Zmeurici de iulie-august 2009 (16)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns flosideea spune:

buna ziua,fetelor!incerc si eu sa scriu putin,fac pauza la curatenie,pentru ca altfel nu mai apuc deloc sa mai trimit vreun mesaj pe aici.
inutsa ai grija cu ridicatul carucioarelor,nu poti urca scarile cu el?cu saritul pe burtica,vorbeste cu bia,spune`i ca e bebe mic in burtica si ca`l raneste,spune`i ca poate sari pe tati,cred ca cu chestii de astea trebuie abordata...altfel,chiar nu`mi trece prin cap.
Giova ma bucur ca ati ajuns cu bine,ca piticilor le`a fost dor de voi-era de asteptat- si sper ca v`ati incarcat bateriile...asteptam pozici saptamana viitoare.
bely sper sa va reveniti cat mai repede si sa se tina mersterul de cuvant sa aveti casuta gata luna asta.acum Patri recupereaza dupa boala,bravo ei!!!inca mai tine suzeta?cateodata imi doresc sa o fi tinut si Denis mai mult,la noi pana la 3 luni am folosit`o,pana i`a spart primul dintisor.dar are alta suzeta:pe mine
lucialu dar ce subiect ai gasit acolo la barfe de te`a acaparat asa?poate voi arunca si eu un ochi ca m`ai facut curioasa.
pooh insanatosire grabnicca va doresc.uite eu si Denis am fost raciti,ne trecuse aproape de tot,iar acum suntem mai rau ca prima oara.avem 3 sapt de boala.tusim amandoi,ne curge nasul-lui am inceput sa i`l aspir ca nu faceam fata,dar si asa pana ieri in 5 min erau la loc,suntem praf....iar copilul vrea numai afara si e o vreme de kk...sper ca Balazs sa scape ,iar sotul sa scape de antibiotic.eu seara ii dau fie carnita la gratar cu legume,fie branzica de vaci cu rosie/castravete(mananca la castraveti de numa),fie paste cu lapte/suc de rosii,aseara mi`a cerut magiun de prune sa manance si a baut lapte de vaca.eu deschid frigiderul si vad ce gasesc sa`i fac bun,oricum,el e langa mine si imi cere singurel ce sa pape.
despre noi,ce sa zic....inafara de faptul ca suntem raciti,cat a fost vreme frumoasa am fost numai pe afara,ne`am plimbat cu motocicleta,prin parc,iar de 3 zile il scot asa cate putin ca plange la usa,dar bate vantul tare,ieri a plouat.nu stiu ce sa`i mai fac cu bataia....bate pe orice,trece pe langa noi si fara motiv primim o palma/pumn.cand il vede pe nepotel,fie il impinge,fie il bate...am incercat tot felul de abordari si degeaba.ieri i`am zis ca ma supar pe el si nu`i mai vorbesc daca ma mai bate,s`a uitat la mine,a inceput sa rada si mi`a tras una.cand ma gandesc ca mai sunt 3 saptamani si incepe cresa,mi`e frica ce va face pe acolo....chiar nu stiu de unde`a invatat el sa bata,dar vreau sa`l dezvat si habar n`am cum.in rest,e cumintel,n`am treaba cu el,se joaca singur,doarme toata noaptea(exceptand ultimele nopti cand se trezea din cauza tusei).trebuie sa inchei,partea a doua poate diseara,s`a trezit Denis si eu nici curatenia n`am terminat`o,nici mesajul .va pup


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blanca000 spune:

Flosideea si a mea impinge copii in parc..mai ales pe cei mai "slabi" decat ea..o pun sa isi ceara scuze si zice "scuza-ma" si apoi un pupic..insa nu inteleg de ce face asa..oare sa isi arate dominatia sau???..daca o impinge careva pe ea vine repede si imi spune "mami baiatu' a-mpins a Eba" si eu trebuie sa vad ce ii raspund..daca nu ii convine se supara.
De bataie inca nu vorbesc insa ma mai loveste cu picioarele in joaca si daca ii spun ca ma lovit repeta figura..deci intentionat...

Ufff..teribila varsta de 2 ani si inca nu am ajuns la ea

-------------------------------------------
Mami de Eva Ilinca 25.07.09
"Bratele mamei sunt facute din tandrete. Acolo copiii dorm in siguranta." Victor Hugo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Motana spune:

Pe scurt, am citit doar putin.
Corinna, zice dermatologul de bebei ca nu tb. spalati zilnic pe cap, 1 data pe sapt. eu spal copila cam la 4-5 zile, zic, anunt, vezi tu ce decizi :)

Anemona e clar ca Alex e zapacit de atatea schimbari, uite noi ce am facut... tot seara plangea inainte de somn, de-aiurea zic eu. Asa ca inainte cam cu o ora sa ii vina somnul mergeam in camera unde facem nani si tot faceam activitati, joaca, citit, chestii normale acolo, dar fara sa asocieze intratul in dormitor cu ora de culcare. la noi asa a mers, ca Daris voia mereu sa iasa din camera, nush de ce avea groaza de ea.
Vorbeste-i mult, de ceea ce urmeaza sa se intample, ca sa nu il mai ia nimic pe nepregatite. succes!

