Ghiocei de martie-aprilie 2009 ***317***

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns inapreda spune:

Ilinca, imi spui si mie, te rog, CIND AI TIMP (deci nu considera rugamintea mea o urgenta) cam ce maninci tu la cele 3 mese timp de o saptamina? Ma cam bate gindu' de ceva vreme sa o mai raresc cu carnariile si lactatele dar sint total lipsita de inspiratie Pur si simplu, nu-mi pot imagina ce as putea minca si sa nu repet meniul macar 2 saptamini, sa nu ma ingras si sa SI slabesc

Gina lu' Ian

Mi-e dor...
La 2 ani



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns novus spune:

Sa va povestesc faza : Ada manca si din greseala mi-a dat una peste farfurie de a cazut totul pe jos la care ea calma : tuze mami nu am fost atenta deci ma topesc de dragul ei cand scoate niste expresii din ea, acum are ce are cu scuzele si cu neatentia iar la locul de joaca le face la toti copiii draga draga, cred ca urmeaza apoi reversul

www.flickr.com/photos/31088780@N05/" target="_blank">Alexandra (03.03.09)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inapreda spune:

Mi se pare nici nu stiu ce cuvint sa folosesc. Noi sintem inca la faza de:
-Ian vrei papa?
-Nu ba da. (= nu)

E grozava fetita asta a ta!


Citat:
citat din mesajul lui novus

Sa va povestesc faza : Ada manca si din greseala mi-a dat una peste farfurie de a cazut totul pe jos la care ea calma : tuze mami nu am fost atenta deci ma topesc de dragul ei cand scoate niste expresii din ea, acum are ce are cu scuzele si cu neatentia iar la locul de joaca le face la toti copiii draga draga, cred ca urmeaza apoi reversul

www.flickr.com/photos/31088780@N05/" target="_blank">Alexandra (03.03.09)





Gina lu' Ian

Mi-e dor...
La 2 ani



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

Hai sa va zic cate ceva pana mi se scoala baietii.

Zborul a fost super. A trebuit sa trezesc piticul la 4.30 ca sa ajungem la aeroport la 5 si ceva (avionul decola la 7.20). Nu a dormit deloc pana am ajuns in casa noua (pe la 11) si totusi s-a comportat exemplar. Cum a dat cu ochii de lume si de aeroport l-a apucat cheful de joaca, de alergat bla bla, de era sa-l pierd la detectorul de metale. Cand am ajuns in Bruxelles, imediat am gasit bagajele, am coborat la subsol, am luat bilete si, ce sa vezi, trenul era in statie, asa ca tusti! La gara m-a asteptat o colega care a plecat in Be cu o luna inaintea mea, ne-a ajutat cu bagajele si, fiindca proprietara mi-a dat mesaj ca intarzie la intalnire, am luat autobuzul. Nu stau in Leuven in oras, ci intr-un sat (sentimentul, cand l-am vazut, a fost de statiune de munte, desi nu suntem la munte) cu case si blocuri frumoase, cu muult spatiu verde si care are un maaare domeniu de agrement (provincial domain Kessel-lo). Asta e un parc mare-mare, cu multe locuri de joaca, cu terenuri de sport, piscina, iaz, lac, spatiu pt echitatie si inca n-am descoperit tot. Deci piticul are treaba, nu gluma Blocul nostru are 4 etaje, noi stam la 4, casa e mai mare decat cea din Bucuresti, luminoasa (fiecare camera are un perete intreg de geam). Imi lipsesc niste dotari de acasa - precum cuptorul cu gaz, aici am doar plita electrica si microunde -, dar e fain. Orasul e mic, cu strazi stramte, putine masini - mijlocul preferat e bicicleta. Si in oras, si in parcuri, asfaltul e redus la minimum - strazile sunt pavate cu piatra cubica,iar parcurile au aleile pur si simplu cu pamant bine tasat. Fara borduri fancy, fara pavaje fitoase, totul e simplu si natural. In centru (Grote Markt) e o catedrala imensa, pe care localnicii nici n-o considera catedrala, ci o biserica oarecare (pe motiv ca n-are turnuri inalte, dar, cum spuneam, mie mi se pare huuuge) si, ce m-a impresionat cel mai mult, primaria veche (nu stiu daca acum mai are functie administrativa) e o cladire mare si cu pereti sculptati. Fiecare geam e intr-o firida incadrata de statui. O sa vedeti in poze, a facut M. ieri si, daca ma lasa musiu, poate le si incarc azi. Biblioteca unde o sa imi fac veacul e f aproape de gara (si deci de casa mea, ca acolo ma lasa buzul) si are mutra de catedrala Ieri si alaltaieri am mai fost prin oras dupa cumparaturi, sa fac haleala si altele pt casa, azi e totul inchis si ploua. Intr-adevar, haleala si celelalte lucruri necesare vietii de zi cu zi is mai scumpe ca la noi, dar nu cu mult si, daca esti atent de unde cumperi, te descurci. Am gasit niste mango imens, am halit 2 zile din el toti 3, lactatele is excelente aici, iar legumele, pe care mi le-a criticat colega zicand ca n-au gust, inca nu le-am testat, n-am apucat sa le gatesc, dar feelingul meu e ca daca le cauti, nimeresti si de-aici chestii bune. Ieri am fost la o piata (aici is piete volante, nu fixe) si am cumparat cateva legume de la o taraba a unei ferme bio, iar diferenta de pret fata de celelalte tarabe nu era cine stie ce.

