Concurs "Raftul Denisei"

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Anda08 spune:

Inscrierea in concurs se incheie la data de 5 Mai!

Intrebarea concursului: Ce autori (din literatura universala) doriti sa vedeti la editura Humanitas?

Mult succes!



Va doresc o zi buna ! - A day without laughter is a day wasted (Charlie Chaplin)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deianira spune:

Ahhh, mi-ar mai placea la nebunie Pablo Neruda, dar din cunostintele mele, pe Raftul Denisei nu este poezie...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ymca spune:

eu as vrea Ingrid Betancourt ( e o zona a lumii asupra careia nu m-am aplecat prea mult pana acum, si acum mi s-a deschis apetitul)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anda08 spune:

Ultimele 10 zile !

Raspundeti la intrebarea: Ce autori (din literatura universala) doriti sa vedeti la editura Humanitas?

...si puteti castiga una din urmatoarele carti:

1. www.humanitas.ro/humanitas-fiction/femeia-din-amiaz%C4%83" target="_blank">Femeia din amiaza de Julia Frank
2. www.humanitas.ro/humanitas-fiction/suma-zilelor" target="_blank">Suma zilelor de Isabel Allende
3. www.humanitas.ro/humanitas-fiction/arhipelagul-insomniei" target="_blank">Arhipelagul insomniei de Lobo Antunes

Va dorim mult succes!




Va doresc o zi buna !

Cea mai mare avere a omului e saracia deoarece nimeni nu va incerca vreodata sa ti-o ia , nimeni nu te invidiaza pentru ea si creste pe masura trecerii timpului ... Socrates

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Luis Sepulveda,scriitori israelieni-Amos Oz.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anda08 spune:

Dragele noastre, mai aveti inca 6 zile la dispozitie sa va inscrieti in concurs, raspunzand doar la intrebarea:

- Ce autori (din literatura universala) doriti sa vedeti la editura Humanitas?

Succes!



Va doresc o zi buna !

Cea mai mare avere a omului e saracia deoarece nimeni nu va incerca vreodata sa ti-o ia , nimeni nu te invidiaza pentru ea si creste pe masura trecerii timpului ... Socrates

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capra cu trei iezi spune:

scriitori spanioli> Javier Marias, Carmen Rico Godoy-Fin de fiesta, Ana Maria Matute, Carmen Martin Gaite.

capra cu trei iezi cucuieti, si ce cucuieti!

IUBESTE SI FA CE VREI!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anda08 spune:

Ultimele 4 zile !

Bafta!



Va doresc o zi buna !

Cea mai mare avere a omului e saracia deoarece nimeni nu va incerca vreodata sa ti-o ia , nimeni nu te invidiaza pentru ea si creste pe masura trecerii timpului ... Socrates

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ziki spune:

Citat:
citat din mesajul lui carminabulina

Eu vreau sa fie tradus acesta: Isaac Bashevis Singer si daca se poate si fratele sau Israel Joshua Singer. Si cred ca este ceva de tradus de Isaac, ma refer ca re destule romane, nuvele si povestiri, carti pentru copii si chiar memorialistica.
de-abia astept...traducerile .


Mihnea 15 mai 2006; Irina 10 august 2008 si Nadia 3 decembrie 2009
www.dropshots.com/carminabulina#albums/2008" target="_blank">Poze cu noi

www.flickr.com/photos/45416274@N06/?saved=1" target="_blank">Cei 3


nu stiu daca te referi la "mai multe" traduceri, dar Bashevis Singer (Isaac) a fost deja tradus. am rontait la Familia Moskat si celelalte si inca as mai vrea...

Si eu as vrea mai multi autori din Orientul Mijlociu (si nu, nu mi-a venit ideea dupa stirile de azi) - sunt cam bagati intr-un con de umbra...
(Amin Maalouf -care mie mi-e tare drag, Elif Shafalk...)

Cat despre Lobo Antunes, am citit Ordinea fireasca a lucrurilor, dar nu dezvolt aici, ca nu-si are locul.
Iar eu la "cititoare" doar.. citesc ce se scrie, nu pot tine pasul cu ele


Copilului mic da-i radacini, celui mare– aripi sa zboare
sanziana de pestisori flavia [19.03.2006] si felix [26.02.2011]

AMR

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carminabulina spune:

Citat:
citat din mesajul lui ziki

Citat:
citat din mesajul lui carminabulina

Eu vreau sa fie tradus acesta: Isaac Bashevis Singer si daca se poate si fratele sau Israel Joshua Singer. Si cred ca este ceva de tradus de Isaac, ma refer ca re destule romane, nuvele si povestiri, carti pentru copii si chiar memorialistica.
de-abia astept...traducerile .





nu stiu daca te referi la "mai multe" traduceri, dar Bashevis Singer (Isaac) a fost deja tradus. am rontait la Familia Moskat si celelalte si inca as mai vrea...

Si eu as vrea mai multi autori din Orientul Mijlociu (si nu, nu mi-a venit ideea dupa stirile de azi) - sunt cam bagati intr-un con de umbra...
(Amin Maalouf -care mie mi-e tare drag, Elif Shafalk...)

Cat despre Lobo Antunes, am citit Ordinea fireasca a lucrurilor, dar nu dezvolt aici, ca nu-si are locul.
Iar eu la "cititoare" doar.. citesc ce se scrie, nu pot tine pasul cu ele


Copilului mic da-i radacini, celui mare– aripi sa zboare
sanziana de pestisori flavia [19.03.2006] si felix [26.02.2011]

AMR


Eu nu am spus ca nu a mai fost tradus ci am spus ca-mi doresc sa fie tradus la aceasta editura . Eu personal am gasit si citit doar un singur roman scris de el.

Mai multi alti propusi pe aici au fost tradusi deja in limba romana.


Mergi la inceput