Noi stam toata ziua pe afara, prima data in parc, casa, masa, somn si iar dar la un loc de joaca, e prea departe in parc iar (pt mine :D)
Ce mi-e sila ca e aglomerat rau la locul de joaca de la bloc si mamele majoritatea frate, fumeaza, arunca mucurile de tigara in nisip si unele scuipa seminte pe jos!!!!!!!!!! Cat de imputit tre sa fii sa faci asa ceva unde se joaca copilul tau?!
In parc e super, dar e cam departe sa fug de 2 ori pe zi oana acolo, uof!

Daris nu bate copiii (inca, sper never) dar a invatat sa tipe... stiu si cand si de unde: 2 de astia mai maricei zbierau unul la altul degeaba, asa.. ca si cum vorbeau si crek i s-a parut amuzant ei, bun mijloc de comunicare”

Azi i-am facut-o si a mers: plangea de-aiurea, ca nu i-am dat ceva, i-am explicat ca dupa masa, si a inceput plans marat, de ala... i-am zis ca daca face asa eu plec si am iesit dar numai pe hol, sa iau ceva din frigider. Cand ma intorc, copila mea terminase maraiala si era deja bine dispusa chiar nu ma asteptam.

Si eu is cu emotii ca vin terrible twos... de fapt de la 18 luni e deja etapa aia, nu tre sa implineasca 2 ani. Asa ca daca maic cititi una alta, mai experimentati cu succese, mai impartasiti, pls :)

Pups!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ClaraJ spune:

MOTANICO - ceea ce ai facut tu cu Daris se cheama "kind ignorance" in cartea lui Karp. Daris nu mai era in centrul atentiei ( caci tu ai plecat din camera) si nu mai avea cui "se plinga" asa ca n-a mai insistat.
Recomand, in continuare, cartea lui Karp -it is the BEST.:)

Va pup ca nu mai imi ajunge timpul nici sa dorm noaptea. :)

Va pupam cu drag,
Clara si Bryce

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flosideea spune:

Clara dar in carte nu sunt niste ponturi pentru a dezobisnui copilul sa loveasca persoanele din jur?eu nu am cartea ,dar chiar sunt in pana de idei.
blanca pe nepotel il impinge,ii da cu ce apuca pe unde apuca,dar el e mai mic decat Denis cu aproape 5 luni.dar faza e ca si pe nepotica o bate la fel,iar ea are imediat 5 ani.bine,pe noi nu mai zic,acum de ieri vad ca daca ridica mana si pe un ton mai ferm ii zic nu`i voie,nu mai da in mine si vine si ma pupa,dar numai cu mine tine figura.cand a facut`o cu Florin-sotul-m`a ignorat complet.iar sotul nici nu`i poate spune nu copilului,ii accepta orice si trebuie sa "lucrez" si cu el putin,ca nu merge"mama ma cearta,fug la tata ca ma pupa".
Corina Denis se agata ca o maimutica de mine cand trebuia sa`l bag in cada.si inca o face,dar parca mai putin.cand trebuie sa`l las pe spate sa`l spal pe cap,ii ud parul si`i zic"inca de 3 ori si gata,dam cu spuma".dupa ce`i dau cu samponel bine il iau in brate si`l ridic la oglinda sa vada parul cu spuma.apoi sa`l clatesc ii zic ca`i dau cu spuma pe manute,picioruse...etc...si tine figura.asa decurge la noi baita.eu ii fac baie de 3 ori pe saptamana si tot de atatea ori il spal si pe cap pt ca el transpira mult,are si parul mare,tot aman mersul la frizer pt ca nu`mi permite vremea asta sa merg ~ 1 ora cu caruciorul dus si tot atat intors.
anemona problemele voastre sunt clar din cauza schimbarilor,dar sunt sigura ca daca ii vorbesti mereu,pana la urma va fi bine.multa rabdare si putere de convingere iti doresc!
gata,fug la nani ca Denis pe la 6-7 se va trezi.noapte buna tufa!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flosideea spune:

neata ,azi am pregatit eu cafeluta numai buna de servit!!sunt cat de cat odihnita pt ca am dormit cu Denis pana la 8.30!!!!.nu`mi venea sa cred cat e ceasul,dar probabil de la vremea asta...bate un vant,in rafale si ploua
azi i`am dat la micul dejun lui Denis aripioare de pui la gratar(asta mi`a cerut) si capsunele.e rosu tot pe la guritasa vad la pranz ce vrea.cred ca`i fac un pireut cu ceva,sa vad.iar pt diseara avem in meniu paste cu suc de rosii si carnita de vita tocata.pentru maine nu`mi fac griji ca e ziua socrului si vom merge acolo ....
azi`noapte am visat ca baiatul meu era la cresa si m`am dus sa`l iau si era pedepsit ca a batut un alt baietel si eu ul chemam la mine si nu venea,imi arata ca acolo trebuie sa stea.AM AJUNS sa visez si noaptea treaba asta,nu mai zic ca toata ziua incerc sa gasesc o solutie .fug sa beau si eu cafeaua,revin...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Motana spune:

