nasterea la arcadia - iasi (5)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns madline82 spune:

Camelia ms de raspuns, intrasem un pic in panica...toti bebelusii fac oricum icter, deci asta e punctul ei de vedere, sa stiu la ce ma astept.Numai ca sunt curioasa daca pt ziua extra platesti doar 450 lei,atat pt mami si bebe sau pt bebe se mai da ceva in plus????Asta e f imp!

DPN 15-22 mai, fetita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanda_baby spune:

buna tuturor..am si eu o rugaminte...vazusm intr-o zi recomandarea cuiva de pe forum a unei persoane in legatura cu probleme legate de lactatie..puteti sa-mi spuneti daca doamna respectiva ma poate ajuta sa-mi rezolv problema cu bebelusul meu care are acum o luna jumate si nu mai vrea sa suga la piept? se enerveaza si incepe sa planga si pur si simplu refuza sa manance.m-am pompat si de la biberon a vrut,dar am incercat asta doar o data nu as vrea sa-l scap la biberon.ma poate ajuta cineva?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

Citat:
citat din mesajul lui sanda_baby

buna tuturor..am si eu o rugaminte...vazusm intr-o zi recomandarea cuiva de pe forum a unei persoane in legatura cu probleme legate de lactatie..puteti sa-mi spuneti daca doamna respectiva ma poate ajuta sa-mi rezolv problema cu bebelusul meu care are acum o luna jumate si nu mai vrea sa suga la piept? se enerveaza si incepe sa planga si pur si simplu refuza sa manance.m-am pompat si de la biberon a vrut,dar am incercat asta doar o data nu as vrea sa-l scap la biberon.ma poate ajuta cineva?


Buna seara

Doamna de care am vorbit este consilier pentru alaptare acreditat de Liga La Leche ( LLL) . Cu siguranta vei gasi sfaturi la ea personal sau pe blog sau pe site. Acum nimeni nu-ti promite minuni si cred ca nici nu astepti o solutie miraculoasa sau mai stiu eu ce..., dar sfaturi bune si suport vei gasi
Ce spui tu am patit si eu cu baietelul meu. Plangea cumplit la san si nu stiam ce sa fac. Am descoperit ca daca il puneam sa pape in timp ce stateam in picioare avea mai multa rabdare. Pentru mine a fost mai greu asa, dar dupa cateva zile s-a reparat situatia si am reusit sa alaptez iar stand jos sau chiar culcata pe plan inclinat ( e mai bine pentru bebe pe plan inclinat decat pe plan drept)
Poti incerca si asta. Si eu sunt de parere ca biberonul nu e o solutie. Poti, cel mult, sa incerci sa-i dai cu lingurita ( sunt lingurite mici din silicon ) asta pentru cateva mese.
De fapt la noi bebe trebuia sa depaseasca episodul de nervozitate, cand se incalze de la papat puteam sa ma asez la scaunul de birou ( asta pentru ca imi permitea sa ma legan putin daca redevenea nervos)
Eu am asociat episoadele astea cu unele pusee de crestere. O fi asta si la voi.
Bafta


Mami fericita de Mihnea (14.11.2009 ) acum 10+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

Tin sa mentionez ca eu m-am bucurat de informatiile de la acest consilier pentru alaptare strict citind blogul si articolele de pe site. Nu am vorbit nicodata direct cu ea. Tot ce scrie ea mi se pare pertinent , argumentat. Mie opiniile ei ( opinii sprijinite pe baze stiintifice) mi s-au potrivit. Mi-as dori ca fiecare mamica sa gaseasca o astfel de sursa de informatii atunci cand va avea nevoie.
Am simtit nevoia sa precizez asta pentru ca , desi la comentariile de pe blog raspunde intotdeuna nu stiu in ce conditii si cum face consiliere directa.


Mami fericita de Mihnea (14.11.2009 ) acum 10+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea_mdm spune:

Treceti-me si pe mine pe listuta va rog... Dpn 9 mai in burtica am o fetita Daria-Maria Dr. Cacicovschi Cristina

...asteptand o minune in viata mea!

Daria-Maria
AMR -5 w

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

sanda ai incercat sa iti dai cu apa fierbinte (cat poti suporta) pe sani inainte de a-i da sa suga? pentru ca astfel laptele va veni mai usor si nu va trebui bebe sa stimuleze el sanul ca sa curga laptele.



Ramonika Ruxandra (30.11.2009) tati si Vladutz
zebra roz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madline82 spune:

Ramonika are dreptate, asa zicea si neonatoloaga, sa facem un dus maifierbinte la sani, bine nu opareala, ca sa curga mai usor..e si asta un secret!

DPN 15-22 mai, fetita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AlynaB spune:

Citat:
citat din mesajul lui DadaIna

Pupicei AlynaB. Chiar ma gandeam ce mai faci insa mi-am dat seama ca nu mai poti intra pe forum pentru ca mai tot timpul acum trebuie sa fie dedicat puiutului.
Pentru colici ai incercat Infacolul?Din cate am citit eu pe net din ce au scris si alte mamici cica e cel mai eficient pentru colici.Vad ca se pot face si comenzi pe net si mai nou a aparut si in unele farmacii de la noi, ceea ce e un lucru bun.Nu stiu de ce mamicile recomanda produsul englezesc (cica e cel mai bun) desi pe toate flacoanele: olandez, englezesc etc. au acelasi ingredient: simeticona.Adica e acelasi lucru.Eu am sa ii dau micutei mele din prima saptamana preventiv.
Sanatate si tie sa se vindece operatia si puiutului sa ii treaca colicile!
Uite ca au discutat mamicile si aici despre Infacol si colici: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=142813

Multumesc frumos pt sfat iubita! O sa il pun pe sotul meu sa mai citeasca printre randuri ce au scris fetele despre acest produs ca eu nu mai am timp....daca doarme puiutul meu prefer sa recuperez si eu putin langa el decat sa stau la calc
pupici dulci si aveti grija de voi!!! Cum te mai simti? Ce face bebelina? Se apropie si la voi :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanda_baby spune:

multumesc pentru sfaturi tuturor...cu apa fierbinte nu am dat pentru ca sanul curge aproape singur..daca am prea mult lapte pompez putin si apoi il pun pe el.dar puteti sa-mi scrieti aici cum se numeste site-ul respectiv?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gravidacori spune:

felicitari ELLa, CRED CA STAI CU BEBE ACUM,RECUPERARE RAPIDA SI TE ASTEPTAM CU DETALII

Mergi la inceput