Drepturile mamelor

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mamaluiana spune:

Buna, sunt in CIC pana la 7 ani pt. copil cu handicap, certificatul de handicap era valabil pana la 21 dec. 2011, cei de la prestati sociale au spus ca trebuie sa le duc o noua decizie cu suspendare. Eu am decizia de suspendare incepand cu data de 03.06.2011 in baza legii 19/2000 si art. 51 lit. b din codul muncii.
Intrebarea mea este ce fel de decizie trebuie sa duc daca acesta decizie este valabila pana copilul face 7 ani.
Oare pot atasa numai noul certificat de handicap?
Am sunat la prestati sociale dar din pacate toata lumea este in concediu si doamna care se acupa de acest tip de indemnizatii este tot in concediu. Contabilul si juristul de la firma la cere am lucrat nu stiu ce sa faca si cum sa ma ajute.
Multumesc mult si Sarbatori Fericite!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanahomeag spune:

buna tuturor. am si eu o intrebare. se mai acorda cei 500 euro la nasterea copilului ajutor de la stat? daca da, ce anume tre' facut?
multumesc mult

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Cand s-au acordat 500 euro?

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancadragoman spune:

Fina mea care este insarcinata in 14 saptamani lucreaza la o firma unde de aproape 2 ani au 2 zile pe saptamana fara plata .Ea ar putea scapa de asta?Ce poate face sa nu mai stea cu cele 2 zile neplatite?Asta ii afecteaza indemnizatia .Mersi


anca de fetita cu fundita Maria Alexandra (4 noiembrie 2007)
poze si filmulete
povestea nasterii
www.totsites.com/tot/mariadragoman" target="_blank">eu sunt Maria
www.onetruemedia.com/otm_site/start" target="_blank">Montaje Mariuca


AM PRODUSE LA BAZAR!!!!!!

DE TOATE PENTRU TOTI!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nu poate sa aiba fara plata nici macar o zi fara acordul scris al ei.
Daca a fost pontata si nu s-au platit drepturile sub auspiciul concediului fara plata FARA sa existe documentul SCRIS si semnat de solicitant + aprobarea scrisa a angajatorului poate sa ceara recalcularea si incasarea drepturilor salariale, concediile sunt nule de drept si fara nici o mare grozavie se poate transforma in caz penal.
Cat despre afectare - da poate sa aiba probleme pentru ca are 8 zile pe luna fara plata x 12 luni = 96 de zile care deja sunt trei luni clare fara plata din 12.
Eu nu prea inteleg de ce accepta asa ceva. Daca este vorba de bani si daca este o intelegere mutuala intre parti se pot gasi si alte solutii financiare valabile.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancadragoman spune:

Intrebare:dupa noul CM se mai acorda salariu bonus la nastere?

anca de fetita cu fundita Maria Alexandra (4 noiembrie 2007)
poze si filmulete
povestea nasterii
www.totsites.com/tot/mariadragoman" target="_blank">eu sunt Maria
www.onetruemedia.com/otm_site/start" target="_blank">Montaje Mariuca


AM PRODUSE LA BAZAR!!!!!!

DE TOATE PENTRU TOTI!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nu.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pusi spune:

Marius,

Contractul de munca pe perioada determinata inceteaza sau se supenda la momentul intrarii in CIC?


Multumesc frumos.

"E bine ca timpul care se scurge sa nu ne macine si sa ne piarda, ci sa ne implineasca". A.de S. Exupery

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Se suspenda la intrarea in CIC, insa inceteaza de drept la data mentionata in contract fiind pe perioada determinata.
Exemplu. Data contract 15.01.2012 pentru 6 luni data incetare 15.07.2012
CIC din 01.03.2012

Intre 15.01.2012-01.03.2012 - contract activ
01.03.2012-15.07.2012 - contract suspendat (CIC)
15.07.2012 - inceteaza contract
CIC continua dar la finalizare nu va mai exista nici un contract.


www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pusi spune:

Multumesc Marius,
Foarte clare explicatiile.


O seara buna.

"E bine ca timpul care se scurge sa nu ne macine si sa ne piarda, ci sa ne implineasca". A.de S. Exupery

Mergi la inceput