Chiar in panica!

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Citat:
citat din mesajul lui AkaManah


Dap...prea multa incredre strica. Nu au vrut sa para "bagaciosi" si asta i-a costat.

O posibila si plauzibila explicatie a conflictelor actuale

"Cred ca acolo unde singura alegere este intre lasitate si violenta, eu as sugera violenta."Mahatma Ghandi

Prea des ne bucuram de confortul unei opinii fara disconfortul cugetarii.



Nu e vorba de asta, de bagaceala.
E vorba de faptul ca, se pare, ei nu aveau cine stie ce relatie cu fetita. Adica, probabil ca nu discutau, nu o "simteau", habar n-aveau ce se petrece cu ea.
Nu trebuie sa mergi la scoala si sa-ti arate dirigu catalogul ca sa stii ca propriul copil nu prea da pe la scoala.


Pe de alta parte, parintii nici n-au timp, cand ajung seara acasa, printre gatit, curatenie si alte probleme, numai de psihanaliza copilului nu mai au timp...
Caz in care comunicarea cu dirigu e sfanta...



~Lumea ar fi mai frumoasa fara macelari~




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Dar ce ce e grav ca Tea a iesit afara?
Sau: de ce Tea nu are voie afara?



~Lumea ar fi mai frumoasa fara macelari~




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui denizel

Dar ce ce e grav ca Tea a iesit afara?
Sau: de ce Tea nu are voie afara?




Fetele au un program "de afara", combinat cu timpul de invatat. Vorbim de program in timpul scolii, nu de vacanta.
Ideea era de plecat nu numai in afara programului, dar fara sa spuna. Concret, pentru cateva ore, nimeni n-a stiut unde este.


Rufus, Tora si iadele www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Retrospectiva 2008 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a" target="_blank">Retrospectiva 2009 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=d39f778033dd7597d12ac9&source=category&category_id=all" target="_blank">Retrospectiva 2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AkaManah spune:

Citat:

Nu e vorba de asta, de bagaceala.
E vorba de faptul ca, se pare, ei nu aveau cine stie ce relatie cu fetita. Adica, probabil ca nu discutau, nu o "simteau", habar n-aveau ce se petrece cu ea.
Nu trebuie sa mergi la scoala si sa-ti arate dirigu catalogul ca sa stii ca propriul copil nu prea da pe la scoala.

Pe de alta parte, parintii nici n-au timp, cand ajung seara acasa, printre gatit, curatenie si alte probleme, numai de psihanaliza copilului nu mai au timp...
Caz in care comunicarea cu dirigu e sfanta...


Acu s-au lecuit si diriga e cea mai buna prietena a lor. Prima data au venit la mine si m-au intrebat avand in vedere vasta mea experienta de profesor (1 an cu juma de norma). Atat le-am spus sa nu o trateze ca pe un infractor ci sa conditioneze putin amabilitatea si disponibilitatea lor de actiunile fetei.



"Cred ca acolo unde singura alegere este intre lasitate si violenta, eu as sugera violenta."Mahatma Ghandi

Prea des ne bucuram de confortul unei opinii fara disconfortul cugetarii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

Rufus, Tea nu face asta ca intr-o lupta /joc cu voi. Sunt lucruri pe care ea si le doreste, are nevoie de ele si stie ca nu i le permiteti si atunci si le ia oricum, cu orice risc. Acum trebuie vazut care-s acele lucruri si ce reprezinta ele de fapt. Vrea in parc cu prietenele, asta inseamna oare ca vrea mai mult timp liber, vrea un contact mai strans cu o anumita prietena( ca asta s-ar putea si acasa la ea sau la cealalta nu doar in parc), sau vrea sa stea afara... sau poate vrea intr-un grup in care ea are o anumita pozitie? Ce pozitie?
Poate fi oricare din asta si la oricare din ele se poate negocia, eventual gasi o alternativa cat mai safe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

E logic ce spui, olympia.
Sunt multe lucruri pe care ea si le doreste. Pe unele nu pot (fizic, financiar) sa i le ofer, poate partial, poate de loc, iar pe altele le negociem in functie de dorinta ei si disponibilitatea noastra. Admit ca, pana la urma, orice se poate negocia...dar, poate trece peste orice negociere, doar pentru ca isi doreste, are nevoie si si le ia cu orice risc? Atunci, care mai e rolul meu? Sa-i dau sa manance si sa-i ofer un culcus confortabil, in rest nimic altceva?