In rest... piticul face prostii, azi a bagat niste piese si un caiet in caloriferul gazdei (ca are un grilaj, e ca un radiator) si inca n-am reusit sa scot tot, asa ca nici nu ma gandesc sa dau drumul la caldura. Deja vecinul de jos s-a sesizat ca parca e cam mult zgomot pt personalitatea proprietarei noastre si m-am trezit ieri cu dumnealui la usa... Dar macar a acceptat mutarea. Acum imi zice: "ata e acasa" si nu mai comenteaza. Tot nu-i prea vine sa adoarma in pat, mai devreme s-a suit in bratele mele in timp ce eu scriam un mail si a adormit asa, in fund :)) Maine as vrea sa ajung la Ikea sa cumpar 2-3 jucarii pt el (un cort si inca 2-3 chestii, ca de acasa nu am adus mai nimic), dar asta nu e in oras, ci pe langa aeroport (iar dau bani pe tren). Deja l-am stricat la haleala, ieri am postit o inghetata, o limba eu, o limba el (fara ca eu sa-i fi dat, poftea si stia ce-i aia, asa ca am renuntat la interdictie, in ideea ca macar o mancam impreuna si ne simtim bine) si azi tat-sau i-a dat o ciocolata mica (iarasi, stie ce e ciocolata fara ca eu sa-i fi dat). E in continuare in perioada tavalitului pe jos si, cel putin cand ne grabim, imi e tare greu sa comunic cu el, asa ca l-am mai luat si pe sus, s-a crizat etc.

Ce ma incurca f mult e colectarea selectiva a gunoiului. Trebuie sa separ, OK, separ. Dar sacii de gunoi se ridica o data la 2 saptamani (pt fiecare sortiment) si nu prea inteleg cum o sa stau cu pampersii kkciti pe balcon 2 saptamani...

Va tzuc si sper sa petreceti fain in continuare, cum am vazut la Adela (of, ce mi-ar fi placut si mie sa fiu acolo!). ILINCA nu te mai amari, si mie mi-a scos peri albi bursa asta, sunt bani munciti bine, daaar sa stii ca la final, tragand linie si adunand, o sa dea cu plus. Stiu ca e nasol sa nu stii cand vin banii, doar am patit-o si eu, sa iti faci planuri si cucu. Dar asta e meseria pe care ne-am ales-o.



