Incalzire prin pardoseala. Pro sau contra?

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

eu cred ca problema cu praful e alta : praful acela oricum se strange in casa. ganditi-va ca mare parte din praf e compus de fapt din resturi fff mici de piele, matreata, scame de pe imbracaminte/prosoape/lenjerie/tapiterie mobila, etc. adica nu este praf pur, ca cel de pe strada. este un praf la care contribuie toti membrii familiei si tot ce inseamna material textil in casa, direct sau indirect. personal, cel mai mare producator de scame, mi se pare banalul prosop de baie. mie imi plac prosoapele groase si pufoase, insa fac atat de multe scame...of. dureaza destul de mult, de cand le cumpar pana se mai rodeaza, prin folosire si spalare, sa scap de puful ala de prosop nou.

avand incalzire prin pardoseala, normal ca nu mai pui covoare, tocmai pentru a nu acoperi suprafata radianta si pentru a te bucura de caldura emanata din podea. asadar, sunt eliminate covoarele, mochetele, presuletele, etc. de aceea devine praful foarte vizibil si se plimba in voie prin casa, pentru ca nu mai exista nimic pe podea care sa-l retina si pentru ca circulatia aerului cald, de jos in sus, il ajuta sa "migreze" foarte usor de colo-colo.

eu am centrala termica si calorifere normale si tot ma dispera praful, scamele si firele de par care se vad imediat pe parchet si gresie. am observat ca un bun captator de scame/fire este covorasul de pe hol, cel pe care pasim cu incaltamintea cand intram in casa (dedesubt este parchet, de aceea am pus covorasul, pentru a-l proteja de zgarieturi, murdarie, etc.). practic in el se opresc foarte multe scame care ar circula libere pe hol, daca nu ar fi covorasul.

nu stiu, zic si eu, un purificator de aer sau ceva similar, n-ar fi de folos ? ma gandesc, poate ar filtra cumva aerul din casa si ar mai retine particulele de praf.

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Corina,eu am scapat de cosmar!ma apuca stranutatul numai cit vedeam in razele de soare cum se misca praful prin casa!

In noua casa am tot parchet si gresie,deci fara covoare si n-am atita praf,nu-l vad cum se "rostogoleste"si "luceste"-n soare!

Eu repet asta este experientza mea,care bineintzeles ca nu e o ridic la rang de "asa este"!

dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinkav spune:

Eu nu cred ca IP are vreo treaba cu praful!
Acasa nu am IP, dar am in schimb gresia wengue la bucatarie si hall, deci va spun cu mana pe inima, ca de cand am pus-o(acum 3.5 ani), spal pe jos ZILNIC DE CEL PUTIN DE 2 ORI!Se vede orice urma, orice praf...asa ca acum la casa pun sigur alta gresie(alta culoare) si IP-in bai, hall, unde va fi gresia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Wudy spune:

Lali ti-am trimis un PM
Multumesc

Alina, mamica super fericita de Anais Maria.

"Hotararea de a avea un copil este cea mai importanta. Este ca si cum ai decide ca inima ta sa fie pentru totdeauna in afara corpului"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Un lucru e clar dupa parerea mea: incalzirea in pardoseala nu produce praf ca nu are cum, nu are de unde. Praful e tot ala care exista in acele incaperi din diferite considerente legate de zona, de obiceiurile persoanelor care traiesc acolo, de obiectele existente etc.

Ca incalzirea in pardoseala provoaca o altfel de circulatie a aerului e adevarat, dar practic schimba doar putin circulatia aerului care oricum este verticala.
Deasemenea lipsa covoarelor, mai intalnita in casele cu IP din considerente practice ( covoarele izoleaza) face ca o parte din praf sa nu se mai adune in ele adica, probabil, sa se ridice. reversul medaliei e ca incaperea fara covoare devine mai usor de curatat.
Daca nu e praf mult si s-au gasit solutii de curatare eficiente problema se poate rezolva.

Desigur, in final tine de decizia fiecaruia si de impresia pe care fiecare si-o face citind si informandu-se, ca nimeni nu detine adevarul absolut.

In orice caz, fiind o solutie mai putin adoptata (e si mult mai costisitor de pus in practica decat solutia clasica, trebuie si instalatori buni si responsabili) intotdeauna va fi mai controversata. Stiu asta din perioada in care m-am ocupat de constructie, orice solutie mai deosebita, dincolo de "calea batuta" este o decizie personala si, de obicei, controversata, contestata. Dar, din experienta mea, tot ce am facut mai deosebit ori arata foarte bine si e apreciat, ori ofera un confort in plus.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns izabela88 spune:

am reusit sa punem gresia in bucatarie,cu sistem de incalzire sub ea,legat la centrala...azi am legat instalatia si i-amm facut prima proba,iti vine sa te culci pe jos
acu,din cate am priceput,va trebui sa dau cu mop-ul pe tavan,ca acolo se va muta praful,nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Nu pe tavan, ci in plamanii vostri, n-ai auzit?
Felicitari pentru realizare.
Poate ca n-o fi chiar asa rau cu praful ala...la cat inhalam afara, nu ne-ar trebui in casa acelasi lucru.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns izabela88 spune:

multumim
pana acum suntem multumiti...
eu dau cu mopul la doua zile,se usuca intr-un minut si nu resimtim vre-o problema cu praful(inca)

Mergi la inceput