Drepturile mamelor

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

In general se acorda CO acum.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns davidut24 spune:

multumesc pentru raspuns!
contabila sustine ca dupa 2 ani de CIC nu se mai poate efectua concediul restant si, oricum ar fi vorba de vreo 60 de zile pe care nu am practic cand sa le iau.eu ar trebui sa incep activitatea pe12august si pe 1 sept incepe noul an scolar.ma interesa daca exista vreo lege care sa prevada compensarea concediului neefectuat.
o zi buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

1. Ar fi bine sa aiba in vedere art. 144 alin 2 din Codul Muncii. Nici un salariat nu poate sa piarda sau sa renunte sau sa cedeze sau sa-i fie limitat sub vreo forma dreptul la concediul de odihna.
2. Concediul de odihna poate fi acordat si mai tarziu de anul urmator in conditii de exceptie - CIC este o exceptie prin natura suspendarii raporturilor de munca.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roberta04 spune:

Buna ziua, am si eu o intrebare (de fapt doua :) ) si uimi cer scuze daca a mai fost adresata:

- mai este valabila prevedrea (si daca da, care este exact) potivit careia salariatei revenita dupa concediul de maternitate trebuie sa i se asigure locul de munca timp de 6 luni? Nu exista varianta desfiintarii postului, sa spunem la o luna dupa revenirea angajatei?
- exista vreo prevedere privind posilitatea testarii performantei angajatei la revenirea la serviciu, iar necompetenta sa fie motiv de concediere?

Angajatorul meu este strain si vine cu tot felul de intrebari. Colega mea revine curand si chiar nu a fost deloc performanta inainte de concediu, dar as vrea sa stiu ce drepturi are ea si ce poate face angajatorul...

Va multumesc anticipat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

1. Nu exista o prevedere care sa garanteze 6 luni sau un alt interval de timp prin care o salariata revenita din CIC sa fie mentinuta pe un post. Nu poate fi concediata pe motiv de incompetenta profesionala timp de 6 luni asta este adevarat.
2. Pe acest motiv nu - asa cum am precizat mai sus. pentrui orice alt motiv legal da mai putin pt necorespundere profesionala.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marylenac spune:

Poate cineva sa imi raspunda la intrebarea asta:

se acorda salariul bonus la nastere, stiu ca CCM la nivel national nu s-a semnat, atunci la ce ne raportam, care e baza legala pentru ca o salariata sa faca o cerere in acest sens, catre angajator.

Multumesc,

Mami de Matei (11.09.2006) si Tudor (28.05.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marylenac spune:

Am mai cercetat si se pare ca salariata nu mai are temei legal pentru a cere salariul bonus pentru nasterea copilului, avand in vedere ca nu exista CCM la nivel national si nici nu e prevazut in CIM, nu exista nici CCM la nivel de unitate.

Mami de Matei (11.09.2006) si Tudor (28.05.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Matzaila_81 spune:

O bucurie, asta de cand?
Doamne ca nu se mai satura sa taie de la viitoarele mamici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

CCMN este valabil.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marylenac spune:

pai...nu mai inteleg nimic...este valabil inca ultimul CCM ? Deci salariata mai poate cere acel salariu bonus in baza art. din ultimul CCM?

Mami de Matei (11.09.2006) si Tudor (28.05.2010)

Mergi la inceput