Dovleceii veseli asteapta primavara impreuna!(23)

Dovleceii veseli asteapta primavara impreuna!(23) | Autor: septoct2009

Link direct la acest mesaj

Povestea Raisei - avem blog!

SA AJUTAM TRANDAFIRASUL SA INFLOREASCA!



Cateva mamici de dovlecei sept-oct 2009, si-au propus sa rada. Suntem niste mamici vesele de dovlecei, ne completam reciproc, ne sfatuim, ne serbam, radem cu gura pana la urechi. In acest topic NIMENI NU SE SUPARA.
Mamicile de dovlecei au fost intotdeauna prietene, sunt haioase si razacioase. Vor sa treaca peste momentele grele cu zambetul pe buze.
______________________________________________________________________________
Asa ne-am cunoscut
_____________________________________________________________________________
Apoi ne-am continuat drumul AICI, devenind buni prieteni
______________________________________________________________________________
Unii dintre noi au fost mai veseli asa ca ne-am mutat AICI
______________________________________________________________________________

Asa aratam la 1 AN
_____________________________________________________________________________



DOVLECEI VESELI

12345678910111213141516
1718;19; 20; 21; 22

______________________________________________________________________________

Dorim sa va facem cunostinta cu noi si mamicile noastre cool:

  • 23.07 - Lisa Maria migdalata de mami SabinaY. • poza • + surioara Erika

  • 31.07 - Luca si Matei gemanuti dragi de mami mimika • poza •
  • 14.08 - Bruce de mami frumoasaIulika • poza • + surioara micuta si finuta Daniella

  • 20.08 - Andreea de mami Monique02 • poza • + surioara frumoasa Teodora

  • 20.08 - Stefan Alexandru de mami Raluca_u • poza • + surioara finutza Adina Andreea

  • 21.08 - Razvan de mami tinerica Mary_07 • poza • + fratior Alex si acum cu

  • 24.08 - Andreicuminte de mami santorini • poza •

  • 25.08 - Andrei si Stefan de mami Techila • poza • & • poza •

  • 26.08 - Dragos Alexandru zis Zdrelica de mami monica_dicut • poza •

  • 28.08 - Maria superba de mami aricelul • poza •

  • 29.08 - Ebru Fatima ursulica de mami selen80 • poza •

  • 31.08 - Ama carliontzata de mami crocodana • poza •

  • 31.08 - Maria pui scump de mami carinablanca • poza •
  • . Primul dovlecel mergacios
  • 01.09 - Raisa Maria trandafiras luptator de mami puternica katteryna
  • .
  • 03.09 - Natalia Pisi de mami Fragutza • poza •

  • 03.09 - Nicholas Tom de mami diana_n + fratior Peter

  • 05.09 - Emma Ioana cuminte de mami Cristina_ana • poza • + fratior nazdravan Andrei Eric

