Ghiocei de martie-aprilie 2009 ***317***

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Floric spune:

Am admirat si eu pozele de la chef. Frumuseti, frumuseti...nici nu stiu la cine sa ma opresc caci is toti unul si unul, ca sa nu mai zic de mamici.

Ce ma bucur ca v-ati unit...ce poate face un forum dintr-un grup cu scaun la cap, trebuie sa recunoastem caci suntem (si aici ma refer la tot grupul) o gasca de mu..ieri pe cinste care nu ne jignim, balacarim etc. cum am vazut prin alte parti.
Pacat ca suntem aruncate in toata tara si ne vedem (sau nu, in cazul meu) foarte rar, face to face.

Poze Raru
Poze noi

Rares Rarisel cel mai frumusel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Si pentru feisbucistele care vor sa vada fotografii din spectacolul de copii si pe huzband pe post de magar pot intra aci: http://www.facebook.com/profile.php?id=100000697393830&ref=ts#!/profile.php?id=100000697393830 (sper ca bine am dat link, e profilul "teatrul municipal baia mare".
Pentru non-feisbuciste aci: http://www.teatrulbm.ro/dulce%20aventura.html (sunt poze si din "Scufitza")

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anaan spune:

Salutare!


Citat:
citat din mesajul lui inapreda

Anaan, esti suparata pe mine?

Gina lu' Ian



Nu, nu, nici gand, nu sunt suparata pe nimeni( putin pe mine insami, ca s-o zic pe aia dreapta). Doar ceva mai realista cu privire la modul in care sunt perceputa, atata tot.

Ilinca, stiu pe pielea mea ca iti da un sentiment groaznic de frustrare sa contezi pe niste bani si aia sa intarzie sa apara. Incearca sa iei lucrurile cum sunt, ca altfel tot mai necajita esti. Eu sunt convinsa ca o sa reusiti sa-i organizati o aniversare frumoasa Sophiei, indiferent de mijloacele financiare (sigur ca era mai bine sa le aveti la dispozitie...dar eu va stiu oameni creativi si care nu se lasa "batuti" de nimic). Vazut magarul de sot( gluuumesc, da?!) si tare mi-as dori sa-l duc si eu pe Andrei la piesa asta, ca mi s-a parut tare fain totul: de la actori, la scenografie si costume!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anaan spune:

Ilinca, am incercat si metoda sa plec pe furis. Intr-adevar vreo jumatate de ora n-are nicio treaba, dar dupa aia il apuca nostalgiile materne si mai abitir, plus ca toata noaptea are cosmaruri si striga "unde-i mami?", deci am renuntat la metoda asta, ca mi s-a parut ca-i fac mai rau. Vad ca incet-incet incepe sa functioneze "metoda adevarului", adica ii spun ca plec la serviciu, dar ca ma voi intoarce si, dupa ce plange in momentul despartirii, dupa aceea este calm si spune doar din cand in cand "mami duc ici, vine Dei-Dei" - in traducere:" mami s-a dus la serviciu, dar vine la Dei-dei". Mai nou ma imbratiseaza si-mi zice "plashe tine", ceea ce ma da gata. In lipsa mea, i-a zis bonei ca "Dei ubeste mami", dar mie inca nu mi-a declarat-o face to face.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inapreda spune:

Ilinca, nu fi trista pentru o kestie de kko cum sint banii sau, ma rog, lipsa lor. Si eu ma decisesem sa nu-l sarbatoresc pe Ian cu copiii anul acesta pina, inainte cu...O ZI! Motivele nu prea conteaza acum. Cert este ca in pre-ziua aniversarii am simtit, asa p kestie" care m-a si intristat dar m-a si insufletit sa-i incropesc o petrecere lui Ian. N-am fost la nici un spatiu de joaca. Noi avem o camera goala (in fine, depozitam in ea "diverse") in curte. Am curatat-o -cu ajutorul soacra-mii - si, ai vazut in poze cum am amenajat-o. "Aranjamentele" le-am luat toate de la o librarie. La copii le-am comandat pizza si tort. In plus, le-am pregatit o gustare cu mozarella, fructe uscate si struguri. Copilasi au fost doar 5 si le-am pregatit la fiecare cite o "atentie" din partea lui Ian. Nu mare lucru -tot de la librarie: cite un caiet, carioci, plastelina, creta colorata. Copiii au fost incintati. Pozele cu Tom si Sissi pot fi scoase la o imprimanta "normala", de acasa. Ceva asemanator poti "organiza" si tu in living. Mai mult costa "tratatia" adultilor dar si aici poti improviza. Daca vrei, cu printurile te pot ajuta eu, numai sa-mi spui cu ce anuma. De asemenea, iti pot trimite "ghirlandele" alea cu "la multi ani" si pe cea cu pisoiasi. Ma mai gindesc, poate imi mai vine ceva idei. Dar nu fi trista, te rog. Eu cred ca ai o viata perfecta
Te pup.