Rufus, Tora si iadele www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Retrospectiva 2008 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a" target="_blank">Retrospectiva 2009 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=d39f778033dd7597d12ac9&source=category&category_id=all" target="_blank">Retrospectiva 2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saskia spune:

Rufus cumva iti dau dreptate. Trebuie echilibru in toate, inclusiv in partea cu "distractia" si in partea cu "invatatura".

Al meu cel mare (12 ani) a iesit odata pe afara fara sa ne spuna ce si cum, si unde. Dupa 2 ore, timp in care am cautat peste tot si eu si sotul si vecinii, singura solutie (cand efectiv iti ingheata sangele in vine de idei) a fost sa sunam la politie. De atunci a realizat ca nu e ok sa faci chiar totul numai cum vrei tu, nici noi adultii nu facem totul asa de capul nostru. Cum ar fi sa plecam de acasa si sa nu spunem nimanui nimic, sotul/sotia nu s-ar impacienta deloc? eu cred ca da.

Iar cu drogurile nu e de glumit. Orice gluma s-ar face, e un subicet mult prea delicat, chiar si pentru adulti, nu mai vorbesc de copii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus


Fetele au un program "de afara", combinat cu timpul de invatat. Vorbim de program in timpul scolii, nu de vacanta.
Ideea era de plecat nu numai in afara programului, dar fara sa spuna. Concret, pentru cateva ore, nimeni n-a stiut unde este.


Rufus, Tora si iadele www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Retrospectiva 2008 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a" target="_blank">Retrospectiva 2009 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=d39f778033dd7597d12ac9&source=category&category_id=all" target="_blank">Retrospectiva 2010

"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde



Pai, degeaba iese cand are program pentru iesit afara, daca atunci nu are compania pe care si-o doreste.
Parerea mea e ca trebuie lasata atunci cand vrea sa iasa (atunci cand sunt si prietenii ei afara, atunci cand ii face placere sa iasa), cu conditia ca ea isi va planifica in asa fel timpul incat sa-si faca si temele.

Desigur ca vor aparea situatii in care nu va mai avea timp de teme si e normal sa fie asa.
Atunci, in loc de predica de rigoaare si "m-ai dezamagit, imi arati ca nu pot avea incredere in tine" , eventual o pedepasa cu interdictia de a mai iesi afara o saptamana, ii spui copilei ca ai vrea ca asta sa nu se mai intample si ca o rogi sa faca in asa fel incat sa nu se mai intample.
Simplu, clar si respectuos .
Nu subestima capacitatea fetei de a avea enorm de mult bun simt si intelegere fata de un parinte care a fost ingaduitor cu ea.

A, sa stii ca eu nu predic chestiile astea din carti, eu asa fac cu baietelul meu.
Si ne intelegem foarte bine, invata bine, nu ma sfideaza (decat atunci cand sunt enervanta si absurda :)), ba inca il mai trimit si pe la pian si alte activitati, fara ca asta sa-l deranjeze :D.
Desigur ca mai iese si cu scantei , dar, in general, ma respecta si tine cont de faptul ca ar putea sa ma necajeasca in anumite situatii.




~Lumea ar fi mai frumoasa fara macelari~




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus
Atunci, care mai e rolul meu? Sa-i dau sa manance si sa-i ofer un culcus confortabil, in rest nimic altceva?

Rufus, Tora si iadele www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Retrospectiva 2008 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a" target="_blank">Retrospectiva 2009 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=d39f778033dd7597d12ac9&source=category&category_id=all" target="_blank">Retrospectiva 2010

"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde



Pai, spune tu care crezi ca e rolul tau :).

Crezi, printre altele, ca trebuie sa ai rolul de a-i face program de iesit afara si de a o pedepsi daca nu il respecta?



~Lumea ar fi mai frumoasa fara macelari~




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buli spune:

Rufus, eu vreau sa-ti zic ca-i minteam pe ai mei in prostie.
si am inceput cand am mai crescut si trebuia sa explic mereu si mereu cat stau, unde ma duc, cu cine, de ce, totul cu program si bine stabilit.
eram absolut satula de dat explicatii si de cerut voie de jde ori, asa incat am inceput sa-i mint.

intelegi ce vrei de aici :D

Mergi la inceput