Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (58)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adishor_1975 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Monas

Buna fetelor,
Am avut-o pe mama aici o saptamana si ne-a invatat pe toti 4 cu ea. Acum i-am dat vacanta pt ca e sotul in conced si s-a dus sa o duca acasa in privincie, iar eu ma iau cu mainile de cap, ca m-am dezobisuit (cam repede) sa stau singura cu copii degraba urlatori si cersetori de a fi tinuti in brate. Astept sosirea sotului ins eara asta ca pe o alta minune. Apoi, peste o saptamana, mi-e teama ca vom fi dependenti de bunica, pt ca era tare bine cu ea. Nu neaparat ca ar fi facut ceva in locul meu prea mult, ci doar psihic staim ca am pe cineva alaturi in timpul zilei si noaptea cand si cand (ca sotul s-a cam denaturat in privinat scularii noaptea in caz de urgenta ). Maine seara ne ducem la ecografii de sold, speram sa nu avem probleme.
Cum ati petrecut Pastele?


mama de Eva si Fabian din 8 Martie 2011


Hristos a Inviat! Sper ca ati reusit sa petreceti, sa stati la masa. eu nu prea.. cand am ajuns la friptura s-au trezit fetele, am luat-o de la capat

Monas, si la mine era aglomerat prin casa in primele saptamani, mama, socrella, sorella, rude, incat a trebuit sa intervin.
Insa acum este asa liniste.. au obosit si au inceput sa se retraga, sa-si vada de sanatate sau de firma, sau nu mai au chef?
cert este ca sunt mai mult singura de vreo luna.. mi-a ramas totusi o provocare: nu le-am facut baie singura... in rest, le-am bifat pe toate!

Adishor, asteptand-o pe scumpa mea soacra (vineri)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rayuela spune:

Paste fericit tuturor!
Bebelusii mi-au facut o figura in ziua de Paste,m-au apucat contractiile si am ajuns urgent la spital,eram cit pe ce sa nasc.Mi-au pus perfuzii si am facut injectiile cu cortizon,si sper ca mai stau in burta macar doua saptamini.Contractiile s-au mai potoloit,dar ma tin sub observatie.
Puteti sa-mi tineti pumnii sa ajung macar in saptamina 35!

Mami de Amelie si 34+ cu gemeni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monas spune:

rayuela: sper ca esti bine, si daca vin cei mici, nu-ti face griji, si eu am nascut la 34 saptamani si totul a fost bine. sa ne tii la curent cu ce faci, sa stai cuminte si linistita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viss spune:

-buna fetelor.noi am inceput sa iesim zilnic in parc. ceea ce ne mananca si bruma de timp care ramaneadar in ziua in care imi propun sa ies s renunt, imi vine un gand pervers- ce mama denaturata sunt- ce aer curat e afara-si pana la urma ies.ieri am fost prin cartier sa-mi iau niste pantaloni trening- slabind 18 kg, nu-mi mai stau sexy aia vechi, si a fost prima experienta cu carutul prin magazin.bine tot in genul- iesit cu maimuta- vai gemeni, vai baiat si fata..vai..vai..sa bage capul , sa vada..m-am gandit ca as putea lua o bluza de-a mea mai lunga, sa le pun pe copertina, macar cand intru in magazine mici, sa nu mai vina lumea ca la circ.eu am copii, nu maimute
- i-am descoperit la baiat o problema- un rinichi mai dilatat, suntem in curs de investigatii.la o urocultura, i-a iesit infectie, asa ca asteptam antibiograma sa incepem sa o tratam.am crezut ca treb internare- si m-a apucat un bocet ieri..ca e prea mic de branule, ca dc iesim si cu altceva in plus din spital, si cea mai spinoasa problema, ce fac cu fata? cui o las? si bocea mami pe asta micu, de o fi zis saracu ca e vreo crapatura in tavan si ploua in camera peste eldupa 10 minute m-am calmat, iar azi am aflat ca nu treb internare decat dc asociem si febra, o sa luam medicamente oral.
- Doamne, mi s-a rupt sufletul.ii iubesc asa tare..mai tare decat la nastere.mai tare pe zi ce trece.descopar in ei bucati din comportamentul nostru,decsopar bucati care nu ne seamana, si mi-s dragi toate bucatelele la un loc.

