 17 aprilie 2011.


Felicitari!

Eu te cunosc de la sora ta Ada!Noi ne-am intalnit inainte cu 1 sapt sa nasti parca la cosmetica(ce mica e lumea),poate ai uitat!!!Am retinut numele copiilor si asa te-am gasit!!!!
Ma bucur ca iti sunt bine puisorii!!!sper sa va lase repede acasa!si te rog ceva!incearca din rasputeri sa le dai exclusiv LM!!!!!!! Este foarte important pentru prematuri!
eu am alaptat pana acum o sapt,deci 9 luni si jumatate si sunt fericita ca eforturile mele de a pastra lactatia atat au dat roade.
Stiu ca esti satula de sfaturi de orice fel ca si eu eram si inca sunt satula

poate ne arati si niste poze cu bobocii!!!

PS:I-am promis Adei ca-i trimit pe mail niste linkuri legate de alaptare,inca nu le-am gasit dar poate deja ai dat de ele pe DC.






Denisa-cea mai fericita mamica din lume cu 2 comori:
Carla Maria si Mateo Cristian- 06 iulie 2010


http://community.webshots.com/user/denyssa_catana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carla_2008 spune:

Citat:
citat din mesajul lui viss

- apropo- de plans- sunt niste perversi sentimentali. la mine baiatul e mai rau. s-a obisnuit cu bratele,adica doarme in patut la el, doar dc initial il adormi in brate. si eu il pun dupa masa si ragait, in pat.si incepe sa ridice piciorul pe laterala pana la 70 grade, cu patura cu tot..sa boxeze, ii tremura buza, si apoi..dai si dai,urla de zici ca-i faci cezariana pe viucand il iei in brate, suspina si te cearta de ce l-ai lasat asa mult sa urle.dar ii las sa planga, uneori adorm asa epuziati dupa 10 minute de plans..uneori, stau mufata la mijlocul patutului cu suzetele in gura fiecaruia, sa nu le scape inainte de a adormi, alteori ii mangai separat pe capusor, doar - doar or adormi mai repede.iar alteori, pur si simplu ii las sa urle si ma duc la toaleta.ma spal pe fata simandicoasa, si ma gandesc ce concert e in camera.dar uneori nu se mai poate- ori ii iei si-i arunci pe geam- imaginar vorbind, ori pleci nitel,ori te uiti in tv, neintelegand nimic-dar nu te mai repezi la patut.uneori ca sa ma pieptan , ianinte de apleca in parc, treb sa ma fac ca nu aud nimi8c, si sa continui elegant sa-mi fac cararea, ptr ca altfel..am iesit 3 saptamani cu el in coada nepieptanat, si la spate s-a incurcat asa rau, de am scos smocuri intregi..asa nu se mai poate-eu sunt sefa, nu? si treb sa fiu curata, pieptanata si relaxata, ptr mine dar si ptr ei.

Dupa 3 ani de asteptari - cu ajutorul lui D-zeu, al doctorilor, si al prietenilor care ne-au sustinut intens -
- mami de 2 frumuseti: - SONIA IOANA si SERGIU IONUT - 9 martie 2011 :)




Imi place de tine!!
faza cu facutul "elegant de carare" m-a terminat!
si eu incerc demult sa dau ignore,mai nou imi iese ca ma fac "mai rea"
dar sa vedeti voi!
pana la 6 luni nu e o problema cu lasatul sa urle ca nu prea se deranjeaza unul pe altul,ei de acolo incolo sa vezi,Mateo la cel mai mic sunet se trezeste si incepe sa urle,ma apropiu de el,el atz sa ma prinda de bluza sa gaseasca o titi!insa gata de 10 zile i-am intarcat ca ma simteam de-a dreptul hartuita,o luam razna pe bune!eue care incurajez si incurajam alaptatul pana la 1 an!asta este!fiecare cat poate duce!Ideea e ca citesc pe sarite ce scriu fetele de aici,ca nu apuc tot ca mai activez si la delfinasi 2010,si ma regasesc in povestile voastre,ba ma intreb cum D-zeu va descurcati unele ara pic de ajutor,ba ma bucur ca ai mei au si perioade de liniste nu crize non stop,ba ma enervez ca eu de ce nu i-am obisnuit mai independenti,ba ma bucu ca ai mei totusi papa bine.Si totusi ma intreb cum de aveti timp de forumuit cu2 pici,ca eu greu apuc,cand sunt ei la plimbare cu altcineva.

vai incoerenta mai sunt!

trimit mes sa nu-l pierd ca am talent si incerc sa revin,curand,nu promit



Denisa-cea mai fericita mamica din lume cu 2 comori:
Carla Maria si Mateo Cristian- 06 iulie 2010


http://community.webshots.com/user/denyssa_catana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carla_2008 spune:

sugubina votat!



Denisa-cea mai fericita mamica din lume cu 2 comori:
Carla Maria si Mateo Cristian- 06 iulie 2010


http://community.webshots.com/user/denyssa_catana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carla_2008 spune:

Sugubina,imi spui te rog de unde ai luat asa colacei pt baie?pana la ce varsta merg?cred ca 6-7luni max nu?pana stau bine in fund?...deci noi cam suntem expirati



Denisa-cea mai fericita mamica din lume cu 2 comori:
Carla Maria si Mateo Cristian- 06 iulie 2010


http://community.webshots.com/user/denyssa_catana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adishor_1975 spune:

MMAMMARUTZA, FELICITARI! SA-TI TRAIASCA! ce ma bucur cand aud vesti asa bune si frumoase! asteptam pozele

Denisa, cum ai reusit sa pastrezi lactatia pana la 9 luni? ce anumei ai facut? multumesc frumos pt raspuns.

Sugubina, gata, am inteles, o sa votez Puficele cat de des pot! eu cred in ele!!! o sa castige pana la urma

Adishor, cu Porumbitzele Ioana si Mara (26.01.2011)

Mergi la inceput