  • 05.09 Alex Cristian frumos de mami anamaria1979 • poza •

  • 07.09 - Iris Teodora de mami miha94 • poza • + fratior Matei si surioara Laura

  • 07.09 David Andrei papacios de mami mamideandrei • poza •

  • 11.09 Matei de mami diamar78 • poza • + fratior David

  • 13.09 David cu ochi ca cerul de mami lutoniana • poza •

  • 13.09 Irinel Andrei motzat de mami madalina84 • poza •

  • 13.09 Stefania Gabriela cu ochi minunati de mami iuliapapusa

  • 14.09 - Carina Maria fotomodel de mami happy_uka • poza •

  • 14.09 - Dinu Andrei de mami draga anomis28 • poza • si acum speram cu

  • 14.09 - Ruby Elena dragutzica de mami Crystina • poza • + surioara Lilly Elisa

  • 15.09 - Isabela-Maria frumoasa de mami vik-cj • poza •

  • 18.09 - Evacu ochi frumosi de mami emy10 • poza •

  • 19.09 - Ana delicata de mami NelaM • poza •

  • 22.09 - Maia Zana florilor de mami hepilica • poza •

  • 22.09 - Ioan Amos Mosorel de mami minunata biaz29 + fratior Busici

  • 26.09 - Alessia Zeina bufleica dulce de mami alex25 • poza •

  • 03.10 - Aidan Gabriel superb de mami MangaGirl • poza •

  • 05.10 - Alex finutz de mami Lullaby_2009 • poza •

  • 12.10 - Mihnea Costin smecher de mami suede • poza •

  • 16.10 - Alexandru Daniel de mami minunata Raluk16 • poza •

  • 16.10 - Ana Elisa finutza de mami Dana15 • poza •

  • 18.10 - Tudor Mihai dulce de mami moni_iulia • poza •

  • 21.10 - Radu Mihai parlamentar de mami liliac1 • poza • + surioara desteapta Andra Maria

  • 21.10 - Flavius Cristian puiut scump de mami camy_pus
    02.11 - Santiago (Iulian) piticutz de mami monis5 • poza •

  • 08.11 - Remus Andrei de mami raluci_b • poza •


    Va asteptam pe toti cei asemenea noua sa va alaturati.
    ______________________________________________________________________________
    In fiecare luna serbam pe cineva asa ca tragem cate-un chef

    Ianuarie: 15 - vik-cj; 24 - mamideandrei;

    Februarie: 12 - lutoniana; 16 - raluk16; 19 - Daniella pui de Iulika; 20 - katerynna;

    Martie: 17 - monica_dicut;20 - monis5; 22 - madalina84; 31 - crocodana;

    Aprilie:01 - Crystina; 29 - MangaGirl;

    Mai: 25 - Liliac1 si David pui de Diamar;

    Iunie: 10 - suede si emy10; 17 - carinablanca;

    Iulie: 04 - happy_uka; 13 - moni_iulia; 15- mary07; 16 - Fragutza; 17 - monique02; 25 - Lullaby; 26 - Andrei pui de Cristina; 29 - Iulika29;

    August: 04 - diamar; 09 - techila;14 - mimika; 28 - anomis; 31 - Erika pui de Sabyna;

    Septembrie: 10 - SabinaY.; 15 - Dana15; 18 - NelaM; 21 - camy_pus; 29 - Andruska pui de liliac;

    Octombrie:3 - Peter de diana; 10 - hepilica; 19 - santorini; 21 - miha74; 24 - selen80; 27 - Lilly Elisa pui de Crystina; 29 - biaz;

    Noiembrie:02 - Alex de Mely; 09 - anamaria1979; 25 - alex25;

    Decembrie: 23 - Cristina_Ana;


    ______________________________________________________________________________

    Raspunsuri

    Inceputul discutiei

    Link direct catre acest raspuns diamar78 spune:

    Salutare!

    Am vazut ca am avut o sarbatorita in 1 aprilie. La multi ani Crystina!

    Eu am fost in weekend la copilasi si tare bine a fost desi la un moment dat am spus ca e mai usor la spital decat cu nazdravanul meu cel mare, sa-l manance mama pe el de istet. A primit pt serbare o poezie destul de grea si de lunga si deja o stie. Nici eu nu o stiu pe toata.

    Luto, cum e noua gradi, ii place lui David?

    Fragutza, Natalia e pregatita cu rucsacel si cu tot ce trebuie?

    Alex, tu ne-ai facut casuta? Hai, mai spune si tu 2 vorbe.

    Mergi la inceput

    Link direct catre acest raspuns diamar78 spune:

    Bine, daca voi nu vreti sa scrieti o sa scriu eu si pt voi.

    Maine mergem acasa. Inca nu merge dar o sa recupereze el. Pe doctor nu-l mai ascult ca de fiecare data imi spune cate una de ma pune pe ganduri. Astazi mi-a spus ca-i da drumul acasa dar nu stie pt cat timp o sa se simta bine.