Dupa 3 ani de asteptari - cu ajutorul lui D-zeu, al doctorilor, si al prietenilor care ne-au sustinut intens -
- mami de 2 frumuseti: - SONIA IOANA si SERGIU IONUT - 9 martie 2011 :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela2 spune:

rayuela sigur o sa fie bine

mami cu motaneii Razvan si Robert (26.12.2010) si mami de Vlad (12.12.1999)

colacei de inot pentru bebelusi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viss spune:

- apropo- de plans- sunt niste perversi sentimentali. la mine baiatul e mai rau. s-a obisnuit cu bratele,adica doarme in patut la el, doar dc initial il adormi in brate. si eu il pun dupa masa si ragait, in pat.si incepe sa ridice piciorul pe laterala pana la 70 grade, cu patura cu tot..sa boxeze, ii tremura buza, si apoi..dai si dai,urla de zici ca-i faci cezariana pe viucand il iei in brate, suspina si te cearta de ce l-ai lasat asa mult sa urle.dar ii las sa planga, uneori adorm asa epuziati dupa 10 minute de plans..uneori, stau mufata la mijlocul patutului cu suzetele in gura fiecaruia, sa nu le scape inainte de a adormi, alteori ii mangai separat pe capusor, doar - doar or adormi mai repede.iar alteori, pur si simplu ii las sa urle si ma duc la toaleta.ma spal pe fata simandicoasa, si ma gandesc ce concert e in camera.dar uneori nu se mai poate- ori ii iei si-i arunci pe geam- imaginar vorbind, ori pleci nitel,ori te uiti in tv, neintelegand nimic-dar nu te mai repezi la patut.uneori ca sa ma pieptan , ianinte de apleca in parc, treb sa ma fac ca nu aud nimi8c, si sa continui elegant sa-mi fac cararea, ptr ca altfel..am iesit 3 saptamani cu el in coada nepieptanat, si la spate s-a incurcat asa rau, de am scos smocuri intregi..asa nu se mai poate-eu sunt sefa, nu? si treb sa fiu curata, pieptanata si relaxata, ptr mine dar si ptr ei.

Dupa 3 ani de asteptari - cu ajutorul lui D-zeu, al doctorilor, si al prietenilor care ne-au sustinut intens -
- mami de 2 frumuseti: - SONIA IOANA si SERGIU IONUT - 9 martie 2011 :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela2 spune:

viss parca ma vad pe mine in ce povestesti tu
asa s si ai mei niste excroci sentimentali
Razvi e un finut, tipa daca e ceva serios si daca ii e foame
Robi daca te faci ca nu l vezi si l lasi prea mult in patut sau in scoica neleganat se pune pe un urlat de jale
cum il iei in brate incepe sa gangureasca si sa rada
ieri in parc m au mancat nefripta
ca niciodata au urlat, in special balaurul de Robi, de se uita lumea ca la circ, noroc cu pasaretul adus in IOR (lebede, gaste mandarin si bobocii ratelor salbatice de pe lac) asa am mai scapat de mirarile oamenilor....vai ia uite saracii cum plang!!!!
dupa o tura in forta de balta, i am adus val vartej acasa, le am facut baie si somn de voie
au incercat ei sa mai protesteze ceva, dar erau obositi si au adormit

azi la vaccin au fost tare cuminti
rad la dr, gongane, cand l a intepat pe Robi nici nu si a dat seama ce a fost cu el
Razvi a miorlait un pic si atat

am scapat repede

mancam deja cereale...baieti mari
poate da Domnul si nu ne om mai trezi asa de des noaptea
sa doarma si mami
laptele mi se duce, mai avem la congelator, il bem si pe ala si apoi exclusiv LP
de luna viitoare intram si pe mere si supita
pe 15 mai mergem iar la control si ne da lista cu ce si cum si in ce fel
off, repede trece timpul
parca ieri ii nasteam
parca ieri eram in focurile fiv ului
pe 3 mai se face anul de la punctie si pe 5 mai anul de la transfer
acum ii insoara mami

mami cu motaneii Razvan si Robert (26.12.2010) si mami de Vlad (12.12.1999)

colacei de inot pentru bebelusi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sugubina spune:

Buna fetele,

Hristos a inviat!

adishor_1975 nu e asa ca uneori e mai bine sa fii singurica cu ei?

Rayuela uf bine ca ai reusit sa ii mai tii! Sa stai cumintica, va fi bine!

viss ce haios povestesti "am copii nu maimute!" Incearca putin sa schimbi optica, sa te amuze si sa te bucure lumea care vine sa se bage in seama in loc sa te deranjeze si sa te oboseasca. Si la mine a fost asa la inceput da acuma imi place ! E inca o dovada a faptului ca suntem mame speciale.

Ce mai urla ei inainte de iesi..Bravo ca te tii tare felicitari!

mirela2 e si daca zice lumea ca plang ce o sa faci, ata ete..tot nu ii poti lua pe amandoi, sa se uite ! Sunt frumuase ratzele noi si pauniii! Mereu ne oprim sa ii vedem.Of ce trece timpuuu!