Clara, stiu ca asta cu ignorance era ultima faza parca, nu? cand nu merg alea de sa fii ape ca ei si sa ii zici ca nu. Faza e ca eu nu am facut constient de data asta, dar acum ca mi-ai amintit de karp, da, stiu ca zicea de ignor. Eu am vazut doar filmuletul, nu am citit cartea.

flosideea eu aveam un link de unde poti sa cobori filmul cu toddlerii, sa vad daca mai e, caci il urcase sotul si nush daca l-a sters sau nu.

Eu cand vorbesc toddlereese ca ei, Daris rade si incepe sa se joace, sa se maimutareasca asa, deci isi da seama ca actionez cumva ori pe limba ei ori nush, cumva ciudat, isi da seama. Unoeri fac ca ea, (bine, nu a trebuit sa ma dau cu kuru de pamant :D), ii zic you want it, you want it! :P dar ca nu se poate si normal ca incepe sa planga, o iau in brate, zic ca nu, si ii atrag atentia cu altceva. Nu intotdeauna merge, dar de obicei da.

Daca loveste pe cineva, nu mai stiu unde vazusem, ca sa vezi de ce face chestia asta, e gelozie, vrea sa atraga atentia.... sa ii zici ca nu iti place ce face si neaprat sa il iei de la locul faptei.

Eu ma disper cand arunca pe jos, nu vrea ceva, apoi se oftica si arunca, pune boticu in jos, stie ca nu sunt de acord si face pe suparata. Ideea e sa nu ridici tonul... insa uneori nu mai mai controlez si ii zic ca nu, dar si tipand, ceea ce nu imi prea place.
Uof uof, ce greu si ce frumos! :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flosideea spune:

Motana la Denis nu e vorba de gelozie,sau mai stiu eu ce,el pur si simplu trece pe langa noi si poc!cand a inceput sa`l bata pe nepotel,ziceam si noi ca poate de la jucarii,ca l`a simtit ca e mai mic,dar cand am vazut ca si pe sora`sa o bate....plus ca chiar daca suntem acasa la noi sau la ei la fel face.iar motivul....habar n`am.cred ca e placerea .in parc cam asa procedez,il iau deoparte,ii vorbesc,dar rade la mine si inainte dupa ras venea o palma,acum rade si fuge.acasa cu mine e mai bine,dar pe oricine bate fara sa vrea sa atraga atentia sau ce stiu eu ce.oricum,el e in centrul atentiei mereu,dar nah...da,intr`adevar,greu dar frumos!!faza cu trantitul,el se pune incet in genunchi,apoi se lasa pe jos,pune manutele la ochi si incepe sa se chitaie.nu se ridica de acolo pana nu`l ia cineva.de obicei face asa cand nu vreau sa`i dau ceva,dar mai face si din senin,dar atunci stiu ca face asa sa`l iau in brate.deocamdata prin magazine n`a facut,dar stiu ca timpul nu`i trecut .
azi pana la ora asta nu mi`am luat nici o palma!!abia acum l`am culcat.iar pireul,un esec....trebuie sa`i fac altceva pt cand se trezeste.
mai am de calcat si termin cu treaba pe ziua de azi...voi fi in zona!pupici


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chance2008 spune:

Buna ziua de la chiulangii....
Chiulangii cu un motiv! ba chiar cu doua!!
Trebe sa ai nervii tari cu o zmeurica si cu o scorpioanca de 5 luni... da` eu ma calesc in fiecare zi...
De citit, mai pe sarite.. ca ziua mea e un maraton intre casa mamei si a mea, pt ca maria sa nu ne simta lipsa 100%.Noua ne-a luat concediu angajata si sta sotul toata ziua la magazin, iar eu mai fac cate o incursiune de aprovizionare... uof!!!
Am scapat si de canini , incercam sa scoatem si laptele de noaptea, dar se duc adevarate negocieri, ca nu vrea sa renunte deloc.. (de Maria vorbesc....)
Ioana e indragostita de tzitzi.. nu pot sa o las pe nimeni cu ea... se uita cu o jale dupa mine si plaaaaaaaange.....
Felicitari, Inutza, pt bb2...
La multi ani, Ayda...
Va pup pe toate si va marturisesc sincer ca mi-e dor sa va citesc zilnic!!
Ca sa va faceti o idee, uitati cam ce "coscodina" am eu... mai ales dupa secunda 40! Trebuie sa o pazesc pe Ioana ca pe butelie!!http://www.youtube.com/watch?v=8bB9uGpIk1Y


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chance2008 spune:

Cum e cu Facebook?? Trimit un mesaj privat cu numele meu Giovei??
Giova, bravo tie pentru cat de activa esti... cu 2 flacai si cu toate cele...

Mergi la inceput