    Mergi la inceput

    Link direct catre acest raspuns liliac1 spune:

    Dia sa speram ca va fi bine pentru termen lung.
    Lasa ca David este baiat istet si-o sa te impresioneze cand o sa spuna poezia. Matei cum mai este?? Tie cum iti mai merge?





    Mergi la inceput

    Link direct catre acest raspuns lutoniana spune:

    Te pup Diamar si multumim de vestile bune. Poate atmosfera de familie si caldura caminului atat de iubita de fiecare dintre noi vor ajuta la recuperare. Ce sa mai zic de baietei


    la noi la gradinita a fost groaznic, am uitat ce am trait acum 7 luni ....intre timp David uita de mine si isi arunca geaca sa fuga la copilasi, era atat de fericit.....Ieri a fost o jale mare....mai mult pentru mine. El era complet confuz si nu stia ce i se intampla.Mai mergem impreuna si joi si de luni la lupta cea mare

    Mergi la inceput

    Link direct catre acest raspuns Fragutza spune:

    Bun gasit tuturor!

    Diamar, succes cu recuperarea! Mediul de acasa il va ajuta, sunt sigura!

    Azi l-au externat si pe bunicul meu, va ma sta si acasa in pat, dar e acasa, ii va fi muuuult mai bine!

    Nici nu-mi vine sa povestesc de gradi:(((( Sunt neagra de suparare, nu numai de la experienta de azi, ci la gandul ca din septembrie sau mai devreme, o sa stea toata ziua acolo si-o sa ne vada numai seara:(((
    A fost horror, ma gandeam ca va fi greu dar nu atat de greu. N-am reusit s-o las singura, nu facea un pas de langa mine, nici macar nu se uita pe acolo. Statea lipita de pieptul meu si cum venea cineva spre ea cum plangea. Am fost cu ea in clasa, mai erau cativa plangaciosi de mi s-a rupt inima. Era un baietel mititel, numai ofta si spunea ma-ma, ma-ma:(((( Ma rog, am inteles ca erau multi copilasi noi si inca nu se acomodasera. Doamnele care se ocupau de ei erau fff dragute, ii dragaleau, ii luau in brate, la pupacit, distras atentia..cu multa rabdare si afectiune. Eu eram cu pansul in gat, am zis sa ma abtin sa nu pun si eu sare pe rana.

    Am plimbat-o pe acolo, e o locatie frumoasa tare, i-am aratat toate etajele, parca incepuse sa mai zambeasca un pic, dar nici vorba sa plece de langa mine.

    Maine incerc din nou, dar o voi duce mai tarziu, sa se trezeasca ea bine, sa fie prietenoasa. Azi dimineata am luat-o cam pe sus, am trezit-o eu din somn, eram molicica tare cand am plecat de acasa si sunt sigura ca asta a contribuit la starea ei neprietenoasa.

    Am un ton sumbru rau, na, sunt sigura ca maine voi vedea lucrurile mai roz..acum sunt si sub impactul unei discutii de toata jena cu managera mea...uitasem tensiunile si kkturile corporatiste.

    In fine, m-ar ajuta experientele voastre de la gradi, cum e mai bine de procedat...sa fie copilul lasat direct sau dus cate putin..

    Va pupa fata!



    Mergi la inceput

    Link direct catre acest raspuns Fragutza spune:

    Bun gasit din nou!

    I-as scrie un mesaj Fragutei, ca zici ca a descris un carnagiu, nu prima zi la gradinita, dar e cam rasuflata gluma!

    Am fost cu Pisi la oftalmo, e ok, m-am relaxat. Se pare ca e ceva frecvent, musculatura nu e dezvoltata egal si de aici impresia ca ii fuge ochisorul. Ma rog, e bine!

    Numai bine, girls!