Noi azi am fost cam juma de zi singurele, dady a fost la serv. Dupa ce am venit de la compras (am fost cu ele cu marsupiile ca nu era de carut ca era negru afara) am hranit Pufele si hai sa le patucinizez. As de unde..s-a pus Ilincozaura pe un urlat..Nu o linisteam cu nimica. Si hahalera de sorela incepuse sa planga si ea din solidaritate, mai marait asa da tot se auzea.

Am stat cu ele la dragaleala in patu mare;le-am adus in sufragerie, le-am tinut in brate la serial-si au tacut. Pac se facu ora 18 si le-am legumizat, apoi dat putin LP cu cereale drept completare si Ilincutei i se cam inchideau ochii. A adormiiit! doarme si acu, le scol in curand pt bae.

Puficele va roaga sa le dati un vot la concurs.

Sugubina si Puficele Mara Diana si Ilinca Miruna 6.11.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monas spune:

Buna seara mamici,
Am inceput si eu sa devin mai insensibila la urlaturi. chiar in seara asta ne-au dat un concert mare de tot insa mi-am vauzt de mancat in continuare. pana la urma s-au mai potolit dar nu de tot . I-am infasat la manute si acum dorm dusi (el mai maraie un pic parca). Cand ma gandesc ca peste 3 ore ma trezesc...ma ia jalea de mila mea.
Am fost azi la ecografii de sold, suntem bine. Toate lumea su uita le ei, si la noi, insa nu compatimitor ci cu un fel de invidie. Noi eram terminati de oboseala insa. o mamica cu o fetita mai maricica de vreo 3-4 ani ne-a "incurajat" cum ca pe masura ce cresc, cresc si problemele cu ei. Si eu care speram ca atunci cand vor vorbi ma voi intelege mai usor cu ei...
IOR-iste , am vazut si eu paunii, sunt tare frumosi. Iar bobocii ratelor salbatice ma innebunesc. Imi vine sa-i maninc cat de mici si iuti si cum inotau ei cu mamica lor. Acum astept sa se mai indrepte vremea ca sa mai ies in parc, pt ca inca nu stiu cum sa-i imbrac sa fie bine, sa nu raceasca.
Viss: ti-am vazut pozele cu minunile tale! Sunt frumosi foc! Iar tu asa de slaba...(eu m-am ingrasat ca inainte de sarcina ). Sper ca baiatul este bine.
sugubina, ce-mi place cum povestesti
fetelor, mie una-mi prinde tare bine sa aflu ca si bebicii vostri urla ( nu va suparati pe mine), pt ca uneori , de cele mai multe ori , ma simt denaturata si vinovata pt inconfortul copiilor mei (ca asa se poarta, de zici ca e un chin totul- Eva se uita la noi numai incruntata, iar Fabian are o privire rugatoare...of mi se rupe inima). Asa mai capat si eu curaj si ma gandesc ca asa-s copiii iar mai tarziu vor zambi si se vor bucura alaturi de noi.
Ma duc la paturt s aprind o ora doua inainte ma masa lor urmatoare.
va pe toate cu bebici cu tot!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza35 spune:

Cristos a Inviat!

Ma bucur sa vad proaspetele mamici asa active .
V-am citit zilnic,mi-am amintit de mine acum un an.Ai mei nu au fost urlatori,miorlaitori, dar cred ca sunt pe recuperat acum...tipa mereu, le place sa se auda...urechile imi sunt varza,ne cataram peorice,placerea maxima e sa sarim pe canapea in sufragerie si e cam ingusta,ne dezechilibram si dam cu capul ba de perete,ba venim in picaj pe covor.Pana acum nu s-a soldat cu accidentre,am fost mereu in preajma la momentul oportun,sper sa ramanem tot neaccidentati. In parc scot sufletul din mine,in afara de maxim 10 min in care ii tin in acelasi loc,la nisip eventual,restul timpului e o continua alergare pt mine dupa ei. Intotdeauna prefera sa plece in directii diferite, Eva catre triciclete, carucioare,plase pt a face inventarul , Dragos catre caini si baietii mari care joaca fotbal. Adunarea la punct fix se cam lasa cu tipete, dar trebuie sa-i am in jurul meu sa-i supraveghez.Poate imi chem ajutoare,dar nu-mi place sa am casa aglomerata...mai vedem

Viss,parca tu iti comandasei carucior Tako? Esti multu de el? In ce magazin ai reusit sa mergi cu monstrul ala,ca eu nici pe trotuar nu incapeam?

Va urez o primavara frumoasa,bebei sanatosi si mamici asemenea

mami de gemenasi



poze

Mergi la inceput