CRISTIAN (7.03.2009)
--------------------------------------
Where there's a will there's a way
cioburi de viata in 3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

...si cateva poze:

https://picasaweb.google.com/monica.vasileanu/Leuven?authkey=Gv1sRgCIjvsoqYkMWOCQ#

(putine, de incalzire)

CRISTIAN (7.03.2009)
--------------------------------------
Where there's a will there's a way
http://cioburideviata.blogspot.com" target="_blank">cioburi de viata in 3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns novus spune:

Monnvas, super fain oraselul

www.flickr.com/photos/31088780@N05/" target="_blank">Alexandra (03.03.09)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anaan spune:

Citat:
citat din mesajul lui novus

Monnvas, super fain oraselul

www.flickr.com/photos/31088780@N05/" target="_blank">Alexandra (03.03.09)





Subscriu! De altfel, orasel urat pe acolo eu n-am vazut!

Cu gunoiul chiar ca mi se pare problema, vorba ta, Monnvas, ce te faci cu pampersii folositi ?! Bogatanii la care am stat eu, cat erau ei de bogatani, aveau si ei probleme cu gunoiul: tot asa, veneau aia abia la doua saptamani si taxa pt gunoi era f. mare, pentru ca ei si aveau mult, asa ca preferau sa-i dea foc, ceea ce la un moment dat s-a lasat cu un incendiu de toata frumusetea si cu o amenda asiderea.

Ce frumoasa a fost vremea azi ( si inca mai este)! Noi am tras un pui de somn tot familionul si acum H. l-a dus pe Andrei la socru-meu unde viziteaza obiectivul sau turistic preferat: porcul vecinului. E innebunit dupa porcul ala; si noaptea-l viseaza, numai aud "pocu, pocu" si hohote de ras.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pisik06 spune:

Am vazut si eu pozele cu Micsu. E dulce foc dar subscriu si eu si zic ca nu imi plac astfel de poze studiate la copii atat de mici (defapt mie nu imi plac pozele prea studiate nici pt adulti)

NOVUS, ai un copil...sa iti traiasca!

ILINCA, oi avea si tu dreptate, eu stiu? Sa incerc sa fiu mai relaxata dar e greu cand urla nonstop si din orice
In privinta aniversarii si eu te sfatuiesc sa o serbezi cumva, e pacat sa ii lasi ziua neserbata. Eu mi-am propus ca oricata gaura ne lasa in buget sau oricat ne va fi de greu din n motive, o sa o serbez mereu pe Ana cu fast (bine, fast ca pt varsta lor, nu va ganditi la cine stie ce bairame).

ANAAN, mi-e dor de tine, imi esti tare tare draga

MONNVAS, am fost ei eu o data in Leuven, e absolut superb. Eu oricum sunt indragostita de Belgia, imi place Bruxelles-ul de mor. Sedere placuta si fructoasa

Mami de minune mica


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inapreda spune:

Monica, frumos oras! Imi lasa senzatia de "tihnit". Sa aveti o sedere frumoasa!

PS. Lui Ian nu-i place inghetata. O data am incercat sa-i dau "de cumparat" si o data i-am facut acasa cu banane si fructe uscate fara NIMIC altceva. Mie mi s-a parut

Gina lu' Ian

Mi-e dor...
La 2 ani



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dodo-pui spune:

Despre petrecerea copiilor ...cat de saraca "petrecerea"/aniversarea e mult mai bine decat fara nimic si copilul sigur se va bucura
si dovada noastra ca au trecut 2 ani cu cea de a doua minune aparuta in viata noastra.Ea ne-a schimbat viata si sensul ei

~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*
Bazar DC pt Bogdan si nu numai,blogul lui Bogdan Andrei , goblenuri
Blogul Speranta moare ultima
Credinta vede invizibilul, crede incredibilul si primeste de la
Dumnezeu imposibilul!


Mergi la inceput