    Mergi la inceput

    Link direct catre acest raspuns mamideandrei spune:

    seara buna, fetele!
    Diamar, sa va ajute Dumnezeu sa fie bine pe termen lung, sunt sigura ca acasa se va simti mult mai linistit, mai calm si asta va duce la imbunatatirea starii de sanatate!
    Fragutza, sanatate in continuare si bunicului! bine ca e la el acasa acum!! oare Nela si Raluk ce mai zic?
    Fragutza asa am citit cu inima stransa ce povesteai, si nu e carnagiu, dar din pacate e realitatea, copilasii s-au marit de acum si cum ei au petrecut 95% din timp cu noi, mamele, alaturi, pentru ei parca e sfarsitul lumii! din pacate cunosc astfel de manifestare! nu l-am lasat la gradinitza inca, dar se manisfesta zi de zi! de ex daca placam toti 3 afara, nu iese cu ta-su de mana, se incolaceste pe piciorul meu si plange acolo ca doar cu mine iese
    Luto imi pare rau ca nici la voi nu e prea roz treaba! poate de luni va fi mai bine!
    Liliac mi-a placut tare ultima postare pe blog

    la noi sunt zile si zile! m-am saturat de vremea asta urata si de frig si de stat in casa! oare primavara mai vine vreodata si prin sud-est?

    va pup si sa aveti o seara linistita!

    Irina, mami implinita si fericita de nazdravanul ANDREI

    Mergi la inceput

    Link direct catre acest raspuns katteryna spune:

    Buna dimineata!
    Cafeluta? Ete aici pentru toate



    Diamar ati ajuns acasa? Sigur va fi bine si va recupera! Ce a fost mai greu a trecut nu?Iar sotul tau s-a dovedit a fi puternic si luptator pentru familia lui draga!

    Fraguta nu stiu mami ce sa iti zic cu gradi...sper ca azi va fi mai bine si parerea mea e ca se va acomoda putin cate putin. Si tu trebuie sa fii tare si sa perseverezi pentru ca veti reusi sa va acomodati cu timpul. Astept vesti despre experienta de azi!
    Ma bucur ca bunicul e acasa!Doamne ajuta!

    Mamideandrei subscriu! Pe unde o umbla primavara asta? Imi vine s-o iau de ciuf si s-o aduc in sud est



    RAISA MARIA
    BLOGUL NOSTRU
    POFTITI IN BAZAR

    Mergi la inceput

    Link direct catre acest raspuns lutoniana spune:

    Va ofer eu primavara frumoasa, cu drag si din inima, cu soare si mii de floricele.
    Trebuie sa mai fac si eu niste poze ca m-am cam lenevit.


    Va fi bine cu gradinita, ce sa-i faci, e greu....Vorba unui foarte bun prieten:la toti ni-i greu dar nu la toti la fel

    David era luni foarte timid si nu spunea nimic....m-a dat putin peste cap. Mai mult m-au dat peste cap mufele alea care nu venea niciuna catre el sa-l atraga la joaca sau sa-i zica ceva.....erau niste ciudate. Sau mi s-a parut mie. Faza e ca mi-au prezentat-o pe cea care va fi a lui si intamplarea naibii aia era cu celalalt copil in brate, ca au cate 2 fiecare. Ala micu' se trezise din somn si facea ca trenu' .....deci nu avea cum sa vina sa-l pupe pe al meu in fund asa cum ma asteptam eu.
    Offfff, nimeni nu-i va face ce ii fac eu. Cine stie cu ce prietene va veni acasa

    Maine mergem de dimineata si poate atmosfera va fi alta, poate ii gasim afara in gradina sau ce stiu eu. Luni a fost dezastru....

    Faza cea faina e ca ma intreba Adi acasa de ce plang si eu nu stiam ce sa-i explic ca mi s-a intamplat. Adica i-am spus dar nu a inteles unde e problema.....
    Lucrurile astea de finete sunt numai in capul meu, sau al nostru mamelor.

