Nasterea la Medlife (22)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns vali_delide spune:

Bine ati venit! Sa fie un capitol cu noroc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina_1609 spune:

hello la capitol nou!

pai daca se tin de cuvant si fac contractul in mai atunci as putea sa spun ca mai exista o farama de speranta pentru mine avand in vedere ca voi naste spre sfarsitul lunii respective...daca o vrea bebe sa stea la locul lui....

intreba cineva de streptococ B, eu nu am avut noroc. dar l-am tratat cu antibiotic. sper sa nu se activeze iar...probabil va trebui sa mai fac o data analiza

--------------------------------------------
Marina32+ & ANA SOFIA (05.08.08)
--------------------------------------------
Copil crescut din suc de morcovi--------------------------------------------Mami Marina's blog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicofa25 spune:

Bun venit, capitol nou! Si eu mi-am facut astazi analizele de semestru III, cele de la ginecologie: cultura col, secretie vaginala, streptococ B, mycoplasma si ureaplasma. Sa vedem peste cateva zile rezultatele. Sper sa fie ok.

M-ar incanta sa se aplice acea reducere in mai, poate o prind si eu.

Va pup!

35+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamutz spune:

Am fost internata zilele acestea la medlife si am intrebat de contract cu casa de asigurari. NU STIAU NIMIC DE ASA CEVA. Au zis ca aveau la un momendat contract si pt nasteri, dar din varii motive nu a mai fost reinoit. Acum o sa vedem.

25+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xania spune:

Salutare mamici si burtici!

Si eu am cezariana programata pe 6 mai la MedLife. Sper piticul sa fie cooperant pana atunci si sa nu aibe initiativa :)
Luni am control si voi intreba si eu de contractul cu Casa... nu inteleg de ce nu se grabesc sa il faca, i-ar avantaja mult....

Sanatate!
Xania

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina_1609 spune:

din cauza birocratiei ma gandesc. presupun ca medicul trebuie sa dea cu acceptul in primul rand si daca el are ceva cu casa de asigurari si refuza atunci nu mai au cum sa faca contractul. dar cine stie care e adevaratul motiv.
de la receptie si mie mi-au zis ca nu au auzit nimic despre aceasta tema insa spunea cineva aici ca a auzit de la surse mai de sus ca ar fi discutii...
sa speram...

--------------------------------------------
Marina32+ & ANA SOFIA (05.08.08)
--------------------------------------------
Copil crescut din suc de morcovi--------------------------------------------Mami Marina's blog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ronny2011 spune:

Marina, si restul fetelor, neaparat daca iese pozitiv repetati testarea dupa. Eu am vrut sa nasc natural si toata sarcina analizele au iesit perfect.
In sapta 28 a iesit streptococul, am facut tratament cu Augmentin si eram sigura ca scap de el ( nu am avut niciodata si sunt f stricta cu igiena si toate cele). De unde... am repetat analiza la 2 saptamani dupa incheierea tratamentului si a aparut din nou. Iar tratament, iar analiza. Asa ca uite, se poate intampla.
In total am 3 analize pozitive, acum sunt in sapta 39 si trebuie sa fac cezariana din cauza lui fiindca nu vreau sa-mi asum riscul pt bebe. Pt mama e inofensiv acest streptotoc de tip b insa bebe se poate infecta.
Sper din tot sufletul sa fie f bine si cu cezariana, am incredere maxima in doctorita mea :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

Ronny, nu vreau sa te contrazic, dar o prietena de-a mea a nascut natural si a avut strptococul B; a facut tratament dupa nastere si ea si bebe si sunt foarte bine amandoi.
Daca doar asta e motivul pt care nasti cu cezariana, eu zic sa mai ceri si o alta opinie ... adica depinde cat de mult tii tu sa nasti natural ... eu zic sa te mai documentezi

*****************************
Irina (2006) si 22+ cu
www.goblenpartner.webs.com" target="_blank">mai coase cineva goblen ?
www.dealemele.webs.com" target="_blank">cartile copilariei mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ronny2011 spune:

Burtocika,

este valabil ce spui tu, adica riscul nu e de 100%, dar exista. Nici doctora mea nu mi-a impus cezariana, doar mi-a explicat ca avand acest streptococ exista niste riscuri pentru bebe.

Ma bucur mult pt prietena ta si bebe ca a fost totul ok, asta e cel mai important in final.

Din pacate insa sigur inainte nu ai cum sa stii, chiar daca se face acel tratament. Cu toata teama de cezariana, mi-a fost mai teama de toata tevatura de dupa daca nu suntem norocosi :( mai ales ca sigur sigur cu tot tratamentul nu stii daca e totul ok pt bebe decat cu analiza din lichidul cefalorahidian si nu as vrea sa-l chinui. Asta ca sa stam linistiti in urmatoarele 1-2 luni cand am inteles ca se pot vedea efectele negative ( adica pot aparea in primele 24 ore sau in primele 1-2 luni).

Ma rog...concluzia mea e ca e bine sa fim informate, sa stim "cum stam" si sa decidem in consecinta.

Cu nasterea naturala, mi-am dorit mult si va invidiez in sensul bun pe toate care veti naste natural.
Pupici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina_1609 spune:

stiu care e riscul cu stereptococul, m-am informat pe deplin inca din nasterea trecuta. nu poti sa eviti reactivarea lui chiar daca ai facut analiza cu o zi inainte de nastere si era curata, se poate reactiva peste noapte. iar din moment ce se stie ca el exista in organism , fie ca nasti natural, fie ca nasti prin cezariana, medicul iti pune o perfuzie cu antibiotic pt a evita orice risc in momentul extragerii.
Nu este vorba de o igiena precara. este un streptococ intalnit la f multe femei si de care n uscapi toata viata. se poate activa si sa apara in analize daor pe perioada sarcinii. pe mama nu o afecteaza cu nimic. copilul poate avea de suferit. insa dupa cum a mai zis cineva si mai sus: se paote naste natural fara nici o problema, nu este acesta un impediment. Trebuie tratat de cate ori apare in sarcina pt ca poate duce si la rupere de membrane.

--------------------------------------------
Marina33+ & ANA SOFIA (05.08.08)
--------------------------------------------
Copil crescut din suc de morcovi--------------------------------------------Mami Marina's blog

Mergi la inceput