Drepturile mamelor

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns BDana spune:

Buna ziua
Am si eu o dilema cu scuze daca s-a mai discutat. Daca eu am nascut in aprilie anul trecut,deci sunt sub incidenta legii vechi, ca sa spun asa, in august anul acesta cand ma voi intoarce la serv pot cere program redus pana face copilul 2 ani? Daca da cu ce argumente ca sigur vor incerca sa ma combata?
Multumesc mult

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nu exista asa ceva pana la 2 ani. Exista insa pentru mamele care alapteaza - te incadrezi?
Alaptezi si mergi la serviciu?

Daca da - e vorba de OG96/2003 art. 17

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madyi spune:

Buna ziua,
Nu stiu daca s-a mai discutat chestia urmatoare, dar eu nu inteleg articolul 25 din OUG 111/2010

(2) Este interzis angajatorului sa dispuna incetarea raporturilor de munca sau de serviciu in cazul:
a) salariatei/salariatului care se afla in concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la un an, respectiv 3 ani, in cazul copilului cu handicap;
b) salariatei/salariatului care se afla in plata stimulentului de insertie prevazut la art. 7.
(3) Interdictia prevazuta la alin. (2) se extinde, o singura data, cu pana la 6 luni dupa revenirea definitiva a salariatei/salariatului in unitate.


Pana la urma pana cand nu m-ar putea da afara angajatorul in situatia in care as fi in plata stimulentului de insertie? Pe toata perioada cat primesc stimulentul sau doar in primele 6 luni de cand ma intorc la serviciu?

Si inca o intrebare .. daca ma intorc la serviciu cu 2 saptamani inainte sa implineasca copilul 1 an, mai primesc acest stimulent de insertie?


14 + cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valeria79 spune:

Buna! Incerc sa aflu cu cati banuti ma voi descurca dupa ce mi se va naste copilul si am mare nevoie de ajutorul vostru . DPN-ul este 25 nov. 2011.
Care sunt veniturile care se iau in calcul pt concediul pre/post natal si CIC?
Eu beneficiez de o bonificatie pentru sanatate( in sensul ca lunar angajatorul ne deconteaza diverse medicamente/servicii medicale pentru care se plateste si impozit) si de asemenea beneficiem de diverse prime(pt activitatea din anul precedent, de vacanta , de Paste/Craciun). Acestea se iau in calcul?
Multumesc mult!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Pentru pre/podtnatal se vor lua veniturile realizate pe statul de plata.
Pentru CIC veniturile nete realizate pe statul de plata si/sau alte venituri profesionale declarate (daca exista)

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valeria79 spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Pentru pre/podtnatal se vor lua veniturile realizate pe statul de plata.
Pentru CIC veniturile nete realizate pe statul de plata si/sau alte venituri profesionale declarate (daca exista)

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Pe statul de plata apar bonusurile (ca si prime) dar si bonusurile pentru medicamente. sa inteleg ca toate acestea vor fi luate in consideratie?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Daca au intrat in calcul, da.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valeria79 spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Daca au intrat in calcul, da.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa


Multumesc mult! in cazul acesta, pot spune ca sunt o norocoasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui madyi

Buna ziua,
Nu stiu daca s-a mai discutat chestia urmatoare, dar eu nu inteleg articolul 25 din OUG 111/2010

(2) Este interzis angajatorului sa dispuna incetarea raporturilor de munca sau de serviciu in cazul:
a) salariatei/salariatului care se afla in concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la un an, respectiv 3 ani, in cazul copilului cu handicap;
b) salariatei/salariatului care se afla in plata stimulentului de insertie prevazut la art. 7.
(3) Interdictia prevazuta la alin. (2) se extinde, o singura data, cu pana la 6 luni dupa revenirea definitiva a salariatei/salariatului in unitate.


Pana la urma pana cand nu m-ar putea da afara angajatorul in situatia in care as fi in plata stimulentului de insertie? Pe toata perioada cat primesc stimulentul sau doar in primele 6 luni de cand ma intorc la serviciu?

Si inca o intrebare .. daca ma intorc la serviciu cu 2 saptamani inainte sa implineasca copilul 1 an, mai primesc acest stimulent de insertie?


14 + cu

S-a mai discutat. Pe scurt la momentul in care iei decizia pt CIc trebuie sa optezi varianta dorita din cele admise. Ori CIC maxim pana la varsta de un an + stimulent (insertie) - deci revenire la serviciu. Pt perioada cat beneficiezi de stimulent nu poate sa fie desfacut CIM cu exceptiile de rigoare.
Ori pt 2 ani CIC dar fara stimulent (insertie). Dar te hotarasti ce vrei de la inceput si asa se administreaza actele.


Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaluiana spune:

Buna,cererea de suspendare a contractului de munca de la 3 la 7 ani pt. copilul cu handicap se face o singura data sau in fiecare an trebuie sa depun actele (4, 5, 6 ani).Cat timp sunt cu contractul suspendat acesti ani se calculeaxa la cartea de munca (pensie). Va multumesc!

Mergi la inceput