Gina lu' Ian

Mi-e dor...
La 2 ani



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Ooo, Anaan, deci Dei-Dei face deja declaratii verbale A mea numai cu non-verbalele ei, de ex. cand suntem la plimbare si oboseste pe jos si vrea in brate, in timp e-o duc in brate isi lipeste fatza de a mea si ma musca tandru de nas...
Merci de incurajari, tufete, Anaan, cuscra Inapreda...sigur ca vom improviza noi ceva, mai ales ca ziua ei e fix in duminica de Pasti anul asta, deci avem...3 in 1 (ca si Pastele catolic e deodata cu ortodoxul). Dupa Pasti vedem noi cum ii tinem ziua, si de chemam numai pe tiza din vecini tot e bine. Supararea cu banii e fiindca visu' meu secret era sa-i fac mobila in camera pana la ziua ei, ca ea acolo are doar comoda de cand era bebe si nu tare-i mai incap hainutele acolo, i-am dat si un sfert din dulapul meu:))). Chiar va rog sa-mi dati sugestii de mobila de copilas, dati un link la poze de-ale voastre, sa ma inspir. Ce-ar trebui, un dulap de haine si ceva corpuri pentru jucarii si carti, nu?
In rest fac io cumva cu finantzele, ma vopsesc singura acasa (de m-as putea si tunde ce bine ar fi, ca deja arat ca muma padurii, nu-mi sta parul nicicum, am niste latze si un breton crescut pana la nas:...si ce e mai rau e ca au inceput sa apara firele albeheheeee!), le gatesc la toti vegetarian (poate ma mobilizez sa fac salata Olishkai) etc. Bine-a fi!
Oricum buna ideea cu "Shiiii Jiiiii", tre sa-i fac si eu niste decoratiuni cu ei. Pe comoda am lipit niste autocolante cu Tom & primie de la Mihaelacg si nu-i zi sa nu se protzapeasca in fatza lor, pune un deget pe Tom si unul pe Jerry (sunt la distantza) si zice fericita:"Shiii Jiii!"(cu accent pe "shi", ca Ian:))) Dar tu fain ai pregatit, cuscra, chiar vroiam sa te intreb unde i-ai tinut ziua, ca parca parea a casa, parca a loc de joaca...nu stiam ce e

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pisik06 spune:

Hielo!

Ma bucur ca va plac pozele, adevarul e ca ne-am simtit minunat. Eu le-am zis la fete ca ma fac musafir de meserie. Pai dragelor, trebuia sa va fi pus o filmare cu Ana ieri de la trezire pana in vizita (cam asa este ea acasa mereu, dar ieri a fost si mai si) si alta cu ea in vizita. Cred ca pana si cea mai permisiva mamica s-ar fi dus pe campii la varianta no.1 si ar fi zis clar ca e alt copil in acelasi trup si chip. Acasa: nu se joaca cu nimic, sta mereu agata de noi, nu mananca (desi la gradi papa tot), in schimb se joaca cu mancarea, o scuipa din gura, o arunca pe jos, se agata de cele mai periculoase obiecte si cand i le iei din mana urla de ne aude pana la Deva cred, vrea numai in fundul gol si urla mereu caca, alergand prin casa, stiind ca asa o dezbracam si apoi e circ cu imbracatul, se zvarcoleste, se da cu capul de toate alea, se bate, etc. Nu mai zic ca nu vreau sa imi mai aduc aminte, ca si azi am avut tot asa o zi.
In vizita: se joaca singura cu orice, e meticuloasa si are rabdare (acasa daca ia cumva din greseala vreun cub in mana il arunca in secunda 2 si vrea altceva), nu are nicio treaba cu noi, sta in cu totul alta camera decat suntem noi, papa cumintica sau daca nu vrea iti spune "nu vau", dar nu ia in gura pt ca apoi sa scuipe ca acasa, nu i s-a auzit gura ieri, fetele sunt martore. Efectiv nu stiu cum poate fi atata de diferita, ma si sperie uneori

In fine, asta asa sa imi vars si eu oful, dar sa imi si laud puiul "dualist"
Trebuie sa va spun ca am ramas profund impresionata de David. Or mai fi copii asa, dar eu nu am mai vazut pan aaucm un copil de nici 2 ani care sa se joace atat de serios si meticulos. A facut trei puzzle-uri din alea de lemn singur singurel, complet. Eu nici nu le mai scot ca nu servesc decat la a arunca piesele. A facut si lego atat de sigur pe el si de atent, m-a impresionat realmente.