    Bine ca vede Pisica bine, asta e un lucru bun. Sa vedem cum a fost azi la ea la gradi dupa carnagiul de ieri


    Katy ce face papusica ? Ai reusit sa iei legatura direct cu cei din Germania?

    Mamideandrei vine primavara si la voi, am trimis eu. Din pacate toti sunt super atasati de noi dar incet incet isi vor castiga independenta si atunci probabil vom plange dupa aceste clipe.

    Diamar cum a fost intalnirea cu baietii ? Au sarit de gatul tau?
    Ma tot tin sa te intreb in cat timp ti-a trecut laptele dupa ce l-ai intarcat pe Matei ? Intreb de curiozitate ca am o prietena care mi-a povestit niste grozavii ca abia imi vine sa cred

    Va pup, mai revin


    Mergi la inceput

    Link direct catre acest raspuns cristina_ana spune:

    Citat:
    citat din mesajul lui lutoniana

    Vorba unui foarte bun prieten:la toti ni-i greu dar nu la toti la fel






    Asta mi-a inveselit ziua, trebuie sa o tin minte si sa o zic si eu la altii!

    Mai fetelor, eu cand va aud ca aveti copii asa atasati de voi imi vine sa-mi dau doo palme si sa ma dau cu capul de pereti. Da' pe mine de ce nu ma iubesc, nene, astia mici ai mei? Ei nu au nici o treaba, pot sa-i las cu cine vrea muschiul meu ca nu zic nimic! Am fost la sedinta la gradinita la Andrei si am lasat-o pe Emma o ora in clasa de alaturi, cu ceilalti copii si o ingrijitoare. Nu a avut fata mea nici o apasare, nici vorba sa planga dupa mine, din contra, a plans cand m-am dus sa o iau de acolo! Eu cred ca nu ma iubeste nimeni pe lumea asta!
    Acuma serios vorbind, Fragutzo, stai linistita ca asa e la inceput, de regula. Mie educatoarele lui Andrei mi-au spus ca dureaza aproximativ doua saptamani pana nu mai plang astia mici. Cand l-am dat pe Andrei la cresa, eu nu am putut sta nici 5 minute cu el, m-au dat afara imediat cum l-am bagat in clasa. Au zis ca au ele metodele lor sa-l linisteasca si ca daca ma vad ceilalti copii pe acolo incept toti sa planga ca isi amintesc de mamele lor. Deci de-asta nu aveam voie sa intru in clasa. In prima zi, Andrei nu a plans deloc, s-a dus glont la jucarii si copii. A doua zi, cand l-am dus dimineata, si-a amintit probabil ca il las acolo mai multe ore si nu a mai vrut. Da-i si plange cu lacrimi mari. L-a preluat educatoarea si eu am plecat. Mi-a zis ca maxim 5 minute a plans. Chestia asta s-a repetat vreo saptamana, dupa care s-a obisnuit cu cei de acolo si mergea alergand la cresa. Asa ca stai linistita ca se obisnuieste si Natalia, ai sa vezi ca o sa fie bine! E drept ca Andrei avea deja 2 ani cand l-am dus la cresa prima data si mai statuse fara mine si cate o saptamana.
    Diamar, sper sa ne dai numai vesti bune, sa-si revina sotul tau si sa scapati de perioada asta dificila! Eu te-as sfatui sa te interesezi despre dieta raw-vegan, din ce am mai citit si eu ar face minuni la cei bolnavi de cancer. Nu vreau sa te enervez si nici sa rasucesc cutitul in rana, imi dau doar cu parerea din cele citite de mine. Daca vrei sa afli mai multe despre asta, Raluk e cea mai in masura sa iti dea sfaturi, linkuri, sa te ajute sa te informezi mai bine. Stiu ca si Monica tine de ceva timp regimul acesta, si se simte foarte bine. Eventual ar putea si ea sa te mai sfatuiasca ce sa citesti. Imi cer iertare daca te-am suparat, nu asta a fost intentia mea!

    Mergi la inceput