Toti copii au fost absolut adorabili, Ianis a ramas la fel de cumintel, Adelake a fost delicioasa, de la tinuta pana la comportament, chiar daca i se facuse somn rau la final, mi-a fost asa mila de ea, dar si cand plange e linistita, nu are ticnal
Gazuta mica, febletea mea, plina de personalitate ca prietena ei, ca doar de aia fac echipa buna nu? M-a impresionat reactia ei cand a vazut-o pe Chiti, atata a tipat si s-a bucurat, nu isi mai incapea in piele de fericire. Am obesrvat ca fetele astea ale noastre traiesc sentimentele la maxim: se supara intens, dar se si bucura pe masura

Mada a gatit exceptional, a si semnalizat platourile, sa stie omul care e mancare de bebe, care de post, mi-e placut. Iar tortul (care am inteles ca e vedeta pe aici) a fost yammy yammy. Bine, asta al fost tortul bebeilor, ca l-am avut si pe al oamenilor mari, la fel de bun.

Cam atat despre impresii. Eu am reusit sa racesc, nu stiu cum si unde, dar ma simt de parca m-a batut cineva toata ziua si toata noaptea. Sttit voi, starea aia naspa de raceala. Sper sa ma dreg, ca nu imi permit sa stau acasa saptamana asta, am treaba multsa

Mami de minune mica


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Hihi, Pisik, daca asa se poarta Ana in vizita fatza de acasa...inseamna ca voi sunteti problema! :P Glumeeeesc! Da' poate acasa simte ca esti mai incordata si mai cu "ochiu' critic" pe ea si in vizite mai relaxata?...
Monnvas, ce pofta mi-ai facut cu berea belgiana...si cu curateniasi civilizatia care zici ca e acolo...Eu chiar azi ma uitam ce frumos au facut in centru, pe langa trotuar au facut un fel de insule cu floricele si pamant pe care urmeaza sa creasca iarba, cred...si cand ajung mai aproape ce vad: toata insulitza plina de chistoace Chestiile astea ma deprima mai rau decat lipsa banilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

ILINCA eu tocmai am constatat ca oamenii astia NU au mania curateniei. Adica in statia de buz era si caca de catel, am vazut gunoaie pe jos, am vazut gropi in asfalt, da' nush, parca-s neesentiale.

CRISTIAN (7.03.2009)
--------------------------------------
Where there's a will there's a way
cioburi de viata in 3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns novus spune:

Hello !!!

Ada s-a trezit azi la 11 dupa ce am facut galagie si am tras draperiile asa ca nici nu ma chinui sa o mai culc dar parca parca s-a molesit, am stat afara o gramada ca a fost o vremje superba !!

Ilinca, eu zic sa gandesti pozitiv ca de obicei si sa iei in calcul faptul ca oricum nu puteai sa-i tii ziua la loc de joaca fiins Pastele atunci asa ca nu-i nicio pierdere, o sa va distrati acasa la fel de bine si cu putina imaginatie ii decorezi tu casa iar de garderoba are grija iepurasul

Anaan, ma bucur ca Andrei s-a mai obisnuit cu ideea plecarii tale la serviciu si face declaratii de dragoste deja abia astept sa-l revad
Si eu de la inceput i-am spus Adei ca merg la serviciu si sa o vezi cum tine ea monolog prin casa : mama si tata merg la birou si apoi vin repede repede acasa la Ada !!

Pisik, abia astept sa ne intalnim sa o vad pe Ana in actiune ca tare mi-e drag de ea !!

Denisamada, v-am madmirat si noi casuta si am regretat ca nu am participat la inaugurare dar ne revansam curand !!
Ma bucur ca v-a placut cadoul nostru si imi place cum ii vine Adelei

www.flickr.com/photos/31088780@N05/" target="_blank">Alexandra (03.03.09)


Mergi la inceput